Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    2 ερωτηματα

    Α)

    με γυρισαν σε voip, οποτε αναγκαστικα εβαλα pppoe passthrough αντι για bridge που ειχα μεχρι τωρα.
    εχω το speedport plus.
    με το bridge εβλεπα και το web interface του speedport.
    σε pppoe passthrough μπορει να γινει το ιδιο καπως?
    προς το παρον απλα εκανα ενα reset στο speedport για να παρει κωδικους και το εχω αφησει σε 192.168.1.1
    το router μου ειναι σε 10.0.0.1 αν παιζουν σημασια τα υποδικτυα.

    -------------------------------------------------

    και το δευτερο ερωτημα το εξης παραξενο προβλημα με την τηλεφωνια

    δεν εχω το modem και το τηλεφωνο στον ιδιο χωρο και το τηλεφωνο το εχω με επιστροφη.
    για την ακριβεια το modem ειναι στην πριζα του υπνοδωματιου και γινεται επιστροφη στην τηλεφωνικη συκευη στο σαλονι.
    δεν υπαρχει προφανως δυνατοτητα να βαλω το modem στο σαλονι.

    το προβλημα ειναι οτι ¨

    με το 1 καλωδιο rj 11 που γυριζει απο το phone στο splitter (της επιστροφης) πρακτικα δεν ειχα τηλεφωνο. επεφτε αμεσως η γραμμη.
    fast busy tone και εμενε πεσμενη μεχρι να ξεκουμπωσω το καλωδιο απο τη θυρα phone, η δεν χτυπουσε το τηλεφωνο και αλλα κουλα

    με αλλο καλωδιo για επιστροφη, παιζει η τηλεφωνια αλλα oι εξερχομενες πεφτουν σε 2 -3 λεπτα. οι εισερχομενες κανονικα.

    με 3 καλωδιο παιζουν ολα κανονικα.
    what? καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?-- (και τα 3 καινουργια καλωδια φυσικα)

    ποια ειναι η καλυτερη λυση για συνδεσμολογια αλλα με δεδομενο οτι θελω το modem στο δωματιο και το τηλεφωνο στο σαλονι?
    wifi ειναι μακρια αλλα δεν το θελω κιολας σαν λυση. εχω 100αρα και θα εχω πολυ μεγαλη μειωση λογω αποστασης. τα 100 πιανονται στα 4-5 μ απ το router, βαρια βαρια. δεν θα βαλω 2 repeater με ac. ελεος.
    ethernet δεν γινεται να ερθει σαλονι υπνοδωματιο, πρεπει να περασει απο 3 πορτες και μπροστα απο μια ντουλαπα οποτε δεν ειναι παρα η εντελως τελευταια λυση. (που δεν την εξεταζω καν εφοσον εστω κι ετσι παιζει η τηλεφωνια)
    να τονισω οτι το internet σε καθε περιπτωση ειναι αψογο ως εχειι και το μονο προβλημα ειναι αυτο που ανεφερα με το voip.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 06-02-19 στις 17:47.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    Α) Έχω το speedport plus στο default subnet (192.168.1.0) και το router μου με PPoE κλήση στο 192.168.2.0. Βλέπω κανονικά το Speedport interface.

    Β)Δες εδώ: https://www.adslgr.com/forum/threads...89%CF%83%CE%B7

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    με το Β δεν με βοηθας καθολου. οπως ειπα δεν μπορω να εχω το modem στην κεντρικη για να κανω αυτα που λινκαρεις. και δεν ειναι οτι αντιμετωπιζω τωρα καποιο προβλημα.

    να γραψω ενα tldr γιατι μαλλον δεν το διαβασες καλα

    θελω να κανω επιστροφη (αδιαπραγματευτο)
    με το 1 καλωδιο rj 11 που εβαλα για επιστροφη, πρακτικα δεν ειχα τηλεφωνο. επεφτε αμεσως η γραμμη.
    fast busy tone και εμενε πεσμενη μεχρι να ξεκουμπωσω το καλωδιο απο τη θυρα phone, η δεν χτυπουσε το τηλεφωνο και αλλα κουλα

    με αλλο καλωδιo για επιστροφη, παιζει η τηλεφωνια αλλα oι εξερχομενες πεφτουν σε 2 -3 λεπτα. οι εισερχομενες κανονικα.

    με 3 καλωδιο παιζουν ολα κανονικα.
    what? καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?-- (και τα 3 καινουργια καλωδια φυσικα)

    -----------
    δεν εχω κανενα προβλημα με το τοπικο μου δικτυο με την ποιοτητα του internet για να αλλαξω την τοπολογια του δικτυου μου. εχω μονο αυτο το προβλημα με voip. η τηλεφωνια με το 3ο καλωδιο παιζει κανονικα :P
    απλα ειναι κουλο imo και ενδειξη καποιου προβληματος, και αν καποιος γνωριζει θα ηθελα να μου πει γιατι συμβαινει αυτο και τι να κοιταξω.

    - - - Updated - - -

    για να δω και τα 2 web interface εκανα το εξης

    στο speedport 192.168.1.254 με dhcp relay στον router.
    στο router 192.168.1.1 με dchp ευρος 10 διευθυνσεις.

    αλλα δεν ειμαι σιγουρος επειδη ειμαι ασχετος με τα δικτυακα.

    ειμαι ενταξει η πρεπει να κανω κατι αλλο στο speedport?
    ετσι οπως τα βαλα δεν ειμαι πισω απο διπλο nat, σωστα?
    το speedport και το router παιρνουν διαφορετικη ip
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 06-02-19 στις 20:31.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    Πρώτον, η συνδεσμολογία που παραθέτω στο άρθρο μου λύνει ΟΛΑ τα προβλήματα που έρχονται με την τεχνολογία VoIP. Μπορείς να βάλεις το modem/router σου ΟΠΟΥ θες στο σπίτι και σε όλες τις άλλες πρίζες να έχεις ΚΑΘΑΡΟ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ σήμα για να συνδέσεις τηλέφωνα, συναγερμούς κλπ (χωρίς φίλτρα). Ένα μεγάλο πλεονέκτημα επίσης είναι το γεγονός ότι δεν επιστρέφεις θόρυβο στην vDSL σου με προφανή πλεονεκτήματα στην ταχύτητα/σταθερότητα.

    Δέυτερον, γύρισε σε εργοστασιακές ρυθμίσεις το Speedport και κλείσε το WiFi του. Στο Netgear σου βάλε IP 192.168.2.1. Για το internet βάλε PPoE με τα συνθηματικά του provider σου. Όλα θα παίζουν κανονικά.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npapanik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτον, η συνδεσμολογία που παραθέτω στο άρθρο μου λύνει ΟΛΑ τα προβλήματα που έρχονται με την τεχνολογία VoIP. Μπορείς να βάλεις το modem/router σου ΟΠΟΥ θες στο σπίτι και σε όλες τις άλλες πρίζες να έχεις ΚΑΘΑΡΟ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ σήμα για να συνδέσεις τηλέφωνα, συναγερμούς κλπ (χωρίς φίλτρα). Ένα μεγάλο πλεονέκτημα επίσης είναι το γεγονός ότι δεν επιστρέφεις θόρυβο στην vDSL σου με προφανή πλεονεκτήματα στην ταχύτητα/σταθερότητα.
    ωπα γιατι αυτο δεν προεκυπτε απο το σχημα και με ενδιαφερει. δηλαδη μπορει να βαλω τη διπλη στο υπνοδωματιο? και κουμπωνω to μοντεμ στο 1 και την επιστροφη στο αλλο? και θα γινεται επιστροφη στο σαλονι χωρις προβληματα παρολο που θεωρητικα ειναι η κεντρικη πριζα?-- edit αν και τωρα που το σκεφτομαι δεν ειμαι στο χωρο αλλα τα 2 ζευγη φτανουν στο σαλονι αλλα οχι στο υπνοδωματιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npapanik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέυτερον, γύρισε σε εργοστασιακές ρυθμίσεις το Speedport και κλείσε το WiFi του. Στο Netgear σου βάλε IP 192.168.2.1. Για το internet βάλε PPoE με τα συνθηματικά του provider σου. Όλα θα παίζουν κανονικά.
    για το Α το speedport παιζει κανονικα με τον τροπο που εγραψα και βλεπω και τα 2 interface, ευχαριστω παντως.

    απο απορια ομως αν το Pc εχει ip 192.168.2.χ πως θα μπει στο speedport χωρις να αλλαξει η ip του pc σε 192.168.1.χ
    οταν το εβαλλα ετσι αρχικα μονο αλλαζοντας την ip του pc μπορουσα να δω το speedport?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 07-02-19 στις 15:21.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport+, Syn. RT2600ac
    SNR / Attn
    13,9(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωπα γιατι αυτο δεν προεκυπτε απο το σχημα και με ενδιαφερει. δηλαδη μπορει να βαλω τη διπλη στο υπνοδωματιο? και κουμπωνω to μοντεμ στο 1 και την επιστροφη στο αλλο? και θα γινεται επιστροφη στο σαλονι χωρις προβληματα παρολο που θεωρητικα ειναι η κεντρικη πριζα?-- edit αν και τωρα που το σκεφτομαι δεν ειμαι στο χωρο αλλα τα 2 ζευγη φτανουν στο σαλονι αλλα οχι στο υπνοδωματιο
    Εννοείται. Την διπλή πρίζα τη βάζεις εκεί που έχεις το modem. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να "τρέχουν" δύο ζεύγη στο σπίτι (σύνηθες). Στο post μου, δες το τελευταίο διάγραμμα κάτω-κάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το Α το speedport παιζει κανονικα με τον τροπο που εγραψα και βλεπω και τα 2 interface, ευχαριστω παντως.
    απο απορια ομως αν το Pc εχει ip 192.168.2.χ πως θα μπει στο speedport χωρις να αλλαξει η ip του pc σε 192.168.1.χ
    οταν το εβαλλα ετσι αρχικα μονο αλλαζοντας την ip του pc μπορουσα να δω το speedport?
    Speedport (192.168.1.1) port LAN1 -> NETGEAR port WAN

    Το Netgear βλέπει το Speedport μέσω της WAN πόρτας σαν μια οποιαδήποτε εξωτερική IP. ΜΗΝ έχεις το ίδιο subnet στο Speedport και στο Netgear. Σιγουρέψου ότι στο Netgear βγαίνεις στο internet με PPPoE κλήση, θα το βλέπεις κανονικά. Δες το attachment μου:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  129,8 KB 
ID: 201296

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ευχαριστω. αν και δεν εχω προβλημα, για τις πριζες θα το κανω ετσι αν εχω διπλο ζευγος και στην πριζα του υπνοδωματιου. ηδη πηρα μια διπλη και 2 μονες μιας και περιμενω ηλεκτρολογο ετσι κι αλλιως για αλλη δουλεια. ομως αν θυμαμαι καλα δεν εχω 2ο ζευγος στο δωματιο ομως (και βαριεμαι να ανοιξω αφου την αλλη βδομαδα θα ρθει ο ηλεκτρολογος. αν εχω 2 ζευγη θα βαλω διπλη οπως λες, αλλιως μονη.

    ---------------
    και τα 2 κανουν κληση, το καθενα εχει δικη του external ip και δεν πεφτω σε διπλο nat οχι.
    το netgear δινει dhcp στο range 192.168.1.100-110 και το speedport εχει ip εκτος range την 192.168.1.254 χωρις dhcp.
    2 μερες τωρα ολα παιζουν μια χαρα, τα port forward οκ, oποτε το αφηνω ετσι. αν δω καποιο conflict το αλλαζω (που δεν βλεπω το λογο να εχω conflict)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας