Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γεια σας,
    Νομίζω ο τίτλος τα λέει όλα, οπότε θα μπω αμέσως στο ψητό.
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε.
    Μένω στους Ανθόκηπους Πολίχνης ( Θεσσαλονίκη ), έχοντας το κλασσικό ADSL2 έως 24mbps(7) και τα καλώδια έρχονται από το αστικό κέντρο Παύλου Μελά του ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη.
    Το Line Attentuation είναι 39 άρα φυσιολογικό να κλειδώνω στα 7+Mbps και πράγματι η απόσταση από το Αστικό Κέντρο είναι >=3 χιλιόμετρα.
    Η περιοχή μου ανήκει στο 3ετές NGA πλάνο της Wind το οποίο δίνει VDSL Vectoring και FTTH και αυτή τη στιγμή φαίνεται να έχουν ολοκληρωθεί σχεδόν όλες οι διαδικασίες αφού έχουν περάσει οι οπτικές ίνες, έχουν πισαριστεί οι δρόμοι και έχουν περάσει και οι καμπίνες στη γειτονιά και θα πρέπει να ολοκληρωθεί μέσα στο Q1 του 2019.
    Πιο συγκεκριμένα, βρίσκομαι ανάμεσα σε 3 καμπίνες VDSL2 της Wind ( τσεκαρισμένο - υποστηρίζουν και οι 3 VDSL_VECTORING/V.plus) οι οποίες βρίσκονται η καθεμιά σε απόσταση 180, 200 και 320 μέτρα αντίστοιχα, από το σπίτι μου.

    Και ιδού η ερωτήσεις :

    1) Εφόσον οι τηλεφωνικές μου γραμμές, έρχονται από το δίκτυο του ΟΤΕ όπως προείπα, πως θα συνδεθώ σε μια VDSL καμπίνα της Wind στη γειτονιά μου, για να πιάσω και τις ανάλογες ταχύτητες?
    Θα μου τραβήξουν από την καμπίνα νέο καλώδιο χαλκού μέχρι το σπίτι ???

    2) Με ποιο κριτήριο θα επιλέξουν την καμπίνα για τη δική μου γραμμή ? Π.χ. Θα κοιτάξουν να με βάλουν στην πιο κοντινή που είναι στα 180 μέτρα ή υπάρχει κάποιο άλλο κριτήριο?

    3) Εάν τελικώς με συνδέσουν στην καμπίνα των 180 μέτρων, τι ταχύτητες θα μπορώ να πιάσω με το VDSL Vectoring? Έχω διαβάσει ότι σε απόσταση έως 200 μέτρα, μπορείς να πιάσεις μέχρι 300Mbps. Ισχύει ?

    4) Μπορεί το FTTC να γίνει αργότερα FTTH ? Και αν ναι, γιατί δεν το έκαναν εξ' αρχής.

    Για δώστε μου λίγο τα φώτα σας....

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Οι καμπίνες της Wind μπαίνουν κοντα σε ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ για συγκεκριμένο λόγο .. και αυτός είναι ο χαλκός.
    1) Ο χαλκός σου πάει σε ένα ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Σε αυτό το ΚΑΦΑΟ αντιστοιχεί μια καμπίνα της Wind. Εάν αλλάξεις δε θα αλλάξει κάτι στο χαλκό σου. Αυτός θα πάει μέχρι το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Από εκει θα συνδεθεί για λίγα ακόμα μέτρα με νέο χαλκό μέχρι την καμπίνα της Wind (τον χαλκό τον έχουν περάσει όταν κάνουν τα έργα ανάμεσα σε ΚΑΦΑΟ και καμπίνα, απλά θα κάνουν τη σύνδεση).
    2) Με βάση τα παραπάνω, αν ξερεις σε ποιο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ πέφτεις, ξέρεις και σε ποια καμπίνα της WInd..
    3)180 μέτρα σε ευθεία; Πως ξέρεις τι διαδρομή ακολουθεί το καλώδιο; Γενικά θα έχεις καλές ταχύτητες. Το αν θα ειναι εως 150, 200, 30 εξαρτάται από πολλούς παράγοντες..
    4) Ναι, αλλά αν το εκαναν εξαρχής μάλλον θα βλέπαμε VDSL το 2050 με τους ρυθμούς που πανε (+ το κόστος που απαιτείτε). Σε FTTH δεν έχουν το καλώδιο έτοιμο προς το σπίτι σου (όπως προαναφέραμε).. Θα πρέπει να σκάψουν πολλαπλάσια από ότι σκάβουν τώρα..

  3. #3
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καμπίνες της Wind μπαίνουν κοντα σε ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ για συγκεκριμένο λόγο .. και αυτός είναι ο χαλκός.
    1) Ο χαλκός σου πάει σε ένα ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Σε αυτό το ΚΑΦΑΟ αντιστοιχεί μια καμπίνα της Wind. Εάν αλλάξεις δε θα αλλάξει κάτι στο χαλκό σου. Αυτός θα πάει μέχρι το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Από εκει θα συνδεθεί για λίγα ακόμα μέτρα με νέο χαλκό μέχρι την καμπίνα της Wind (τον χαλκό τον έχουν περάσει όταν κάνουν τα έργα ανάμεσα σε ΚΑΦΑΟ και καμπίνα, απλά θα κάνουν τη σύνδεση).
    2) Με βάση τα παραπάνω, αν ξερεις σε ποιο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ πέφτεις, ξέρεις και σε ποια καμπίνα της WInd..
    3)180 μέτρα σε ευθεία; Πως ξέρεις τι διαδρομή ακολουθεί το καλώδιο; Γενικά θα έχεις καλές ταχύτητες. Το αν θα ειναι εως 150, 200, 30 εξαρτάται από πολλούς παράγοντες..
    4) Ναι, αλλά αν το εκαναν εξαρχής μάλλον θα βλέπαμε VDSL το 2050 με τους ρυθμούς που πανε (+ το κόστος που απαιτείτε). Σε FTTH δεν έχουν το καλώδιο έτοιμο προς το σπίτι σου (όπως προαναφέραμε).. Θα πρέπει να σκάψουν πολλαπλάσια από ότι σκάβουν τώρα..
    1) Πως μπορώ να μάθω σε πιο ΚΑΦΑΟ ανήκει η γραμμή μου ?
    2) 180 μέτρα είναι μετρημένο με γωνίες στο περίπου όπως είναι ο δρόμος. Σε ευθεία είναι 110 μέτρα. Τις μετρήσεις τις έκανα μέσω Google Maps. Όσο για τις ταχύτητες, είχα αλλάξει πριν χρόνια το καλώδιο ( UTP Cat6 ) που έρχεται από το κουτάκι που έχει τοποθετήσει ο ΟΤΕ στην Πολυκατοικία και γι' αυτό άλλωστε πιάνω τα μέγιστα ( 7.2Mbit) σύμφωνα με το 40ρι Attentuation.
    3) Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πως ακριβώς λειτουργεί η τεχνολογία Vectoring η οποία αν θυμάμαι καλά, καθαρίζει όσο το δυνατόν περισσότερο θόρυβο γίνεται μέσα στον χαλκό ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 07-02-19 στις 00:17.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να ένας τρόπος για να μάθεις τον αριθμό του καφάο σου :

    Πήγαινε εδώ, σε αυτή την λίστα
    https://drive.google.com/open?id=1gi..._5ui0ybFgdJuNk

    και κάνε αναζήτηση την διεύθυνση σου.. (Ctrl-F) με κεφαλαία και αριθμό.

    * Να την ανοίξεις από PC ή Laptop γιατί είναι πολύ μεγάλη.

    και δες τον 1ο αριθμό στην σειρά που θα σε βγάλει..
    992-κάτι νομίζω για το A/K Παύλου Μελά

    Να δεις να λέει αστικό κέντρο Παύλου Μελά για να μην πέσεις σε άλλον δρόμο με το ίδιο όνομα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ένας τρόπος για να μάθεις τον αριθμό του καφάο σου :

    Πήγαινε εδώ, σε αυτή την λίστα
    https://drive.google.com/open?id=1gi..._5ui0ybFgdJuNk

    και κάνε αναζήτηση την διεύθυνση σου.. (Ctrl-F) με κεφαλαία και αριθμό.

    * Να την ανοίξεις από PC ή Laptop γιατί είναι πολύ μεγάλη.

    και δες τον 1ο αριθμό στην σειρά που θα σε βγάλει..
    992-κάτι νομίζω για το A/K Παύλου Μελά

    Να δεις να λέει αστικό κέντρο Παύλου Μελά για να μην πέσεις σε άλλον δρόμο με το ίδιο όνομα..
    Δυστυχώς μου δείχνει διεύθυνση η οποία ανήκει στην Αθήνα. Επίσης δοκίμασα και άλλες διευθύνσεις της γειτονιάς μου και αυτές υπάρχουν και σε άλλες πόλεις και τις εμφανίζει εκεί.


    - - - Updated - - -

    Άκυρο! Δικό μου λάθος στην αναζήτηση. Το βρήκα και είναι στην εγγραφή 18757

    - - - Updated - - -

    Βρήκα και την αντίστοιχη καμπίνα της Wind - 992-177.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα και το ΚΑΦΑΟ και τελικά είμαι στο "3ο το μακρύτερο" στα 320 μέτρα!

    ΚΑΦΑΟ ΟΤΕ :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  καφαο ΟΤΕ.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  67,7 KB 
ID: 201261

    ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΦΑΟ WIND ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥ ΟΤΕ :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  καφαο wind.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 201262
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 07-02-19 στις 17:20.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Εγώ νομίζω από τη στιγμή που μπουν οι ίνες θέλει 1 μήνα περίπου μέχρι να διατεθούν. Το πρόβλημα είναι ποτέ ο Δεδδηε θα δεήσει να συνδέσει τις καμπίνες με το ρεύμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    992-177992ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ22,94516740,676139Ν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΔ. ΠΟΛΙΧΝΗΣΔ. Παύλου ΜελάΠΟΛΙΧΝΗΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 15, ΒΕΡΟΙΑΣ 4, ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 13, ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 11, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 12, ΚΩ 25, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 125, ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ 6, ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ 2, ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ 4, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 2, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 4, ΝΕΣΤΟΥ 27, ΝΕΣΤΟΥ 39, ΝΕΣΤΟΥ 30, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 8, ΑΙΣΩΠΟΥ 19, ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΟΣ 14, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 127, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 9, ΒΕΡΟΙΑΣ 3, ΒΕΡΟΙΑΣ 7, ΒΕΡΟΙΑΣ 5, ΒΕΡΟΙΑΣ 8, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 2, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 115, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 117, ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 14, ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 12, ΠΑΡΟΔΟΣ ΚΩ 10, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 121, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 123, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 1, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 129, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 131, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 19, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 17, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 15, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 13, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 21, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 8, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 10, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 12, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 2, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 4, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 6, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 7, ΚΩ 34, ΚΩ 24, ΚΩ 30, ΚΩ 33, ΚΩ 29, ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟΥ 0, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 11, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 7, ΚΩ 20, ΝΕΣΤΟΥ 26, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 10, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 1, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 3, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 11, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 9, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 12, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 4, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 6, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 7, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 17, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 15, ΔΑΦΝΗΣ 3, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 5, ΚΩ 32, ΚΩ 31

    Δηλαδή εδώ..

    Ο αριθμός του καφάο σου OTE ADSL είναι το 177 όντως.

    To 992 είναι ο κωδικός του A/K Παύλου Μελά, είναι κοινός για όλα τα καφάο OTE της περιοχής.

    - - - Updated - - -

    Ναι, το καφάο σου βρίσκεται εδώ
    https://www.google.com/maps/@40.6761...7i13312!8i6656

    Η καταχώρηση στην λίστα εκεί έχει και τις συντεταγμένες του στο Google Maps - 40.676139, 22.945167

    Τα 300 μέτρα δεν νομίζω να είναι πρόβλημα, ακόμη εάν θες να βάλεις 200 Mbps,
    με την προυπόθεση βέβαια οι γραμμές του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι σου, αλλά και στο σπίτι σου να είναι σε καλή κατάσταση.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #8
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    992-177992ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ22,94516740,676139Ν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣΔ. ΠΟΛΙΧΝΗΣΔ. Παύλου ΜελάΠΟΛΙΧΝΗΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 15, ΒΕΡΟΙΑΣ 4, ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 13, ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 11, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 12, ΚΩ 25, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 125, ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ 6, ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ 2, ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ 4, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 2, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 4, ΝΕΣΤΟΥ 27, ΝΕΣΤΟΥ 39, ΝΕΣΤΟΥ 30, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 8, ΑΙΣΩΠΟΥ 19, ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΟΣ 14, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 127, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 9, ΒΕΡΟΙΑΣ 3, ΒΕΡΟΙΑΣ 7, ΒΕΡΟΙΑΣ 5, ΒΕΡΟΙΑΣ 8, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 2, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 115, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 117, ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 14, ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 12, ΠΑΡΟΔΟΣ ΚΩ 10, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 121, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 123, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 1, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 129, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ 131, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 19, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 17, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 15, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 13, ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ 21, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 8, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 10, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 12, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 2, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 4, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 6, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 7, ΚΩ 34, ΚΩ 24, ΚΩ 30, ΚΩ 33, ΚΩ 29, ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟΥ 0, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 11, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 7, ΚΩ 20, ΝΕΣΤΟΥ 26, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 10, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 1, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 3, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 11, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 9, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 12, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 4, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 6, ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ 7, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 10, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 17, ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ 15, ΔΑΦΝΗΣ 3, ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΥ 5, ΚΩ 32, ΚΩ 31

    Δηλαδή εδώ..

    Ο αριθμός του καφάο σου OTE ADSL είναι το 177 όντως.

    To 992 είναι ο κωδικός του A/K Παύλου Μελά, είναι κοινός για όλα τα καφάο OTE της περιοχής.

    - - - Updated - - -

    Ναι, το καφάο σου βρίσκεται εδώ
    https://www.google.com/maps/@40.6761...7i13312!8i6656

    Η καταχώρηση στην λίστα εκεί έχει και τις συντεταγμένες του στο Google Maps - 40.676139, 22.945167

    Τα 300 μέτρα δεν νομίζω να είναι πρόβλημα, ακόμη εάν θες να βάλεις 200 Mbps,
    με την προυπόθεση βέβαια οι γραμμές του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι σου, αλλά και στο σπίτι σου να είναι σε καλή κατάσταση.
    Η γραμμή πρέπει να είναι μια χαρά γιατί όπως προείπα, κλειδώνει 7 με 7.2Mbit με 40 Attentuation, σταθερά και χωρίς αποσυνδέσεις.
    Και κάτι ακόμα, η καμπίνα τώρα που ξέρουμε ότι είναι Vplus, υποστηρίζει το profile 35b ? Κι αν ναι, το Technicolor DGA4130 VDSL2 που δίνει για την υπηρεσία Wind Fiber 200, υποστηρίζει το profile 35b ???

  9. #9
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak
    Η γραμμή πρέπει να είναι μια χαρά γιατί όπως προείπα, κλειδώνει 7 με 7.2Mbit με 40 Attentuation, σταθερά και χωρίς αποσυνδέσεις.
    Από που προκύπτει αυτό; Τα νούμερα δηλώνουν ότι είσαι μακρυά atm. Έχεις κάνει έλεγχο στην εσωτερική σου καλωδίωση να διασφαλίσεις ότι είσαι οκ;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή πρέπει να είναι μια χαρά γιατί όπως προείπα, κλειδώνει 7 με 7.2Mbit με 40 Attentuation, σταθερά και χωρίς αποσυνδέσεις.
    Και κάτι ακόμα, η καμπίνα τώρα που ξέρουμε ότι είναι Vplus, υποστηρίζει το profile 35b ? Κι αν ναι, το Technicolor DGA4130 VDSL2 που δίνει για την υπηρεσία Wind Fiber 200, υποστηρίζει το profile 35b ???
    Ούτε μια χαρά είσαι τώρα (τα 7 Mbps είναι χαμηλά και για τα 40dB attenuation) αλλά και πολλή συζήτηση και έρευνα σηκώνει το που ακριβώς οφείλονται (στην απόσταση του καφάο από το κέντρο σου; έχεις και μεγάλη απόσταση από το καφάο; στην κακή κατάσταση των καλωδίων σου; ). Ασφαλές συμπέρασμα για το πως θα είσαι μετά τη μετάβαση σε καμπίνα δεν μπορεί να βγει με τα δεδομένα που έχεις μέχρι τώρα. Οι απαντήσεις δε σε αυτά που ρωτάς στο τέλος είναι άνευ ιδιαίτερης αξίας. Το τι πρωτόκολλο θα υποστηρίζει μια καμπίνα που θα εγκατασταθεί κάποια στιγμή δεν είναι κάτι που πρέπει να σε αφορά. Γενικά ναι, οι πάροχοι προφανώς δίνουν ρούτερ που είναι συμβατό με τις εκάστοτε καμπίνες στις οποίες συνδέουν τους συνδρομητές τους καθώς και τις ανάγκες του ειδικού πακέτου που αυτοί ζητάνε (ανάλογα την ταχύτητα, το αν η τηλεφωνία είναι voip ή pots κλπ.)

  11. #11
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που προκύπτει αυτό; Τα νούμερα δηλώνουν ότι είσαι μακρυά atm. Έχεις κάνει έλεγχο στην εσωτερική σου καλωδίωση να διασφαλίσεις ότι είσαι οκ;
    Το καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ στην πολυκατοικία, το οποίο φτάνει μέχρι και το διαμέρισμα, είναι καινούριο γιατί το άλλαξα εγώ βαζοντας ένα καινούριο UTP Cat6 όταν είχα θέματα με χαμηλούς χρονισμούς και αποσυνδέσεις.
    Ολη η γειτονιά κλειδώνει 6.5 με 7mbit. Και μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι η πραγματική μου απόσταση από το ΑΚ είναι 3.6 χιλιόμετρα και όχι 3. Διότι το ΚΑΦΑΟ βρίσκεται σε απόσταση 3.3 χιλιομέτρων από το ΑΚ και το σπίτι μου 300 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ. Πριν μετρούσα λάθος και έβγαζα 3 χλμ γιατί νόμιζα ότι οι γραμμές πήγαιναν από το ΑΚ απευθείας στο σπίτι. Άρα 7.2mbit για 3.6 χιλιόμετρα δεν είναι καλά ? Τι λέτε ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε μια χαρά είσαι τώρα (τα 7 Mbps είναι χαμηλά και για τα 40dB attenuation) αλλά και πολλή συζήτηση και έρευνα σηκώνει το που ακριβώς οφείλονται (στην απόσταση του καφάο από το κέντρο σου; έχεις και μεγάλη απόσταση από το καφάο; στην κακή κατάσταση των καλωδίων σου; ). Ασφαλές συμπέρασμα για το πως θα είσαι μετά τη μετάβαση σε καμπίνα δεν μπορεί να βγει με τα δεδομένα που έχεις μέχρι τώρα. Οι απαντήσεις δε σε αυτά που ρωτάς στο τέλος είναι άνευ ιδιαίτερης αξίας. Το τι πρωτόκολλο θα υποστηρίζει μια καμπίνα που θα εγκατασταθεί κάποια στιγμή δεν είναι κάτι που πρέπει να σε αφορά. Γενικά ναι, οι πάροχοι προφανώς δίνουν ρούτερ που είναι συμβατό με τις εκάστοτε καμπίνες στις οποίες συνδέουν τους συνδρομητές τους καθώς και τις ανάγκες του ειδικού πακέτου που αυτοί ζητάνε (ανάλογα την ταχύτητα, το αν η τηλεφωνία είναι voip ή pots κλπ.)
    Γιατί το λες ότι δεν πρέπει να με αφορά? Φυσικά και πρέπει! Διότι αν χρησιμοποιούν το 35b, τότε με μια καλή γραμμή από το ΚΑΦΑΟ ως το σπίτι, δλδ στα 300 μέτρα, θα πιάνω σίγουρα τα 200Mbps. Για την ακρίβεια με το 35b τα 200Mbps, επιτυγχάνονται ακόμη και στα 500 μέτρα με Vplus και 35b.
    Η ερώτηση μου ήταν αν η καμπίνα που ξέρω ότι είναι V.Plus τρέχει το 35b.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 07-02-19 στις 17:06.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ στην πολυκατοικία, το οποίο φτάνει μέχρι και το διαμέρισμα, είναι καινούριο γιατί το άλλαξα εγώ βαζοντας ένα καινούριο UTP Cat6 όταν είχα θέματα με χαμηλούς χρονισμούς και αποσυνδέσεις.
    Ολη η γειτονιά κλειδώνει 6.5 με 7mbit. Και μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι η πραγματική μου απόσταση από το ΑΚ είναι 3.6 χιλιόμετρα και όχι 3. Διότι το ΚΑΦΑΟ βρίσκεται σε απόσταση 3.3 χιλιομέτρων από το ΑΚ και το σπίτι μου 300 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ. Πριν μετρούσα λάθος και έβγαζα 3 χλμ γιατί νόμιζα ότι οι γραμμές πήγαιναν από το ΑΚ απευθείας στο σπίτι. Άρα 7.2mbit για 3.6 χιλιόμετρα δεν είναι καλά ? Τι λέτε ?

    - - - Updated - - -


    Γιατί το λες ότι δεν πρέπει να με αφορά? Φυσικά και πρέπει! Διότι αν χρησιμοποιούν το 35b, τότε με μια καλή γραμμή από το ΚΑΦΑΟ ως το σπίτι, δλδ στα 300 μέτρα, θα πιάνω σίγουρα τα 200Mbps. Για την ακρίβεια με το 35b τα 200Mbps, επιτυγχάνονται ακόμη και στα 500 μέτρα με Vplus και 35b.
    Η ερώτηση μου ήταν αν η καμπίνα που ξέρω ότι είναι V.Plus τρέχει το 35b.
    Θεωρητικά όλες οι νέες καμπίνες υποστηρίζουν vectoring και εως 200

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ένας τρόπος για να μάθεις τον αριθμό του καφάο σου :

    Πήγαινε εδώ, σε αυτή την λίστα
    https://drive.google.com/open?id=1gi..._5ui0ybFgdJuNk

    και κάνε αναζήτηση την διεύθυνση σου.. (Ctrl-F) με κεφαλαία και αριθμό.

    * Να την ανοίξεις από PC ή Laptop γιατί είναι πολύ μεγάλη.

    και δες τον 1ο αριθμό στην σειρά που θα σε βγάλει..
    992-κάτι νομίζω για το A/K Παύλου Μελά

    Να δεις να λέει αστικό κέντρο Παύλου Μελά για να μην πέσεις σε άλλον δρόμο με το ίδιο όνομα..
    Πως μπορούμε να βρούμε σε ποια νέα καμπίνα VDSL θα συνδεθούμε ?

  14. #14
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάνε αυτό που λέω εκεί, πέσμου τον αριθμό που θα βρεις,
    και θα σου πω!

    Να δεις όμως να λέει την περιοχή σου αυτό που βρεις..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε αυτό που λέω εκεί, πέσμου τον αριθμό που θα βρεις,
    και θα σου πω!

    Να δεις όμως να λέει την περιοχή σου αυτό που βρεις..
    Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο αρχείο xls ?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας