Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    Εχω εδώ και πάρα πολλά χρόνια forthnet-nova adsl. Μέχρι πρόσφατα έπιανα 17mpbs και με πολύ σπάνιες αποσυνδέσεις.

    Τον τελευταίο καιρό η γραμμή μου έπεσε ξαφνικά γύρω στα 10Mbps. Εκανα διάφορες δοκιμές με αλλαγή splitter και router αλλά δεν βρήκα λύση.

    Πήρα τηλέφωνο το support και μου είπε αρχικά ότι βλέπει βραχυκύκλωμα στη γραμμή. Εκανε κάτι ρυθμίσεις και έφυγε ο θόρυβος και η γραμμή έμεινε στα 10bmps.
    Απέδωσε το πρόβλημα στην σύνδεση καλωδίων με splitter κλπ αλλά σίγουρα δεν έφταιγε αυτό, γιατί δούλευε κανονικά η γραμμή εδώ και 10 χρόνια με την ίδια σύνδεση...
    Ακόμη και απευθείας να βάλω το router πάνω στη γραμμή δεν βλέπω διαφορά.

    Επικοινώνησα ξανά με το support, μου έκαναν ρυθμίσεις πάλι και ανέβηκε στα 16mbps. Αρχισε όμως μετά από λίγες ώρες η γραμμή να εμφανίζει θόρυβο και έπεσε αυτόματα μάλλον πάλι στα 10mbps.
    Δουλεύει στα 10mbps ικανοποιητικά, αλλά πάλι που και που έχει κάποιες αποσυνδέσεις και εμφανίζει και θόρυβο στο τηλέφωνο.

    Τι μπορεί να φταίει λέτε; Είναι πρόβλημα της καλωδίωσης της πολυκατοικίας ή της nova;

    edit: μετά από μερικές αποσυνδέσεις, τώρα έχει πέσει πιο χαμηλά, στα 7 bmps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JethroTull : 08-02-19 στις 17:51.
    Raijintek Agos - Raijintek Themis - Intel Core i5 4460 - Gigabyte Socket 1150 GA-Z97P-D3 - Crucial Ballistix Sport 8GB - Asus ATI Radeon R9 280 DirectCU II Top 3GB - Antec Earthwatts EA650

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Το βραχυκύκλωμα δεν αντιμετωπίζεται απομακρυσμένα.
    Αυτά τα κάνει μόνο η συγκεκριμένη "εταιρία".
    2. Η δικαιολογία ότι είναι όλα καλά σε αυτούς και ότι φταίει ο πελάτης είναι η συνήθης αντιμετώπιση της εν λόγω.
    3. Αυτό που έκαναν, απλά για να μην τους ενοχλείς, είναι η ηλιθιότητα να ρίξουν το (κι άλλο) snr αυξάνοντας φυσικά την ευαισθησία της γραμμής στον θόρυβο και τον κίνδυνο αποσυνδέσεων.
    4. Η λύση είναι να τους πάρεις τηλ. και να τους πεις να σηκωθούν από τις καρέκλες τους και να κάνουν το αυτονόητο.
    Να επισκεφτούν τον χώρο σου και να κάνουν έλεγχο της γραμμής.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας