Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Με τη συμμετοχή περισσότερων από 2.000 μαθητών και 454 ομάδων από όλη την Ελλάδα θα διεξαχθεί στις 23 και 24 Φεβρουαρίου στο Κλειστό Ολυμπιακό Γήπεδο Γαλατσίου, ο μεγάλος Τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019, που διοργανώνεται από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas, με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE.

    Για πρώτη φορά φέτος, παράλληλα με τη διαγωνιστική διαδικασία, θα υπάρχουν εκπαιδευτικές αλλά και ψυχαγωγικές δράσεις για το κοινό, γύρω από την εκπαιδευτική ρομποτική και τη μεθοδολογία STEM.

    Ο Τελικός ξεκινά το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου με τους μαθητές του νηπιαγωγείου (4-5 ετών) να δοκιμάζουν τις ικανότητές τους στην κατηγορία «Μια βόλτα στην πόλη μου» και τα παιδιά Δημοτικού (8-12 ετών) στις κατηγορίες: «Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά στην ανάπτυξη των νησιών», «Ποδόσφαιρο 2x2» και «Εποικισμός στον Άρη».

    Την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου οι μαθητές Γυμνασίου (13-15 ετών) θα παρουσιάσουν ρομποτικές κατασκευές με θέμα «Οι δρόμοι του κρασιού στη Βόρεια Ελλάδα» και «Πρωτέας», ενώ οι μαθητές Λυκείου (16-18 ετών) θα διαγωνιστούν στην κατηγορία «Smart Cities». Κοινή κατηγορία «Δίαθλο+1».

    Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής ξεκίνησε τον Οκτώβριο με την ανακοίνωση των θεμάτων, συνεχίστηκε με πέντε μήνες εντατικής δουλειάς και κορυφώνεται τον Φεβρουάριο με τους 13 προκριματικούς διαγωνισμούς ανά την Ελλάδα και τον Τελικό.

    Δράσεις για το κοινό με πρωταγωνιστή το ρομπότ YODA από την ταινία ROBOGIRL
    Οι επισκέπτες στο κλειστό γήπεδο του Γαλατσίου μπορούν να μάθουν περισσότερα για την μεθοδολογία STEM, που συνδυάζει τις φυσικές επιστήμες, την τεχνολογία, την επιστήμη των μηχανικών και τα μαθηματικά. Επίσης, θα μπορούν να δουν από κοντά το ρομπότ YODA, που πρωταγωνιστεί στην ταινία Robogirl της COSMOTE, η οποία έχει ξεπεράσει τα 3,7 εκατ. views στο YouTube.

    Στο χώρο θα υπάρχει και εκθεσιακό τμήμα με τις ρομποτικές κατασκευές προηγούμενων διαγωνισμών και η «ROBOLAND», όπου θα βρίσκεται το ρομπότ Pepper, που εκπαιδεύεται να μιλάει και να αλληλεπιδρά με τους ανθρώπους. Στην ROBOLAND, οι επισκέπτες θα μπορούν να συναρμολογήσουν τον YODA από την αρχή, με την βοήθεια των RΟΒΟlens AR.

    Η COSMOTE συμβάλλει σε έναν καλύτερο κόσμο για όλους, αναπτύσσοντας τις ψηφιακές δεξιότητες των παιδιών σε όλη τη χώρα. Τα τελευταία έξι χρόνια ως στρατηγικός συνεργάτης του WRO Hellas και με τη στήριξη δράσεων για τη διάδοση της εκπαιδευτικής ρομποτικής και της μεθόδου STEM, έχουν πραγματοποιηθεί περισσότερες από 12.000 συμμετοχές μαθητών από όλη την Ελλάδα στους διαγωνισμούς εκπαιδευτικής ρομποτικής.

  2. #2
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Nnn λύσε μου μια απορία...Τι έχουν πάθει όλοι με τη ρομποτική, τα Lego, και τη σπρώχνουν τόσο έντονα ?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nnn λύσε μου μια απορία...Τι έχουν πάθει όλοι με τη ρομποτική, τα Lego, και τη σπρώχνουν τόσο έντονα ?
    Δεν ξέρω. Το προφανές είναι πως ψάχνοιυν το επόμενο breakthrough στον τομέα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nnn λύσε μου μια απορία...Τι έχουν πάθει όλοι με τη ρομποτική, τα Lego, και τη σπρώχνουν τόσο έντονα ?
    Καλησπέρα, απλα είναι το μελλον κατά την γνωμη μου, όλα τεινουν και θα γινουν ρομποτικα. Και επισης ειναι τρομερα ενδιαφερον, εμενα προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ. Να επεκταθούμε και σε εταιριες που κανουν ρομποτ? τα ξερετε φανταζομαι, πχ https://en.wikipedia.org/wiki/Boston_Dynamics σιγουρα στο μελλον θα εχουμε σχετικα επαγγελματα και γενικα θα πουλαει πολύ το θεμα σε αρκετους τομεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ναι είναι το μέλλον.
    Και γω τα γουστάρω πάρα πολύ.

    Άντε να γεμίσουμε επιτέλους με robot.


    Πολύ τυχερά τα σημερινά πιτσιρίκια.
    Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aurumnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι το μέλλον.
    Και γω τα γουστάρω πάρα πολύ.

    Άντε να γεμίσουμε επιτέλους με robot.


    Πολύ τυχερά τα σημερινά πιτσιρίκια.
    Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα.
    έτσι όπως πάει η κατάσταση στον επαγγελματικό τομέα συνεχώς θα πρέπει να μαθαίνουμε νέα πράγματα, δεν είναι όπως παλιά μάθαινα πχ την τέχνη του τσαγκάρη, τσαγκάρης θα βγω στην σύνταξη.

    Σίγουρα τα πιτσιρίκια αυτήν την στιγμή έχουν ένα μεγάλο Ατού ως προς την τεχνολογία αλλά και εμείς πρέπει να μαθαίνουμε συνέχεια.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.624
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nnn λύσε μου μια απορία...Τι έχουν πάθει όλοι με τη ρομποτική, τα Lego, και τη σπρώχνουν τόσο έντονα ?
    Ο γιος μου πάντως (5 ετών) εντυπωσιάστηκε και γι'αυτό τον γράψαμε στα μαθήματα του STEM.

    Εννοείται πως θα τον πάμε και το Σάββατο να δει από κοντά τον Τελικό.

    Επίσης θέλει το Mi Robot Builder κι όπως μου είπε, το κινητό μου για να το ελέγχει

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nnn λύσε μου μια απορία...Τι έχουν πάθει όλοι με τη ρομποτική, τα Lego, και τη σπρώχνουν τόσο έντονα ?
    Μόδες είναι. Όπως πριν μερικά χρόνια όλοι αγόραζαν ποδήλατα και τώρα τα έχουν κάνει απλώστρες.
    Τουλάχιστον η συγκεκριμένη έχει μια ουσία γιατί σίγουρα η ρομποτική θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο στο μέλλον.

  9. #9
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόδες είναι. Όπως πριν μερικά χρόνια όλοι αγόραζαν ποδήλατα και τώρα τα έχουν κάνει απλώστρες.
    Τουλάχιστον η συγκεκριμένη έχει μια ουσία γιατί σίγουρα η ρομποτική θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο στο μέλλον.
    Θα συμφωνήσω για τη μόδα.
    Πίσω απο την ρομποτική κρύβεται πολλλύς προγραμματισμός και ακόμα περισσότερη μηχανική...Δεν είναι έχω έτοιμο τον αισθητήρα, τον κολάω πάνω σε ένα σώμα με 4 ρόδες και του φτιάχνω δυο for/while loops να αναγνωρίζει χρώματα και αντικείμενα, ακόμα πιο δύσκολα τα πράματα αν μιλήσουμε για ΑΙ.
    Δεν είναι απλά μαζεμένοι μερικοί αυτοματισμοί η ρομποτική....Το σπρώξιμο που αναφέρω να γινόταν σε πανεπιστημιακό κοινό.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο γιος μου πάντως (5 ετών) εντυπωσιάστηκε και γι'αυτό τον γράψαμε στα μαθήματα του STEM.

    Εννοείται πως θα τον πάμε και το Σάββατο να δει από κοντά τον Τελικό.

    Επίσης θέλει το Mi Robot Builder κι όπως μου είπε, το κινητό μου για να το ελέγχει
    Είστε ωραίοι!

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    Αναβάλλεται για τις 16 & 17 Μαρτίου ο τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019

    Λόγω της πρόβλεψης για ακραία καιρικά φαινόμενα, αναβάλλεται ο τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019 που διοργανώνεται από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas, με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE και είχε προγραμματιστεί για το Σάββατο 23 & την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019.

    Έχοντας ως απόλυτη προτεραιότητα την ασφάλεια των συμμετεχόντων στον τελικό (μαθητές, γονείς και παιδιά) και με γνώμονα την ισότιμη πρόσβαση στον διαγωνισμό από όλους, ο διοργανωτής αποφάσισε την αναβολή του τελικού.

    Νέες ημερομηνίες διεξαγωγής του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019 είναι το Σάββατο 16 Μαρτίου και η Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 στο Κλειστό Ολυμπιακό Γήπεδο Γαλατσίου, με το πρόγραμμα του διαγωνισμού να παραμένει ίδιο.


Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας