Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.667
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Wind New
    Δελτίο Τύπου:
    Μνημόνιο για την ανάπτυξη πιλοτικού δικτύου 5G στην Καλαμάτα υπέγραψαν την Παρασκευή ο Δήμαρχος της πόλης Παναγιώτης Νίκας και ο Γενικός Διευθυντής Στρατηγικής της WIND Αντώνης Τζωρτζακάκης. Το μνημόνιο είναι το δεύτερο βήμα για την υλοποίηση πιλοτικού δικτύου 5G στην πόλη καθώς είχε προηγηθεί τον περασμένο Σεπτέμβριο υπογραφή αντίστοιχου μνημονίου με τον Γενικό Γραμματέα Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων Βασίλη Μαγκλάρα.

    Στόχος της WIND ως ανάδοχος του έργου είναι, με την αρωγή του Δήμου, να ξεκινήσει άμεσα τις απαραίτητες τεχνικές εργασίες προκειμένου το καλοκαίρι να λειτουργήσει το πιλοτικό δίκτυο στην πόλη της Καλαμάτας δίνοντας την ευκαιρία στους πολίτες, πρώτοι, να διαπιστώσουν τις δυνατότητες που προσφέρει το 5G.
    «Η Καλαμάτα καινοτομεί στον ψηφιακό τομέα εδώ και χρόνια, διότι έχουμε συνείδηση πως είναι αναγκαίος ο σχεδιασμός και η εγκατάσταση ψηφιακών υποδομών, για τη διευκόλυνση των επιχειρήσεων και των πολιτών στην εργασία και την καθημερινότητά τους μέσα από ευρυζωνικά δίκτυα και ασύρματες επικοινωνίες. Η προσπάθειά μας αναγνωρίζεται και χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η πρόσφατη βράβευση του Δήμου Καλαμάτας με τη διάκριση της «Έξυπνης Πόλης», είπε μεταξύ άλλων ο Δήμαρχος Καλαμάτας Παναγιώτης Νίκας. «Η εγκατάσταση πιλοτικού δικτύου ασυρμάτων τηλεπικοινωνιών 5G από τη WIND φέρνει την Καλαμάτα στην παγκόσμια πρωτοπορία, ανοίγοντάς της διάπλατα τους «αυτοκινητοδρόμους» για την επικοινωνία του 21ου αιώνα, που είναι ψηφιακοί. Τις εφαρμογές ακόμη και οι ειδικοί δυσκολεύονται να τις φαντασθούν. Ευχαριστώ το Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής και τη WIND για τη συνεργασία και αναμένω τις εφαρμογές του δικτύου 5G, που θα προσδώσουν πλεονέκτημα ανταγωνιστικότητας στις επιχειρήσεις μας, θα βελτιώσουν τις υπηρεσίες και τη λειτουργία του Δήμου Καλαμάτας και θα αποδώσουν καλύτερη ποιότητα ζωής για τους πολίτες».

    Τα δίκτυα πέμπτης γενιάς μπορούν να φέρουν καλύτερη ποιότητα τηλεπικοινωνιών, μεγαλύτερη χωρητικότητα, υψηλότερες ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων και να συντελέσουν ουσιαστικά στην υλοποίηση όλων αυτών των εφαρμογών που μετατρέπουν μία πόλη σε «έξυπνη».

    «Η WIND στηρίζει την πρωτοβουλία της πολιτείας να γίνει η Ελλάδα πρωτοπόρος στην υιοθέτηση των δικτύων 5ης γενιάς και δεσμευόμαστε να επενδύσουμε στην ανάπτυξη του 5G, όπως επενδύουμε και στα δίκτυα οπτικών ινών ώστε να δημιουργήσουμε τις υποδομές του μέλλοντος. Το 5G θα αλλάξει την καθημερινότητα μας τόσο ατομικά όσο και σε επίπεδο πόλεων αφού άνθρωποι, περιβάλλον, αντικείμενα, μηχανές θα είμαστε όλοι συνδεδεμένοι σε ένα ψηφιακό οικοσύστημα», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Γενικός Διευθυντής Στρατηγικής της WIND Ελλάς, Αντώνης Τζωρτζακάκης. «Είναι ιδιαίτερα σημαντικό για μας ότι αναπτύσσουμε πιλοτικό 5G στην Καλαμάτα, έχοντας εξαιρετική συνεργασία με τον Δήμο, διότι με την νέα τεχνολογία θα συμβάλλουμε στην ενίσχυση της ανάπτυξης που ήδη σημειώνει η πόλη καθώς η τοπική επιχειρηματική κοινότητα είναι πολύ δραστήρια – ιδίως στον τομέα του τουρισμού αλλά και στην πρωτογενή παραγωγή. Το 5G μπορεί να μεταμορφώσει το παραγωγικό μοντέλο της χώρας μας και έχουμε όλες τις προϋποθέσεις για να αξιοποιήσουμε αυτήν την ευκαιρία».


  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.711
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι έχω απορία: γιατί όταν πρόκειται για πιλοτικά προγράμματα (ειδικά απο Wind όπως με το FTTH) ακούμε Καλαμάτα - Τρίκαλα - Νεα Σμύρνη.... Εκτός αν μου διαφεύγει και καμία άλλη...

  4. #4
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    και μνημόνιο και wind, το λες και BDSM.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.960
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Πάλι τα ίδια πανηγυρτζίδικα marketing promos....πωωωω έχω βαρεθεί... και κάθε νέο σκάει στη Καλαμάτα....μάλλον βάζουνε πολύ καλαματιανό λάδι εκί στην Wind ...και δεν ξέρω μετά τι κάνουνε....

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neon2k8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι έχω απορία: γιατί όταν πρόκειται για πιλοτικά προγράμματα (ειδικά απο Wind όπως με το FTTH) ακούμε Καλαμάτα - Τρίκαλα - Νεα Σμύρνη.... Εκτός αν μου διαφεύγει και καμία άλλη...
    Γνωριμίες των δημάρχων; Πάντως τα Τρίκαλα είναι πάντα πρωτοποριακά με η χωρίς Wind.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Κάτι άλλο Καλαματιανό τσικνίζει και το μυρίζουν θες να πεις... πάντως από όσο ξέρω ελάχιστα πράγματα έχουν κάνει εκεί μόνο για το παπατζλίκι τα λένε, ανύπαρκτοι παντού και το παρουσιάζουν σαν πρωτοπορία παντού!!!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας