Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παρακαλώ την βοήθειά σας. Έχω σύνδεση 24άρα adsl μιας και η απόστασή μου από την καινούργια καμπίνα είναι 2100 μέτρα περίπου και το VDSL συγχρονίζει με κόπο στα... 1mpbs(!!!). Είμαι σε μονοκατοικία και τα στατιστικά της γραμμής μου είναι όπως φαίνονται παρακάτω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2019-02-11 175742.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  87,6 KB 
ID: 201416
    Προσπαθώ με κάθε τρόπο να μεγαλώσω έστω και λίγο την ταχύτητά μου:
    - Έλεγξα την εσωτερική μου καλωδίωση (περί τα 120μέτρα από τον τερματισμό του ΟΤΕ μέχρι το μοντεμ) και είδα ότι στην είσοδο του σπιτιού συγχρονίζω γύρω στα 7mpbs (γύρω στο 1 με 1.3 υψηλότερα). Σύμφωνα με τον τεχνικό του ΟΤΕ με τον οποίο μίλησα για αρκετή ώρα αυτό είναι αναμενόμενο και η καλωδίωσή μου είναι ΟΚ. Σημειωτέο ότι όλα τα άλλα χαρακτηριστικά (θόρυβος, attenuation) είναι τα ίδια. Ποια είναι η άποψή σας? Εχει "πρόβλημα" η καλωδίωσή μου, ή να μην μπω στον κόπο και το έξοδο, μιας και η απόσταση είναι σχετικά μεγάλη.
    - Ειχα ζητήσει από το 13888 να μου αλλάξουν το προφίλ από fast σε interleaved. Ο τεχνικός με συμβούλεψε το αντίθετο, λέγοντας ότι ναι μεν μπορεί να κερδίσω μία μικρή αύξηση στην ταχύτητα, αλλά θα έχω περισσότερες διακοπές λόγω του ότι η γραμμή μου είναι "οριακή". Μάλιστα μου ανέφερε ότι σε διάστημα μιας εβδομάδας περίπου είχα περί τις 30-35 αποσυνδέσεις οι οποίες θα αυξηθούν αν το γυρίσω σε interleaved. Και εδώ είναι το ερώτημα- εγώ γνώριζα ότι το interleaved αυξάνει την ταχύτητα και την ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ της γραμμής. Τι τρέχει λοιπόν?
    - Επιπλέον μου είπε ότι αν κάνουμε το τέστ και γυρίσει την γραμμή σε interleaved και θελήσω να πάω πίσω σε fast, δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα επιτύχω τις ταχύτητες που έχω σήμερα... Κατόπιν αυτών άφησα τα πράγματα ως έχουν. Έχω μπερδευτεί λίγο και ζητώ τα φώτα σας. Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O "τεχνικός" απλά δεν ήταν τεχνικός αλλά μάλλον ο καφετζής του κτιρίου.

    1:Αν στα 120 μέτρα είναι φυσιολογικό να χάνεις 1+ mpbs, στα χιλιόμετρα θα ήσουν στο -100.

    2:Για το interleaved είναι όπως τα λες εσύ και όχι ο καφετζής.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    O "τεχνικός" απλά δεν ήταν τεχνικός αλλά μάλλον ο καφετζής του κτιρίου.

    1:Αν στα 120 μέτρα είναι φυσιολογικό να χάνεις 1+ mpbs, στα χιλιόμετρα θα ήσουν στο -100.

    2:Για το interleaved είναι όπως τα λες εσύ και όχι ο καφετζής.
    Άρα αγαπητέ @sweet dreams έχω και πρόβλημα στην εσωτερική μου καλωδίωση και να επιμείνω στην αλλαγή του interleaved, σωστά?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εννοείται ότι ζητάς interleaved, στο μόνο που θα έχεις επίπτωση είναι το ping που θα αυξηθεί, αλλά προφανώς δεν παίζεις παιγνίδια online αλλιώς θα το ήξερες.

    Για το καλώδιο, θα πρέπει να πάρεις τηλεφωνικό PET και να περάσεις, δεν ξέρω την διαδρομή που ακολουθεί και πως θα το βάλεις, αν θέλεις κάποια επιπλέον πληροφορία ή αν θέλεις να το προστατεύσεις περισσότερο ρίξε μια ματιά σ' αυτό το νήμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται ότι ζητάς interleaved, στο μόνο που θα έχεις επίπτωση είναι το ping που θα αυξηθεί, αλλά προφανώς δεν παίζεις παιγνίδια online αλλιώς θα το ήξερες.

    Για το καλώδιο, θα πρέπει να πάρεις τηλεφωνικό PET και να περάσεις, δεν ξέρω την διαδρομή που ακολουθεί και πως θα το βάλεις, αν θέλεις κάποια επιπλέον πληροφορία ή αν θέλεις να το προστατεύσεις περισσότερο ρίξε μια ματιά σ' αυτό το νήμα.
    Τελικά μετά από επιμονή, μου το γύρισαν από εχθές το βράδυ σε interleaved! Κλειδώνω περίπου 1mbps ψηλότερα (σημαντικό για τις ταχύτητές μου), το μόνο αρνητικό που παρατηρώ είναι ότι η διακύμανση του θορύβου έχει αυξηθεί σε σχέση με το πριν. Ενώ δηλαδή έβλεπα το noise margin να κυμαίνεται μεταξύ 7 και 10.5, τώρα το είδα να κατεβαινει μέχρι και τα 4db - πρακτικά δεν διαπίστωσα καμία άλλη διαφορά. Έχω πολλά λάθη στην γραμμη, αλλά πλέον και πάρα πολλά FEC (εκεί που ήταν 0).
    Αν αλλάξω και την εσωτερική καλωδίωση και κερδίσω άλλο 1mpbs, θα έχω βελτιώσει με την βοήθειά σας κατά 40% περίπου την ταχύτητά μου. Η καλωδίωση μου, τρέχει υπόγεια λόγω διαμόρφωσης του οικοπέδου. Πηγαίνει δηλαδή παράλληλα με άλλα καλώδια (δυστυχώς και ρεύματος). Αν προσπαθήσω να το βάλω εξωτερικά, (πχ. στην μάνδρα), το μήκος θα διπλασιαστεί τουλάχιστον.
    Επειδή έχω συναγερμό και τηλεφωνικό κέντρο στον χώρο, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Εχω συνδέσει στο phone 1 το τηλεφωνικό κέντρο και στο phone 2 τον συναγερμό χωρίς κανένα φίλτρο (το μόντεμ είναι το speedport entry). Μήπως χρειάζομαι κάποιο φίλτρο κάπου?

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η διακύμανση του noise margin είναι από τον θόρυβο στην γραμμή, τα FEC ήταν πριν στο 0 γιατί στο FastPath δεν γίνεται καταμέτρηση και διόρθωση λαθών.

    Το τηλεφωνικό καλώδιο είναι μέσα στον ίδιο σωλήνα με τα καλώδια του ρεύματος(φαντάζομαι ότι είναι και η παροχή) ή είναι σε άλλον σωλήνα και απλά μέσα από φρεάτια ακολουθούν την ίδια διαδρομή;;
    Αν είναι μέσα στον ίδιο σωλήνα ίσως είναι προτιμότερο να το πας εξωτερικά και ας διπλασιαστεί η απόσταση, τουλάχιστον δεν θα έχεις προβλήματα θορύβου.

    Στην ευρυζωνική αν παίρνεις κατευθείαν από τις εξόδους PHONE και δεν έχεις κάνει επιστροφή τηλεφωνικού σήματος δεν χρειάζονται φίλτρα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλεφωνικό καλώδιο είναι μέσα στον ίδιο σωλήνα με τα καλώδια του ρεύματος(φαντάζομαι ότι είναι και η παροχή) ή είναι σε άλλον σωλήνα και απλά μέσα από φρεάτια ακολουθούν την ίδια διαδρομή;;
    Αν είναι μέσα στον ίδιο σωλήνα ίσως είναι προτιμότερο να το πας εξωτερικά και ας διπλασιαστεί η απόσταση, τουλάχιστον δεν θα έχεις προβλήματα θορύβου.

    Στην ευρυζωνική αν παίρνεις κατευθείαν από τις εξόδους PHONE και δεν έχεις κάνει επιστροφή τηλεφωνικού σήματος δεν χρειάζονται φίλτρα.
    Μιας και έχεις την διάθεση και γνώσεις να ασχοληθείς με την περίπτωσή μου, (και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό), ρίξε μια ματιά στην φωτογραφία του κατανεμητή με την ρεκλέτα που βρίσκεται στην μάνδρα του σπιτιού μου (είναι μονοκατοικια του 2003). Όπως βλέπεις για το σπίτι φεύγει μέσα σε σπιράλ, ένα πολύκλωνο μαύρο χονδρό καλώδιο. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Inked20190212_101153_LI.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  397,8 KB 
ID: 201427Προφανώς ένα από αυτά μεταφέρει το τηλεφωνικό σήμα - τα υπόλοιπα καλώδια δεν ξέρω τι κάνουν. Άρα το τηλεφωνικό σήμα απλά πάει παράλληλα με τα του ρεύματος και όχι στον ίδιο σωλήνα. Παρεμπιπτόντως, βλέποντας την εικόνα που ανέβασα ξέρεις πιο ζευγάρι μπορεί να μεταφέρει το τηλεφωνικό σήμα? ...Μήπως δοκιμάσω να αλλάξω ζευγάρι που μπορεί να έχει λιγότερο θόρυβο και να γλυτώσω έτσι την αλλαγή όλου του καλωδίου!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην θέση 1 που πάει το καλώδιο του ΟΤΕ, στην αντίστοιχη από πάνω είναι το ζευγάρι που πάει στο σπίτι, το UTP στην θέση 9 είναι το θυροτηλέφωνο;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην θέση 1 που πάει το καλώδιο του ΟΤΕ, στην αντίστοιχη από πάνω είναι το ζευγάρι που πάει στο σπίτι, το UTP στην θέση 9 είναι το θυροτηλέφωνο;;
    Πολύ σωστά! το θυροτηλέφωνο είναι στην θέση 9. Μίλησα με τον ηλεκτρολόγο μου που είχε κάνει την εγκατάσταση πριν 15 περίπου χρόνια και μου είπε ότι το καλώδιο είναι μονοκόμματο μέχρι το σπίτι, αλλά τα τελευταία 20 περίπου μέτρα τα έχει ματίσει (εντός του σπιτιού) με καλώδιο UTP το οποίο τελικά τερματίζει στην πρίζα του τηλεφώνου. Του ζήτησα να έρθει να τσεκάρουμε την σύνδεση μήπως και έχει μαζέψει σκουριά κλπ.
    Είναι σωστός ο τερματισμός που έχει γίνει με καλώδιο UTP? (λόγω διαφοράς διατομής κλπ.). Μήπως αξίζει τον κόπο να πάρω PET που βλέπω και το συστήνεις?

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To καλώδιο είναι σωστό, θα πρέπει να μην έχει τραυματιστεί και έχει πάρει υγρασία, να έχουν διατηρηθεί τα ζευγάρια του και να μην τρέχει στον ίδιο σωλήνα με το καλώδιο της παροχής μέχρι στο σπίτι.
    Θα κάνεις 3 μετρήσεις για να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει κάτι στο καλώδιο.
    1:Mία μέτρηση κατευθείαν στο καλώδιο του ΟΤΕ και αφού θα έχεις αφαιρέσει το καλώδιο που πάει στο σπίτι, το αφήνεις λίγη ώρα για να δεις πόσα λάθη θα μαζέψει, κρατάς την μέτρηση για σημείο αναφοράς.
    2:Bρίσκεις το σημείο που τερματίζει το καλώδιο στο σπίτι, αφαιρείς από πάνω το UTP που πάει στο υπόλοιπο σπίτι και το ζευγάρι που δίνει στο θυροτηλέφωνο, μένει μόνο το ζευγάρι που έρχεται από τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι, κάνεις πάλι μια μέτρηση για αρκετή ώρα.
    3:Aν δεις ότι έχεις πάλι λάθη θα κατεβάσεις τις ασφάλειες που έχει ο μετρητής της ΔΕΗ στην μάντρα και θα κάνεις πάλι μέτρηση για να τσεκάρεις αν επηρεάζει η παροχή του ρεύματος το τηλεφωνικό καλώδιο ή συμβαίνει κάτι άλλο.

    Δεν υπάρχει πρόβλημα για το UTP που τρέχει μέσα στο σπίτι, αρκεί και σ' αυτό να έχουν διατηρηθεί τα ζευγάρια, να είναι σωστά διακλαδωμένο, να μην είναι "τσακισμένο" κάπου και γενικά να έχει τοποθετηθεί σωστά.
    Θα το βρεις αν φταίει αυτό από τις παραπάνω μετρήσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Κατανοητά. Σε ευχαριστώ... πιάνω δουλειά!
    Κάτι γρήγορο - λαμβάνω υπόψη μόνο τα CRC ή και τα FEC?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stsalkit : 12-02-19 στις 18:16.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα σημαντικά είναι τα CRC και HEC, (περισσότερες πληροφορίες) καλό είναι όμως να έχεις και ένα δεύτερο ρούτερ(άλλη μάρκα) για να μπορείς να κάνεις και σύγκριση μεταξύ τους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας