Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 68
  1. #1
    Εγγραφή
    11-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 2i
    Γεια σας, είμαι αρχάριος και χρειάζομαι τη γνώμη σας στο εξής:

    αυτή τη στιγμή έχω VDSL2 50 γραμμή me Speedport 2i και θέλω να πάω σε πλήρες σύστημα της Ubiquiti. Δηλαδή Speedport 2i --> Ubiquiti USG UniFi --> Ubiquiti Unifi Switch 8 (US-8-60W) --> Ubiquiti AP AC Lite. Φαντάζομαι ότι για μερικούς μπορεί να είναι υπερβολή και κόστος αλλά για εμένα είναι απόλυτη παραμετροποίηση του δικτύου μου και έλεγχος (Firewall, Qos, VLANs) καθώς και ευκαιρία για εκμάθηση του συστήματος της Ubiquiti. Οι απορίες μου είναι:

    1. Να κρατήσω το Speedport 2i η να ζητήσω το Speedport Plus με κριτήριο τα Gb ports, μιας και λογικά θα το έχω σε passthrough? Το έχει υλοποιήσει κάποιος άλλος?
    2. Θα έχω θέμα με την Cosmote TV?
    3. Αυτή τη στιγμή δεν χρησιμοποιώ VoIP στο μέλλον όμως υπάρχει αυτή η πιθανότητα πως θα δουλέψει αυτό?

    ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις σας....

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για 50αρα γραμμή δεν χρειάζεται το plus, δεν θα έχεις θέμα με το tv φτάνει να συνδεθεί στην θύρα stb του router, αν στο μέλλον πας σε voip πάλι με το Passthrough μπορεί να δουλέψει με την χρήση διπλού Login ενα στο speedport και ενα στον εξοπλισμό σου με pppoe call

  3. #3
    Εγγραφή
    11-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 2i
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!! Έχεις μήπως γνώμη για το setup που σκέφτομαι?

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-2006
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 23.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με passthrough και speedport plus λειτουργεί μια χαρα το usg

  5. #5
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Νίκαια- Λάρισας
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90725/9997
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΒΕΡΩΦ
    Router
    Ubiquiti EdgeMax 6P
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι το έχω και εγώ μπροστά το Plus να κάνει συγχρονισμό και να δίνει Cosnote TV και Voip και από πίσω το Ubiquity με δεύτερη κλήση pppoe να διαχειρίζεται όλο το δίκτυο...
    Το έστησα μια φόρα και δεν ξανά ασχολήθηκα, πληρώνεις κάτι παραπάνω άλλα ησυχάζει το κεφάλι σου..

  6. #6
    Εγγραφή
    07-08-2005
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    EdgeRouter Lite
    Path Level
    Interleaved
    Παρόμοιο setup εδώ Speedport 2i --> Ubiquiti Edgemax Lite --> HP Switch --> Ubiquiti AP AC LR

    Με passthrough παίζει μια χαρά το Speedport 2i και έχω και VoIP τηλεφωνία. Το Edgemax πιάνει 45Mbps και 4.2Mbps upload μαζί με το codel traffic shaping (μόνο στο upload). Το μόνο εξτρά που έκανα στο Speedport είναι η απενεργοποίηση του QoS.

    Θα με ενδιέφερε η εμπειρία σου με το Ubiquiti Unifi Switch 8 (US-8-60W) και ειδικά σε=το θέμα θερμοκρασίας. Άκουσα ότι ανεβάζει ψηλή θερμοκρασία.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ
    Router
    MikroTik CHR
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itsmarcos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο εξτρά που έκανα στο Speedport είναι η απενεργοποίηση του QoS.
    αφου παιζεις με Passthrough και κανεις αλλο pppoe call τοτε γιατι η απενεργοποιηση του qos στο speedport??

  8. #8
    Εγγραφή
    11-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport 2i
    Καλησπέρα και συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα...

    Είναι αλήθεια οτι ανεβάζει θερμοκρασία το Ubiquiti Unifi Switch 8 (US-8-60W), αλλά όχι σε δραματικό επίπεδο. Θεωρώ οτι είναι και λογικό μιας και ειναι παθητική η ψύξη (δεν έχει ανεμιστήρα) κάτι που το κάνει και αθόρυβο όμως... Σε όλα το forum της Ubiquiti το ίδιο λένε απο οτι έχω δεί και δεν έχω βρεί κάτι για πρόβλημα λόγω θερμοκρασίας....

  9. #9
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα σχετικα με το συγκεκριμένο θέμα. επειδη θα το βαλω και εγω to USG πανω στο speedport με ενεργοποιημένο το PPPoe passthrough.

    1) πρεπει να κανω διπλα Port forwarding ? ηδη τα εχω βαλει στο speedport ? πρεπει να τα βαλω και στο USG φανταζομαι σωστα?
    2) το dhcp sto speedport Λεω να το κλεισω εφοσον ειναι αχρηστο . dhcp θα δωσω απο το USG. το firewall να το βαλω στο Low? πρεπει να κανω Bind καποια πορτα (εκει που θα πεσει το USG)?
    3) θα παρω 2 δυναμικες IP ? εφοσον εχω 2 κλησεις pppoe μια απο το usg ,μια απο το router .ρωταω γιατι θα πρεπει να βαλω και στο USG τα στοιχεια του ddns που εχω
    4) ειδατε κοψιματα στη ταχυτητα ?παραπανω Latency? εχω 50αρα Και streamarw ασταματητα .

    Ευχαριστω εκ των προτέρων

  10. #10
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από g.general07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σχετικα με το συγκεκριμένο θέμα. επειδη θα το βαλω και εγω to USG πανω στο speedport με ενεργοποιημένο το PPPoe passthrough.

    1) πρεπει να κανω διπλα Port forwarding ? ηδη τα εχω βαλει στο speedport ? πρεπει να τα βαλω και στο USG φανταζομαι σωστα?
    2) το dhcp sto speedport Λεω να το κλεισω εφοσον ειναι αχρηστο . dhcp θα δωσω απο το USG. το firewall να το βαλω στο Low? πρεπει να κανω Bind καποια πορτα (εκει που θα πεσει το USG)?
    3) θα παρω 2 δυναμικες IP ? εφοσον εχω 2 κλησεις pppoe μια απο το usg ,μια απο το router .ρωταω γιατι θα πρεπει να βαλω και στο USG τα στοιχεια του ddns που εχω
    4) ειδατε κοψιματα στη ταχυτητα ?παραπανω Latency? εχω 50αρα Και streamarw ασταματητα .

    Ευχαριστω εκ των προτέρων
    1) Όχι, με το pppoe passthrough σταματάς να ασχολείσαι με το speedport
    2) Δεν υπάρχει λόγος να το κλείσεις.
    3) Ναι θα έχεις 2 διαφορετικές public ips.
    4) Δε θα δεις διαφορά στο latency ούτε στο speed

  11. #11
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω και εγώ ένα παρόμοιο setup με Speedport -> Usg -> 3x switch -> 3x AP ..
    Απο όσο διαβάζω εδω μέσα μου δημιουργείται μια απορία, για πιο λόγο να έχεις διπλό ppoe και απο το speedport και απο το usg ??
    Απο όσο είχα διαβάσει πρίν κάνω το setup μου έβαλα σε bridge mode το speedport έκλεισα και το dhcp αλλα και το NAT για να αποφύγεις το double nat και τα διπλά port forwording για όποιος θέλει να κάνει.
    Στο usg ενεργοποίησα την σύνδεση pppoe και απο εκει έχω ρυθμίσει και dhcp και ΝΑΤ. Επίσης η γραμμή μου είναι voip και παίζει κανονκά με το speedport να είναι σε bridge mode.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου παίζει η VoIP τηλεφωνία της Cosmote στο Speedport, έχοντάς το σε Bridge Mode;

  13. #13
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου παίζει η VoIP τηλεφωνία της Cosmote στο Speedport, έχοντάς το σε Bridge Mode;
    Ναι κανονικά !

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να δώσεις αναλυτικά τις ρυθμίσεις και τις συνδέσεις των συσκευών;

    Είναι περίεργο αυτό που αναφέρεις, εφόσον σε bridge mode το Speedport λειτουργεί μόνο ως modem και δεν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο, μέσω της οποίας θα δουλέψει η τηλεφωνία της Cosmote.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-08-2005
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    EdgeRouter Lite
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tgiannak Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου παιζεις με Passthrough και κανεις αλλο pppoe call τοτε γιατι η απενεργοποιηση του qos στο speedport??
    Αν και με καθυστέρηση η απάντηση.

    Απενεργοποίησα ότι είναι δυνατό απο το speedport (και το QoS) μπας και γλυτώσει λίγα cpu cycles. Μιλάμε για ψιλοπράγματα και ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται να τα πειράξει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δώσεις αναλυτικά τις ρυθμίσεις και τις συνδέσεις των συσκευών;

    Είναι περίεργο αυτό που αναφέρεις, εφόσον σε bridge mode το Speedport λειτουργεί μόνο ως modem και δεν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο, μέσω της οποίας θα δουλέψει η τηλεφωνία της Cosmote.
    Παλιότερα το είχα σε bridgemode και έπαιζε κανονικά και η τηλεφωνία. Μετά απο κάποιες ώρες (και την ίδια ώρα της ημέρας) έχανε και την DSL σύνδεση το speedport με το DSLAM (έσβηνε και το DSL φωτάκι). Μετά απο 2-3 ώρες με το support του ΟΤΕ (έφτασα και σε 3rd level) μου πέταξαν την κλασική απάντηση ότι δεν υποστηρίζεται αυτή η συνδεσμολογία και πρότειναν να χρησιμοποιήσω το passthrough.

    Υποθέτω ότι κάτι έτρεχε με το TR-069 της Cosmote - γι' αυτό και κρέμαγε την ίδια ώρα κάθε μέρα.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας