Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-68 από 68
  1. #61
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Το ότι το USG δίνει 192.168.1.Χ, δεν είναι σωστό. Δοκίμασε να ορίσει διαφορετικό range από αυτό που δίνει το Speedport.

  2. #62
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ρωτήσω στο Entry 2i τι ρυθμίσεις θέλει ? τα χαρακτηριστικά στατιστικά ,σφάλματα της σύνδεσης τα βλέπεις από το Entry 2i όπως πριν ? ψήνομαι για το Edge Router X ..

    - - - Updated - - -

    Οκ ,από ότι βλέπω το PPPoE Pass-through είναι on by default στις Wan Detail ρυθμίσεις πατάς οκ αφού έχεις αλλάξει την Lan του Entry 2i σε άλλο range π.χ 192.168.0.1 ,
    την eth1 του Entry 2i την συνδέεις με την eth0 του Ubi και το σετάρεις δίνοντας τα credentials της σύνδεσης ,είναι κάτι άλλο ?
    η θέλει και στο Uplink Mode > WAN (LAN1) Only - Only use WAN/LAN1 as the only access to the Internet ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 21-08-20 στις 01:16.
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  3. #63
    Εγγραφή
    19-03-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα.
    Έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το λύσω,
    Έχω το ruter του ote Speedport Plus με ip : 10.10.10.1 και στην Lan 1 (του Speedport Plus) συνδέω το USG (wan1) με lan ip 192.168.0.1/23
    Στο Speedport plus έχω ενεργοποιήσει το DMZ με την ip 10.10.10.2 που έχει πρόσβαση το USG, έχω προσθέσει στο USG dyndns και πόρτες ανοιχτές για τις κάμερες μου αλλά δεν έχω πρόσβαση από εξωτερική ip (4G), στο dyndns μου εμφανίζει ότι ενημερώνει την ip με την ip 10.10.10.2 που είναι από το Speedport Plus και όχι την ip που βγαίνει στο Internet.

    Πως θα μπορούσα να το ρυθμίσω να έχω το USG για όλο το δίκτυο μου και το Speedport Plus για το τηλέφωνο.
    Ευχαριστώ

  4. #64
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα πρέπει να ρυθμιστεί ο DDNS client να κάνει έλεγχο σε κάποιον σέρβερ στο διαδίκτυο, αντί να κοιτά την WAN IP.

    Στα Edgerouter υπάρχει αυτή η επιλογή στο μενού του λειτουργικού, αλλά δυστυχώς απουσίαζε στο αντίστοιχο των USG και ορίζεται μόνο με τροποποίηση του αρχείου ρυθμίσεων.

    Δες στον παρακάτω σύνδεσμο της σχετικές οδηγίες.
    https://community.ui.com/questions/D...d-8a6ea8c6807d

  5. #65
    Εγγραφή
    19-03-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    #jkoukos Ευχαριστώ θα το παλέψω αύριο.

  6. #66
    Εγγραφή
    10-02-2017
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet & OTE
    Σκεφτομαι κ εγω να παρω Ubiquiti EdgeRouter για vsdl ΟΤΕ. Αν το βαλεις το speedport σε bridge mode, κανεις PPPoE στον EdgeRouter κ μετα πας στο speedport κ βαλεις ενα static route για τον ims(local netowork-> routing-> staic routing) μεσω LAN με next hop καποιο port του EdgeRouter, θα παιξει το voip? Η πρεπει να πας αναγκαστικα σε passthrough?

  7. #67
    Εγγραφή
    01-01-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109996/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    17.4(dB) / 3.0(dB)
    Καλημέρα και Καλή Χρονιά. Διαβάζοντας το topic σχετικά με το Ubiquiti Security Gateway έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Πιστεύω ότι είμαι στο σωστό ποστ γιατί το δικό μου modem είναι το PLUS.
    Το modem του ΟΤΕ είναι το Speed port Plus με firmware 09022001.00.030_OTE5.Ε
    Έχω εθιστεί με το UNIFI controler network και αποφάσισα να αγοράσω και το Security Gateway για περισσότερα στατιστικά στοιχειά κ.λ.π.
    Έχω επίσης 3 UAP-AC-LR Access points που δουλεύουν τέλεια και 4 switches. Έχω ΟΤΕ VDSL 100 και φυσικά VOIP. So far so good.
    Έλα ντε που δεν μπορώ με τίποτα να συνδέσω όλο το κύκλωμα σωστά έτσι ώστε να δουλεύει και το τηλέφωνο άλλα και το δίκτυο. Διαβάζονται το post κατάλαβα ότι με κάποιο τρόπο είναι δυνατόν να γίνει, bridge mode pass throu e.t.c.
    Παιδιά δηλώνω άσχετος με δίκτυα και θα ήθελα βοήθεια για να παραμετροποίσω το modem του ΟΤΕ χωρίς ευτράπελα.
    Κάθε βοήθεια δέκτη.
    Ευχαριστώ
    Συμπληρώνω ότι έχω Mac Pro με δυο Ethernet ports που θα βοηθούσε για setup στο modem του ΟΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nsotiriou : 02-01-21 στις 15:10.

  8. #68
    Εγγραφή
    07-08-2005
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    EdgeRouter Lite
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok παραγγέλνω το Ubiquiti EdgeRouter X ER-X και τα ξαναλέμε όταν φθάσει!
    Εντωμεταξύ δεν περιλαμβάνεται λέει στη συσκευασία τροφοδοτικό!
    Τι κάνω τώρα;
    Να χτυπήσω λες αυτό ή δεν αξίζει τη διαφορά;
    https://www.e-shop.gr/ubiquiti-edger...r-p-PER.535072
    Το ER-X έχει θεματάκια με τα τελευταία firmware. Έχω το Lite τα τελευταία 7 χρόνια τώρα και δουλεύει σαν σκύλος. Έχε υπόψιν ότι η Ubiquiti δεν έχει σε προτεραιότητα αυτό το product line.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας