Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Καλημέρα σας , έχει σχεδόν 2 βδομάδες που ξεκίνησα να έχω προβλήματα με την σύνδεση μου.
    Τις πρώτες 2 μέρες δεν είχα vdsl απο το μεσημερι μέχρι το απόγευμα ενώ ήταν κανονικά συγχρονισμένο, δεν έδωσα σημασία υποθέτοντας πως ίσως κάνουν κάποιες εργασίες και πως δεν θα είχα περαιτέρω προβλήματα. Την 3 μέρα έγινε πάλι το ίδιο πραγμα απο νωρίς το πρωι μέχρι αργά το απόγευμα και έτσι πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη, όντως μου είπαν πως βλέπουν το πρόβλημα και το έδωσαν σαν βλαβη.
    Την επόμενη και όλας μέρα με παίρνουν τηλέφωνο και πολύ ευγενικά μου λένε πως το αρμόδιο τμήμα έχει δει την βλάβη η οποία είναι κάποιος ιός απο το σύστημα μου που κάνει επαναλαμβανόμενες κλήσεις στον πάροχο και επειδή ο οτε το βλέπει σαν spam με πετάει εκτός vdsl, λέω οκ εντάξει ο στραβός σε όλο το θέμα είμαι εγώ τελικά. Κάνω scan όλα τα pc(1 σταθερό 3 laptop) δεν βρίσκει τίποτα, κάθομαι τα κάνω όλα format ένα ένα για να είμαι σίγουρος όσο περισσότερο γίνεται αλλά τελικά τίποτα , το πρόβλημα παρέμεινε.(τα windows σε όλα τα pc είναι γνήσια και γενικά ότι πρόγραμμα και αν υπάρχει είναι γνήσιο, είμαι απο τους ρομαντικούς ακόμα)
    Τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω πως έχω κάνει τα πάντα απο μέρους μου και μου λένε πως θα στείλουν τεχνικό απο το σπίτι μου και πως θα πρέπει να τον πληρώσω 30€ για να επιλύσει το πρόβλημα αφού το εντοπίσει ,εννοείται πως αρνήθηκα να δώσω αυτό το ποσό και τους είπα πως θέλω να μου πεί απλά τι γίνεται. Όντως ο άνθρωπος ήρθε μετά απο δυο μέρες και μάλιστα ακριβώς στην ώρα που με ενημερωσαν. Μετά απο μερικά reset στο ρούτερ μου και όσο και αν προσπαθούσε δεν γινόταν τίποτα το πρόβλημα ήταν ακόμα εκεί, συγχρόνιζε κανονικά αλλα ip δεν έπαιρνε , δοκίμασε να βάλει ένα δικό του ρούτερ με δικά μου στοιχεία, αλλάξαμε password, βγάλαμε φίλτρα αλλά δεν άλλαζε τίποτα μέχρι την στιγμή που έβαλε τα δικά του στοιχεία και πήρε κανονικά ip, πήρε ο ίδιος τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη για να λύσει το θέμα αλλά του είπαν πως το βλέπουν και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για αυτό, φεύγοντας απο το σπίτι μου είπε να πάρω τηλέφωνο ξανα και να αναφέρω πως ήρθε και δεν κατάφερε τίποτα και να τους τονίσω πως απο μέρους μου έκανα μέχρι και format, τους πήρα τηλέφωνο τους είπα τι έχει γίνει και τις διαδικασίες που έγιναν κατά την επίσκεψη του τεχνικού στο σπίτι, ο κύριος απο το τηλέφωνο μου είπε πως δεν βλέπει ακόμα την αναφορά του τεχνικού και πως το θέμα είναι ακόμα ανοιχτό και έτσι λοιπόν προσπάθησε και αυτός να λύσει το πρόβλημα (κάνε reset το ρούτερ κτλ κτλ) αλλά δεν κατάφερε τίποτα. Μου είπε πως θα πρέπει να περιμένω 1-2 ώρες να κλείσει το θέμα και η αναφορά του τεχνικού για να δούνε πως θα κινηθούν απο εκει και πέρα και αν είναι ανάγκη να στείλουν το πρόβλημα στο οτε.
    Και φτάνουμε στο σήμερα όπου το πρόβλημα παραμένει χωρίς να υπάρχει κάποια περαιτέρω ενημέρωση.

    Να αναφέρω πως καθ'όλη την διαρκεια του προβλήματος (sync no-ip) έπαιρνα και παίρνω ακόμα internet κλείνοντας απο το ρούτερ την επιλογή vdsl συγχρονίζοντας σε ADSL_2plus χωρίς κανένα πρόβλημα. (προχθές άνοιξα την επιλογή vdsl και vectoring απο το ρούτερ, δούλεψε κανονικά αλλά μετά απο 8ώρες σταμάτησε να παίρνει και πάλι ip και το γύρσα σε adsl ξανά)
    Επίσης θα ήθελα να τονίσω την ευγένια πού είχαν όλοι απο την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμη, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας( την δική μου δεν ξέρω αν μπορέσω να κρατήσω )!

    *ρούτερ ZXHN H168N
    *είμαι συνδεμένος πάνω σε καφάο
    *είναι(όσο είχα δηλαδη vdsl) ενεργοποιημένο το vectoring στην γραμμή μου.
    *έπαιζε τόσο καιρό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με μηδέν αποσυνδέσεις.
    *Actual Rate 49.999 πάντα και Attainable Rate πάνω απο 100

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την επόμενη και όλας μέρα με παίρνουν τηλέφωνο και πολύ ευγενικά μου λένε πως το αρμόδιο τμήμα έχει δει την βλάβη η οποία είναι κάποιος ιός απο το σύστημα μου που κάνει επαναλαμβανόμενες κλήσεις στον πάροχο και επειδή ο οτε το βλέπει σαν spam με πετάει εκτός vdsl, λέω οκ εντάξει ο στραβός σε όλο το θέμα είμαι
    Τι λένε ρε τα αστέρια, θα μας καραφλιάσουν.

    Δεν κάνει κάποια κλήση ο υπολογιστής σου, και να ήθελε δεν θα μπορούσε.
    Σε κάποιο σημείο πρέπει να έχει κάποιο vlan id για την σύνδεση του vdsl, έκει τι στοιχεία σου δίνει;

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  89 
Μέγεθος:  144,9 KB 
ID: 200921

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λένε ρε τα αστέρια, θα μας καραφλιάσουν.
    Τίποτα σε DDoS attack μήπως εννοούν...

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  89 
Μέγεθος:  144,9 KB 
ID: 200921
    Σωστό δείχνει, μερικές φόρες έχει διαφορετική τιμή απο το 835 αλλά εδώ είναι οκ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα σε DDoS attack μήπως εννοούν...
    Δεν μου έχει τύχει κάποιο τέτοιο κόψιμο, ούτε έχω διαβάσει κάτι ανάλογο για να σου κόβει την πρόσβαση μόνο στο vdsl

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Τους είπα αν εννοούν DDoS και μου είπαν πως δεν ξέρουν παραπάνω λεπτομέρειες, και πως γίνεται να μου κόβει μόνο το vdsl και όχι το adsl και επίσης πως γίνεται τις προάλλες να είμαι on σε vdsl για 8 ώρες και στην συνέχεια να με πετάει εκτός i.p ... υποψιάζομαι κάποια βλάβη στην κάρτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-07-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    Router
    speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    33,5(dB) / 10(dB)
    Τελικά λύθηκε το πρόβλημα σου ή ακόμη βρίσκεται σε εκκρεμότητα;

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Μετά απο πολύ κόπο και πολλά τηλέφωνα τελίκα βγήκε άκρη. Μου έλεγαν κάτι για "spam mail" και πως η ip μου ήταν σε black list και πως μου την έβγαλαν απο την black list αλλα το πρόβλημα ήταν ακόμα εκεί, μέχρι την στιγμή που πήρα για ακόμα μια φορα τηλέφωνο και αιτήθηκα αλλαγή στο username μου, η διαδικασία κράτησε 2 λεπτά τηλεφωνικός και μετά απο 20 λεπτά ήταν όλα όπως πριν. Συγχρόνισε Vdsl(vectoring) 49.999 / 4.999
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας