Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλά τα έστησες, και βολικό το extender στην πρίζα, αλλά έχε υπόψιν:
    Δεδομένου ότι τα repeaters έχουν ένα radio και είναι half-duplex (όσο δεν μιλάμε για εξωτικό εξοπλισμό),
    κάθε repeater που προσθέτεις μειώνει διαδοχικά την πραγματική ταχύτητα κατά 50%+.
    Αν εξυπηρετεί να συνδέσεις το repeater στο lan με καλώδιο και το χρησιμοποιήσεις σαν ap το γλυτώνεις αυτό.
    Roaming ανάμεσα σε 1-2-x access points δεν παίζει πάντα καλά,
    ακόμα συχνότερα δεν παίζει σωστά ανάμεσα σε ap/repeaters διαφορετικού κατασκευαστή.
    Αν σου παίζει ικανοποιητικά όπως το έχεις στήσει ok,
    αν όχι κλείνεις το wifi του speedport και στήνεις ένα ap της προκοπής.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εν τελη αλλαξα θεση στο speedport και το ασυρματο τηλεφωνο που ηταν διπλε στο ρουτερ, και ξανα ενεργοποιησα το wifi του netgear.
    Προς το παρον παιζω μια χαρα. Σε καποια φαση θα παρω ενα 5ghz AP να κανω καλυτερα τι δουλεια μου, διοτι στο κεντρο που μενω εχω απιστευτες παρεμβολες με πανω απο 30 wifi δικτυα τριγυρω μου..

  3. #18
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους,

    έχω και εγώ το ίδιο wi-fi extender, και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

    Ενώ κάνω το αρχικό setup και συνδέεται κανονικά με το router, δεν μου δίνει internet σto laptop με λογισμικό windows 10 και στο desktop με windows 7 ενώ τα κινητά που τρέχουν android παίζουν κανονικά. Έτρεξα ένα troubleshooting των windows kai το πρόβλημα που μου βγάζει είναι "Η προεπιλεγμένη πύλη δεν είναι διαθέσιμη".

    Το παράξενο της ιστορίας είναι ότι όταν το extender είναι σε λειτουργία και συνδεδεμένο με το router, ακόμα και αν προσπαθήσω να συνδέσω το laptop/desktop απευθειας με το router μέσω wi-fi, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, μόλις ξεσυνδέω το extender, όλα συνδέονται και λειτουργούν κανονικά.

    Να σημειώσω ότι απευθείας σύνδεση του laptop/desktop με το router μέσω ethernet παίζουν χωρίς προβλήματα ανεξάρτητα αν είναι το extender σε λειτουργία.
    Επίσης, αν συνδέσω το extender με το laptop/desktop με ethernet, δεν έχω internet.

    Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου από δίκτυα πέραν των βασικών λειτουργιών, υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και μπορεί να με βοηθήσει;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

  4. #19
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εκανες manual τις ρυθμισεις; Μηπως ειναι ενεργοποιημενος o dhcp server? Μηπως εοχες δωσει στο λαπτοπ σου συγκεκριμενη ip και τωρα δε μπορει να συνδεθει επειδη πηρε την ip καποια αλλη συσκευη;

  5. #20
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν έχω ιδέα τι χρειάζεται να κάνω και τι να κοιτάξω, έκανα μόνο τις οδηγίες ενεργοποίησης του extender.

    Σόρι, είμαι λίγο άσχετος (εώς πολύ) με τα δικτυακά, όποιος μπορεί και έχει τη διάθεση να με καθοδηγήσει τι να κοιτάξω και τι να προσέξω,

    το μόνο που έχω ελέγξει είναι ότι έτρεξα ένα ipconfig /all κ το default gateway που μου βγάζει είναι κενό.
    Σε ένα ξένο forum διάβασα ότι θα χρειαστεί να έχει τη default gateway του extender η οποία υποτίθεται ότι είναι 192.168.0.254 αλλά δεν βλέπω κάτι.
    Ο τρόπος για να τη βάλω χειροκίνητα με μπέρδεψε λίγο γιατί δεν ξέρω τι άλλο να βάλω στην ip κ στο dns και αν έπρεπε να το κάνω

  6. #21
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ποιο version εχεις απο το tp link? Πισω απο τη συσκευη θα γραφει. V*

  7. #22
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    v 1.22

  8. #23
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ok. Εχεις την παλια εκδοση. Συνδεσου στο tp link, και προσπαθησε να κανεις χειροκινητα τις ρυθμισεις. Μεσα στις επιλογες καλο θα ειναι να απενεργοποιησεις το dhcp αν εχεις ηδη ρουτερ που κανει αυτη τη δουλεια. Δυστυχως εγω εχω αλλη εκδοση, και δε μπορω να σου δειξω screenshots

  9. #24
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ θα δεις πως ορίζεις χειροκίνητα σταθερή ip αν κάνεις αυτά που λέει λογικά θα έχεις internet.
    Που θες να το κάνεις σε laptop,desktop,tablet;
    και τι windows έχεις;


    - - - Updated - - -

    προεπιλεγμένη πύλη βάζεις την ip του ρούτερ.
    Και προτιμώμενο διακομιστή dns πάλι του ρούτερ την ip
    Ποιο ρούτερ έχεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 01-04-19 στις 18:59.

  10. #25
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Επιτέλους δούλεψε!!!!

    Ξετίκαρα από τις ρυθμίσεις του router την επιλογή "Enable DHCP Server", έκανα μια επανεκκίνηση στο router, και μετά αφού έκανα από την αρχή το setup για το repeeater κ συνέδεσα τον υπολογιστή με αυτό, μπήκα στις ρυθμίσεις δικτύου κ έβαλα χειροκίνητα στην προεπιλεγμένη πύλη και σto dns, την ip του router.
    Στο πρώτο πεδίο της ip, έβαλα τα 3 πρώτα της Ip router και στο τέταρτο πεδίο έναν αριθμό από 100 έως το 255 βάσει του link που μου έστειλες.

    Χίλια ευχαριστώ σε όλους για τη βοήθεια!!!

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο Extender κλείνεις τον DHCP Server όχι στο ρούτερ, συσκευές που δεν έχουν στατική IP δεν θα μπορούν να συνδεθούν στο ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μπήκα ξανά στις ρυθμίσεις του router και είδα ότι η επιλογή "Enable DHCP Server" είναι τικαρισμένη άρα μάλλον δεν έσωσα την αλλαγή αυτή πριν κάνω την επανεκκίνηση. Στις ρυθμίσεις του extender, πέρα από το αρχικό setup δεν έχω μπει ξανά. Πάντως, προς το παρόν όλες οι συσκευές που είχα θέμα, έχουν συνδεθεί κανονικά. Desktop, laptop κ windows tablet. Έκανα τη διαδικασία και στα 3 αλλάζοντας μόνο το τελευταίο πεδίο στην ip.

    Έκανα επανεκκίνηση ξανά στο router αλλά και στις συσκευές και συνδέθηκαν ξανά κανονικά. Τσέκαρα και τις ρυθμίσεις που είχα κάνει και είναι σωσμένα.

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν κάνεις αυτό που σου έχουμε πει πιο πάνω πάλι προβλήματα θα έχεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    30-03-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    πώς μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του extender για να αλλάξω το dhcp, γιατί τώρα που είμαι συνδεδεμένος κανονικά με τον extender, όταν βάζω τη διεύθυνση 192.168.0.254 δεν με συνδέει. Κ αν κάνω reset τον extender, με συνδέει μόνο για να κάνει το αρχικό setup

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savkald Εμφάνιση μηνυμάτων
    πώς μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του extender για να αλλάξω το dhcp, γιατί τώρα που είμαι συνδεδεμένος κανονικά με τον extender, όταν βάζω τη διεύθυνση 192.168.0.254 δεν με συνδέει. Κ αν κάνω reset τον extender, με συνδέει μόνο για να κάνει το αρχικό setup
    Το συνδέεις ενσύρματα με τον υπολογιστή και βάζεις στον υπολογιστή σταθερή IP που να είναι στην ίδια υποομάδα με αυτό.
    Παράδειγμα:
    ΙP extender >>> 192.168.0.250, βάζουμε στον υπολογιστή 192.168.0.2 και default gateway την IP του extender.
    Αν αλλάξουμε την υποομάδα του extender, π.χ. 192.168.1.250, μετά θα πρέπει να αλλάξουμε και στον υπολογιστή γιατί θα χάσουμε την επικοινωνία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας