Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας.



    Κατ' αρχας, γειά σας. Σας διαβάζω αρκετό καιρό βασικά για τεχνικά θέματα και πάροχους. Έχω μια απορία (προφανώς :P και δεν είμαι σίγουρος αν είναι στο σωστό directory) για πάροχους DSL και τηλεφωνίας.

    Μένω στα Καλύβια Θωρικού όπου έχουμε μόνο δίκτυο του ΟΤΕ. Το παράδοξο στην όλη ιστορία, είναι πως όλες οι γύρω περιοχές, έχουν και κάποιο από τα υπόλοιπα δίκτυα ακόμα και το Μαρκόπουλο που έχει τον ίδιο κωδικό. Προφανώς και με το Μαρκόπουλο δεν είμαστε στον ίδιο ακριβώς κόμβο ή DSLAM όπως πριν πολλά χρόνια.


    (εδώ είναι που βαράς το κεφάλι στου στο τοίχο γιατί 1χμλ παραπέρα από εμένα έχουν τηλέφωνο από Λαγονήσι που έχει άλλο πάροχο!!!)


    Κάποια άλλη λύση πέρα από τη μετακόμιση υπάρχει; Βασικά ο λόγος είναι πως ο ΟΤΕ είναι αρκετά πιο Ακριβός. Πχ 32,5 το μήνα για τηλέφωνο και 2mbt ενώ η wind 19.90 :/

    Σκέφτηκα να κόψω τηλέφωνο και να συνδεθώ με το Μητροπολιτικό Αθήνας που έχει δυο χρήστες που εκπέμπουν κοντά μου (ένας 4χλμ και άλλος 2,5χλμ) Από τους οποίους δοκιμαστικά έπιασα σήμα με ένα USB Στικ και μια παλιά δορυφορική.....


    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    28-01-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κανείς ε;;; γκαντεμιά παιδιά γκαντεμιά..

  3. #3
    Το avatar του μέλους oxyd
    oxyd Guest
    Απ' ότι κατάλαβα ψάχνεις εναλλακτικό πάροχο που να καλύπτει την περιοχή σου. Γιατί δεν τους παίρνεις έναν-έναν με τη σειρά τηλέφωνο;

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εναλλακτική λύση γενικότερα! Είναι αστείο η μόνη επιλογή να είναι ένας από τους ακριβότερους πάροχους Kαι από ότι φαίνεται αυτό θα συνεχίσει για πολλάαα χρόνια ακόμα ήδη πιάνει δεκαετία! Ο μόνος ανταγωνιστής είναι η κινητή τηλεφωνία (yeah right)

    για αυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς για το awmn αν παρέχει τουλάχιστον νετ... :/

  5. #5
    Εγγραφή
    20-08-2010
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Το awmn είναι οι χρήστες του, οπότε αν κάποιος από αυτούς δίνει gateway προς internet τότε θα έχεις. Όμως ουσιαστικά θα μοιράζεσαι τη σύνδεση με αυτόν που στη δίνει και προφανώς αν έχει μια απλή adsl θα έχει περιορισμούς για να μην του την κανιβαλίσουν. Άλλη λύση είναι το δορυφορικό αλλά η τιμή ξεφεύγει πολύ.
    Κάλυπτα κι εγώ τον Κώστα Κατσουράνη !!

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    υπαρχει διαθεσμοτητα σε cyta και vodafone ( hol ) περα απο τον οτε! .

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrisimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκα να κόψω τηλέφωνο και να συνδεθώ με το Μητροπολιτικό Αθήνας που έχει δυο χρήστες που εκπέμπουν κοντά μου (ένας 4χλμ και άλλος 2,5χλμ) Από τους οποίους δοκιμαστικά έπιασα σήμα με ένα USB Στικ και μια παλιά δορυφορική.....
    Ευχαριστώ
    καλησπερα, θα σου απαντησω μιας και ειμαι και εγω κομβος σε 2 σημεια.
    Αυτοι που λες προφανως τους επιασες στα 2.4ghz που σημαινει πελατης.
    Πελατης στο δικτυο σημαινει χαμηλη ταχυτητα κανονικα ειναι 11mbps σε τελεια απολαβη γιατι μιλαμε για B, και οσοι θελουν δινουν G αρα πας θεωρητικα στα 54mbps.
    Στην πραξη ομως εχεις απλα δικτυο αλλα οχι ιντερνετ γιατι το AWMN και καθε αλλο δικτυο μητροπολιτικό ΔΕΝ ειναι ιντερνετ!
    Μερικοι κομβοι δινουν σαν υπηρεσια με περιορισμους πχ με VPN, web proxy κτλ που δεν ειναι για χορταση και δεν μπορεις να κανεις καταχρηση.
    Ειχα και εγω καποτε τετοιες υπηρεσιες και τις εκοψα γιατι μου ειχαν αλλαξει τα φωτα!!!

    Εαν γινεις κομβος δλδ να κανεις συνδεση με πολλους αλλους απο 2 και πανω πρεπει στα 5ghz και σε Α ή Ν dual polarity (54mbps ή 150/300mbps) τοτε εισαι ποιο καλυμμενος γιατι δυσκολα θα χαλασουν ολα μαζι, επισης εχεις προστιθομενη ταχυτητα, οσες περισσοτερες συνδεσεις εχεις ποιο μεγαλη ταχυτητα.
    Δλδ καλη λυση ειναι αμα εχεις σε αλλο σημειο και στελνεις εκει οπως κανω εγω απο Αθηνα για το εξοχικο.
    Ομως παλι οταν παρεμβαλονται παρα πολλοι πχ εμενα ειναι 11-21 hops αναλογα τις διαδρομες κτλ κτλ. Τοτε πολλες φορες θα εχεις προβληματα γιατι ΕΞΑΡΤΑΣΑΙ απο αλλους! δλδ αν εχουν προβληματα και δεν τα φτιαχνουν , χαλασε κατι και παει λεγοντας θα μενεις εκτος, κατι που συμβαινει συχνα πυκνα και με εμενα που μειναμε με 1 διαδρομη ποσοι κομβοι προς το υπόλοιπο δικτυο και αμα χαλασει δεν εχω τιποτα εκει. Μονο αμα ειμαι εκει παιζω με usbstick 4G cosmote W.U.

    Αν εχεις φιλο που ειναι στο δικτυο μπορει να σου περασει αυτος ιντερνετ, το εχω κανει και αυτο, αλλα παλι αν χαλαει η διαδρομη και δεν εχει εναλλακτικες θα μενεις εκτος καποιες φορες.

    Με λιγα λογια δεν υπαρχει αξιοπιστια, ειδικα αν εισαι ΠΕΛΑΤΗΣ! και δεδομενου οτι δεν ειναι και ιντερνετ στην παρον φαση το ξεχνας απλα, εκτος αν σου αρεσει η φαση. Αν σε ενδιαφερει μπορεις να μιλησεις με αυτους που πιανεις, αν σε ενδιαφερει στειλε μου PM να σου πω τι να κανεις να μην ειμαστε OFFTOPIC.

    αυτα για να διευκρινησω αυτο το θεμα.

    Οποτε εφοσον σου ειπαν οτι εχει και εναλλακτικους παροχους προτεινω σαν καλυτερη και οικονομικοτερη λυση ADSL και οσα πιανεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 16-03-17 στις 15:03.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια χαρα σε όλους

    Εχουμέ καμεία πρόσφατη εικόνα πως είναι οι παροχές της Wind στην περιοχή των Καλυβίων Αττικής
    Με πηραν τηλέφωνο και μου πρότειναν το Fiber 100 της Wind. Εχει κανείς να μου πει πόσο καλα πιάνει η περιοχή?
    Μου κάνει λιγο εντύπωση αν θα βγαζει 100.
    Σας ευχαριστώ

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-11, 01:05
  2. ADSL στα Καλύβια
    Από kouvas81 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-10, 14:26
  3. Μεταμορφωση Αττικης
    Από lepes στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-07, 14:48
  4. DSLAM Καλυβια (αττικης) Σέρνεται
    Από logikofilosofikos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-07, 18:49
  5. ADSL-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ?
    Από johnvam στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-06, 09:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας