Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    22-01-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Θέλω μια βοήθεια και ανοίγω το θέμα εδώ, γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα Draytek γενικά. Αν νομίζετε ότι ίσως πρέπει να κοιτάξω αλλού, πείτε μου ελεύθερα.

    Το σενάριο είναι : Βασική γραμμή ίντερνετ από HCN με οπτικές ίνες (120 πάνω 120 κάτω). Εκεί λογικά θα πρέπει να έχω το δικό τους ρούτερ με την οπτική. Εφεδρική αν πέσουν οι οπτικές, μία απλή adsl, ίσα να γίνεται δουλειά (αυτή θα πηγαίνει το καλώδιο του τηλεφώνου στο draytek φαντάζομαι
    Τηλεφωνία θα βγαίνει από VOIP πάροχο ανεξάρτητα από το ίντερνετ (γι'αυτό και η ανάγκη εφεδρικής γραμμής ίντερνετ).

    Οπότε, θέλω ένα ρούτερ/μόντεμ που να μπορώ να ορίσω εγώ ποια γραμμή ίντερνετ θεωρώ σαν κύρια. Ακόμη καλύτερα, να μπορώ να ρυθμίσω το wifi να τραβάει από την εφεδρική γραμμή για να μην μπαίνουν οι επισκέπτες στο κύριο δίκτυο.
    Φυσικά να μπορώ να ορίσω προτεραιότητα στον asterisk να έχει πάντα ένα ένα κομμάτι του bandwith για εκεί, καθώς τώρα αν υπάρχει μεγάλο upload, η τηλεφωνία πάει περίπατο.

    Αυτά τα λίγα. Επίσης, μπορούμε σε όλους τους παρόχους να έχουμε δικό μας εξολισμό για ίντερνετ; Γνωρίζω πχ ότι σε ΟΤΕ για τηλεφωνία πρέπει να έχεις το modem του. Εμένα μόνο το internet με ενδιαφέρει, οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα.

    Ευχαριστώ και συγγνώμη για τυχόν χαζές απορίες, αλλά τόσα χρόνια και ποτέ δεν έτυχε να ασχοληθώ με τα δικτυακά.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-06-2018
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ΖΤΕ 1600Η
    Ένας 2862 μπορεί να υποστηρίξει τις γραμμές που θέλεις. Υπάρχει ένα μεγάλο αλλά όμως. Πόσους χρήστες θα εξυπηρετεί από πίσω και τι κανόνες θα τρέχουν. Σαν throughput σε καλύπτει σε μοντεμ και WAN-Ethernet πάντως. Το 2862 είναι rated για 30 ταυτόχρονους χρήστες. Μετά πας σε καθαρό router (2926) που είναι για 50 χρήστες και έχει και μεγαλύτερα η γκάμα

  3. #3
    Εγγραφή
    22-01-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    πάνω από 30 χρήστες δεν θα υπάρχουν, αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι θέλω να βάλω παρόμοιο setup σε άλλα 3 σημεία και να γίνει ένα μεγάλο VPN όλο αυτό.
    Έχω δει ότι κάποια draytek το υποστηρίζουν, οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να γίνει επιλογή κατάλληλων συσκευών από την αρχή.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας