Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N
    Καλημέρα σας,

    Πρόσφατα αγόρασα ένα Fritzbox 7530 και το εγκατεστησα κανονικά αφού πήρα κωδικούς Voip από Cosmote.Επειδη στην περιοχή μου κλειδώνω στα 7,2/0,52 και λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας ορισμένες φορές η γραμμή "σέρνεται" κανονικά λέω να πάρω το Speed Booster.Εχω 2 ερωτήσεις να κάνω επειδή έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι:
    1) το Fritzbox σε bridge mode με το Huawei λειτουργεί μετά από κάποιες ρυθμίσεις που βρήκα ωστόσο η Voip θα λειτουργεί μέσω Fritz η πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσω το Huawei?
    2) σε περίπτωση που λειτουργεί η voip μέσω Fritz πρέπει να ξαναπεράσω κωδικούς voip η απλώς συνδέω τα δύο router και αλλάζω τις ρυθμισεις;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε Bridge mode ένα modem/router δουλεύει μόνο ως modem. Επιπλέον σε OTE σε αυτή την κατάσταση δεν λειτουργεί η VoIP τηλεφωνία του.
    Μάλλον κάτι άλλο έχεις στο μυαλό σου και μπερδεύεις τις ορολογίες.

    Από την στιγμή που το VoIP (με οποιαδήποτε συνδεσμολογία) δουλεύει στο Fritz, σημαίνει ότι έχει ήδη τους σωστούς κωδικούς. Άρα δεν χρειάζονται σε καμία άλλη συσκευή και ούτε να τους ξαναπεράσεις.

    Δεν γνωρίζω αν το Huawei μπορεί να δουλέψει ως router πίσω από το Fritz, αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις το ανάποδο. Δηλαδή το Huawei στην γραμμή να κάνει κανονικά συγχρονισμό και πίσω του το Fritz (είτε ως router είτε ως client) και να έχει την τηλεφωνία.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N
    Αυτό εννοώ, να δουλεύει το Huawei ως modem ώστε να πάρω την ταχύτητα ADSL + 4G και απο πίσω το Fritz ως router και VoIP (το ανάποδο δεν νομίζω να έχει νόημα). Οπότε λέω να προχωρήσω στην αγορά. Ευχαριστώ

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα, τελικά φίλε τα κατάφερες και το δούλεψες μαζί;

    Αν θέλεις μπορείς να γράψεις τι ρυθμίσεις έκανες για να παραμείνει το φριτζ το βασικό ρουτερ και απλά να τραβάει το συνολικό Ίντερνετ από το speedbooster?

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.653
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εχουμε πεσει πολλοι ενδιαφερόμενοι στον συγκεκριμενο συνδυασμό.. και εμενα με ενδιαφερει

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Τελικά κανείς δε μας έχει απαντήσει ποιες είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν. Από ΟΤΕ δε τους καίγεται καρφί, πετάνε ένα «μόνο το huawai χρειάζεσαι» και καθάρισαν.

    Στην περίπτωση μου η τηλεφωνία είναι ακόμα PSTN, θέλω να επωφεληθώ της ταχύτητας Ίντερνετ αλλά να μη μου χαλάσει το φριτζμποξ ως προς την τηλεφωνία, αυτόματο τηλεφωνητή, fritzfon διαχείρηση τηλεφωνικών κλήσεων κλπ.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να δουλεύει το Bonding (DSL+LTE), υποχρεωτικά το Booster πρέπει να παίζει ως DSL Router και όχι σε Bridge Mode.
    Οπότε αναγκαστικά το Fritz θα συνδεθεί ως απλό WiFi Router παίρνοντας σύνδεση από το Booster. Απλά πρέπει να ορισθεί η WAN IP που θα έχει, ως DMZ στο Booster.

    Η τηλεφωνία σε κάθε περίπτωση, θα ρυθμισθεί στο Fritz. Αν είναι VoIP θα πρέπει πρώτα να απενεργοποιηθεί στο Booster.
    Υπόψη ότι το 7530, δεν έχει δυνατότητα PSTN ή ISDN τηλεφωνίας, παρά μόνον VoIP.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Φαντάζομαι κάπως έτσι πρέπει να γίνει η συνδεσμολογία.

    https://youtu.be/zxwAeVZiKjU

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά, αλλά μόνο στην πρώτη ρύθμιση που δείχνει. Μόνο σε αυτή το Fritz δουλεύει ως Router.
    Στην δεύτερη ρύθμιση το βάζει ως IP Client (switch & AP), αλλά τώρα δεν θα δουλεύουν οι έξτρα δυνατότητες του Router (VPN, DDNS, Parental control κλπ).

  10. #10
    Εγγραφή
    30-11-2017
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Jkoukos μια γρήγορη ερώτηση... Κάτοχος και εγώ 2 router 7590 που σκέφτομαι να προβώ σε Cosmote Booster στο γραφείο γιατί με 8mpbs ούτε ενα meeting μέσω Webex δεν μπορώ να κάνω... (Εν τω μεταξύ στο σπίτι πιάνω καθαρό 50άρι). Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τη συνδεσμολογία. Ανέφερες οτι "πρέπει να ορισθεί η WAN IP που θα έχει, ως DMZ στο Booster". Εννοείς πως:

    1. Συνδέω τη LAN1 του Booster με την WAN του 7590.
    2. Setάρω Manually την IP του Fritz στο Subnet του Booster 192.168.1.1-192.168.1.254 (Π.Χ. 192.168.1.2)
    3. Setάρω ως DMZ απο το Booster την LAN(WAN) IP του Fritz 192.168.1.2
    4. Μπαίνω στο UI του Fritz και δημιουργώ ενα New Internet connection επιλέγοντας την επιλογή Existing Connection Over WAN.
    5. Setάρω διαφορετικό Subnet στο Fritz Π.Χ. 192.168.2.1-192.168.2.254 και συνδέω όλα τα Devices σε αυτό.

    Σωστά μέχρι εδώ ? Ερώτηση: θα παίζει η τηλεφωνία πάνω στο fritz χωρίς να παίρνω Internet απο την DSL του Fritz(Συνδέοντας απλά δλδ την fon1 με το τηλέφωνό μου) ? Εχω VOIP ήδη στημένο πάνω στο Fritz το οποίο δουλεύει μόνο του πάνω στη γραμμή. To VPN να φανταστώ θα δουλεύει γιατί δεν χρειάζομαι κάποιο Port Forward απο τη στιγμή που βάζω την WAN IP του Fritz σε DMZ στο Booster, σωστά ?

    Προσπαθώ να μην έχω απορίες για την συνδεσμολογία γιατί σε λιγάκι που θα φτάσει το Booster δεν μπορώ να αφήσω το γραφείο μη λειτουργικό για πάνω απο ενα ΣΚ και θα πρέπει να τα διευθετήσω όλα άμεσα ! Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου !

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στα βήματα 1-5, όλα είναι σωστά.
    Επίσης η τηλεφωνία θα παίξει στο Fritz, αλλά πρέπει πρώτα να την απενεργοποιήσεις στην συσκευή της εταιρείας.

    Το DDNS σίγουρα δεν θα παίζει στο Fritz, καθώς στο WAN δεν θα έχει δημόσια ΙΡ αλλά ιδιωτική από το δίκτυο του booster.
    Αυτό ωστόσο δεν αποτελεί πρόβλημα, αφού μπορεί να δουλέψει το DDNS στο booster αντί του Fritz.

    Για το VPN του Fritz δεν είμαι σίγουρος καθώς δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ σε αυτό το σενάριο. Δουλεύει σίγουρα όταν το Fritz παίρνει το ίδιο δημόσια ΙΡ.
    Θεωρώ ωστόσο ότι θα δουλέψει και πίσω από το booster, από την στιγμή που είναι ανοικτές όλες οι πόρτες μέσω του DMZ.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-03-2022
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που τα έχει καταφέρει με το συγκεκριμένο θέμα, να εξηγήσει λίγο το βήμα 2 όπου πρέπει να δοθεί μια συγκεκριμένη IP στο fritzbox μέσα από το interface του Huawei. Ευχαριστώ πολύ

  13. #13
    Εγγραφή
    18-10-2008
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Θα ήθελα κ γώ μια επεξήγηση για το νεωτέρο booster της huawei γιατί δεν παίρνει ip το fritz παρότι συνδεδεμένο μέσω της wan

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας