Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απο την στιγμη που στην ρεγκλετα εχεις 11,8 και πανω 7-8 τοτε υπαρχει προβλημα.

    Παρε το royter μαζι με ενα ups και πηγαινε βαλτο (εφοσον "πιανουν" τα χερια σου ) πανω στην ρεγκλετα και δες ακριβως τι κανει η γραμμη.

    Αν ειναι οντως τοσο ψηλα τοτε ξεκινα να βρεις το προβλημα με την καλωδιωση σου και να το διορθωσεις.
    The gr81 .

  2. #32
    Εγγραφή
    24-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμη που στην ρεγκλετα εχεις 11,8 και πανω 7-8 τοτε υπαρχει προβλημα.

    Παρε το royter μαζι με ενα ups και πηγαινε βαλτο (εφοσον "πιανουν" τα χερια σου ) πανω στην ρεγκλετα και δες ακριβως τι κανει η γραμμη.

    Αν ειναι οντως τοσο ψηλα τοτε ξεκινα να βρεις το προβλημα με την καλωδιωση σου και να το διορθωσεις.
    Αυτο θα προσπαθησω να κανω..
    Ειναι οντως ψηλα φιλε και τρεχα γυρευε...
    Με σωστη καλωδιωση χωρις προβλημα ποση απωλεια υπαρχει μεχρι να ερθει σπιτι μου η δεν υπαρχει δηλαδη ερχεται αυτουσιο με οτι δειχνει κατω?

  3. #33
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα!λες να ειναι αυτο?Παλιοτερα δεν ειχα τετοιο θεμα..



    καλημερα φιλε μου!Την μπριζα που ειναι συνδεμενο το ρουτερ στο ρευμα?αυτο εννοεις?
    Ναι φίλε μου.....
    Δοκίμασε να αλλάξεις μπριζα με καινούργια. Και βιδωσετα όλα σφιχτά.
    Και αν μπορείς άστο σε μπριζα μόνο του
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  4. #34
    Εγγραφή
    24-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε μου.....
    Δοκίμασε να αλλάξεις μπριζα με καινούργια. Και βιδωσετα όλα σφιχτά.
    Και αν μπορείς άστο σε μπριζα μόνο του
    Kαλημερα!αυτο το εχω κανει ηδη.
    Και μπριζα αλλαξα και καλωδια και αποσυνδεσα τις μπριζες απο τα δωματια.
    Σημερα πετυχα ενα τεχνικο του οτε στο διπλανο στενο και μου ειπε να τους πω να μου αλλαξουν πορτα στο κεντρο του γι αυτο μαζευει τοσα crc errors.
    Ισχυει κατι τετοιο?
    Γενικα ειπε εχουν θεμα οι εταιριες και οτι πολλες αντι να στειλουν 24 mbps στελνουν αρχικα 16..
    Επισης το ΚΑΦΑΟ απο το σπιτι μου ειναι 1.8 χιλιομετρα μακρια.
    Ποσο πρεπει να πιανω δηλαδη?
    Μου ειπε γυρω στα 14mbps..

  5. #35
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά αν δεν φτιαξεις το πρόβλημα απο τον κατανεμητή μέχρι στο σπίτι σου μέσα και 14 να μπορούσαν να φέρουν δεν θα τα βλεπες.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  6. #36
    Εγγραφή
    24-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    O τεχνικος του οτε ειπε μπορει να μην ειναι δικο σου θεμα αλλα της vodafone και απλα να θελει να αλλαξουν πορτα στο κεντρο τους.
    Οταν εχω χρονο θα το κοιταξω περαιτερω..

  7. #37
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyman Εμφάνιση μηνυμάτων
    O τεχνικος του οτε ειπε μπορει να μην ειναι δικο σου θεμα αλλα της vodafone και απλα να θελει να αλλαξουν πορτα στο κεντρο τους.
    Οταν εχω χρονο θα το κοιταξω περαιτερω..
    Του ειπες ομως οτι ειδες με τα ματια σου οτι στον κατανεμητη σου ερχονται μετρημενα 11,800 ??

    Εκει θα σου απαντουσε οτι φταιει η καλωδιωση σου.

    Αναλογως τι στοιχεια δινεις ... ειναι αναλογες και οι απαντησεις του. Οποτε αν του ειπες... χαμηλος συγχρονισμος-errors ... πολυ καλα σου απαντησε για πορτα.
    The gr81 .

  8. #38
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    +1 στον Griniari
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  9. #39
    Εγγραφή
    24-09-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του ειπες ομως οτι ειδες με τα ματια σου οτι στον κατανεμητη σου ερχονται μετρημενα 11,800 ??

    Εκει θα σου απαντουσε οτι φταιει η καλωδιωση σου.

    Αναλογως τι στοιχεια δινεις ... ειναι αναλογες και οι απαντησεις του. Οποτε αν του ειπες... χαμηλος συγχρονισμος-errors ... πολυ καλα σου απαντησε για πορτα.
    Kαλησπερα!ναι φιλε μου τον ειπα οτι κατω εδειχνε 11.800...
    Και παλι ειπε οτι το θεμα μπορει να ειναι απο αυτους γι αυτο μου ανεφερε την αλλαγη πορτας κτλ
    Αυτο μπορω να το ζητησω και τηλεφωνικα να γινει η αλλαγη?
    Γενικα εδω στις συκιες γινεται ενα μπαχαλο αυτον τον καιρο...

  10. #40
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα!ναι φιλε μου τον ειπα οτι κατω εδειχνε 11.800...
    Και παλι ειπε οτι το θεμα μπορει να ειναι απο αυτους γι αυτο μου ανεφερε την αλλαγη πορτας κτλ
    Αυτο μπορω να το ζητησω και τηλεφωνικα να γινει η αλλαγη?
    Γενικα εδω στις συκιες γινεται ενα μπαχαλο αυτον τον καιρο...
    Post #1
    Εχει 3-4 που ηρθε ενας τεχνικος τους και ενω στο σπιτι η μετρηση ηταν 6.5mbps κατω στο κουτι ηταν 12000(το μεγιστο της περιοχης)
    Με ποιο μαγικό τρόπο γίνεται αυτό;; να έχεις μικρότερο συγχρονισμό μέσα στο σπίτι από τον κατανεμητή και να φταίει ο πάροχος;;
    Μήπως δεν κατάλαβε κάτι καλά ή ταξίδευε αλλού όταν σου μιλούσε;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #41
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Άλλαξε το καλώδιο σου να σωθείς φίλε......
    Βάλε το πιο καλό ποιοτικά
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  12. #42
    Εγγραφή
    07-08-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν υπαρχει θεμα με αυτους, εχεις σαπια καλωδια, δεν γινετε να εφτασε το ποστ 3 σελιδες και ακομα να το συζητας.

    Αν κατω πιανει 12Μpbs, επανω με 50 μετρα καλωδιο θα πιανει στην χειροτερη ~11.700 αναλογα ποσο σαπιο θα ειναι το καινουργιο που θα βαλεις.

    Εχω περασει τα ιδια απο εποχες Vivondi το 2004-2005, αν δεν αλλαξεις καλωδιο δεν θα ασχολουνται ποτε μαζι σου παραπανω οι τεχνικοι, ανεξαιρετως εταιριας γιατι απλα θα βλεπουν "Τεχνικο προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση", θα καταλαβαινουν οτι δεν λες να σκασεις τα λεφτα που πρεπει να το αλλαξεις και απλα τους πριζεις χωρις λογο.

    Εχω μιλησει ωρες με τεχνικους οταν ερχονται στην περιοχη, εχω φιλαρακι τεχνικο πεδιου της Cyta που ηταν 7 χρονια στην δουλεια, ξερω λίγο πως λειτουργουν, αν δεν αλλαξεις καλωδιο και το δηλωσουν καπου ωστε να το διαβαζουν στην καρτελα σου, θα σε αγνοουνε συνεχεια.

    Οταν αλλαξα πρωτη φορα καλωδιο το 2010, να δεις ολα τα προβληματα του ιντερνετ μου λυθηκαν, και πριν κανα 8 μηνο, πηγα εσκασα 40ε, πηρα ενα ενισχυμενο καλωδιο και περασα καινουργιο γιατι το αλλο σαπισε σε 8 χρονια με τετοιο καιρο εδω πανω στην Πυλαια.

    Τελικα επεσε και το δεντρο, μου διελυσε το καλωδιο ΟΤΕ, ηρθαν αλλαξαν και το εξωτερικο και τωρα ζωαρα.

  13. #43
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από potis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει θεμα με αυτους, εχεις σαπια καλωδια, δεν γινετε να εφτασε το ποστ 3 σελιδες και ακομα να το συζητας.

    Αν κατω πιανει 12Μpbs, επανω με 50 μετρα καλωδιο θα πιανει στην χειροτερη ~11.700 αναλογα ποσο σαπιο θα ειναι το καινουργιο που θα βαλεις.

    Εχω περασει τα ιδια απο εποχες Vivondi το 2004-2005, αν δεν αλλαξεις καλωδιο δεν θα ασχολουνται ποτε μαζι σου παραπανω οι τεχνικοι, ανεξαιρετως εταιριας γιατι απλα θα βλεπουν "Τεχνικο προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση", θα καταλαβαινουν οτι δεν λες να σκασεις τα λεφτα που πρεπει να το αλλαξεις και απλα τους πριζεις χωρις λογο.

    Εχω μιλησει ωρες με τεχνικους οταν ερχονται στην περιοχη, εχω φιλαρακι τεχνικο πεδιου της Cyta που ηταν 7 χρονια στην δουλεια, ξερω λίγο πως λειτουργουν, αν δεν αλλαξεις καλωδιο και το δηλωσουν καπου ωστε να το διαβαζουν στην καρτελα σου, θα σε αγνοουνε συνεχεια.

    Οταν αλλαξα πρωτη φορα καλωδιο το 2010, να δεις ολα τα προβληματα του ιντερνετ μου λυθηκαν, και πριν κανα 8 μηνο, πηγα εσκασα 40ε, πηρα ενα ενισχυμενο καλωδιο και περασα καινουργιο γιατι το αλλο σαπισε σε 8 χρονια με τετοιο καιρο εδω πανω στην Πυλαια.

    Τελικα επεσε και το δεντρο, μου διελυσε το καλωδιο ΟΤΕ, ηρθαν αλλαξαν και το εξωτερικο και τωρα ζωαρα.
    Και εγώ άλλαξα καλώδιο και σώθηκα από πολλά προβλήματα. Το πήγα από το κουτί στη σκάλα τρυπισα το κάγκελο της σκάλας το ανέβασα 3 όροφος τρυπισα πάλι το κάγκελο το έβγαλα στο ταβάνι έκανα ένα μικρό αυλάκι στο σουβα το στοκαρα και ούτε γάτα ούτε ζημιά παρακαλώ. Άμα πιάνουν τα χέρια σου με 30€ είσαι οκ αλλιώς πληρώνεις όπως κάνει όλος ο κόσμος. Χωρίς μαλλί δουλειά δε γίνετε


    Όλα αυτά σε οικοδομή 35 ετών
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας