Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Έχει κανείς τίποτα οδηγίες για το πως μπορώ να κάνω register από τον asterisk στο αντίστοιχο ims της vodafone σε home σύνδεση;
    Έχω το ZXHN H267A αλλά το βλέπω είναι τόσο κλειδαμπαρωμένο πως μόνο με κάνα root password μπορεί να γίνει δουλίτσα.
    Ακόμα και τα WAN connections είναι κλειδωμένα. Ίσως με άλλο modem κάτι να μπορεί να γίνει.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το πρώτο ερώτημα είναι αν δίνει κωδικούς.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τελικά το βρήκα τον root κωδικό

    https://www.adslgr.com/forum/threads...22#post6445422

    o παλίκαρος εκεί λέει πιο κάτω ότι τα sip credentials τα κατεβάζει με το provisioning του router όταν ξεκινάει οπότε μάλλον το βρίσκω λίγο δύσκολο.

    - - - Updated - - -

    Ha δεν χρειαζόταν τίποτα τελικά, λίγο ψάξιμο μόνο.
    Κάντε Login σαν admin, κατεβάστε ένα backup του configuration και μετά το ανοίγετε με routerpassview.
    Αν ψάξετε μέσα θα βρείτε το root password, καθώς και των κωδικό για τον sip λογαριασμό.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Το έφτιαξες τελικά και είναι οκ?

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Προς το παρόν δεν έχω δοκιμάσει κάτι. Θα δω αν μπορέσω να δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα!

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Φίλε μου έκανες τίποτα ? με ενδιαφέρει και μενα, έχω βρει και εγώ τους sip κωδικούς (έχω 2 τηλεφωνικούς αριθμούς)
    και θέλω να μεταφέρω τον ένα τηλεφωνικό αριθμό (voip) μάλλον με fritz box σε άλλο σπίτι. Η σύνδεσή μου ήταν cyta και τώρα Vodafon.
    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Κοίτα το προσπάθησα με ένα sip τηλέφωνο που έχω, φαινόταν register αλλά δεν έκανε κλήσεις. Δυστυχώς δεν έχω βάλει ακόμα asterisk σπίτι να δοκιμάσω μέσα από εκεί που κάτι παραπάνω θα έβγαζα.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Φίλε μου το δοκίμασα σήμερα εγώ, σύνδεσα ένα άλλο router ZXHN H267N που είχα βάζοντας user / pass sip και μου έδειχνε και τα δυο τηλέφωνα registered
    δοκίμασα να κάνω κλήσεις και δούλεψαν κανονικά τα τηλέφωνα. Το μόνο που δεν είχα ήταν internet, τα led του dsl και phone 1 και 2 άναβαν κανονικά του internet όμως όχι.
    Προφανώς έχουν κλειδώσει το internet με την mac address του router μόλις παραλάβω το fritz box θα κάνω mac address spoofing και θα δοκιμάσω να δω αν δουλέψει και το internet.
    Για ότι νεότερο έχω θα ενημερώσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spiridon : 02-06-19 στις 17:58.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μήπως η σύνδεση σου είναι vdsl και το modem είναι adsl. Πάντως φαίνεται να μην χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο.
    Αν θες δοκίμασε να κάνεις Login σαν root στο modem της voda (για να έχεις και Internet) και δες αν μπορείς να κάνεις disable το registration από το router αλλά χωρίς να πειράξεις το pppoe που κάνει για τα τηλέφωνα.
    Αν μπορέσεις να το κάνεις λογικά αν χρησιμοποιήσεις κάποιο softphone για να κάνεις register (με disable το stun στο softphone για να αναλάβει το alg του router) πιθανόν να δουλέψει.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.905
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiridon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου το δοκίμασα σήμερα εγώ, σύνδεσα ένα άλλο router ZXHN H267N που είχα βάζοντας user / pass sip και μου έδειχνε και τα δυο τηλέφωνα registered
    δοκίμασα να κάνω κλήσεις και δούλεψαν κανονικά τα τηλέφωνα. Το μόνο που δεν είχα ήταν internet, τα led του dsl και phone 1 και 2 άναβαν κανονικά του internet όμως όχι.
    Προφανώς έχουν κλειδώσει το internet με την mac address του router μόλις παραλάβω το fritz box θα κάνω mac address spoofing και θα δοκιμάσω να δω αν δουλέψει και το internet.
    Για ότι νεότερο έχω θα ενημερώσω.
    Τους κωδικούς σου για το ίντερνετ τους έβαλες σωστά;
    Αν κ η voda δεν έχει RADIUS server νομίζω..δέχεται όλα τα username/pw..
    Αυτό με μία επιφύλαξη αν έχεις vdsl voda μέσω καμπίνας άλλου παρόχου..

    Τέλος αν έχουν κλειδωμένη την mac του router...ορισμένα ρούτερ κάνουν αυτό το Clone MAC Address που λες..
    Το θέμα είναι ότι το δοκίμασα μια φορά σε cyta μπας κ έπαιζε η τηλεφωνία σε άλλο voip router της voda αλλά δεν..
    Στην περίπτωση μου στη cyta ήθελε τα κανονικά username/pw για το ίντερνετ το οποίο έπαιξε αλλά για το voip μιας κ δεν είχα τους κωδικούς έκανα Clone MAC Address μπας κ τραβήξει τις ρυθμίσεις μόνο του αλλά δεν..
    Τώρα που το σκέφτομαι πάντως..αν είχα τους κωδικούς για το voip κ με την λογική ότι θα έκανε register...τότε ίσως να έπαιζαν όλα κανονικά...
    Μου φαίνεται περίεργο πάντως να είναι κλειδωμένο μόνο το ίντερνετ μέσω MAC κ όχι η τηλεφωνία..
    Μήπως ο ACS server κάνει verify τπτ στο firmware του ρούτερ;

    Το σενάριο για bridge δεν παίζει; Το ρούτερ της εταιρίας πρώτο για ίντερνετ κ το δεύτερο που έχεις για το voip..η το ανάποδο τέσπα..

    Υ.γ τους κωδικούς πως τους βρίσκεις; Τους ζητάς η μέσω του config αρχείου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως η σύνδεση σου είναι vdsl και το modem είναι adsl. Πάντως φαίνεται να μην χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο.
    Αν θες δοκίμασε να κάνεις Login σαν root στο modem της voda (για να έχεις και Internet) και δες αν μπορείς να κάνεις disable το registration από το router αλλά χωρίς να πειράξεις το pppoe που κάνει για τα τηλέφωνα.
    Αν μπορέσεις να το κάνεις λογικά αν χρησιμοποιήσεις κάποιο softphone για να κάνεις register (με disable το stun στο softphone για να αναλάβει το alg του router) πιθανόν να δουλέψει.
    Το ZXHN H267N που δοκίμασε vdsl είναι νομίζω..τώρα αν έχει vdsl γραμμή ο φίλος γενικά παίζει ρόλο;

    ---Update---
    Τώρα που το θυμήθηκα.. r.i.p cyta4u..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-06-19 στις 02:33.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Έχεις δίκιο vdsl είναι, λογικά με ένα generic modem θα παίξει, δεν νομίζω ότι κλειδώνουν τις συνδέσεις με mac. Αλλιώς δεν θα μπορούσες να βάλεις κανένα modem του εμπορίου.
    Μάλλον κάτι στο firmware του zte επειδή είναι με τις ρυθμίσεις της cyta να μην παίζει σωστά, ξερώ γω κανά κουλό static routing; Λέμε και καμιά μλκ να περνάει η ώρα!

  12. #12
    Εγγραφή
    15-04-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Καλημέρα σε όλους.
    Ήμουν κι εγώ πελάτης CYTA και είχα 2ο αριθμό σε CYTA 4U, για τον οποίο είχα προλάβει να ορίσω προώθηση εισερχομένων κλήσεων σε pstn αριθμό πριν εξαγοραστεί από τη Vodafone και σταματήσει η υπηρεσία Cyta4U.
    Από τότε όμως αφ' ενός δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις, αφ' ετέρου δεν μπορώ να μπω κάπου και να αλλάξω τον αριθμό στον οποίο γίνεται η προώθηση των εισερχομένων.
    Ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω για τη βοήθειά σας στο να συνδέσω αυτόν τον αριθμό με κάποια εφαρμογή Voip τύπου Grandstream Wave, Jitsi, κ.ο.κ.
    Με άλλα λόγια -μάλλον- ψάχνω τους κωδικούς sip και τις σχετικές πόρτες της Vodafone για να κάνω τις ρυθμίσεις στις συγκεκριμένες εφαρμογές.

    Το router είναι TP-Link 100v και ο επίμαχος 2ος αριθμός (πρώην Cyta4u) δεν εμφανίζεται καθόλου σε αυτό. Εμφανίζεται μόνο στον αναλυτικό λογαριασμό της VF, όπου φαίνονται εξερχόμενες κλήσεις (είναι οι εισερχόμενες που προωθούντσι σε τρίτο -άσχετο με το σημείο- αριθμό).

    Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dryianni : 09-11-20 στις 14:22.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dryianni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Ήμουν κι εγώ πελάτης CYTA και είχα 2ο αριθμό σε CYTA 4U, για τον οποίο είχα προλάβει να ορίσω προώθηση εισερχομένων κλήσεων σε pstn αριθμό πριν εξαγοραστεί από τη Vodafone και σταματήσει η υπηρεσία Cyta4U.
    Από τότε όμως αφ' ενός δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις, αφ' ετέρου δεν μπορώ να μπω κάπου και να αλλάξω τον αριθμό στον οποίο γίνεται η προώθηση των εισερχομένων.
    Ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω για τη βοήθειά σας στο να συνδέσω αυτόν τον αριθμό με κάποια εφαρμογή Voip τύπου Grandstream Wave, Jitsi, κ.ο.κ.
    Με άλλα λόγια -μάλλον- ψάχνω τους κωδικούς sip και τις σχετικές πόρτες της Vodafone για να κάνω τις ρυθμίσεις στις συγκεκριμένες εφαρμογές.

    Το router είναι TP-Link 100v και ο επίμαχος 2ος αριθμός (πρώην Cyta4u) δεν εμφανίζεται καθόλου σε αυτό. Εμφανίζεται μόνο στον αναλυτικό λογαριασμό της VF, όπου φαίνονται εξερχόμενες κλήσεις (είναι οι εισερχόμενες που προωθούντσι σε τρίτο -άσχετο με το σημείο- αριθμό).

    Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.
    Μονο η vodafone μπορει να στο λυσει αυτο το προβλημα.

    μιλα μαζι τους εστω να στο κανουν register στο ρουτερ. και απο εκει μπορεις να κανεις αυτα που θες.
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    15-04-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Ωστόσο, επειδή η Vodafone δεν παρέχει 2 τηλεφωνικές γραμμές στο βασικό πακέτο των 24,50€, φοβάμαι μην τους "ξυπνήσω" και μου κόψουν τη 2η γραμμή, της οποίας κάνω χρήση για εισερχόμενες κλήσεις.
    Μην τις χάσω κι αυτές...

  15. #15
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δοκιμασε κανεις να βαλει τις ρυθμισεις σε καποιο software sip τηλεφωνο ;
    μολις εβαλα vdsl , βρηκα κωδικους με rooterpassview και τον σειριακο της συσκευης , βρηκα root κωδικους , τους δοκιμασα οκ , βρηκα καποιες sip ρυθμισεις , sip server ngn.hol.net
    εναν outbound zte.ngn.hol.net , τον κωδικο sip . βρηκα ποιες κωδικοποιησεις χρησιμοποιει απο το μοντεμ , G711A ως πρωτο και δευτερο το G729 ,
    εκανα μια δοκιμη σε microsip αλλα δεν επαιξαν . bad bad gateway μου βγαζει .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 18-11-21 στις 17:52.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας