Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Exclamation
    Καλησπέρα αγόρασα πρόσφατα ένα managed switch tp-link κατά προτίμηση το έβαλα απλά στην μπρίζα, σύνδεσα τα καλώδια και απλά το δουλεύω. Δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση κανένα option απλά plug and play. Το θέμα μου είναι ότι η ταχύτητα upload πέφτει κατά 40mbps ενώ το download δεν αλλάζει. Έχω επιβεβαιώσει με τον πάροχο ότι μου στέλνουν συμμετρική μέσω οπτικής ίνας 300/300 και με όλα τα speedtest, p2p, torrent-ing χάνω upload άμα χρησιμοποιώ το switch. Ενώ με κατευθείαν με το ροθτερ έχω πιάσει το μέγιστο 303/312. Ένα μικρό un-managed που έχω δουλεύει μια χαρά και δεν περιορίζει την ταχύτητα... Καμία ιδέα?

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zokiy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα αγόρασα πρόσφατα ένα managed switch tp-link κατά προτίμηση το έβαλα απλά στην μπρίζα, σύνδεσα τα καλώδια και απλά το δουλεύω. Δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση κανένα option απλά plug and play. Το θέμα μου είναι ότι η ταχύτητα upload πέφτει κατά 40mbps ενώ το download δεν αλλάζει. Έχω επιβεβαιώσει με τον πάροχο ότι μου στέλνουν συμμετρική μέσω οπτικής ίνας 300/300 και με όλα τα speedtest, p2p, torrent-ing χάνω upload άμα χρησιμοποιώ το switch. Ενώ με κατευθείαν με το ροθτερ έχω πιάσει το μέγιστο 303/312. Ένα μικρό un-managed που έχω δουλεύει μια χαρά και δεν περιορίζει την ταχύτητα... Καμία ιδέα?
    Εφόσον είναι managed, προφανώς κάτι το ενοχλεί στο config με το traffic που περνάει.
    Οπότε κοιτάς τα Logs και ψάχνεσαι με τις ρυθμίσεις του.
    πχ, κατά λάθος trigger στο storm protection μπορεί να κόψει ταχύτητα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας