Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkRai Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οσο για το χαμηλο κερδος που αναφερεις ναι εχεις δικιο αλλα για να το πω και γω λιγο κυνικα «δεν μας νοιαζει» αμα δεν μπορουν να κανουν την δουλεια ας την κανει καποιος αλλος.
    Μα αυτό συμβαίνει συνεχώς τα τελευταία χρόνια. Όταν παύουν να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους βαράνε κανόνι και αναλαμβάνει να την κάνει κάποιος άλλος (από τους υπάρχοντες βέβαια). Έτσι φτάσαμε από καμιά 10αριά παρόχους (ίσως και παραπάνω) που είχαμε το 2005-2007 να έχουμε μόνο 4 και σύντομα 3 (δεν αναφέρομαι στους "μικρούς" που δίνουν FTTH κυρίως στη Β. Ελλάδα). Ακόμα κι ο ΟΤΕ είδε που πήγαινε το πράγμα μετά την ιδιωτικοποίησή του και εγκατέλειψε το ρόλο του καθολικού παρόχου.

  2. #32
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zerthimon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με upstream Output Power -6 dBm (0,3 mW) κάτι δεν πάει καλά στον χώρο σου. Το upstream Output Power είναι η ισχύς εξόδου σήματος από το ρούτερ προς τον πάροχο. Αυτή τη στιγμή δηλαδή το ρούτερ "πιστεύει" ότι αν στείλει το σήμα με ισχύ μόνο -6dBm θα το παραλάβει ο πάροχος μια χαρά! Έχει την εικόνα ότι το ΚΑΦΑΟ στέκεται δίπλα του. Επίσης από τα στατιστικά δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα γραμμής παρόχου.
    Οπότε, έτσι όπως το βλέπω, δύο είναι τα ενδεχόμενα:
    1) κάποιο καλώδιο στον χώρο σου έχει πρόβλημα. Ενδέχεται να είναι πατημένο κάποιο καλώδιο και να βραχυκυκλώνει ή κάποιο πριζάκι να έχει τραβηχτεί. Επίσης μεγάλη σημασία έχει το μήκος του καλωδίου που συνδέει το ρούτερ με την τηλεφωνική πρίζα (1,5m το πολύ).
    2) το router έχει πρόβλημα. Καλό θα ήταν να δεις τα στατιστικά πως είναι με ένα άλλο.
    Αυτό ας πούμε ο " τεχνικός " δεν μπορούσε να το δει? Αλλα βέβαια εγώ φταίω που απλά κανω θέματα στο ίντερνετ και κράζω.

    Ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση φίλε, θα δοκιμάσω αρχικά το ρούτερ !

  3. #33
    Εγγραφή
    06-10-2007
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
    Router
    Access Runner F200 USB
    Εμένα μου έχουν συμβεί πάνω κάτω παρόμοιες καταστάσεις με αυτά που γράφει ο καταγγέλων στην περιοχή του Κερατσινίου. Πολλά μα πολλά τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση και πολύ ταλαιπωρία, χρόνος αναμονής και κάθε τρεις και λίγο μάστορες από νόβα και οτέ μαζί. Χωρίς ίντερνετ κυρίως και μια φορά και χωρίς τηλέφωνο. Ήμουν κάποτε στη Wind και δεν είχα κανένα θέμα και τη σνόμπαρα τότε λέγοντας πάμε να δοκιμάσουμε τίποτε άλλο και έμπλεξα. Μου ρίξαν φταιξίματα σε υγρασίες, κόψαμε τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού αλλά γενικά και αποσυνδέσεις έχω ακόμα (λιγότερες) και το ίντερνετ είναι αναξιόπιστο κάποιες φορές. Και όλα αυτά επειδή έχω δέσμευση 2ετίας, δε βαριέσαι, πέρασε ένας χρόνος με τα πολλά.
    Ίντερνετ ευρυζωνικό σημαίνει να μην έχεις αποσυνδέσεις και να πηγαίνουν όλα ρολόι. Το είχα σε παλιότερες εταιρείες. Στατιστικά και κουραφέξαλα δε μου χρειάστηκαν για να καταλάβω ότι το πρόβλημα ήταν η αλλαγή εταιρείας.

  4. #34
    Εγγραφή
    02-03-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    πραγματικα τα στοιχεια της γραμμης σου ειναι καταπληκτικα. τι να πουμε εμεις με SNR Ratio 8!!!

  5. #35
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    UPDATE

    εβαλα το ρουτερ μονο του στη γραμμη χωρις τιποτα αλλο απολυτως. Τα ιδια.

    Αλλαξα ρουτερ, εβαλα το tp link archer των 70 ευρω. Τα ιδια.



    Ευχομαι τα χειροτερα στην εταιρεια.

  6. #36
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DexWhite Εμφάνιση μηνυμάτων
    UPDATE

    εβαλα το ρουτερ μονο του στη γραμμη χωρις τιποτα αλλο απολυτως. Τα ιδια.

    Αλλαξα ρουτερ, εβαλα το tp link archer των 70 ευρω. Τα ιδια.



    Ευχομαι τα χειροτερα στην εταιρεια.
    Αν δεν πληρώσεις ηλεκτρολόγο να φτιάξει την γραμμή όπως σου έχουν προτείνει , ακόμα και αλλαγή παρόχου να κάνεις τα ίδια προβλήματα θα έχεις.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  7. #37
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν πληρώσεις ηλεκτρολόγο να φτιάξει την γραμμή όπως σου έχουν προτείνει , ακόμα και αλλαγή παρόχου να κάνεις τα ίδια προβλήματα θα έχεις.
    Σωστο αυτο. Γνωστος ειχε το ιδιο προβλημα με κοσμοτε. Αλλαξε καλωδιο στην εγκατασταση του σπιτιου και λυθηκε το προβλημα. Δεν εχει θεμα η νοβα στην περιπτωση του φιλου.

  8. #38
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john dubi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστο αυτο. Γνωστος ειχε το ιδιο προβλημα με κοσμοτε. Αλλαξε καλωδιο στην εγκατασταση του σπιτιου και λυθηκε το προβλημα. Δεν εχει θεμα η νοβα στην περιπτωση του φιλου.
    Και εμένα γνωστός μου είχε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με μένα στην "εταιρεία" αυτή και μόλις πήγε κοσμοτε λύθηκαν όλα δια μαγείας.

    Σταματήστε το αστείο με την γραμμή. Η γραμμή έχει φτιάξει στο εσωτερικό του χώρου προ πολλού. Αν το πρόβλημα ήταν από τον κατανεμητή δεν θα είχαμε καθόλου Ίντερνετ η το πρόβλημα θα ήταν μόνιμο. Απλή λογική θελει. Όλα τα άλλα είναι εξυπνάδες

  9. #39
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Μπορει να υπαρχει καποια υγρασια στην καθετη καλωδιωση απο το κατανεμητη μεχρι το σπιτι και μια να χεις θεμα και μια οχι, τραβα ενα εξωτερικο καλωδιο sftp/utp για να σαι 100% σιγουρος πως οι καλωδιωσεις σου ειναι ενταξει και αν ακομα υπαρχει θεμα το ψαχνουμε περισσοτερο. Εχει αρκετα μεγαλη πιθανοτητα να φταιει αυτο και να δεις τα παντα να φτιαχνουν με το που το αλλαξεις!

  10. #40
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    For the record.

    Πληρωσα ΞΑΝΑ ηλεκτρολογο, μετρησε την γραμμη απο πανω μεχρι κατω, τον ρωτησα για εξωτερικη καλωδιαση και γελασε ο ανθρωπος.

    Μου ειπε επακριβως αυτο: "Μην κανεις το λαθος και δωσεις ενα καρο λεφτα για εξωτερικο καλωδιο δεν φταιει η γραμμη σου. Η εταιρεια σου φταιει."

    Οποτε η νοβα μου χρωσταει επιπλεον αλλα 30 ευρω.

  11. #41
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.265
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αφού αλλάξεις καλώδιο , spliter ,router και τα βαλεις ολα direct θα σου πουν το αμίμητο ότι φταίει .... το dns

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας