Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε τα προηγούμενα θέματα του για να δεις πως έχει πρόβλημα με την καθετή καλωδίωση.
    Του το έχουν προτείνει άλλοι να φτιάξει την καλωδίωση του, αυτός λέει πως είναι αδύνατο, όποτε δεν μένουν και πολλά να προτείνει κάποιος.
    Οι προτασεις που εγιναν ηταν για τον ελεγχο κ την επιδιορθωση του προβληματος σε περιπτωση που αυτο (το προβλημα) ειναι μεσα στο σπιτι.
    Οσον αφορα την ερωτηση που μου εκανες δε θα σου απαντησω μιας κ την διεγραψες.

  2. #17
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkRai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ιδεα θα ηταν να τραβηξεις εξωτερικο utp απο τον κατανεμητη εως τον χωρο σου μονο για το νετ. Ετσι δεν αλλαζεις ολη την καλωδιωση. Και νομιζω μπορεις να ελενξεις τουλαχιστον το δικο σου ζευγος! Παρολαυτα η λυση του εξωτερικου καλωδιου την θεωρω συνιστωμενη.Αμα λες οτι τα χεις ελενξει ολα το πολυ υψηλο SNR δεν σου προκαλει εντυπωση. Κατα τα αλλα οφειλω να πω οτι τα υπολοιπα stats τα βλεπω οκ.
    +1

    προτείνω και εγώ να γίνει δοκιμή έτσι
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι προτασεις που εγιναν ηταν για τον ελεγχο κ την επιδιορθωση του προβληματος σε περιπτωση που αυτο (το προβλημα) ειναι μεσα στο σπιτι.
    Οσον αφορα την ερωτηση που μου εκανες δε θα σου απαντησω μιας κ την διεγραψες.
    Του είπαμε και για την κάθετη, διάβασε καλύτερα, το άλλο το έσβησα για τι ξέρω την απάντηση

  4. #19
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    και πως ακριβως θα φερω καλωδιο εξωτερικο απο το κατανεμητη μεχρι τον πεμπτο οροφο?

  5. #20
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DexWhite Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πως ακριβως θα φερω καλωδιο εξωτερικο απο το κατανεμητη μεχρι τον πεμπτο οροφο?
    Αμα δεν ξερεις εσυ καλεσε ηλεκτρολογο να στο κανει!

  6. #21
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του είπαμε και για την κάθετη, διάβασε καλύτερα, το άλλο το έσβησα για τι ξέρω την απάντηση
    Ενταξει φιλε μου,αφου πιστευεις οτι ξερεις την απαντηση δε θα σου το χαλασω.
    Μακαρι να ξερεις παντα τις απαντησεις στις οποιες ερωτησεις και να ειναι κ οι σωστες.
    Καλο σου βραδυ.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει φιλε μου,αφου πιστευεις οτι ξερεις την απαντηση δε θα σου το χαλασω.
    Μακαρι να ξερεις παντα τις απαντησεις στις οποιες ερωτησεις και να ειναι κ οι σωστες.
    Καλο σου βραδυ.
    Καλό βράδυ και σε εσένα, δεν υπάρχει κάτι να μου χαλάσεις,
    Μείνε στο δικό σου νήμα καλύτερα

  8. #23
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkRai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα δεν ξερεις εσυ καλεσε ηλεκτρολογο να στο κανει!
    εννοω ειναι εφικτο με ηλεκτρολογο η μη? αφου αυτα τα καλωδια περνανε μεσα απο τον τοιχο, πως θα το φερει...?!

  9. #24
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DexWhite Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοω ειναι εφικτο με ηλεκτρολογο η μη? αφου αυτα τα καλωδια περνανε μεσα απο τον τοιχο, πως θα το φερει...?!
    Εξωτερικα μην σε απασχολει αυτο ειναι δικη του δουλεια αυτο! ή μηπως προτιμας να πας να συνδεσεις το ρουτερ στον κατανεμητη απευθειας για testing;

  10. #25
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkRai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα λες οτι τα χεις ελενξει ολα το πολυ υψηλο SNR δεν σου προκαλει εντυπωση. Κατα τα αλλα οφειλω να πω οτι τα υπολοιπα stats τα βλεπω οκ.
    Τα έχεις μπερδέψει. Το snr πρέπει να είναι υψηλό και είναι καλό όταν είναι υψηλό. Σημαίνει ότι έχει καθαρή γραμμή και βρίσκεται κοντά στην καμπίνα (μικρό attenuation). Τα στοιχεία είναι άριστα. Το πρόβλημα δεδομένου ότι είναι περιστασιακό μπορεί να οφείλεται σε κάποια παρεμβολή στα τελευταία μέτρα στο χώρο του συνδρομητή και δυστυχώς συνήθως τέτοιας φύσεως προβλήματα είναι δύσκολο να διερευνηθούν και εντοπιστούν ειδικά αν δεν ασχοληθεί ο συνδρομητής με δική του δαπάνη. Και επειδή συνηθίζω να είμαι "κυνικός" σε αυτά πρέπει να καταλάβετε ότι παρά τα όσα πληρώνετε, ο πάροχος πάει για μόλις 5-6€ κέρδος (ίσως και προ φόρων μάλιστα) το μήνα. Σε κάθε "προβληματικό" πελάτη λοιπόν που του κάθεται ο οποίος δηλώνει π.χ. 10-15-20 φορές βλάβη στη 2ετία της υποχρεωτικής παραμονής και θα απασχολήσει το τηλεφωνικό κέντρο 40 ή 50 φορές όχι απλά δεν έβγαλε κέρδος αλλά μπήκε μέσα με τα τσαρούχια... Απλά για κάθε έναν τέτοιο "προβληματικό" υπάρχουν άλλοι 1000 που δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα και κάπως έτσι σώζεται το πράγμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 17-02-19 στις 13:22.

  11. #26
    Εγγραφή
    28-11-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα ένα μόντεμ /ρουτερ του εμπορίου.

  12. #27
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα ένα μόντεμ /ρουτερ του εμπορίου.

    συμφωνω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχεις μπερδέψει. Το snr πρέπει να είναι υψηλό και είναι καλό όταν είναι υψηλό. Σημαίνει ότι έχει καθαρή γραμμή και βρίσκεται κοντά στην καμπίνα (μικρό attenuation). Τα στοιχεία είναι άριστα. Το πρόβλημα δεδομένου ότι είναι περιστασιακό μπορεί να οφείλεται σε κάποια παρεμβολή στα τελευταία μέτρα στο χώρο του συνδρομητή και δυστυχώς συνήθως τέτοιας φύσεως προβλήματα είναι δύσκολο να διερευνηθούν και εντοπιστούν ειδικά αν δεν ασχοληθεί ο συνδρομητής με δική του δαπάνη. Και επειδή συνηθίζω να είμαι "κυνικός" σε αυτά πρέπει να καταλάβετε ότι παρά τα όσα πληρώνετε, ο πάροχος πάει για μόλις 5-6€ κέρδος (ίσως και προ φόρων μάλιστα) το μήνα. Σε κάθε "προβληματικό" πελάτη λοιπόν που του κάθεται ο οποίος δηλώνει π.χ. 10-15-20 φορές βλάβη στη 2ετία της υποχρεωτικής παραμονής και θα απασχολήσει το τηλεφωνικό κέντρο 40 ή 50 φορές όχι απλά δεν έβγαλε κέρδος αλλά μπήκε μέσα με τα τσαρούχια... Απλά για κάθε έναν τέτοιο "προβληματικό" υπάρχουν άλλοι 1000 που δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα και κάπως έτσι σώζεται το πράγμα.

    Συμφωνω εχεις δικιο δικια μου παραλειψη για το SNR. Παρολαυτα πριν καταληγουμε στο οτι φταιει ο αλλος για τα προβληματα μας καλο θα ειναι να εχουμε εξαλειψει καθε πιθανοτητα στα πλαισια του εφικτου να υπαρχει προβλημα στο δικο μας περιθωριο ευθυνης. Οσο για το χαμηλο κερδος που αναφερεις ναι εχεις δικιο αλλα για να το πω και γω λιγο κυνικα «δεν μας νοιαζει» αμα δεν μπορουν να κανουν την δουλεια ας την κανει καποιος αλλος. Παρολαυτα σε γενικες γραμμες συμφωνω.

    Με εκτιμηση

  13. #28
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkRai Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω

    - - - Updated - - -




    Συμφωνω εχεις δικιο δικια μου παραλειψη για το SNR. Παρολαυτα πριν καταληγουμε στο οτι φταιει ο αλλος για τα προβληματα μας καλο θα ειναι να εχουμε εξαλειψει καθε πιθανοτητα στα πλαισια του εφικτου να υπαρχει προβλημα στο δικο μας περιθωριο ευθυνης. Οσο για το χαμηλο κερδος που αναφερεις ναι εχεις δικιο αλλα για να το πω και γω λιγο κυνικα «δεν μας νοιαζει» αμα δεν μπορουν να κανουν την δουλεια ας την κανει καποιος αλλος. Παρολαυτα σε γενικες γραμμες συμφωνω.

    Με εκτιμηση
    φιλε, δεν εχεις καταλαβει κατι... Εσυ γνωριζεις επι του θεματος καποια πραγματα παραπανω και εγω καποια πραγματα λιγοτερα. Καποιος αλλος ομως, που απλα θελει ιντερνετ και δεν εχει ιδεα απο αυτα, ΔΕΝ μπορει να εξαλειψει κατι που δεν ξερει. Γιαυτο υπαρχει η τεχνικη υποστήριξη, γιαυτο υπαρχουν και οι ιδιοι οι τεχνικοι της εκαστοτε εταιρειας.
    Οσον αφορα το κερδος της εταιρειας, δεν με απασχολει. Στο εξωτερικο εχουν παροχες στις μισες τιμες με πολυ καλυτερες γραμμες, αν το παμε ετσι. Συμφωνεις να δινεις καποια χρηματα το μηνα, για να σου παρεχουν αυτο που συμφωνησες. Αν δεν το παρεχει, λεγεται απατεωνας, απο τι στιγμη που εχεις αναφερει το προβλημα παρα μα παρα πολλες φορες και δεν σου δινουν καποια λυση.
    Ακομα και εγω να "φταιω", να εχω θεμα στο σπιτι μου δηλαδη, ειναι υποχρεωμενοι με τον τεχνικο να το ελεγξουν (γιαυτο και αλλωστε σου πετανε την εξης εξυπναδα των 30 ευρω, αν το θεμα ειναι εντος οικειας). Οπως και εχουν κανει. Η απαντηση ηταν "ολα καλα".

  14. #29
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109,99/11
    ISP
    Cosmote
    Router
    TP-LINK Archer VR600 v2
    SNR / Attn
    (dB) / 7,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DexWhite Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε, δεν εχεις καταλαβει κατι... Εσυ γνωριζεις επι του θεματος καποια πραγματα παραπανω και εγω καποια πραγματα λιγοτερα. Καποιος αλλος ομως, που απλα θελει ιντερνετ και δεν εχει ιδεα απο αυτα, ΔΕΝ μπορει να εξαλειψει κατι που δεν ξερει. Γιαυτο υπαρχει η τεχνικη υποστήριξη, γιαυτο υπαρχουν και οι ιδιοι οι τεχνικοι της εκαστοτε εταιρειας.
    Οσον αφορα το κερδος της εταιρειας, δεν με απασχολει. Στο εξωτερικο εχουν παροχες στις μισες τιμες με πολυ καλυτερες γραμμες, αν το παμε ετσι. Συμφωνεις να δινεις καποια χρηματα το μηνα, για να σου παρεχουν αυτο που συμφωνησες. Αν δεν το παρεχει, λεγεται απατεωνας, απο τι στιγμη που εχεις αναφερει το προβλημα παρα μα παρα πολλες φορες και δεν σου δινουν καποια λυση.
    Ακομα και εγω να "φταιω", να εχω θεμα στο σπιτι μου δηλαδη, ειναι υποχρεωμενοι με τον τεχνικο να το ελεγξουν (γιαυτο και αλλωστε σου πετανε την εξης εξυπναδα των 30 ευρω, αν το θεμα ειναι εντος οικειας). Οπως και εχουν κανει. Η απαντηση ηταν "ολα καλα".

    Μαλλον δεν θες να καταλαβεις οτι σε καποια πραγματα υπαρχουν καποιοι κανονες και δεν μπορουμε να τα χουμε οπως θελουμε. Επισης οταν υπογραφεις υπαρχουν κατι ψηλα γραμματακια που αμφιβαλω εαν τα διαβασες. Λοιπον παμε παλι οπως αναφερθηκε παραπανω ο παροχος ευθυνεται μεχρι τον κατανεμητη σου και οχι γιατι ετσι του καπνισε αλλα γιατι ετσι ειναι, δε θα ασχοληθει με την εσωτερικη δυστυχως. ειναι στον δικο σου χωρο και ειναι δικια σου αρμοδιοτητα,εαν παλι δεν ξερεις να εντοπισεις τα προβληματα και αν υπαρχουν να σου αναφερω οτι υπαρχουν ανθρωποι ειδικοι του κλαδου που μπορουν. Η εξυπναδα των 30 ευρω την λενε εαν το προβλημα ειναι απο το ΧΚ και μεσα δηλαδη δικο σου. Δυστυχως οταν αγοραζουμε και πληρωνουμε για κατι καλο θα ειναι να ενημερωνομαστε αλλα εαν παρολαυτα θεωρεις οπως εσυ αναφερες οτι ειναι <<απατεωνας>> τοτε αλλαξε παροχο. Αλλα εαν τα προβληματα παραμενουν τοτε παλι θα φταει ο χ παροχος; δεν υπερασπιζομαι κανενα απλα αμα κατι δεν ξερουμε καλο ειναι να ζηταμε απο εναν ειδικο να το δει!!! Σου δωσα μια ιδεα του εξ.καλωδιου ή και της απευθειας συνδεσης του ρουτερ στον κατανεμητη για ελεγχο αλλα μαλλον προτιμας την ευκολη λυση της "αντιρησης"

    Δοκιμασε τα και αν το προβλημα παραμενει τοτε θα εχεις δικιο!!!!

    Με εκτιμηση

  15. #30
    Εγγραφή
    19-04-2017
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    MediaAccess TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 12,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DexWhite Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γινεται τοσα ατομα που γνωριζω απ οτην περιοχη μου να εχουν μια χαρα συνδεση σε αλλο παροχο και εγω να εχω συνεχως προβληματα. Δεν γνωριζω πιο ειναι το προβλημα και να σου πω την αληθεια πλεον δε με ενδιαφερει κιολας, δεν ειναι δικη μου ευθυνη να το λυσω. Τωρα αν εσυ εισαι οκ με το να πληρωνεις για μια υπηρεσια που δεν σου παρεχεται και γουσταρεις να ψαχνεις μονος σου τις καμπινες και να κανεις τον τεχνικο, δεν σημαινει πως ολοι εχουμε τον χρονο και την ορεξη να σπουδασουμε για 2η φορα αλλο τομεα και να γινουμε τεχνικοι γραμμων.

    Case reopened.

    - - - Updated - - -



    Συνημμένο Αρχείο 201535

    το κανει σε ακυρες στιγμες, οποτε ναναι. Μπορει να το κανει ολη μερα σημερα, μπορει αυριο ανα 1-2 ωρες. Το μονο πραγμα που δεν εχω δοκιμασει ολο αυτο το διαστημα ειναι να βαλω ενα ρουτερ αγορασμενο. Ημουν παντα με αυτο του παροχου.
    Με upstream Output Power -6 dBm (0,3 mW) κάτι δεν πάει καλά στον χώρο σου. Το upstream Output Power είναι η ισχύς εξόδου σήματος από το ρούτερ προς τον πάροχο. Αυτή τη στιγμή δηλαδή το ρούτερ "πιστεύει" ότι αν στείλει το σήμα με ισχύ μόνο -6dBm θα το παραλάβει ο πάροχος μια χαρά! Έχει την εικόνα ότι το ΚΑΦΑΟ στέκεται δίπλα του. Επίσης από τα στατιστικά δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα γραμμής παρόχου.
    Οπότε, έτσι όπως το βλέπω, δύο είναι τα ενδεχόμενα:
    1) κάποιο καλώδιο στον χώρο σου έχει πρόβλημα. Ενδέχεται να είναι πατημένο κάποιο καλώδιο και να βραχυκυκλώνει ή κάποιο πριζάκι να έχει τραβηχτεί. Επίσης μεγάλη σημασία έχει το μήκος του καλωδίου που συνδέει το ρούτερ με την τηλεφωνική πρίζα (1,5m το πολύ).
    2) το router έχει πρόβλημα. Καλό θα ήταν να δεις τα στατιστικά πως είναι με ένα άλλο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας