Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γεια σας,

    Έχω για την ώρα Forthnet Adsl Και κλειδώνω στα 7.2mbit απέχω συνολικά ~3.7 χλμ από το ΑΚ( ΑΚ μέχρι το ΚΑΦΑΟ 3.4χλμ και ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι μου 250 μέτρα).
    Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή, ούτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα παρόλα αυτά όμως κι επειδή ετοιμάζομαι για Wind VDSL 200ρι λόγω περιοχής που ανήκει στο 3ετές πλάνο Wind NGA, θέλω να είμαι 100% σίγουρος ότι από τη δική μου πλευρά είναι ΌΛΑ ΟΚ κι όταν λέω από τη δική μου, εννοώ τη συνδεσμολογία από το BOX του ΟΤΕ στην πολυκατοικία, μέχρι το πριζάκι της τηλεφωνικής μου γραμμής ώστε να μπορέσω μόλις ενεργοποιηθούν οι καμπίνες της Wind να παίρνω τα μέγιστα δυνατά.

    Ο λόγος που κάνω το post είναι γιατί παρατήρησα πολλά Errors στην παρούσα φάση κι έχω μια υποψία γι αυτό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  forthnet1.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  97,5 KB 
ID: 201517

    Καταρχάς να πω ότι από θέμα συνδεσμολογίας νομίζω πως είμαι σωστός. Στο πριζάκι της γραμμής έχω βάλει σπλιτεράκι . Στην υποδοχή Phone του splitter έχω συνδέσει το ένα και μοναδικό τηλέφωνο του σπιτιού ( ασύρματο ) ενώ στην υποδοχή adsl του splitter έχω συνδέσει το Router.

    Τώρα στην υποψία. Πριν χρόνια είχαμε αλλάξει το τηλεφωνικό καλώδιο που έρχεται από το Box και φτάνει στην πρίζα μέσα στο σπίτι με ένα καινούριο UTP Cat5 ή 6 , αυτό που μου είχε κάνει όμως τρομερή εντύπωση ήταν το ότι ο ηλεκτρολόγος έκανε κυριολεκτικά μισή ώρα να κουμπώσει το καλώδιο στο νέου τύπου πλαστικό box του ΟΤΕ. Και σήμερα ρίχνοντας μια ματιά στο BOX, παρατήρησα γυμνά τα μισά καλωδιάκια από τα ζεύγη του UTP ενώ το χειρότερο....φαίνεται πως η παρέμβαση έγινε με κατσαβίδι στη Ρεγκλέτα του Box και όχι με Krone Tool. Λέτε να υπάρχει εκεί πρόβλημα?

    Υ.Γ. Μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο καλώδιο ( π.χ. Cat 5 - 6 ) για να τραβήξω εκ νέου από το BOX ?
    Επίσης, υπάρχει κάποιος αντάπτορας RJ 45 που μπορεί να κουμπώσει απευθείας στη ρεγκλέτα και στη συνέχεια σε αυτόν να κουμπώσω το UTP?
    Αν όχι, υπάρχει στο εμπόριο BOX ή αλλιώς κατανεμητής που να βγάζει RJ45 για να κουμπώσει απευθείας επάνω του το UTP?
    Σκοπός μου είναι να αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερα ξεγυμνώματα καλωδίων γίνεται και να τα έχω όλα με κουμπώματα και κλιψάκια.
    Να σημειωθεί ότι το BOX που έρχεται στην πολυκατοικία μου, δίνει 3 γραμμές μόνο στη δική μου πολυκατοικία, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να αποσυνδέσω τα καλώδια ή και να αλλάξω ολόκληρο τον κατανεμητή αφού και οι 3 γραμμές είναι δικές μου.

    Τι σκέφτομαι να κάνω :

    1) Αντάπτορας RJ45 στη ρεγκλέτα ( σε περίπτωση που υπάρχει). Διαφορετικά κουμπώνω το καλώδιο στη ρεγκλέτα με Krone Tool το οποίο αγόρασα σήμερα.Θα ελέγξω εάν η ρεγκλέτα έπαθε ζημιά και αν όντως έχει κάτι τότε θα πάρω από άλλη θέση γιατί έχει πολλές κενές
    ή
    Νέος κατανεμητής ( BOX ) όπου συνδέω το χοντρό χάλκινο του ΟΤΕ και περνάω ξανά μια μια τις γραμμές με το Krone Tool.
    2) Κουμπώνω τη μια μεριά του UTP καλωδίου στον αντάπτορα της ρεγκλέτας/κατανεμητή και κουμπώνω την άλλη μεριά του καλωδίου σε πριζάκι RJ45 το οποίο από την άλλη μεριά βγάζει RJ11.

    Για δώστε λίγο τα φώτα σας.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 15-02-19 στις 03:06.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δες τον οδηγό ελέγχου εσωτερικής εγκατάστασης που υπάρχει στο φόρουμ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    Έχω για την ώρα Forthnet Adsl Και κλειδώνω στα 7.2mbit απέχω συνολικά ~3.7 χλμ από το ΑΚ( ΑΚ μέχρι το ΚΑΦΑΟ 3.4χλμ και ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι μου 250 μέτρα).
    Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή, ούτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα παρόλα αυτά όμως κι επειδή ετοιμάζομαι για Wind VDSL 200ρι λόγω περιοχής που ανήκει στο 3ετές πλάνο Wind NGA, θέλω να είμαι 100% σίγουρος ότι από τη δική μου πλευρά είναι ΌΛΑ ΟΚ κι όταν λέω από τη δική μου, εννοώ τη συνδεσμολογία από το BOX του ΟΤΕ στην πολυκατοικία, μέχρι το πριζάκι της τηλεφωνικής μου γραμμής ώστε να μπορέσω μόλις ενεργοποιηθούν οι καμπίνες της Wind να παίρνω τα μέγιστα δυνατά.

    Ο λόγος που κάνω το post είναι γιατί παρατήρησα πολλά Errors στην παρούσα φάση κι έχω μια υποψία γι αυτό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  forthnet1.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  97,5 KB 
ID: 201517

    Καταρχάς να πω ότι από θέμα συνδεσμολογίας νομίζω πως είμαι σωστός. Στο πριζάκι της γραμμής έχω βάλει σπλιτεράκι . Στην υποδοχή Phone του splitter έχω συνδέσει το ένα και μοναδικό τηλέφωνο του σπιτιού ( ασύρματο ) ενώ στην υποδοχή adsl του splitter έχω συνδέσει το Router.

    Τώρα στην υποψία. Πριν χρόνια είχαμε αλλάξει το τηλεφωνικό καλώδιο που έρχεται από το Box και φτάνει στην πρίζα μέσα στο σπίτι με ένα καινούριο UTP Cat5 ή 6 , αυτό που μου είχε κάνει όμως τρομερή εντύπωση ήταν το ότι ο ηλεκτρολόγος έκανε κυριολεκτικά μισή ώρα να κουμπώσει το καλώδιο στο νέου τύπου πλαστικό box του ΟΤΕ. Και σήμερα ρίχνοντας μια ματιά στο BOX, παρατήρησα γυμνά τα μισά καλωδιάκια από τα ζεύγη του UTP ενώ το χειρότερο....φαίνεται πως η παρέμβαση έγινε με κατσαβίδι στη Ρεγκλέτα του Box και όχι με Krone Tool. Λέτε να υπάρχει εκεί πρόβλημα?

    Υ.Γ. Μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο καλώδιο ( π.χ. Cat 5 - 6 ) για να τραβήξω εκ νέου από το BOX ?
    Επίσης, υπάρχει κάποιος αντάπτορας RJ 45 που μπορεί να κουμπώσει απευθείας στη ρεγκλέτα και στη συνέχεια σε αυτόν να κουμπώσω το UTP?
    Αν όχι, υπάρχει στο εμπόριο BOX ή αλλιώς κατανεμητής που να βγάζει RJ45 για να κουμπώσει απευθείας επάνω του το UTP?
    Σκοπός μου είναι να αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερα ξεγυμνώματα καλωδίων γίνεται και να τα έχω όλα με κουμπώματα και κλιψάκια.
    Να σημειωθεί ότι το BOX που έρχεται στην πολυκατοικία μου, δίνει 3 γραμμές μόνο στη δική μου πολυκατοικία, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να αποσυνδέσω τα καλώδια ή και να αλλάξω ολόκληρο τον κατανεμητή αφού και οι 3 γραμμές είναι δικές μου.

    Τι σκέφτομαι να κάνω :

    1) Αντάπτορας RJ45 στη ρεγκλέτα ( σε περίπτωση που υπάρχει). Διαφορετικά κουμπώνω το καλώδιο στη ρεγκλέτα με Krone Tool το οποίο αγόρασα σήμερα.Θα ελέγξω εάν η ρεγκλέτα έπαθε ζημιά και αν όντως έχει κάτι τότε θα πάρω από άλλη θέση γιατί έχει πολλές κενές
    ή
    Νέος κατανεμητής ( BOX ) όπου συνδέω το χοντρό χάλκινο του ΟΤΕ και περνάω ξανά μια μια τις γραμμές με το Krone Tool.
    2) Κουμπώνω τη μια μεριά του UTP καλωδίου στον αντάπτορα της ρεγκλέτας/κατανεμητή και κουμπώνω την άλλη μεριά του καλωδίου σε πριζάκι RJ45 το οποίο από την άλλη μεριά βγάζει RJ11.

    Για δώστε λίγο τα φώτα σας.....
    Ξεκινάς με τηλεφωνικό καλώδιο και όχι UTP και αλλάζεις και τις ρεγκλέτες που υποψιάζεσαι ότι έχουν πρόβλημα, το κόστος είναι αμελητέο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινάς με τηλεφωνικό καλώδιο και όχι UTP και αλλάζεις και τις ρεγκλέτες που υποψιάζεσαι ότι έχουν πρόβλημα, το κόστος είναι αμελητέο.
    Έχεις απόλυτο δίκιο, το PET έχει πολύ πιο χοντρό χαλκό σε σχέση με το UTP.
    Μπορείς να μου δώσεις ένα Link από το καλύτερο PET καλώδιο της αγοράς το οποίο να χωράει βέβαια στη ρεγκλέτα?
    Επίσης, πόσα ζεύγη χρειάζεται να έχει μέσα του ? Αρκούν 2 ζεύγη ? Υπόψιν...το ετοιμάζω για Wind 200ρι.
    Τέλος, έχεις να προτείνεις και καμιά καλή πρίζα ???

    Ευχαριστώ!

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν πατήσεις πάνω στο "τηλεφωνικό καλώδιο" έχει Link και φυσικά κουμπώνει στην ρεγκλέτα. Ανάλογα τις γραμμές που χρειάζεσαι θα πάρεις να υπάρχουν και 1~2 ζευγάρια εφεδρικά.

    Για πρίζα χωνευτή ενδιαφέρεσαι ή εξωτερική;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν πατήσεις πάνω στο "τηλεφωνικό καλώδιο" έχει Link και φυσικά κουμπώνει στην ρεγκλέτα. Ανάλογα τις γραμμές που χρειάζεσαι θα πάρεις να υπάρχουν και 1~2 ζευγάρια εφεδρικά.

    Για πρίζα χωνευτή ενδιαφέρεσαι ή εξωτερική;;
    Εξωτερική!
    Επίσης, να πω πως μέσα στο Box γίνεται της........ από περίσσεμα καλωδίων και μπουρδούκλωμα.
    Αυτά όλα δε μπορούν να προκαλέσουν σφάλματα ? Δεν είναι σε τάξη το Box...και μάλλον θα αναλάβω να το "σουλουπώσω"
    Και τέλο

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για εξωτερική έχεις δύο επιλογές ή παίρνεις ένα μπριζάκι εξωτερικό της Central ή παίρνεις μια πρίζα χωνευτή καλής ποιότητας και την βάζεις σε κουτί εξωτερικό διακόπτου.
    Για πρίζα χωνευτή καλύτερα να πάρεις μία με βίδες(ABB-Schneider, κ.λ.π.) και όχι με μηχανισμό σαν αυτόν που έχουν οι Legrand, δεν βολεύουν και με λάθος κινήσεις μπορεί να χαλάσουν εύκολα.

    Το σουλούπωμα σίγουρα για καλό είναι, τουλάχιστον βγάζεις άκρη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προσωπικά θα άφηνα την οριολωρίδα ή θα έκανα τις συνδέσεις με Scotchlok. Και στις 2 περιπτώσεις θα άφηνα παραπάνω καλώδιο (περίπου 30-50 πόντους), ώστε να υπάρχει περίσσεια σε μελλοντικές αλλαγές στις συνδέσεις.
    Δεν θα έκανα τις συνδέσεις με πρίζα και βύσματα. Αλλά προσωπικά γούστα είναι αυτά.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ακριβώς πάνω από τον αριθμό 4 και κάτω από τον αριθμό 7 της οριολωρίδας, είναι συνδεδεμένο το UTP καλώδιο μου(4ζευγο) που χρησιμοποιώ τώρα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190215_115830.jpg 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  262,5 KB 
ID: 201531

    Αύριο θα πάω να αγοράσω το PET που μου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω,θα ήθελα όμως να ξέρω σε τι ωφελεί το να πάρω 4ζευγο αντί για 2ζευγο ?
    Εφόσον μία γραμμή πάει στο δικό μου διαμέρισμα. Τα άλλα 2 διαμερίσματα έχουν δικά τους ξεχωριστά καλώδια που παίρνουν κι αυτά από το BOX του ΟΤΕ.
    Εγώ αυτό που ουσιαστικά θέλω να κάνω είναι να απομονώσω τη δική μου γραμμή από το BOX, πριν αυτή εισέλθει στο BOX, να τη βάλω σε νέο ξεχωριστό κατανεμητή( BOX) με νέα δική του ρεγκλέτα και από εκεί να στείλω το καλώδιο PET πάνω στο διαμέρισμα για να αποφύγω το μπάχαλο και τις πιθανές παρεμβολές από τα χύμα καλώδια που επικρατούν μέσα στο BOX του OTE.

    Υ.Γ. Το καλώδιο του ΟΤΕ που φτάνει στο BOX, πόσα ζεύγη έχει και πόσα χρησιμοποιεί για κάθε γραμμή ? Ουσιαστικά, για κάθε γραμμή πόσα ζεύγη από το καλώδιο του ΟΤΕ κουμπώνουν στη ρεγκλέτα ?

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Link για το τηλεφωνικό καλώδιο ήταν ενδεικτικό, παίρνεις με όσα ζευγάρια θέλεις.

    Δεν υπάρχει καλώδιο με συγκεκριμένο αριθμό ζευγών που σου φέρνει ο ΟΤΕ, συνήθως φέρνει ότι του έχει περισσέψει στην αποθήκη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πάει 50αζευγο σε μονοκατοικία, σίγουρα θα φέρει κάποιο που να έχει περισσότερα ζευγάρια απ' ότι έχεις ζητήσει.
    Ο τεχνικός τερματίζει στην ρεγκλέτα όσα ζευγάρια χωράνε, άσχετα με το πόσα θα χρησιμοποιηθούν στην πορεία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Link για το τηλεφωνικό καλώδιο ήταν ενδεικτικό, παίρνεις με όσα ζευγάρια θέλεις.

    Δεν υπάρχει καλώδιο με συγκεκριμένο αριθμό ζευγών που σου φέρνει ο ΟΤΕ, συνήθως φέρνει ότι του έχει περισσέψει στην αποθήκη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πάει 50αζευγο σε μονοκατοικία, σίγουρα θα φέρει κάποιο που να έχει περισσότερα ζευγάρια απ' ότι έχεις ζητήσει.
    Ο τεχνικός τερματίζει στην ρεγκλέτα όσα ζευγάρια χωράνε, άσχετα με το πόσα θα χρησιμοποιηθούν στην πορεία.
    Πως θα καταλάβω ποιο απ'όλα τα καλώδια που είναι στη ρεγκλέτα είναι το δικό μου? Ρωτάω γιατί όπως είπα και πριν, θέλω να το απομονώσω από το BOX του ΟΤΕ που γίνεται χαμός.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με γεννήτρια/ανιχνευτή, βάζεις τον πομπό από την πρίζα και βρίσκεις το ζευγάρι στο BOX.

    Αν έχεις υποψίες ότι η ρεγκλέτα έχει πρόβλημα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις το ζευγάρι του ΟΤΕ από την ρεγκλέτα και να το συνδέσεις όπως λέει ο @jkoukos πιο πάνω, γιατί και να βάλεις άλλο BOX δικό σου δίπλα από αυτό και πάλι το ζευγάρι του ΟΤΕ θα πρέπει να το ματίσεις για να πάει δίπλα, άσε που μπορεί να σου κάνει και καμιά παρατήρηση o τεχνικός του ΟΤΕ γιατί πειράζεις το καλώδιο τους.

    Βέβαια μπορείς να αλλάξεις όλη την ρεγκλέτα, αλλά θα πρέπει να συνεννοηθείς και με τους υπόλοιπους που παίρνουν από το ίδιο BOX.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξωτερική!
    Επίσης, να πω πως μέσα στο Box γίνεται της........ από περίσσεμα καλωδίων και μπουρδούκλωμα.
    Αυτά όλα δε μπορούν να προκαλέσουν σφάλματα ? Δεν είναι σε τάξη το Box...και μάλλον θα αναλάβω να το "σουλουπώσω"
    Και τέλο
    Την πρίζα ήθελες να την βάλεις μέσα στο BOX ή ρωτούσες για μέσα στο σπίτι;; γιατί αν ρωτούσες για μέσα στο BOX ξέχασε το, σύνδεση στην ρεγκλέτα ή με συνδέσμους που έχει προτείνει ο @jkoukos.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με γεννήτρια/ανιχνευτή, βάζεις τον πομπό από την πρίζα και βρίσκεις το ζευγάρι στο BOX.

    Αν έχεις υποψίες ότι η ρεγκλέτα έχει πρόβλημα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις το ζευγάρι του ΟΤΕ από την ρεγκλέτα και να το συνδέσεις όπως λέει ο @jkoukos πιο πάνω, γιατί και να βάλεις άλλο BOX δικό σου δίπλα από αυτό και πάλι το ζευγάρι του ΟΤΕ θα πρέπει να το ματίσεις για να πάει δίπλα, άσε που μπορεί να σου κάνει και καμιά παρατήρηση o τεχνικός του ΟΤΕ γιατί πειράζεις το καλώδιο τους.

    Βέβαια μπορείς να αλλάξεις όλη την ρεγκλέτα, αλλά θα πρέπει να συνεννοηθείς και με τους υπόλοιπους που παίρνουν από το ίδιο BOX.

    - - - Updated - - -



    Την πρίζα ήθελες να την βάλεις μέσα στο BOX ή ρωτούσες για μέσα στο σπίτι;; γιατί αν ρωτούσες για μέσα στο BOX ξέχασε το, σύνδεση στην ρεγκλέτα ή με συνδέσμους που έχει προτείνει ο @jkoukos.
    Για μέσα στο σπίτι εννοείται! Υπάρχει κάποιο παράδειγμα σύνδεσης Scotchlock ( με φωτογραφίες ) ? Η ρεγκλέτα τελικώς δεν έχει κάποιο θέμα, αφού το Krone Tool κουμπώνει σωστά σε κάθε μια υποδοχή της με το κλασικό "κλακ" και όπως φαίνεται η ρεγκλέτα "δαγκώνει" γερά τα καλώδια και με ασφάλεια. Ο μόνος λόγος που θέλω να απομονώσω το δικό μου καλώδιο από το Box και τη ρεγκλέτα, είναι γιατί όπως προείπα, μέσα γίνεται αχταρμάς......

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bάζεις μέσα τα καλώδια χωρίς να τα γδύσεις και το πατάς με μία πένσα προσεκτικά, θα βρεις videos στο YouTube.

    https://www.youtube.com/watch?v=vV16ahOr6po
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    UPDATE !!!

    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες αλλά και για την καθοδήγηση έως τώρα......μόλις παρέλαβα αυτά :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190216_192735.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  377,4 KB 
ID: 201560 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20190216_193044.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  313,1 KB 
ID: 201561

    1) Γεννήτρια - Ανιχνευτής Τηλεφωνικών Καλωδίων Με Ενσωματωμένο Όργανο Δικτυακού Ελέγχου μάρκας Central με κωδικό 01-68-99/N
    2) Πρίζα Τηλεφώνου RJ11 "Τετραπολική" - 6P4C μάρκας Central
    3) Scotchlock UY-2 της 3M
    4) Τηλεφωνικό Καλώδιο Pet 2X2X0,6MM - αυτό που μου υπέδειξες πιο πάνω στο link.

    Νέα ερωτήματα γεννήθηκαν.
    1) Ο πωλητής στο μαγαζί επέμενε πως το καλώδιο PET είναι λάθος για τη σύνδεση από τον κατανεμητή ( BOX ) του ΟΤΕ μέχρι την πρίζα του διαμερίσματος και ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω UTP Cat 5 ή Cat 6 γιατί το PET θα δέχεται παρεμβολές και θα έχω απώλειες. Ότι ακούνε το παπαγαλίζουν ή υπάρχει κάποια βάση ???

    2) Γίνεται να βάλω απευθείας κλιψάκι RJ11 στο PET και να το καρφώσω με τη μία στο Router? Ούτως η άλλως τα τηλέφωνα δε χρειάζονται εξωτερικά φίλτρα, αφού συνδέονται πάνω στο Router. Αν ναι, κι ένα link από κανενα κορυφαίο RJ11 κλιψάκι.

    3) Τελευταία ερώτηση. Από το καλώδιο του ΟΤΕ που καταλήγει στο BOX, έρχεται ένα ζεύγος για κάθε γραμμή ? Και αν ναι, θα συνδέσω μόνο το ένα ζεύγος του PET και όχι τα 2, σωστά ?

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας