Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1:O πωλητής του Καφκά ήταν;;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...68#post6536768

    https://www.adslgr.com/forum/threads...75#post6537675

    2:Γίνεται, αλλά καλύτερα πρίζα γιατί είναι σταθερή και δεν κουνιέται/καταπονείται το φις.
    3:Μόνο το ένα ζεύγος εννοείται.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    1:O πωλητής του Καφκά ήταν;;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...68#post6536768

    https://www.adslgr.com/forum/threads...75#post6537675

    2:Γίνεται, αλλά καλύτερα πρίζα γιατί είναι σταθερή και δεν κουνιέται/καταπονείται το φις.
    3:Μόνο το ένα ζεύγος εννοείται.
    Ναι, του Καυκά πωλητής ήταν...χαχαχα απίστευτο....λες να πέσαμε στον ίδιο πωλητή ??? Διάβασα όλο το νήμα που έστειλες....
    Το PET μέχρι πόσες μοίρες κλίση μπορούμε να του δώσουμε χωρίς να του κάνουμε ζημιά? Εγώ πάντως έκοψα ένα μέρος από την κουλούρα για να τεστάρω μεμονωμένα ένα κομμάτι και είδα πως όσο και να το λύγιζα, το καλώδιο δεν καταλάβαινε/κοβόταν με τίποτα...και το ρωτάω αυτό γιατί ο πωλητής του Καυκά, δεν το είχε όλο σε στρόγγυλη κουλούρα, προς το τέλος το λύγισε και το έκανε κουλούρα στην κουλούρα, μισό μέτρο καλωδίου περίπου.

    Κάτι ακόμα, επειδή σκέφτομαι να μονώσω το καλώδιο, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για παράδειγμα αυτό το σπιράλ για Aircondition ?

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στείλε, αν θέλεις, με PM σε ποιο υποκατάστημα ήταν ο συγκεκριμένος.

    Αντέχει καταπονήσεις αλλά καλύτερα να μην το παρακάνεις με κλειστές γωνίες, όσο πιο ανοικτή η γωνία τόσο καλύτερα.

    Για σωστή προστασία κοίταξε εδώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Kαλησπέρα. Στην πολυκατοικία (ισόγειο και 1ος = 3 διαμερίσματα) δεν υπάρχει κατανεμητής (κουτί) αλλά τα καλώδια ήταν χύμα και κρέμονταν ψηλά στην είσοδο της πολυκατοικίας.
    Ηλεκτρολόγος του ιδιοκτήτη έβαλε ένα απλό κουτί ηλεκτρολογικό (εξωτερικό) και τα έχωσε μέσα.
    Την δική μου γραμμή την είχα ήδη ξεχωρίσει (για να μην τα κάνει @#@#) και είχα ενώσει αντί με στρίψιμο των καλωδίων όπως έκαναν όλοι οι τεχνικοί των εταιριών, με απλή κλέμα και μονωτική ταινία.
    Αυτό μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;
    Ευχαριστώ.

    υγ δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κατανεμητής κλπ. ο/η ιδιοκτήτης είναι για τα μπάζα κυριολεκτικά. Απλά με ενδιαφέρει να μην έκανα ζημιά ή αν η ένωση με στρίψιμο των συρμάτων είναι καλύτερη από την ένωση με ηλεκτρολογική κλέμα.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπέρα. Στην πολυκατοικία (ισόγειο και 1ος = 3 διαμερίσματα) δεν υπάρχει κατανεμητής (κουτί) αλλά τα καλώδια ήταν χύμα και κρέμονταν ψηλά στην είσοδο της πολυκατοικίας.
    Ηλεκτρολόγος του ιδιοκτήτη έβαλε ένα απλό κουτί ηλεκτρολογικό (εξωτερικό) και τα έχωσε μέσα.
    Την δική μου γραμμή την είχα ήδη ξεχωρίσει (για να μην τα κάνει @#@#) και είχα ενώσει αντί με στρίψιμο των καλωδίων όπως έκαναν όλοι οι τεχνικοί των εταιριών, με απλή κλέμα και μονωτική ταινία.
    Αυτό μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;
    Ευχαριστώ.

    υγ δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κατανεμητής κλπ. ο/η ιδιοκτήτης είναι για τα μπάζα κυριολεκτικά. Απλά με ενδιαφέρει να μην έκανα ζημιά ή αν η ένωση με στρίψιμο των συρμάτων είναι καλύτερη από την ένωση με ηλεκτρολογική κλέμα.
    Σίγουρα η κλέμα είναι καλύτερη λύση από το στρίψημο των καλωδίων.
    Τα καλώδια του κάθε ζεύγους όμως είναι μικρής διατομή και μπορεί εύκολα να τα σπάσει η βίδα της κλέμας.
    Βέβαια.. αφού κούμπωσε... οκ.
    Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις SCOTCHLOK ή κάποιον παρόμοιο τύπο συνδετήρα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #21
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα η κλέμα είναι καλύτερη λύση από το στρίψημο των καλωδίων.
    Τα καλώδια του κάθε ζεύγους όμως είναι μικρής διατομή και μπορεί εύκολα να τα σπάσει η βίδα της κλέμας.
    Βέβαια.. αφού κούμπωσε... οκ.
    Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις SCOTCHLOK ή κάποιον παρόμοιο τύπο συνδετήρα.
    Eυχαριστώ. Τώρα ούτε που το αγγίζω. Χώσανε μέσα σε ένα ηλεκτρολογικό εξωτερικό κουτάκι καλώδια 1 μέτρου+. Τα κόψανε? τα κάνανε κόμπο? άστα.... να πάνε... άστα... δουλειές για τα μπάζα που λένε...
    Ήρθαν και καινούργιοι ενοικιαστές... μην τους κόψω κατά λάθος κάνα καλώδιο όπως ανοίξω το κουτί.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Άλλη μία ερώτηση

    1) Xρόνια τώρα από το 2003??? 2004???? έχω το μόντεμ δίπλα στο Pc ενωμένο με 12-13 μέτρα απλό τηλεφωνικό καλώδιο από την είσοδο της τηλεφωνικής γραμμής στο χολ μέχρι το Pc σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.
    Είναι καλύτερο να βάλω το μόντεμ στο χολ, που μάλλον έτσι θα γίνει λόγω της νέας τεχνολογίας voice ip του vdsl όπου πρέπει να είναι δίπλα στο τηλέφωνο, και να ενωθεί με 12-13 μέτρα καλώδιο δικτύου cat6?

    Επειδή ο συγχρονισμός έχει πέσει σε χαμηλά νούμερα (8000 Kbps) σε σύγκριση με πριν 10χρόνια+, ξέθαψα το παλιό Μόντεμ siemens cl 110 και με το Dmt tool έριξα το snr στον πάτο του βαρελιού.
    Δεν φαίνεται να ζορίζεται πολύ η γραμμή και ανέβηκε στα 10743 Kbps και ταυτόχρονα το Attainable Line Rate στα 12868 Kbps από 9000 Kbps που ήταν.
    Πως σας φαίνονται τα χαρακτηριστικά της γραμμής?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled-5.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  380,7 KB 
ID: 201648

  8. #23
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη μία ερώτηση

    1) Xρόνια τώρα από το 2003??? 2004???? έχω το μόντεμ δίπλα στο Pc ενωμένο με 12-13 μέτρα απλό τηλεφωνικό καλώδιο από την είσοδο της τηλεφωνικής γραμμής στο χολ μέχρι το Pc σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.
    Είναι καλύτερο να βάλω το μόντεμ στο χολ, που μάλλον έτσι θα γίνει λόγω της νέας τεχνολογίας voice ip του vdsl όπου πρέπει να είναι δίπλα στο τηλέφωνο, και να ενωθεί με 12-13 μέτρα καλώδιο δικτύου cat6?

    Επειδή ο συγχρονισμός έχει πέσει σε χαμηλά νούμερα (8000 Kbps) σε σύγκριση με πριν 10χρόνια+, ξέθαψα το παλιό Μόντεμ siemens cl 110 και με το Dmt tool έριξα το snr στον πάτο του βαρελιού.
    Δεν φαίνεται να ζορίζεται πολύ η γραμμή και ανέβηκε στα 10743 Kbps και ταυτόχρονα το Attainable Line Rate στα 12868 Kbps από 9000 Kbps που ήταν.
    Πως σας φαίνονται τα χαρακτηριστικά της γραμμής?
    1. cl-110 αθανατο ! ακομα εχω 2, εχει το καλυτερο και με διαφορα adsl modem που εχω δοκιμασει ανα τα χρονια, κραταει τη γραμμη σα βραχος ακομα και με ελαχιστο snr.

    2. η γραμμη φαινεται σε καλη κατασταση, τα hec στο downstream ειναι μια χαρα για το attenuation και το snr σου, αλλα εχεις πολλα στο upload.

    *****

    Να σημειωσω σχετικα με τη συζητηση περι pet και τις 2 δικες μου περιπτωσεις.

    Περιπτωση 1, χρειαστηκαν περιπου 110 μετρα καλωδιου απο τη κολωνα του οτε μεχρι το ρουτερ, περιοχη εξω απο τη Πατρα. Στην αρχη ειχα βαλει απλο utp, (το ειχα προχειρο), μια χαρα συγχρονισμος για το atteunation μου (10down με 44att καπου πρεπει να εχω και screenshots στο site). Οπως ηταν φυσικό μετα απο λιγο καιρο το απλο utp παρεδωσε το πνευμα απο τον ηλιο και τις βροχες. Οποτε το αλλαξα με τηλεφωνικο pet 2X2. Συχρονισμος πανω κατω τα ιδια, ΑΛΛΑ πλεον ειχα σημαντικα περισσοτερα fec/crc και με το που εκανε οτι θα βρεξει/στραψει/κεραυνους τα λαθη ανεβαιναν στο Θεό με αποτελεσμα πεσιμο της γραμμης και κλλειδωμα χαμηλα. Το αλλαξα παλι με pet utp 5e. Τα παντα επανηλθαν οπως ηταν και πριν, βραχρος γραμμη λιγα λαθη.

    Περιπτωση 2, μενω πρωτο οροφο και ακριβως κατω απο το μπαλκονι ειναι το ΚΑΦΑΟ (δυστυχως καμπινα δε θα μπει ποτε ειμαι μεσα στα 550μ απο το ΑΚ).
    Κλειδωνα στα 45-46 (vdsl apo AK) και το καλοκαιρι αποφασικα να παρακαμψω την εσωτερικη καλωδιωση, οποτε και τραβηξα 22 μετρα τηελφωνικο pet απο το κουτι του οτε (το οποιο ειναισ τα 3 μετρα απο το καφαο και απο οποιο κουτι μονο εμεις παιρνουμε γραμμη), ολα κομπλε μια χαρα, κλειδωμα 50. Παρατηρησα ομως οτι οταν αναβαν τα φωτρα των δρομων ειχα καποια crc παραπανω. (γραμμη fast path), απο 6-8 το λεπτο σε 50-60-80+ το λεπτο. Δε δημιουργουσε προβλημα το αφησα, αφου κλειδωνα σταθερα στα 50.
    Και ηρθε ο χειμωνας... ε με τις πρωτες αστραπες και γενικα με φορτισμενη ατμοσφαιρα κλπ τα λαθη χιλιαδες, κλειδωμα με τα βιας στα 48 κλπ κλπ.
    Αλλαξα το καλωδιο με utp 5e pet... και μαλλιστα επειδη ειμουν περιεργος ειχα αφησει και τα 2 παραλληλα με την ιδια οδευση για δοκιμες. Μολις λοιπον αρχιζαν τα λαθη απο το καιρο κατεβαινα κατω αλλαζα το καλωδιο απο pet τηλ σε pet utp, λαθη μηδεν..

    Τελικα αφησα πανω το utp, δεν εχει λαθη οταν εχει φορτισμενο καιρο, δεν σξκωνει λαθη οταν αναβουν τα φωτα των δρομων και το στανταρ 6-8 επεσε στο 0-2 ανα λεπτο !!!!
    Μιλαμε παντα για 22 μετρα καλωδιο κολλητα στο τοιχο!
    Η μονες εξηγησεις που μπορω να σωσω ειναι
    α. βοηθαει η πλεξη του utp να απαληυθει ο θορυβος (λογικο γιατυτο εχει πλεξη)
    β. εχει καλυτερο υλικο ο χαλκος του που αν και μικροτερης διατομης περνανε καλυτερα οι υψηλες συχνοτητες που απαιτει η vdsl.

    Ισως το pet τηλ να ειναι καλυτερο σε περιπτωσεις που πρεπει να θαφτει στο εδαφος αφου εκει επηρεαζεται λιγοτερο απο τις ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panoc : 20-02-19 στις 09:48.


  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε όλες τις τελευταίες εγκαταστάσεις που έχω κάνει ο ΟΤΕ έχει φέρει τηλεφωνικό καλώδιο και όχι UTP, ανεξάρτητα βέβαια από πόσα μέτρα είναι η απόσταση. Αν έχει δει κάποιος να του έχει φέρει ο ΟΤΕ καλώδιο UTP ας μας το αναφέρει, θα έχει ενδιαφέρον.
    Δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ πρόβλημα από τηλεφωνικό καλώδιο το οποίο έχει τοποθετηθεί σωστά.
    Πρόσφατη εγκατάσταση βάσει μελέτης σε δημόσιο έργο:
    Tοποθέτηση 120 μέτρων τηλεφωνικού καλωδίου 20 ζευγών, σε σωλήνα(υπόγειο και σε τοίχο) που τρέχει παράλληλα(απόσταση περίπου 10cm) με σωλήνα παροχής ηλεκτρικού ρεύματος Νο 5(3Χ160 μετρητής) από υποσταθμό.
    Χρησιμοποιήθηκαν 7 τηλεφωνικές γραμμές χωρίς το παραμικρό πρόβλημα από λάθη ή συγχρονισμό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    To καλωδιο του ΟΤΕ, τουλαχιστο τα εναερια που εχω δει αλλα και αυτο που βγαινει απο το ΚΑΦΑΟ εχει τα ζευγη συνεστραμμενα οπως το utp.
    Ουτε εγω εχω συναντησει προβλημα με τηλεφωνικο pet το οποιο ειτε εχει μπει υπογειως ειτε μεσα σε τοιχο γιαυτο και ανεφερα το "ειναι καλυτερο σε περιπτωσεις που πρεπει να θαφτει στο εδαφος αφου εκει επηρεαζεται λιγοτερο απο τις ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες. ".
    Στο σπιτι στην εξω απο την Αμαλιαδα, εχω pet τηλεφωνικο 350 μετρα (απο το κοντινοτερο σπιτι) το οποιο περναει μεσα απο μεταλικο σωληνα νερου που ειναι για ποτισμα στα χωραφια ο οποιος ομως ειναι θαμμενος (ο σωληνας χρησιμοποιειται κανονικα για το ποτισμα) και 10 χρονια τωρα δεν εχει κανει κιχ.


  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mην μπερδεύεις την συστροφή που έχουν τα ζεύγη και οι τετράδες του τηλεφωνικού καλωδίου με την διαφορετική συστροφή που έχει το κάθε ζεύγος χωριστά του UTP, αν ανοίξεις και τα δύο θα το καταλάβεις.
    Τα έχω βάλει και σε άλλο νήμα παλιότερα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tηλεφωνικό-UTP.JPG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  1,13 MB 
ID: 201657

    - - - Updated - - -

    Όπου και να μπει, υπόγεια, εναέρια, σε τοίχο, ταράτσα, κ.λ.π., αν τοποθετηθεί σωστά δεν έχει πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Δε διαφωνω, εγω εκανα τη δικη μου παρατηση, στο ενδεχομενο να μην εχει γινει η εγκατασταση σωστα δε παιζει, συνδεση με scotchlocks και τερματισμος σε επιτοιχια legrand και στις 3 περιπτωσεις.
    Μπορει απλα να ετυχε, αλλα οπως ειπα δοκιμασα πανω απο 20 φορες σε διαφορετικες μερες και στιγμες τα 2 καλωδια πριν καταληξω.

    Αυτο που εννοησα ειναι οτι η διαφορετικη συστροφη που εχει το utp ισως υπο προυποθεσεις να ειναι καλυτερη λυση για το vdsl επειδη ειναι σχεδιασμενη να ακυρωνει παρεμβολες στις μεγαλες συχνοτητες που λειτουργει ετσι κι αλλιως το ethernet.


  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η διαφορετική συστροφή βοηθάει ώστε να αλληλοεξουδετερώνεται το μαγνητικό πεδίο των δύο αγωγών και να μειώνεται η ακτινοβολία στους άλλους αγωγούς, για την πρόσληψη θορύβου από το περιβάλλον βοηθάει η θωράκιση που προσθέτουμε στα F/UTP, S/FTP, κ.λ.π.

    Τα ζεύγη είναι συνεστραμμένα για να αλληλοεξουδετερώνεται το μαγνητικό πεδίο των δύο αγωγών. Με αυτό το τρόπο εξουδετερώνεται ο θόρυβος μεταξύ των αγωγών αλλά έχουμε και ελαχιστοποιημένη εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, η οποία μπορεί να επηρεάσει το περιβάλλον (γειτονικούς αγωγούς - γειτονικά συνεστραμμένα ζεύγη).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορετική συστροφή βοηθάει ώστε να αλληλοεξουδετερώνεται το μαγνητικό πεδίο των δύο αγωγών και να μειώνεται η ακτινοβολία στους άλλους αγωγούς, για την πρόσληψη θορύβου από το περιβάλλον βοηθάει η θωράκιση που προσθέτουμε στα F/UTP, S/FTP, κ.λ.π.

    Τα ζεύγη είναι συνεστραμμένα για να αλληλοεξουδετερώνεται το μαγνητικό πεδίο των δύο αγωγών. Με αυτό το τρόπο εξουδετερώνεται ο θόρυβος μεταξύ των αγωγών αλλά έχουμε και ελαχιστοποιημένη εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, η οποία μπορεί να επηρεάσει το περιβάλλον (γειτονικούς αγωγούς - γειτονικά συνεστραμμένα ζεύγη).
    thanks !


  15. #30
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Το να είναι το ρούτερ πάνω στο ψυγείο είναι πρόβλημα? Ψάχνω να βρω τι φταίει και γεμίζω λάθη κάτι στιγμές. Άλλαξα τις ενώσεις από το κουτί που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ στο κτίριο και ένωσα κατευθείαν με το καλώδιο που έρχεται στο διαμέρισμα με SCOTCHLOK. Και από την κεντρική πρίζα άφησα μόνο το καλώδιο μου πάει στο χώρο που είναι το ρούτερ ενωμένο πάλι έτσι. Κάποια στιγμή το μεσημέρι φόρτωνε σφάλματα συνέχεια. Τώρα είναι οκ. Δεν ξέρω τι παίζει και αν είναι από εμένα ή από κάτι άλλο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας