Τρεχω OMV εδω και 2 χρονια για να μοιραζω σκληρους δισκους με αρχεια και media και να ειναι αμεσα διαθεσιμοι στο οικιακο μου δικτυο. Ωραιο και βολικο περιβαλλον αλλα το προβληματα που εχω καταγραψει αυτο το καιρο
-Χρησιμοποιοω ext4 filesystem, που σημαινει οτι αν θελω να βγαλω καποιον δισκο και να τον βαλω ως εξωτερικο σε windows εχω θεματα. Ενταξει οκ υπαρχουν καποιο ext viewer κτλ αλλα δεν ειναι το ιδιο προσβασιμο και λειτουργικο με το να ταν ntfs ο δισκος.
-Αντιστοιχα δεν συμπεριφερεται το ιδιο με fat/ntfs δισκους το OMV
-Δεν μπορεις να βαζω βγαζεις ευκολα δισκους. Πρεπει να κταργεις τα share μετα για τον οποιον αλλο βαλεις θελει παλι να δηλωσεις share κτλ. Δεν εχει plug n play functionality να βαζω βγαζω δισκους με ευκολια χωρις να χτυπανα σφαλματα. Μετα οταν πας να ανοιξεις το συστημα και δε βρει καποιο δισκο που περιμενει σου λεεω σφαλμα στο Fstab κτλ κτλ
-Κανει 1,5 λεπτοπ να φορτωσει τις modules και να εχω διαθεσιμα τα share Μου (Δε τον εχω 24/7 το server, τον ανοιγοκλεινω) Δε ξερω αν τα Win εχουν καλυτερους χρονους σε bootime
Οποτε με αυτα και με αυτα σκεφτομαι windows home server. Δε εχω raid, και τιποτα περιεργο, απλα θελω να ξαναγυρισω σε ntfs και να βαζω βγαζω ευκολα δισκους
Αξιζει πιστευετε η αλλαγη