Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για να μην σας κουράσω με 4 μήνες βασανιστηρίου, να έρθω κατευθείας στο παρόν.
    Cosmote, DSL απλή η όπως αλλιώς λέγεται η μη-VDSL ( ADSL νομίζω; ), υποχρεωτικό VOIP, εγώ με FRITZ!box 7590.

    Δεν ήταν "αυτόματο" όπως με διαβεβαίωναν, έπρεπε να βάλω εγώ τα settings για το internet, το οποίο και έκανα, δίκτυο έχω. Τηλέφωνο δεν έχω όμως, δεν ξέρω τί settings να βάλω.
    Έχω μιλήσει με τρείς "τεχνικούς", το μόνο που κατάφερα ήταν να λάβω κωδικό. Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.. ουδείς γνωρίζει.

    Μήπως μπορείτε εσείς να βοηθήσετε;
    Μήπως και επιτέλους καταφέρω να έχω τηλέφωνο πάλι.. θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
    Για να σας βοηθήσω, φωτογραφία η σελίδα με τα settings, και να τα βάλω και σε μία λίστα από κάτω να μου πείτε τί μπαίνει πού?

    Ευχαριστώ πολύ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  settings 1.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  92,6 KB 
ID: 201587

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  settings 2.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  88,9 KB 
ID: 201589

    Telephone Number for Registration: (με έχω δει ως 210-1234567, +302101234567, ή και +302101234567@otenet.gr .. δοκίμασα και τα τρία)
    Internal Telephone Number in the FRITZ!Box:

    User name: (εδώ βάζω το user name που χρησιμοποιώ και για το διαδίκτυο, μοιάζει με διεύθυνση email [********@otenet.gr], αν πρέπει κάτι άλλο μου λέτε)
    Password: όπως ανέφερα, αυτόν τον έχω, ήρθε με SMS
    Registrar:
    Proxy server:

    DTMF transmission: (Automatic / INFO, RTP or in-band / RTP or in-band / In-band)
    Use telephone number for registration:
    Always register via an internet connection:
    Insert area code for outgoing calls:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aenra : 18-02-19 στις 00:06.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.308
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aenra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην σας κουράσω με 4 μήνες βασανιστηρίου, να έρθω κατευθείας στο παρόν.
    Cosmote, DSL απλή η όπως αλλιώς λέγεται η μη-VDSL ( ADSL νομίζω; ), υποχρεωτικό VOIP, εγώ με FRITZ!box 7590.

    Δεν ήταν "αυτόματο" όπως με διαβεβαίωναν, έπρεπε να βάλω εγώ τα settings για το internet, το οποίο και έκανα, δίκτυο έχω. Τηλέφωνο δεν έχω όμως, δεν ξέρω τί settings να βάλω.
    Έχω μιλήσει με τρείς "τεχνικούς", το μόνο που κατάφερα ήταν να λάβω κωδικό. Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.. ουδείς γνωρίζει.

    Μήπως μπορείτε εσείς να βοηθήσετε;
    Μήπως και επιτέλους καταφέρω να έχω τηλέφωνο πάλι.. θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
    Για να σας βοηθήσω, φωτογραφία η σελίδα με τα settings, και να τα βάλω και σε μία λίστα από κάτω να μου πείτε τί μπαίνει πού?

    Ευχαριστώ πολύ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  settings 1.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  92,6 KB 
ID: 201587

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  settings 2.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  88,9 KB 
ID: 201589

    Telephone Number for Registration: (με έχω δει ως 210-1234567, +302101234567, ή και +302101234567@otenet.gr .. δοκίμασα και τα τρία)
    Internal Telephone Number in the FRITZ!Box:

    User name: (εδώ βάζω το user name που χρησιμοποιώ και για το διαδίκτυο, μοιάζει με διεύθυνση email [********@otenet.gr], αν πρέπει κάτι άλλο μου λέτε)
    Password: όπως ανέφερα, αυτόν τον έχω, ήρθε με SMS
    Registrar:
    Proxy server:

    DTMF transmission: (Automatic / INFO, RTP or in-band / RTP or in-band / In-band)
    Use telephone number for registration:
    Always register via an internet connection:
    Insert area code for outgoing calls:
    Έχουμε ολόκληρο οδηγό για το πώς μπορείς να το σετάρεις.
    Ρίξε μια ματιά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε ολόκληρο οδηγό για το πώς μπορείς να το σετάρεις.
    Ρίξε μια ματιά.
    Point. Είχα χάσει την υπομονή μου, έχω ήδη φάει τόσο χρόνο για το τίποτα.
    Μου συνέστησαν να ρωτήσω εδώ, κι έτσι είπα.. θα ψάξω να βρώ τον οδηγό, ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Μέρος Δεύτερον.
    Δεν ξέρω ποιόν οδηγό εννοούσες ή που μπορώ να τον βρώ (εξαιρουμένων 'mega-threads' που πραγματικά δεν έχω τον χρόνο να ξάψω post σε post) και φυσικά δεν ανέφερες, μιάς και η ζωή οφείλει να έχει και ένα στοιχείο περιπέτειας υποθέτω; Αλλά πήρα από κινητό Γερμανία και εν τέλει έβγαλα άκρη! Έχω τηλέφωνο!

    Δεκαπέντε χρόνια μετά, ομολογώ πως δεν έχει αλλάξει τίποτα εδώ κάτω.. οι ίδιοι κανίβαλοι, τα ίδια complexes ( σύνδρομα; ), η ίδια ιστορία: Μην και χρειαστείς κάτι, ποτέ, από κανέναν. Κι ό,τι δηλώσεις είσαι.
    Γειά σου πατρίδα αθάνατη.
    (ομολογώ βέβαια ότι διακρίνω και προόδο, βεβαίως.. και iPhone Gold είδα, και τα καινούρια SUV Volvo, και τα reality shows σας, εντάξει; αν μη τι άλλο να μην μας πούνε και βλάχους ρε παιδάκι μου.)

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συμφωνώ, υπάρχει ακόμα αρκετό κόμπλεξ

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας