Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους,

    Αν και είχα κάνει μία δημοσίευση στο forum της Draytek, δεν ξέρω κατά πόσο το παρακάτω θέμα είναι πρόβλημα του router μου ή της συνδεσμολογίας, οπότε ανοίγω κι ένα θέμα εδώ.

    Είμαι συνδρομητής Cosmote και πριν λίγες μέρες με γύρισαν από κλασσική σε ευρυζωνική τηλεφωνία (VoIP). Έχω όμως παρατηρήσει ότι οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή δεν είναι συνδεδεμένη πάνω στο router, δεν δέχεται κλήσεις.

    Να γράψω όμως δύο λόγια και για το setup.
    Το Speedport 2i Entry του ΟΤΕ έχει μόνο το ρόλο του modem και βρίσκεται σε bridge mode, ενώ το ρόλο του router (και της τηλεφωνίας) έχει ένα Vigor 2925Vn-plus της Draytek. Η συνδεσμολογία έχει γίνει κατόπιν επίσκεψης τεχνικού της Cosmote στο χώρο μου, και είναι όπως φαίνεται παρακάτω.


    Το πρόβλημα λοιπόν όπως προανέφερα, είναι οι τηλεφωνικές συσκευές που δεν είναι συνδεδεμένες στο router. Ενώ μπορούν βγάλουν εξερχόμενη κλήση, σε οποιαδήποτε εισερχόμενη ούτε χτυπάνε ούτε "απαντάνε" όταν σηκώνεις το ακουστικό.
    Η συσκευή όμως που είναι συνδεδεμένη πάνω στο Vigor λειτουργεί όπως πρέπει.

    Έχει παρουσιαστεί σε κανέναν το παραπάνω;
    Κατόπιν τηλεφωνικής μου επικοινωνίας με τον αντιπρόσωπο της Draytek, με ενημέρωσαν ότι μάλλον είναι πρόβλημα της συνδεσμολογίας. Επειδή όμως δεν είμαι σχετικός δεν μπορώ να καταλάβω κατά πόσο είναι θέμα των πριζών, της καλωδιακής σύνδεσης (όπως αυτή φαίνεται στην παραπάνω εικόνα) ή κάτι άλλο.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για πόσες συσκευές μιλάμε;
    Θα δοκίμαζα να αφήσω μόνο μια συσκευή για δοκιμή, μπορεί να μην επαρκεί το ρεύμα που δίνει στις εξόδους του το vigor για πάνω απο μια συσκευή

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Μόλις δύο συσκευές συνολικά.
    Η μία είναι πάνω στο router (με σκοπό όταν/αν δουλέψει κανονικά να πάει σε πρίζα) και η δεύτερη έχει δοκιμαστεί σε διάφορες πρίζες, αλλά σε όλες το ίδιο αποτέλεσμα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις δύο συσκευές συνολικά.
    Η μία είναι πάνω στο router (με σκοπό όταν/αν δουλέψει κανονικά να πάει σε πρίζα) και η δεύτερη έχει δοκιμαστεί σε διάφορες πρίζες, αλλά σε όλες το ίδιο αποτέλεσμα.
    Δοκίμασε μόνο με μια, χωρίς αυτή δηλαδή πάνω στο router.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Το είχα δοκιμάσει αλλά δυστυχώς είχε την ίδια συμπεριφορά. Μπορούσε δηλαδή να βγάλει κλήση αλλά όχι να δεχτεί.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα δοκιμάσει αλλά δυστυχώς είχε την ίδια συμπεριφορά. Μπορούσε δηλαδή να βγάλει κλήση αλλά όχι να δεχτεί.
    Θα κοιτούσα τότε μήπως έχει θέμα το σπλιτερ, αν έχεις κάποιο άλλο να δοκιμάσεις, κανονικά πρέπει να έχεις και φίλτρο στην κάθε συσκευή.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    sdkir ευχαριστώ για το χρόνο σου!

    Θα πρέπει να έχω φίλτρο και πάνω στο τηλέφωνο που κάθεται πάνω στο router;
    Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία του πρώτου post, αυτό κάθεται σε ένα σπλιττεράκι της Draytek που γράφει Analog. Από τη μία θύρα συνδέεται ένα τηλέφωνο -χωρίς όμως φίλτρο- το οποίο είναι και το μόνο που λειτουργεί κανονικά, κι από τη δεύτερη θύρα φεύγει η γραμμή που πάει πάνω στο splitter στο οποίο συνδέεται και η DSL, και τελικά καταλήγει στη πρίζα του σπιτιού. Όλα αυτά γίναν από τον τεχνικό που με επισκέφτηκε.

    Αν παίζει ρόλο, να σημειώσω ότι η παραπάνω πρίζα, δεν είναι η κεντρική του σπιτιού.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    sdkir ευχαριστώ για το χρόνο σου!

    Θα πρέπει να έχω φίλτρο και πάνω στο τηλέφωνο που κάθεται πάνω στο router;
    Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία του πρώτου post, αυτό κάθεται σε ένα σπλιττεράκι της Draytek που γράφει Analog. Από τη μία θύρα συνδέεται ένα τηλέφωνο -χωρίς όμως φίλτρο- το οποίο είναι και το μόνο που λειτουργεί κανονικά, κι από τη δεύτερη θύρα φεύγει η γραμμή που πάει πάνω στο splitter στο οποίο συνδέεται και η DSL, και τελικά καταλήγει στη πρίζα του σπιτιού. Όλα αυτά γίναν από τον τεχνικό που με επισκέφτηκε.

    Αν παίζει ρόλο, να σημειώσω ότι η παραπάνω πρίζα, δεν είναι η κεντρική του σπιτιού.
    έχεις βάλει δηλάδη δυο σπλιτερ στην γραμμή;
    Θα ξεκινούσα με το να βάλω την απομακρυσμένη συσκευή μόνη της πάνω στην θύρα του vigor χωρίς το σπλιτερ της draytek.

    Κανονικά αυτό μπαίνει με το κλιπ στην πρίζα στον τοίχο και δείνει στις εξόδους το τηλέφωνο και το dsl

  9. #9
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και πάλι,
    Τελικά το πρόβλημα ήταν στην κεντρική πρίζα, καθώς κατόπιν αλλαγών από ηλεκτρολόγο πλέον όλα δουλεύουν μια χαρά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας