Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    05-01-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έχω κι εγώ ένα router ASUS ac56u από τότε που αναβάθμισα την γραμμή στο vdsl αδυνατώ να συνδεθώ με το Asus μου (συγχρονίζει αλλά δεν πέρνει ip) . Το technicolor 788v3 που έδωσε η Wind λειτουργεί κανονικότατα. Μετά από πολλές προσπάθειες δεν κατάφερα κάτι. Τελικά, διαβάζοντας και τα πάνω μυνηματα συμπεραίνω ότι πρόβλημα εστιάζεται στο password, συγκεκριμένα νομίζω ότι το password δεν είναι ο τηλεφωνικός αριθμός αλλά κάποιο άλλο. Επικοινώνησα με τη Wind, εκείνοι λενε ότι το password είναι ο αριθμός τηλεφώνου, βάζοντας χειροκίνητα το συγκεκριμένο password και στο technicolor ούτε εκείνο πέρνει ip! Τους ανεφερα αυτό και δεν ήξεραν το γιατί Ήμουν πολύ επίμονος και ζήτησα να αλλάξουν το password στο default και απάντησαν ότι δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία και ότι το password είναι ο τηλεφωνικός αριθμός και δεν μπορούν κάνουν κάτι άλλο!! Εσείς τι θα κάνατε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος digitt : 13-03-19 στις 22:59.

  2. #17
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίρνεις ξανά και τους λες ότι ο κωδικός μου έχει πρόβλημα και φτιάξτε μου το technicolor. Δεν θα πεις κάτι για άλλο modem. Θα πεις βάζω username και password αυτά που μου λέτε και δεν παίζει .. Μην αναφερεις ότι άλλαξες εξοπλισμό. Πες ότι έχασες το password.

    Αν πάλι δεν βγάλεις ακρη, ζητά να δώσουν βλάβη στο δευτεροβάθμιο. Εκεί το πήγα και εγώ για να ασχοληθεί κάποιος ... Οι πρώτοι που το σηκώνουν είναι απλοί τηλεφωνητές με manual μπροστά τους ... Στο δευτεροβάθμιο είναι αυτοί που κάτι ξέρουν παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος epp82 : 14-03-19 στις 00:14.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Εγω τα logins τα εχω βαλει με το χερι στο Technicolor, μιας και μου τα ειχαν δωσει. Password ηταν το σταθερο. Οντως δουλευουν φυσικα, ενω στο N17 δε δουλευουν.

    Δε ξερω μηπως μαζι με τα logins, το συστημα ζηταει και το serial του μοντεμ και αμα δε παρει το σωστο, κανει fail. Επισης δεν εχω δοκιμασει να βαλω αλλη χωρα εκτος απο Ελλαδα. Δεν ξερω καν που ειναι αυτο! Απλα κουραστηκα να ασχολουμαι, αφου ουτως η αλλως εχω voip πλεον και εκτος απο internet δε θα μπορουσε να δουλεψει το τηλεφωνο. Αισχος.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #19
    Εγγραφή
    05-01-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνεις ξανά και τους λες ότι ο κωδικός μου έχει πρόβλημα και φτιάξτε μου το technicolor. Δεν θα πεις κάτι για άλλο modem. Θα πεις βάζω username και password αυτά που μου λέτε και δεν παίζει .. Μην αναφερεις ότι άλλαξες εξοπλισμό. Πες ότι έχασες το password.

    Αν πάλι δεν βγάλεις ακρη, ζητά να δώσουν βλάβη στο δευτεροβάθμιο. Εκεί το πήγα και εγώ για να ασχοληθεί κάποιος ... Οι πρώτοι που το σηκώνουν είναι απλοί τηλεφωνητές με manual μπροστά τους ... Στο δευτεροβάθμιο είναι αυτοί που κάτι ξέρουν παραπάνω.

    Ευχαριστω πολύ,μόλις έκανα την παραπάνω διαδικασία και έλυσα το πρόβλημα, πλέον το asus μου συνδέεται και λειτουργεί κανονικά. Βέβαια έχω ένα θέμα με την ταχύτητα... το technicolor είχε download 35 mbps ενώ με το asus έχω το πολύ 13-14 mbps εσείς στο asus τι ρυθμίσεις έχετε περάσει για το Vdsl Wind;

  5. #20
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vf Power Station Wi-Fi 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από digitt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολύ,μόλις έκανα την παραπάνω διαδικασία και έλυσα το πρόβλημα, πλέον το asus μου συνδέεται και λειτουργεί κανονικά. Βέβαια έχω ένα θέμα με την ταχύτητα... το technicolor είχε download 35 mbps ενώ με το asus έχω το πολύ 13-14 mbps εσείς στο asus τι ρυθμίσεις έχετε περάσει για το Vdsl Wind;
    Το ίδιο πρόβλημα με την ταχύτητα μου παρουσιάζει και το δικό μου Asus DSL-AC56U.
    Βρήκες λύση;

  6. #21
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Σπιτι μου
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    περιπου ετσι??
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Thomson 585v8
    Επειδή σύντομα θα βάλω το 50αρι vdsl μιας και έχω καμπίνα στα 15 μετρα από το σπίτι μου ήθελα να ρωτήσω
    έχω το AC68U Asus στο οποιο έχει 2 ssid 2,4 και 5Ghz και έχω σεταρει όλο το δίκτυο πάνω σε αυτό (έξυπνες λάμπες κλειδαριές και τέτοια )
    Σκέφτομαι να βάλω σαν ρουτερ αυτό που θα μου φέρουν , και μετά θα συνδέσω σαν AP το ASUS με τα 2 SSID
    θα έχω κάνα θέμα ? θα μπορώ στο βασικό ρουτερ της WIND να κάνω port forward dns δικά μου και τέτοια ?

    ευχαριστώ

  7. #22
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Vigor 2700vg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από digitt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολύ,μόλις έκανα την παραπάνω διαδικασία και έλυσα το πρόβλημα, πλέον το asus μου συνδέεται και λειτουργεί κανονικά. Βέβαια έχω ένα θέμα με την ταχύτητα... το technicolor είχε download 35 mbps ενώ με το asus έχω το πολύ 13-14 mbps εσείς στο asus τι ρυθμίσεις έχετε περάσει για το Vdsl Wind;
    Είπα να το ψάξω και πάλι και είδα ότι το κατάφερες..αν και πέρασε ένας χρόνος, τελικά σου άλλαξαν κωδικό και σου έδωσαν τον νέο;
    Με την ταχύτητα στο asus βρέθηκε λύση;

  8. #23
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    tl;dr:
    Ο κωδικός δεν είναι το τηλέφωνο από default. Αλλάζεις τον κωδικό pppoe στο router και βάζεις το τηλέφωνο και δηλώνεις βλάβη γιατί "καταλάθος" το πείραξες. Επιμένεις να μην κάνουν reset γιατί στο έχει ρυθμίσει κάποιος τεχνικός και πρέπει να τον φωνάξεις και να τον πληρώσεις. Αφού περάσει 2-3 στάδια τηλεφωνημάτων πάει στο τεχνικό τμήμα και ρυθμίζουν το τηλέφωνο πλέον!


    Έτυχε από προχθές και παιδεύομαι προσπαθώντας να βρω ακριβώς αυτό.
    Πήρα τηλέφωνο τη Wind και μου είπαν ότι το password είναι το σταθερό τηλέφωνο. Το δοκίμασα και δεν δούλευε και άλλες δύο φορές που τους πήρα μου είπαν ότι αυτό είναι.

    Είδα τα log στο pfsense και μου έλεγαν "Wrong Password", ενώ αν άλλαζα το user μου έγραφε ότι δεν βρέθηκε χρήστης. Οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω το password στο ZTE και με πέταξε έξω. Ξαναπήρα τηλέφωνο και επέμεναν ότι ο κωδικό είναι αυτός και κάτι κάνω λάθος. Όταν τους είπα ότι το έβαλα στο router και δεν έχω Internet μου είπαν ότι το router τους έχει άλλο, "κρυφό" κωδικό και το τηλέφωνο είνα μονάχα για εξωτερικό router αλλά οι ίδιοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα σε αυτή την περίπτωση.

    Σήμερα έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα και αποφάσισα να ξαναπάρω τηλέφωνο και να δηλώσω βλάβη γιατί "καταλάθος" άλλαξα τον κωδικό PPP.
    Μου είπαν πάλι ότι είναι το τηλέφωνο και τους είπα ότι δεν παίζει και μου είπαν να κάνω reset. Τους είπα ότι δεν μπορώ να κάνω reset γιατί μου έχει κάνει ένας τεχνικός ρυθμίσεις και θα πρέπει να τον φωνάξω και να τον πληρώσω. Το έστειλε για βλάβη σε άλλο τμήμα και με ξαναπήρε τηλέφωνο και μου ζήτησε να κάνει reset αλλά επέμενα να μην κάνει γιατί θα πρέπει να φωνάξω τεχνικό και να τον πληρώσω (μπορείτε να ισχυριστείτε για κάμερες, πιάνει)!

    Αφού μου την "είπε" ότι αυτά τα ρυθμίζει wind και δεν πρέπει να τα πειράζω το έστειλε στους τεχνικούς για επαναφορά κωδικού πρόσβασης. Μετά από 5 λεπτά το router (ZTE) από κόκκινο έγινε πράσινο και το pfsense συνδέθηκε κανονικά με pppoe.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρομαι που τα καταφερες... Ειναι πραγματικα εκνευριστικο να τους λες οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λετε και να μην καταλαβαινουν.

  10. #25
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10mbps
    ISP
    Wind
    Router
    technicolor tg789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cakavera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το technicolor. Απλα μου επανεφερε το pass στο default δηλαδη στο τηλ. νουμερο.
    Μπορεις αν θες να τους ζητησεις να σου αλλαξουν το pass. Μου εδωσε αυτη τη δυνατοτητα αλλα αφησα το τηλ.
    Δεν ειχε καμια σχεση με προφιλ.
    Το μονο που μου ζητησε ηταν να κανω ρεσετ το ρουτερ.Απο την τρυπιτσα πισω.

    - - - Updated - - -

    Επανερχομαι με μια ερωτηση.
    Θελω να βαλω δικο μου εξοπλισμο αλλα απ'οτι διαβαζω η voip τηλεφωνια δεν δουλευει με αλλο μοντεμ.
    Το εχει καταφερει κανεις με δικο του μοντεμ;
    Αν ναι πως; Εχει διαφορετικους κωδικους το voip;
    Επισης θα ηθελα να μαθω αν σε περιπτωση που δεν γινεται,ειναι δυνατον να διαχωρισω την τηλεφωνια απο το μοντεμ; Να βαλω δηλαδη ενα σπλιτερ στην γραμμη,και απο εκει 2 καλωδια.
    Το ενα θα πηγαινει σε voip συσκευη τηλεφωνιας,και το αλλο στο ρουτερ.
    Καταφέρεις μήπως να βάλεις δικό σου εξοπλισμό με bridge mode;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας