Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Vigor 2700vg
    Καλησπέρα σας,

    Μου ενεργοποίησαν σήμερα την γραμμή VDSL απο τη Wind και μου έδωσαν ένα ZTE H268N. Απο την πρώτη στιγμή που το είδα πήγα και αγόρασα ένα Asus Ac52u γιατί δε με κάλυπτε σε τίποτα το router της wind.

    Το θέμα είναι οτι σήμερα ενώ με το ZTE παίζει η σύνδεση μου κανονικά, επιχειρώ να ρυθμίσω το Asus και δε δουλεύει με τίποτα. Γενικά μου βγάζει ότι είναι λάθος τα PPPoe credentials. Στο ZTE είδα το username μου αλλά δυστυχώς το password το έχει με αστεράκια. έτσι λοιπόν κάλεσα στη wind και μου είπαν οτι είναι ο αρ. τηλεφώνου μου αλλά και πάλι δε μου δούλεψε. Για να είμαι λοιπόν σίγουρος, πήγα στο ZTE που δουλεύει το internet και έβαλα σαν κωδικό PPPoE τον αρ. τηλεφώνου μου και μου βγάζει στη συνέχεια authentication failure και προφανώς στη συνέχεια δε μπαίνει ούτε αυτό.

    Από αυτά εγώ συμπεραίνω οτι δεν μου έχουν βάλει για κωδικό τον αρ. τηλεφώνου μου αλλά το αρνούνται στην τεχνική υποστήριξη και μου λένε απλά να κάνω factory reset στο δικό τους router (αν το κάνω παίζει και πάλι).

    Μήπως γνωρίζει κάποιος τι άλλο μπορώ να κάνω για να βρω τον κωδικό μου ή τι μπορεί να φταίει; Ο στόχος μου είναι απλά να δουλέψει με το Asus.

    Υγ. Στο asus αν βάλω Winduser@tellas.gr Και "password" μπαίνει κανονικά και μου λέει connected στο WAN αλλά δε δίνει internet. (άλλη μια ένδειξη ότι φταίνε τα δικά μου credentials. )

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2017
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Οταν ρυθίζεις το Asus βάζεις χώρα Ελλάδα ? Αν ναι βάλε την επιλογη άλλη χωρα. Εμένα έτσι έστρωσε.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Vigor 2700vg
    Δυστυχώς τα ίδια..δε μου δίνουν τους κωδικούς σύνδεσης από την τεχνική υποστήριξη. Βασικά μου λένε να βάλω τον αριθμό τηλεφώνου σαν κωδικό ο οποίος και είναι λάθος. Δεν τον δέχεται ούτε το δικό τους το ρουτερ.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Μηπως με κανα browser plugin, απο αυτα που δειχνουν τα κρυφα πεδια, μπορεις να το δεις;

    Παντως και εγω, το δικο μου το Asus N17 δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει, μετα απο καποια προβληματα που ειχα. Μου εκαναν downgrade τη γραμμη, μου εφτιαξαν αλλα logins, μου τα εδωσαν γιατι ειχε γινει πανηγυρι, τα εβαλα στο Technicolor που μου εστειλαν με το χερι και τα ιδια logins στο Ν17 δε δουλευουν. Ρωτησα και στο thread του Ν17 με screenshots απο τις ρυθμισεις, και ηταν ολα ΟΚ. Αλλα δε συνδεεται με ppp authentication error.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #5
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια από τα ίδια και εδώ με asus ac52. Εμένα το πήγαν σε άλλο level και μου είπαν ότι δεν είναι συμβατό το modem με την γραμμή μου και το σύστημα τους(whatever).

    Αυτή τη στιγμή ειμαι με το technicolor να παίρνει ip και να δίνει στο asus στην wan θύρα. Ψάχνω να δω τώρα αν μπορώ με chrome να βρω τον κωδικό από τα credentials του technicolor μπας και ξεμπερδεψουμε με το login failure και πάμε παρακάτω.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps-100mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzboox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω να δω τώρα αν μπορώ με chrome να βρω τον κωδικό από τα credentials του technicolor μπας και ξεμπερδεψουμε με το login failure και πάμε παρακάτω.
    Αυτο το προσπαθησα κι εγω αλλα δεν το καταφερα.Αν το καταφερεις γραψε εδω τον τροπο αν μπορεις.
    Αληθεια,δοκιμασε κανεις να βαλει το +30 μπροστα απο το νουμερο;

    Ξεκαρφωτο,περασε την παρασκευη τεχνικος για τα διαδικαστικα, και οταν τον ρωτησα για αλλο μοντεμ μου χαμογελασε και μου ειπε οτι η wind δεν δινει κωδικους σε συνδεσεις με voip.
    Μπορει βεβαια και να ηθελε να ξεμπερδευει.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Vigor 2700vg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια από τα ίδια και εδώ με asus ac52. Εμένα το πήγαν σε άλλο level και μου είπαν ότι δεν είναι συμβατό το modem με την γραμμή μου και το σύστημα τους(whatever).
    Εννοείται οτι μια απο τις πολλές μου είπαν τα ίδια..μάλιστα ο κορυφαίος ήταν ένας τύπος που λίγο πολύ μου είπε οτι η Wind εφηύρε το vdsl Και είναι κλειστό πρωτόκολλο που δεν παίζει με άλλα router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή ειμαι με το technicolor να παίρνει ip και να δίνει στο asus στην wan θύρα.
    Μια απο τα ίδια..αλλά στη LAN θύρα του asus..έχεις καταφέρει να κάνεις το asus Να βλέπει internet έτσι; Δηλαδή να βλέπει ενημερώσεις, ώρα, να παίζει ddns; Εμένα παίζει απλά σαν access point τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω να δω τώρα αν μπορώ με chrome να βρω τον κωδικό από τα credentials του technicolor μπας και ξεμπερδεψουμε με το login failure και πάμε παρακάτω.
    Τα δοκίμασα όλα, το router εμένα (zte h268n) δεν τα στέλνει καν στον browser...στέλνει απλά κάτι non printable characters. Πιο πιθανό θεωρώ να βρεθεί λύση αν κάποιος καταφέρει να αποκωδικοποιήσεις(σπάσει) το αρχείο ρυθμίσεων του ZTE που μπορείς να κάνεις και καλά επαναφορά αν χρειαστεί.

    Εμένα πάντως η γραμμή δεν είναι VoIP.

    Πάντως γενικά είναι να απορείς..ΓΙΑΤΙ μας δίνουν και καλά τον κωδικό (εννοώ τον αρ. τηλεφώνου) που απλά δεν μπορείς να τον κάνεις τίποτα και δεν γίνεται δεκτός ούτε στο δικό τους το router; Μήπως είναι υποχρεωμένοι να δώσουν στοιχεία σύνδεσης και απλά για να το αποφύγουν δίνουν λάθος στοιχεία; Απλά ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο όλο αυτό!

  8. #8
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cakavera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το προσπαθησα κι εγω αλλα δεν το καταφερα.Αν το καταφερεις γραψε εδω τον τροπο αν μπορεις.
    Αληθεια,δοκιμασε κανεις να βαλει το +30 μπροστα απο το νουμερο;

    Ξεκαρφωτο,περασε την παρασκευη τεχνικος για τα διαδικαστικα, και οταν τον ρωτησα για αλλο μοντεμ μου χαμογελασε και μου ειπε οτι η wind δεν δινει κωδικους σε συνδεσεις με voip.
    Μπορει βεβαια και να ηθελε να ξεμπερδευει.
    με το γνωστο κολπακι (της αλλαγης στον κώδικα της σελίδας του type="password" σε type="text") δεν δουλεύει λόγω προστασίας του web interface του technicolor.

    Αυτο που παρατήρησα οτι το password που εχει αποθηκευμένο (και δουλέυει) ειναι 8 χαρακτήρων και οχι 10 όπως ο αριθμός τηλεφώνου. Βέβαια μπορεί και να ειναι λόγω κατασκευής του κωδικα του interface να εμφανίζει λιγότερα ψηφία για να αποφύγει το brute force attack.. (λέω εγω τώρα)
    Το οτι δεν λένε με τίποτα τον κωδικό οι "τεχνικοί" της Wind (τρομαρα τους) ειναι αποδεδειγμένο πλεον και δεν προκειται να ασχοληθώ αλλο με την πάρτη τους. τωρα προσπαθω να βρω τρόπο με sniffing αν καταφέρω να παρακολουθήσω τα packets κατα τη διαδικασία του authentication αλλα δεν μου ερχεται κατι αυτη τη στιγμη...
    Αν εχει κάποιος καποια ιδέα θα βοηθούσε πολύ.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Vigor 2700vg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το γνωστο κολπακι (της αλλαγης στον κώδικα της σελίδας του type="password" σε type="text") δεν δουλεύει λόγω προστασίας του web interface του technicolor.

    Αυτο που παρατήρησα οτι το password που εχει αποθηκευμένο (και δουλέυει) ειναι 8 χαρακτήρων και οχι 10 όπως ο αριθμός τηλεφώνου. Βέβαια μπορεί και να ειναι λόγω κατασκευής του κωδικα του interface να εμφανίζει λιγότερα ψηφία για να αποφύγει το brute force attack.. (λέω εγω τώρα)
    Το οτι δεν λένε με τίποτα τον κωδικό οι "τεχνικοί" της Wind (τρομαρα τους) ειναι αποδεδειγμένο πλεον και δεν προκειται να ασχοληθώ αλλο με την πάρτη τους. τωρα προσπαθω να βρω τρόπο με sniffing αν καταφέρω να παρακολουθήσω τα packets κατα τη διαδικασία του authentication αλλα δεν μου ερχεται κατι αυτη τη στιγμη...
    Αν εχει κάποιος καποια ιδέα θα βοηθούσε πολύ.
    Θα μπορούσες να μάθεις αν είναι 8 ή κάτι άλλο αν αλλάξεις εσύ τον κωδικό και βάλεις 10 να δεις μετά τι σου βγάζει.. Υποθέτω μετά με επαναφορά εργοστασιακών θα βρεις πάλι σύνδεση. Βέβαια όλα αυτά αν είσαι σε φάση που το ψάχνεις ακόμα...(εμένα με κούρασαν πολύ).

  10. #10
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν άλλαξα ρούτερ, μετά από αρκετά τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη έπεσα σε τεχνικό ο οποίος ξεκλείδωσε κάτι απ' ότι κατάλαβα και την ώρα που μιλάγαμε στο τήλ με ρώτησε αν τώρα δέχεται (user/pass) δοκίμασα και ήταν όλα οκ. Μάλλον πρέπει να σου αλλάξει προφίλ, συνέχισε να τους παίρνεις τηλ 13700(χωρίς χρέωση για τεχνικά θέματα).

  11. #11
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Vigor 2700vg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν άλλαξα ρούτερ, μετά από αρκετά τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη έπεσα σε τεχνικό ο οποίος ξεκλείδωσε κάτι απ' ότι κατάλαβα και την ώρα που μιλάγαμε στο τήλ με ρώτησε αν τώρα δέχεται (user/pass) δοκίμασα και ήταν όλα οκ. Μάλλον πρέπει να σου αλλάξει προφίλ, συνέχισε να τους παίρνεις τηλ 13700(χωρίς χρέωση για τεχνικά θέματα).
    Θα μπορούσες να μας πεις όμως ποτέ έγινε αυτό;και τι ρουτερ σου είχαν δώσει;

    Μέχρι το Νοέμβριο έχω ακούσει ότι έχει γίνει και σε άλλους που δεν είχαν βέβαια το ZTE.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Update: τελικά έγινε ότι είπε ο φίλος Boss. Μου άλλαξαν προφίλ και τώρα δέχθηκε τον κωδικό και πλέον συνδεομαι με το asus... Επιτέλους.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps-100mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzboox 5530
    Σημερα πηρα κι εγω το pass το οποιο τελικα ηθελε απο τη μερια τους να το γυρισουν στο default.
    Eπεσα σε καποιον που ασχοληθηκε.

    Εdit:να πω οτι εχουν δικιο για το οτι το το pass ειναι ο αριθμος τηλεφωνου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cakavera : 03-03-19 στις 21:13.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-01-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Vigor 2700vg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cakavera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα πηρα κι εγω το pass το οποιο τελικα ηθελε απο τη μερια τους να το γυρισουν στο default.
    Eπεσα σε καποιον που ασχοληθηκε.

    Εdit:να πω οτι εχουν δικιο για το οτι το το pass ειναι ο αριθμος τηλεφωνου.
    Δηλαδή τι σας έκαναν; Σας είπαν θα γυρίσω το προφίλ και μετά με τον αριθμό τηλεφώνου το δέχτηκε; Φίλε μου εσένα σου είχαν δώσει το ZTE ή το technicolor?

  15. #15
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps-100mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzboox 5530
    Εχω το technicolor. Απλα μου επανεφερε το pass στο default δηλαδη στο τηλ. νουμερο.
    Μπορεις αν θες να τους ζητησεις να σου αλλαξουν το pass. Μου εδωσε αυτη τη δυνατοτητα αλλα αφησα το τηλ.
    Δεν ειχε καμια σχεση με προφιλ.
    Το μονο που μου ζητησε ηταν να κανω ρεσετ το ρουτερ.Απο την τρυπιτσα πισω.

    - - - Updated - - -

    Επανερχομαι με μια ερωτηση.
    Θελω να βαλω δικο μου εξοπλισμο αλλα απ'οτι διαβαζω η voip τηλεφωνια δεν δουλευει με αλλο μοντεμ.
    Το εχει καταφερει κανεις με δικο του μοντεμ;
    Αν ναι πως; Εχει διαφορετικους κωδικους το voip;
    Επισης θα ηθελα να μαθω αν σε περιπτωση που δεν γινεται,ειναι δυνατον να διαχωρισω την τηλεφωνια απο το μοντεμ; Να βαλω δηλαδη ενα σπλιτερ στην γραμμη,και απο εκει 2 καλωδια.
    Το ενα θα πηγαινει σε voip συσκευη τηλεφωνιας,και το αλλο στο ρουτερ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας