Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Καλημέρα.

    Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με τα Μικροτικ κυρίως απο χομπυ.

    Διάβασα σχετικα στο φορουμ της Μικροτικ.

    Απ όσο κατάλαβα υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το κάνεις.

    Πιστεύω οτι όπως εγω έτσι και αλλοι θα βοηθηθούν με τη σωστή ρύθμιση του Μικροτικ σχετικα με το QOS χωρίς να χάνουν πακέτα (κοψίματα κατα τη διάρκεια συνομιλίας) αλλά και πόρους cpu.

    Δυστυχώς οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες και απλά δοκιμάζω διάφορα configuration χωρίς τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

    Θα χαρώ αν υπάρχει κάποιος που τα έχει καταφέρει και έχει την διάθεση να το μοιραστεί.

    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Με ενδιαφερει και εμενα η συγκεκριμενη λειτουργια. εχω ψαξει αρκετα, εχω κανει καποιους πειραματισμους αλλα νομιζω πως δεν εχω καταφερει κατι.
    Οποτε παρακολουθω και εγω το τι θα γραφτει εδω με μεγαλο ενδιαφερον.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-12-2017
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Υπάρχουν δύο τρόποι να επιτύχει κανείς το επιθυμητό QoS, είτε χρησιμοποιώντας Simple Queues είτε Queue Trees.
    Με την πρώτη μέθοδο (simple queues) η ρύθμιση είναι ευκολότερη αλλά η δεύτερη (queue trees) αρκετά πιο παραμετροποιήσιμη. Προσωπικά προτιμώ τα queue trees
    Επίσης απ ό,τι είχα δει πρόσφατα σε κάποιες διαφάνειες MUM η χρήση simple queues με parent είναι εξαιρετικά πιο αποδοτική και απαιτεί λιγότερους πόρους συστήματος.

    Σε κάθε περίπτωση, για να λειτουργήσουν τα queues πρέπει (εκτός από τα αναγκαία mangle rules) να απενεργοποιηθούν οι κανόνες fasttrack στο firewall (για τις συνδέσεις που επιθυμούμε queuing), διαφορετικά γίνονται bypass οι κανόνες που έχουμε θέσει στα queues.

    Εκτός από το QoS για VoIP θέλετε κάτι περισσότερο; Π.χ διαφορετικούς κανόνες για wifi χρήστες, διαφορετικές υπηρεσίες (π.χ. HTTP, DNS κλπ);

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostmax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν δύο τρόποι να επιτύχει κανείς το επιθυμητό QoS, είτε χρησιμοποιώντας Simple Queues είτε Queue Trees.
    Με την πρώτη μέθοδο (simple queues) η ρύθμιση είναι ευκολότερη αλλά η δεύτερη (queue trees) αρκετά πιο παραμετροποιήσιμη. Προσωπικά προτιμώ τα queue trees
    Επίσης απ ό,τι είχα δει πρόσφατα σε κάποιες διαφάνειες MUM η χρήση simple queues με parent είναι εξαιρετικά πιο αποδοτική και απαιτεί λιγότερους πόρους συστήματος.

    Σε κάθε περίπτωση, για να λειτουργήσουν τα queues πρέπει (εκτός από τα αναγκαία mangle rules) να απενεργοποιηθούν οι κανόνες fasttrack στο firewall (για τις συνδέσεις που επιθυμούμε queuing), διαφορετικά γίνονται bypass οι κανόνες που έχουμε θέσει στα queues.

    Εκτός από το QoS για VoIP θέλετε κάτι περισσότερο; Π.χ διαφορετικούς κανόνες για wifi χρήστες, διαφορετικές υπηρεσίες (π.χ. HTTP, DNS κλπ);
    Καλησπέρα.

    Θα με ενδιέφεραν αρκετά (αν έχεις όρεξη μπορείς να κάνεις εναν οδηγό με ενα νεο Post)

    Για να μεινουμε στο θεμα ομως που έχω ανοιξει ας κρατησουμε το post για το Qos Voip.

    Θα μπορούσες αν εχεις την καλοσύνη να μας το αναλύσεις? και να μας εξηγησεις την προτίμηση σου?

    Σε ευχαριστώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-12-2017
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Όπως είπα προσωπικά χρησιμοποιώ queue trees μόνο και μόνο γιατί το θεωρώ πιο βολικό για αυτά που θέλω.

    Ο παρακάτω κώδικας είναι μόνο ένα γρήγορο παράδειγμα και επομένως επιφυλλάσσομαι για την ορθότητα της λειτουργίας του (το χρησιμοποιείτε με δική σας ευθύνη και κατόπιν αναγκαίου backup) κλπ.

    Αρχικά μπορεί κανείς να δημιουργήσει μια λίστα με τις διευθύνσεις των SIP servers που τον ενδιαφέρουν, π.χ για την Cosmote (ενδεχομένως να χρειάζεται κι άλλο/διαφορετικό μπλοκ IPs κατά περίπτωση):
    Κώδικας:
    /ip firewall address-list
    add address=195.167.0.0/16 list="Cosmote SIP"
    Η λογική είναι ότι πρώτα πρέπει να ξεχωρίσουμε τις συνδέσεις, γι αυτό μαρκάρουμε κάθε σύνδεση με βάση κάποιο/κάποια κριτήρια (mangle - mark connection). Εδώ απλώς ελέγχουμε αν πρόκειται για σύνδεση SIP/RTP ή οποιαδήποτε άλλη.
    Έπειτα, μαρκάρουμε το πακέτο (mangle - mark packet) κάθε σύνδεσης (ενδεχομένως με βάση επιπλέον κριτήρια) προκειμένου να το διαχειριστούμε στις ουρές.
    Εδώ να σημειώσω ότι μπορούμε να μαρκάρουμε απευθείας πακέτα και να παρακάμψουμε το βήμα μαρκαρίσματος της σύνδεσης ωστόσο κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά απαιτητικό σε πόρους και καλό είναι να αποφεύγεται.
    Στον παρακάτω κώδικα ξεχωρίζω upload-download με βάση το interface pppoe-out1, πρέπει να τροποποιηθεί καταλλήλως.

    Κώδικας:
    /ip firewall mangle
    add action=mark-connection chain=forward comment="sip traffic download" \
        in-interface=pppoe-out1 new-connection-mark=sip-conn passthrough=\
        yes src-address-list="Cosmote SIP"
    add action=mark-connection chain=forward comment="sip traffic upload" \
        dst-address-list="Cosmote SIP" new-connection-mark=sip-conn \
        out-interface=pppoe-out1 passthrough=yes
    
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=sip-conn \
        in-interface=pppoe-out1 new-packet-mark=sip-download passthrough=no
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=sip-conn \
        new-packet-mark=sip-upload out-interface=pppoe-out1 passthrough=no
    
    add action=mark-connection chain=forward comment=\
        "generic user traffic download" in-interface=pppoe-out1 \
        new-connection-mark=user-download-conn passthrough=yes
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=user-download-conn \
        in-interface=pppoe-out1 new-packet-mark=user-download passthrough=no
    
    add action=mark-connection chain=forward comment="generic user traffic upload" \
        new-connection-mark=user-upload-conn out-interface=pppoe-out1 passthrough=\
        yes
    add action=mark-packet chain=forward connection-mark=user-upload-conn \
        new-packet-mark=user-upload out-interface=pppoe-out1 passthrough=no
    Στη συνέχεια, ακολουθεί η δημιουργία των ουρών. Στο παρακάτω παράδειγμα χρησιμοποιώ PCQ = Per Connection Queuing (ψάξτε το για περισσότερες πληροφορίες, υπάρχει στο wiki της Mikrotik).
    Για αυτή την υλοποίηση θεωρώ ταχύτητες vdsl 50M/5M, πρέπει να τροποποιηθούν καταλλήλως με τις αντίστοιχες ταχύτητες που υποστηρίζει η γραμμή (πραγματικές και όχι ονομαστικές) αλλιώς δε θα δουλέψει σωστά. Επίσης, για το VoIP έχω κάνει θέσει ένα minimum κατώφλι 256kbps, το οποίο δεν δεσμεύει και τα 256kbps προκαταβολικά, αλλά εφόσον απαιτηθεί μπορεί να τα εγγυηθεί (π.χ. για 2 γραμμές με HD codec θα εξασφαλίσει ότι αυτό είναι το minimum που θα πάρει η τηλεφωνία ό,τι και αν γίνεται στο δίκτυο).

    Κώδικας:
    /queue type
    add kind=pcq name=PCQ_Download pcq-classifier=dst-address \
        pcq-dst-address6-mask=64 pcq-src-address6-mask=64
    add kind=pcq name=PCQ_Upload pcq-classifier=src-address pcq-dst-address6-mask=\
        64 pcq-src-address6-mask=64
    
    /queue tree
    add max-limit=50M name="Global Download" parent=global
    add max-limit=5M name="Global Upload" parent=global
    
    /queue tree
    add max-limit=50M name=PCQ_Download packet-mark=user-download parent=\
        "Global Download" queue=PCQ_Download
    add max-limit=5M name=PCQ_Upload packet-mark=user-upload parent="Global Upload" \
        queue=PCQ_Upload
    add limit-at=256k max-limit=50M name="SIP Download" packet-mark=sip-download \
        parent="Global Download" priority=1 queue=PCQ_Download
    add limit-at=256k max-limit=5M name="SIP Upload" packet-mark=sip-upload parent=\
        "Global Upload" priority=1 queue=PCQ_Upload
    Tέλος να τονίσω και πάλι ότι το fasttrack rule του firewall πρέπει να γίνει disable (τουλάχιστον για τις συνδέσεις του pppoe-out1 στο παράδειγμά μου) διαφορετικά τα queues γίνονται bypass και δε θα δουλέψει.

    Είμαι βέβαιος ότι υπάρχει και καλύτερη υλοποίηση οπότε κι εγώ περιμένω με ενδιαφέρον απαντήσεις άλλων μελών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apostmax : 20-02-19 στις 00:02.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα! πολύ καλο το θεμα και με ενδιαφερει και εμενα, καθως λογω βλαβης της γραμμης μου που θα παρει καιρο (είναι καλωδιακη στην περιοχη και είμαι εκτος από τις 6 του μηνα!!!) εχω μεινει με κατω από 2mbps και 256kbps upload!!! επειδή δεν εχω σταθερο σκέφτομαι να παρω νουμερο σε modulus και να τους πω να κανουν εκτροπη το σταθερο εκει που τωρα γινεται σε ένα κινητο σπιτι, και να εχω φυσικα και κλησεις πλεον με μικρες χρεωσεις.
    Αν κανω κατι με QoS πιστευετε ότι με αυτές τις ταχύτητες μπορει να δουλεψει ή να μην το ψαχνω? Η γραμμη εδώ και μερες δεν πεφτει εχει χαμηλες ταχύτητες μονο και η πλακα είναι ότι μπορω να βλεπω και videos πχ απο youtube!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Υπάρχει σχετικό θέμα για το QoS.
    Ας το μεταφέρει εκεί κάποιος διαχειριστής.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    οντως εχει εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...v4-IPv6/page89 αλλα φανταζομαι ο φιλος το εκανε γιατι λεει καθαρα για VOIP και όχι γενικα για όλα. Εκει αλλωστε με 89 σελιδες είναι δυσκολο αρκετα να βρεις ΜΟΝΟ ότι αφορα το κομματι του VOIP, γιαυτο αλλωστε κιολας δεν εκανα καν τον κοπο να το αναφερω στο προηγουμενο ποστ μου...

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Πράγματι το βρήκα κι εγω το QoS αλλά όπως λέει και ο Nikiforos παραπάνω το Voip απο μόνο του είναι το ερώτημα μου.

    Αν νομίζετε οτι πρέπει να μεταφερθεί δεν έχω καμία αντίρρηση.

    Θα περιμένω μήπως και κάποιος άλλος φίλος έχει να προτείνει κάτι σχετικό.

    Την πρόταση του apostmax θα την δοκιμάσω μάλλον το ΣΚ.

    @deniSun
    Εχεις καταφέρει την υλοποίηση ?

    Παρέλειψα να σας πω οτι η γραμμή μου είναι δυστυχώς ADSL down 9mbps και up βαριά 900kbps (Θεωρητικά είμαι στο Q1 - 2019 για VDSL αλλα δεν το βλέπω....)

    Παρόμοιο πρόβλημα έχουν και με VDSL (προφανώς έχει να κάνει με τους κανόνες προτεραιότητας που πρέπει να φτιαχτούν στο MIkrotik αν το λεω καλά)

    Ευχαριστώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Πράγματι το βρήκα κι εγω το QoS αλλά όπως λέει και ο Nikiforos παραπάνω το Voip απο μόνο του είναι το ερώτημα μου.
    Αν νομίζετε οτι πρέπει να μεταφερθεί δεν έχω καμία αντίρρηση.
    και εγω δεν εχω πρόβλημα, απλα εκει με τοσες σελιδες δεν βρίσκεις αυτά που ψάχνεις και ειδικα για κατι τοσο πολύ συγκεκριμενο.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Πράγματι το βρήκα κι εγω το QoS αλλά όπως λέει και ο Nikiforos παραπάνω το Voip απο μόνο του είναι το ερώτημα μου.

    Αν νομίζετε οτι πρέπει να μεταφερθεί δεν έχω καμία αντίρρηση.

    Θα περιμένω μήπως και κάποιος άλλος φίλος έχει να προτείνει κάτι σχετικό.

    Την πρόταση του apostmax θα την δοκιμάσω μάλλον το ΣΚ.

    @deniSun
    Εχεις καταφέρει την υλοποίηση ?

    Παρέλειψα να σας πω οτι η γραμμή μου είναι δυστυχώς ADSL down 9mbps και up βαριά 900kbps (Θεωρητικά είμαι στο Q1 - 2019 για VDSL αλλα δεν το βλέπω....)

    Παρόμοιο πρόβλημα έχουν και με VDSL (προφανώς έχει να κάνει με τους κανόνες προτεραιότητας που πρέπει να φτιαχτούν στο MIkrotik αν το λεω καλά)

    Ευχαριστώ.
    Αν διαβάσεις το νήμα για qos θα δεις ότι αναφέρομαι και στο voip.
    Συγκεκριμένα η όλη μου υλοποίηση ήταν προς αυτή την κατεύθυνση.
    Οπότε δεν είναι σωστό να γράφουμε σε διαφορετικά σημεία γιατί προκαλείται σύγχυση και μπέρδεμα.
    Κατ αυτή την έννοια θα πρέπει να κάνουμε ένα θέμα για voip, ενα για torrent κλπ.
    Το ιδιο και για το fw κλπ.
    Οπότε αν θέλεις συνεχίζουμε εκεί.

    ΥΓ
    Οι υλοποιήσεις που έχω ποσταρει έχουν ριζικά αναθεωρηθεί.
    Επίσης μην διαβάζεις και κυρίως μην εφαρμόζεις ανοησίες που ποσταρουν σε συνέδρια κλπ
    Εκτός του οτι ο κάθε ένας γράφει οτι κοτσάνα του κατέβει, κάθε υλοποίηση είναι διαφορετική, δουλεύει στην καλύτερη περίπτωση υπό συνθήκες, και σχεδόν όλες δεν έχουν καμία απόδειξη ότι πραγματικά έχουν αποτέλεσμα.
    Αν θέλεις να συζητήσουμε σοβαρά... τα ξεχνάς όλα και ξεκινάμε στο ανάλογο θέμα.
    Έστω και με πμ.
    Διαφορετικά κάνε ότι θέλεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #12
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    @deniSun
    το πρωτο που δοκίμασα πριν γράψω ήταν το προσωπικό μήνυμα μια και διάβασα και εδω αλλα και σε άλλο φορουμ την ενασχόληση σου με το θέμα.

    Δυστυχώς τα έχεις κλειστά τα μηνύματα δεν ξερω αν συμβαίνει κατι άλλο.

    Το μέλος: deniSun έχει επιλέξει να μη λαμβάνει Προσωπικά Μηνύματα ή δεν του επιτρέπεται να λαμβάνει Προσωπικά Μηνύματα. Για αυτό δε μπορείτε να του αποστείλετε μήνυμα.
    Αν προσπαθείτε να στείλετε μήνυμα σε πολλαπλούς αποδέκτες, αφαιρέστε το μέλος deniSun από την λίστα αποδεκτών και δοκιμάστε ξανά.

    Δεν έχω καμία αντίρρηση να πάμε όπου θέλεις και να συζητήσουμε τους τρόπους κλπ.

    Εγώ ζήτησα βοήθεια και ευχαρίστως σε παρακολουθώ.

    Ας μεταφερθεί να μην ανοίγω και στο άλλο θέμα την ίδια ερώτηση.

    Ευχαριστώ και πάλι.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.181
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    @deniSun
    το πρωτο που δοκίμασα πριν γράψω ήταν το προσωπικό μήνυμα μια και διάβασα και εδω αλλα και σε άλλο φορουμ την ενασχόληση σου με το θέμα.

    Δυστυχώς τα έχεις κλειστά τα μηνύματα δεν ξερω αν συμβαίνει κατι άλλο.

    Το μέλος: deniSun έχει επιλέξει να μη λαμβάνει Προσωπικά Μηνύματα ή δεν του επιτρέπεται να λαμβάνει Προσωπικά Μηνύματα. Για αυτό δε μπορείτε να του αποστείλετε μήνυμα.
    Αν προσπαθείτε να στείλετε μήνυμα σε πολλαπλούς αποδέκτες, αφαιρέστε το μέλος deniSun από την λίστα αποδεκτών και δοκιμάστε ξανά.

    Δεν έχω καμία αντίρρηση να πάμε όπου θέλεις και να συζητήσουμε τους τρόπους κλπ.

    Εγώ ζήτησα βοήθεια και ευχαρίστως σε παρακολουθώ.

    Ας μεταφερθεί να μην ανοίγω και στο άλλο θέμα την ίδια ερώτηση.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    Τα πμ τα έχω κλειστά για όλους.
    Όποιος θέλει κάνει αίτημα φιλίας και ακολουθείται η σχετική διαδικασία.
    Αλλά το καλύτερο είναι να γράφεις στο θέμα που θέλεις.
    πμ γράφεις όταν δεν θέλεις να τα κοινοποιείς δημόσια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος deniSun : 20-02-19 στις 16:30.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα!
    βρηκα μια ωραια παρουσιαση σχετικα με QoS στο Mikrotik για VOIP δειχνει σε winbox για οποιον ενδιαφερεται εδω : https://mum.mikrotik.com/presentatio...1462512668.pdf

  15. #15
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Και εδω σε βίντεο απο τον ίδιο
    Κώδικας:
    https://www.youtube.com/watch?v=mnX6Im8GlJw

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας