Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Berlin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    O2
    Router
    Fritzbox 7490
    Αγόρασα πρόσφατα το starter kit της Devolo Magic 2 WiFi με σκοπό να βγάλω το καλώδιο Ethernet που είχα περασμένο σε όλο το σπίτι από το σαλόνι στο γραφείο με αποτέλεσμα να μη μπορούν να κλείνουν και οι πόρτες

    Η σύνδεση που έχω είναι 50 MBps και με ρούτερ Fritzbox 7490 αλλά θα γίνει σύντομα αναβάθμιση σε 500 MBps γραμμή (ζω στη Γερμανία) οπτικών ινών.

    Ο συγχρονισμός των plc έγινε σχετικά εύκολα με το LAN part ναι είναι κοντά στο router και το WiFi plc στο γραφείο, αν και το mesh-wifi δε το έχω στήσει ακόμη. Πάνω στο WiFi plc μπήκε και το πολύπριζο ασφαλείας που έχω όλες τις πρίζες του PC. Ο συγχρονισμός μεταξύ τους συνήθως παίζει μεταξύ 540-650 Μbps.

    Από την πρώτη στιγμή έγινε αντιληπτό ότι υπάρχουν παρεμβολές στα ηχεία του υπολογιστή (Altec Lansing 2.1) υπό μορφή επαναλαμβανόμενου διακεκομμένου χτύπου και επίσης στατικός θόρυβος. Η ένταση του χτύπου αυξομειώνεται με τη ρύθμιση της έντασης στα ηχεία. Να σημειώσω ότι τα ηχεία συνδέονται στην κάρτα ήχου με το κλασικό 3.5mm jack (πράσινο καρφάκι) το οποίο πάει στο subwoofer που περιλαμβάνει και τον ενισχυτή και από εκεί μοιράζεται και στα ηχεία-δορυφόρους.

    Σύμφωνα με τις δοκιμές που έχω κάνει ως τώρα έχουν παρατηρηθεί τα εξής:

    Οι παρεμβολές ξεκινάνε όχι βάζοντας στη πρίζα το WiFi plc αλλά από τη στιγμή που θα συγχρονίσει με το LAN plc.
    Η ύπαρξη των παρεμβολών είναι ανεξάρτητη από το αν το PC είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ μέσω Ethernet. Αρκεί που είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα, είτε επάνω στο πολύπριζο ασφαλείας, είτε επάνω στο WiFi plc, είτε απευθείας σε πρίζα.
    Στα built-in ηχεία του λαπτοπ μου (Lenovo Thinkpad T480) καθώς επίσης και στα ακουστικά του PC (Kingston HyperX Cloud II) δεν παρατηρείται καμιά παρεμβολή, ο ήχος είναι πεντακάθαρος.
    Μεταφέροντας το WiFi plc σε άλλη πρίζα (πιο μακριά από το γραφείο που βρίσκεται το PC) μέσα στο ίδιο δωμάτιο (και τραβώντας Ethernet Cat6) από εκεί οι παρεμβολές εξακολουθούν να υπάρχουν στα ηχεία, παρόλο που ο χτύπος είναι αρκετά μειωμένος σε ένταση (ο στατικός θόρυβος όμως συνεχίζεται με αυξομειώμενη ένταση, ειδικά όταν χρησιμοποιείς κάποιο browser).

    Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις ηλεκτρολογίας αλλά πιθανολογώ ότι πρόκειται για θέμα ηλεκτρικών καλωδιώσεων του διαμερίσματος (το κτίριο είναι παλιό αν και ανακαινίστηκε πλήρως το 2000), ελλειπών γειώσεων, κλπ.

    Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια γιατί είναι πολύ εκνευριστικό να πρέπει να δουλέψεις και να έχεις μόνιμα αυτό τον ήχο στο background. Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα με Powerlines? Θα μπορούσε να λυθεί το ζήτημα με κάποιο noise filter; Υπάρχουν τέτοια (που να είναι σχετικά οικονομικά) και να κάνουν καλή δουλειά; Έχετε κάποια άλλη εναλλακτική πρόταση; Κάπου διάβασα για παρεμβολή ενός UPS, παρόλα αυτά αυτά που κάνουν αυτή τη δουλειά φιλτράροντας και audio video ξεφεύγουν σε τιμές, τα πιο φτηνά δε κάνουν αυτή τη δουλειά και απλώς προστατεύουν από power spikes ή δίνουν power σε περίπτωση διακοπής.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Let's eat Grandpa!
    Let's eat, Grandpa!

    Commas save lives.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Δεν θα σου δώσω λύση για plc, θα σου δώσω λύση στο να κλείνουν οι πόρτες.

    Τρυπανι 12 ή καλύτερα 16.
    Τρυπάς πάνω από το σοβατεπί, δίπλα στην πόρτα και βγαίνεις στο διπλανό δωμάτιο.
    Πιστόλι θερμόκολλας σιλικόνης και θερμόκολλα, κολλάς το ethernet πάνω από το σοβατεπί και όσο χρειάζεται δίπλα από την κάσα της πόρτας.

    Γλυτώνεις από τις αμφιβολίες και χρησιμοποιείς καλώδιο
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Berlin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    O2
    Router
    Fritzbox 7490

    Έχω κι από τα δύο και αυτό θα ήταν το ιδανικό και για μένα.
    Το κακό είναι ότι αυτό σημαίνει τρύπες σε αρκετά σημεία στο διαμέρισμα (είναι περίεργη η διαρρύθμιση) και καθώς το διαμέρισμα το νοικιάζω, δε θέλω να το κάνω σουρωτήρι γιατί δε ξέρω και πότε θα χρειαστεί να μετακομίσω (για επαγγελματικούς και οικογενειακούς λόγους).
    Υπόψη ότι μιλάμε για τουλάχιστον 20 μέτρα Ethernet το οποίο μάλιστα αναγκαστικά περνούσε από το πάτωμα σε κάποιο σημείο. Αν ήθελα να το πάω από σοβατεπί γύρω γύρω, βάλε καμιά 10-15 μέτρα ακόμη
    Let's eat Grandpa!
    Let's eat, Grandpa!

    Commas save lives.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dolphin75 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχω κι από τα δύο και αυτό θα ήταν το ιδανικό και για μένα.
    Το κακό είναι ότι αυτό σημαίνει τρύπες σε αρκετά σημεία στο διαμέρισμα (είναι περίεργη η διαρρύθμιση) και καθώς το διαμέρισμα το νοικιάζω, δε θέλω να το κάνω σουρωτήρι γιατί δε ξέρω και πότε θα χρειαστεί να μετακομίσω (για επαγγελματικούς και οικογενειακούς λόγους).
    Υπόψη ότι μιλάμε για τουλάχιστον 20 μέτρα Ethernet το οποίο μάλιστα αναγκαστικά περνούσε από το πάτωμα σε κάποιο σημείο. Αν ήθελα να το πάω από σοβατεπί γύρω γύρω, βάλε καμιά 10-15 μέτρα ακόμη

    Θα το βρεί έτοιμο ο επόμενος.
    Και οπτική και ethernet
    Kι αν δεν τον βολεύει
    Ας ανοίξει τις δικές του τρύπες

    Στο κάτω κάτω
    Στα σπίτια μένουν άνθρωποι
    Κι όχι αερικά
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dolphin75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα πρόσφατα το starter kit της Devolo Magic 2 WiFi με σκοπό να βγάλω το καλώδιο Ethernet που είχα περασμένο σε όλο το σπίτι από το σαλόνι στο γραφείο με αποτέλεσμα να μη μπορούν να κλείνουν και οι πόρτες

    Η σύνδεση που έχω είναι 50 MBps και με ρούτερ Fritzbox 7490 αλλά θα γίνει σύντομα αναβάθμιση σε 500 MBps γραμμή (ζω στη Γερμανία) οπτικών ινών.

    Ο συγχρονισμός των plc έγινε σχετικά εύκολα με το LAN part ναι είναι κοντά στο router και το WiFi plc στο γραφείο, αν και το mesh-wifi δε το έχω στήσει ακόμη. Πάνω στο WiFi plc μπήκε και το πολύπριζο ασφαλείας που έχω όλες τις πρίζες του PC. Ο συγχρονισμός μεταξύ τους συνήθως παίζει μεταξύ 540-650 Μbps.

    Από την πρώτη στιγμή έγινε αντιληπτό ότι υπάρχουν παρεμβολές στα ηχεία του υπολογιστή (Altec Lansing 2.1) υπό μορφή επαναλαμβανόμενου διακεκομμένου χτύπου και επίσης στατικός θόρυβος. Η ένταση του χτύπου αυξομειώνεται με τη ρύθμιση της έντασης στα ηχεία. Να σημειώσω ότι τα ηχεία συνδέονται στην κάρτα ήχου με το κλασικό 3.5mm jack (πράσινο καρφάκι) το οποίο πάει στο subwoofer που περιλαμβάνει και τον ενισχυτή και από εκεί μοιράζεται και στα ηχεία-δορυφόρους.

    Σύμφωνα με τις δοκιμές που έχω κάνει ως τώρα έχουν παρατηρηθεί τα εξής:

    Οι παρεμβολές ξεκινάνε όχι βάζοντας στη πρίζα το WiFi plc αλλά από τη στιγμή που θα συγχρονίσει με το LAN plc.
    Η ύπαρξη των παρεμβολών είναι ανεξάρτητη από το αν το PC είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ μέσω Ethernet. Αρκεί που είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα, είτε επάνω στο πολύπριζο ασφαλείας, είτε επάνω στο WiFi plc, είτε απευθείας σε πρίζα.
    Στα built-in ηχεία του λαπτοπ μου (Lenovo Thinkpad T480) καθώς επίσης και στα ακουστικά του PC (Kingston HyperX Cloud II) δεν παρατηρείται καμιά παρεμβολή, ο ήχος είναι πεντακάθαρος.
    Μεταφέροντας το WiFi plc σε άλλη πρίζα (πιο μακριά από το γραφείο που βρίσκεται το PC) μέσα στο ίδιο δωμάτιο (και τραβώντας Ethernet Cat6) από εκεί οι παρεμβολές εξακολουθούν να υπάρχουν στα ηχεία, παρόλο που ο χτύπος είναι αρκετά μειωμένος σε ένταση (ο στατικός θόρυβος όμως συνεχίζεται με αυξομειώμενη ένταση, ειδικά όταν χρησιμοποιείς κάποιο browser).

    Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις ηλεκτρολογίας αλλά πιθανολογώ ότι πρόκειται για θέμα ηλεκτρικών καλωδιώσεων του διαμερίσματος (το κτίριο είναι παλιό αν και ανακαινίστηκε πλήρως το 2000), ελλειπών γειώσεων, κλπ.

    Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια γιατί είναι πολύ εκνευριστικό να πρέπει να δουλέψεις και να έχεις μόνιμα αυτό τον ήχο στο background. Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα με Powerlines? Θα μπορούσε να λυθεί το ζήτημα με κάποιο noise filter; Υπάρχουν τέτοια (που να είναι σχετικά οικονομικά) και να κάνουν καλή δουλειά; Έχετε κάποια άλλη εναλλακτική πρόταση; Κάπου διάβασα για παρεμβολή ενός UPS, παρόλα αυτά αυτά που κάνουν αυτή τη δουλειά φιλτράροντας και audio video ξεφεύγουν σε τιμές, τα πιο φτηνά δε κάνουν αυτή τη δουλειά και απλώς προστατεύουν από power spikes ή δίνουν power σε περίπτωση διακοπής.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Δώσε ρεύμα στα ηχεία με ένα UPS(δεν θα το έχεις στο ρεύμα εννοείται) για τσεκάρεις αν δημιουργεί πρόβλημα το τροφοδοτικό των ηχείων ή κάτι άλλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Berlin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    O2
    Router
    Fritzbox 7490
    Αφαιρώντας το WiFi plc από την πρίζα και το ηλεκτρολογικό δίκτυο, τα ηχεία παίζουν κανονικά χωρίς καμία παρεμβολή, οπότε δε πιστεύω ότι το τροφοδοτικό δημιουργεί το πρόβλημα (εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δε το κατάλαβα σωστά)
    Let's eat Grandpa!
    Let's eat, Grandpa!

    Commas save lives.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το κατάλαβες σωστά, λες ότι Laptop και ακουστικά παίζουν χωρίς παρεμβολές ενώ θόρυβο έχουν μόνο τα Altec, επικεντρώνεσαι λοιπόν στο γιατί να έχουν μόνο αυτά πρόβλημα και όχι τα υπόλοιπα.
    Αν κάνεις την δοκιμή που λέω και δεις ότι δεν έχεις θόρυβο, τότε υπάρχει πρόβλημα με το τροφοδοτικό των συγκεκριμένων ηχείων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Berlin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    O2
    Router
    Fritzbox 7490
    Εγώ θεώρησα ότι τα Altec έχουν τις παρεμβολές, πρώτον γιατί συνδέονται με 3.5 mm jack πάνω στην κάρτα ήχου. Τα ακουστικά συνδέονται μέσω usb. Όσο για τα built-in ηχεία του laptop δε μπορώ να το εξηγήσω, πιθανόν γιατί δεν έχουν το δικό τους ενισχυτή όπως τα Altec, ο οποίος να παίρνει την παρεμβολή και να την ενισχύει και να την αποδίδει ως ήχο. Δεν είναι όμως περίεργο γιατί να παίζουν κανονικά χωρίς θόρυβο όταν κλείνει το plc (στο οποίο μπορεί να μην είναι καν συνδεδεμένο το PC όταν είναι ανοιχτό -το plc-)? Αν υπήρχε θέμα με το τροφοδοτικό δε θα έπρεπε ο θόρυβος να είναι μόνιμος στα Altec?
    Θα κοιτάξω να βρω ένα ups για να κάνω τη δοκιμή αυτή που λες. Αν όντως είναι μόνο θέμα των συγκεκριμένων ηχείων θα είναι ευτύχημα.
    Ευχαριστώ πολύ και θα επανέλθω μόλις έχω νεότερα.
    Let's eat Grandpa!
    Let's eat, Grandpa!

    Commas save lives.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Ερωτησεις, εαν τα ηχεια δεν ειναι συνδεδεμενα στο jack του υπολογιστη ο θορυβος παραμενει ?
    Εαν ναι τοτε :
    1α .Το πιο πιθανο ειναι το τροφοδοτικο των ηχειων να μην εχει κυκλωμα καθαρισμου θορυβου/παρεμβολων και να επηρεαζεται απο τη ζευξη των 2 plc με αποτελεσμα να περναει αυτο στα ιδια τα ηχεια ή 1β τα ιδια τα ηχεια να μην εχουν καθολου θωρακιση (πραγμα πολυ πιθανο για βφηνα ηχεια).
    Η δοκιμη για το πρωτο σκελος ειναι αυτο που ειπε ο sweet dreams πιο πανω ή εαν δεν εχεις ups τοτε να συνδεσεις τα ηχεια με μια μπαλαντεζα σε μια αλλη απομακρυσμενη πριζα του σπιτιου.
    Η δοκιμη για το δευτερο ειναι να συνδεσεις το pcl σε μια μπαλαντεζα (και φυσικα με το utp ωστε να κανει Link) και να το πλησιαζεις-απομακρυνεις απο τα ηχεια για να δεις εαν αυξιμειωνονται τα παρασιτα.

    2. Εαν οχι, τοτε ειναι κλασσικο προβλημα κακης υλοποιησης onboard sound χωρις καμια προστασια απο παρεμβολες, θεωρητικα με μια (σωστη) καρτα ηχου δε θα εχεις θεμα.

    Σε καθε περιπτωση παντως το 1β και το 2 δε θα επρεπε να συμβαινουν αφου υποτιθεται οτι οι συσκευες περνανε ελεγχο για ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες (εφοσον εχουν CE).


  10. #10
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Berlin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    O2
    Router
    Fritzbox 7490
    Επανέρχομαι στο θέμα μου μετά από μερικές μέρες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
    Panoc ήταν ακριβώς αυτό που είπες. Τα ηχεία έκαναν το θόρυβο ανεξαρτήτως αν είναι συνδεδεμένα στο PC ή όχι. Δοκίμασα να τραβήξω ρεύμα από αλλού και όντως οι παρεμβολές χάθηκαν (ή είναι τόσο χαμηλά που δεν ακούγονται στα δικά μου αυτιά :P) - προς το παρόν τουλάχιστον. Θα συνεχίσω έτσι και θα δω πώς θα πάει, αλλά προς το παρόν δείχνει το θέμα να έχει λυθεί και μάλιστα χωρίς επιπλέον κόστος.
    Ευχαριστώ πολύ Panoc, sweet dreams και dimitri_ns για τις απαντήσεις σας και τη βοήθεια
    Let's eat Grandpa!
    Let's eat, Grandpa!

    Commas save lives.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας