Σελ. 10 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 222
  1. #136
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λοιποί πάροχοι δήλωναν, ψευδώς, ότι δεν έχει πουθενά σήμα και δεν θα μπορούν να σας παίρνουν τηλέφωνο (επειδή δεν είχε δικές της κεραίες).
    Έκαναν μήνυση για να διερευνηθεί αν+ποιοί δήλωναν αυτά που ισχυρίζεσαι;
    Για τα κατ' έγκληση διωκόμενα ο παθών πρέπει να ασκεί τα νόμιμα δικαιώματα του, δεν κινητοποιούνται αυτεπαγγέλτως οι αρμόδιοι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ ακόμα υπάρχει φημολογία ότι η Wind δεν έχει σήμα (και απ' όσο ξέρω δεν ισχύει πια, ισχύει ότι έχει κάπως αργό 4G βέβαια, αλλά όχι ότι δεν έχει σήμα)
    Το παράδοξο είναι ότι η νυν wind ( τέως Tim και telestet) είναι στην αγορά κινητής 6-7 χρόνια περισσότερα από την cosmote.

  2. #137
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκαναν μήνυση για να διερευνηθεί αν+ποιοί δήλωναν αυτά που ισχυρίζεσαι;
    Για τα κατ' έγκληση διωκόμενα ο παθών πρέπει να ασκεί τα νόμιμα δικαιώματα του, δεν κινητοποιούνται αυτεπαγγέλτως οι αρμόδιοι.

    - - - Updated - - -



    Το παράδοξο είναι ότι η νυν wind ( τέως Tim και telestet) είναι στην αγορά κινητής 6-7 χρόνια περισσότερα από την cosmote.
    Δε βγήκε να το δηλώσει κανείς και επίσημα για να μπορούν να γίνουν κάτι τέτοιες κινήσεις, αλλά όπως πολύ καλά θα ξέρεις μπροστά στην πώληση όλα τα τηλεφωνικά κέντρα έχουν πει μπούρδες κατά καιρούς, βλέπε και Wind (αλλά και Vodafone) όπου σε κάποια φάση αλώνιζαν από πόρτα σε πόρτα για συνδέσεις σταθερής δηλώνοντας για οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι, και ασύλληπτες ταχύτητες κτλ.
    Βλέπε παραδείγματα τηλεφωνικών πωλήσεων όπου ας πούμε την προηγούμενη βδομάδα με πήραν εξωτερικοί συνεργάτες της Cosmote για να μου πουλήσουν καρτοσυμβόλαιο, και η συζήτηση ξεκινούσε πως "Τώρα που η ανανέωση είναι μόνο από 12 ευρώ...." Και μόλις ανέφερα πως "Χθες ανανέωσα με 10 ευρώ, και ποιος πάει πλέον στο περίπτερο να παίρνει κάρτες?" μου το'κλεισαν στα μούτρα.

    Φυσικά να μη μιλήσω για το τι λέγεται στο τηλεφωνικό κέντρο αν ας πούμε πας να φύγεις από την Cosmote σταθερή για άλλο πάροχο.

  3. #138
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Έ τότε που είναι αυτό το περιβόητο πια καρτέλ; Αφού και για μεμονωμένο πελάτη ο ένας πάροχος βγάζει τα μάτια του άλλου.

  4. #139
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, το γεγονός ότι στην Ελλάδα δεν ευδοκίμησαν ποτέ MVNOs δεν θεωρώ ότι είναι αποκλειστικά ρυθμιστικό θέμα - ξέρω 'γω, θα μπορούσαν να είχαν ασκηθεί οι ανάλογες πιέσεις και μια δεκαετία πριν, όταν και ακόμα 'στις παχιές αγελάδες' βρισκόμασταν και το παραδάκι έρεε. Υπάρχει και θέμα νοοτροπίας του καταναλωτή και market entry barriers.

    Θεωρώ λοιπόν πως το barrier of entry είναι πιο μεγάλο απ' ότι νομίζετε, ειδάλλως αν μη τι άλλο εταιρείες με MVNOs σε πολλές χώρες θα είχαν εισρεύσει και στην Ελλάδα, ξαναλέω, αν όχι τώρα, τις εποχές που η μέση καταναλωτική δαπάνη ήταν ψηλότερα, σίγουρα έβγαιναν τα νούμερα.

    Με τα χρόνια βέβαια, η πορεία των Q, Cyta και ακόμα και των προγραμμάτων εντός κινητάδων (τύπου Frog) υπήρξε πολύ φθίνουσα οπότε για το 2019 και μετά κρατάω πολύ μικρό καλάθι πλέον, για τον οποιονδήποτε, όχι ειδικά για την forthnet.
    Όλα είναι θέμα timing και μόδας.
    Τώρα είναι στην μόδα το FTTH και το 5G, οπότε όλο και κάτι θα γίνει.

  5. #140
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, το γεγονός ότι στην Ελλάδα δεν ευδοκίμησαν ποτέ MVNOs δεν θεωρώ ότι είναι αποκλειστικά ρυθμιστικό θέμα - ξέρω 'γω, θα μπορούσαν να είχαν ασκηθεί οι ανάλογες πιέσεις και μια δεκαετία πριν, όταν και ακόμα 'στις παχιές αγελάδες' βρισκόμασταν και το παραδάκι έρεε. Υπάρχει και θέμα νοοτροπίας του καταναλωτή και market entry barriers.

    Τι εννοώ - Οταν π.χ. πρωτοαποκτήσαμε 4ο δίκτυο, την Q Telecom πριν εξαγοραστεί, με -τότε- πανελλαδικό roaming Vodafone, αρκετά αξιοπρεπές δίκτυο κτλ δηλαδή, υπήρχε ο κόσμος που είχε εισρεύσει στα προιόντα της (την καρτοκινητή Q και το συμβόλαιο-σαν-καρτοκινητό-χωρίς-πάγιο Q1) αλλά αυτοί που το είχαν κάνει ήταν περισσότερο power users κατά μία έννοια. Το συμβόλαιο το είχα και εγώ, ήταν ΣΟΥΠΕΡ βολικό επειδή ήμουν εξωτερικό τότε φοιτητής και όταν γυρνούσα απλά δούλευε, χωρίς υποχρέωση να βάζεις κάρτες κάθε τόσο, με χρέωση φάση 0,03 Ε / SMS και τέτοια (πάντα σε εποχή που δεν υπήρχε ιδιαίτερο mobile internet, έτσι, ακόμα το 3G ήταν μεγάλη καινοτομία).

    Ομως, το θυμάμαι σαν χτες:

    Πολλοί φρίκαραν με τα 699 νούμερα.
    Κάποιοι πάροχοι, σταθερής και κινητής, είχαν άλλες χρεώσεις προς Q Telecom επειδή είχε λίγο ακριβότερα τέλη τερματισμού την εποχή εκείνη. Κάποιες προσφορές "προς όλους" δεν συμπεριλάμβαναν εκείνα τα νούμερα.
    Είχε βγει 'βρώμα' ότι (επειδή ήταν φτηνή, όντως) είναι δίκτυο των αλλοδαπών και "μπας κλας".
    Οι λοιποί πάροχοι δήλωναν, ψευδώς, ότι δεν έχει πουθενά σήμα και δεν θα μπορούν να σας παίρνουν τηλέφωνο (επειδή δεν είχε δικές της κεραίες).

    Γενικά, μια ωραία ατμόσφαιρα. Μάγκας ο Φέσσας που την πούλησε, για να είμαι ειλικρινής μου λείπουν οι διαφημίσεις της από τις καλές εποχές, αλλά ένας από τους λόγους της έλλειψης καλών MVNOs είναι ότι ο μέσος Ελληνας κράζει μεν για τις τιμές, αλλά κατά τα άλλα ξεχνιέται μετά και θέλει να πάει "στο μεγάλο και σίγουρο". Εδώ ακόμα υπάρχει φημολογία ότι η Wind δεν έχει σήμα (και απ' όσο ξέρω δεν ισχύει πια, ισχύει ότι έχει κάπως αργό 4G βέβαια, αλλά όχι ότι δεν έχει σήμα) μετά από 25 χρόνια που το πιπίλιζε η Cosmote.

    Θεωρώ λοιπόν πως το barrier of entry είναι πιο μεγάλο απ' ότι νομίζετε, ειδάλλως αν μη τι άλλο εταιρείες με MVNOs σε πολλές χώρες θα είχαν εισρεύσει και στην Ελλάδα, ξαναλέω, αν όχι τώρα, τις εποχές που η μέση καταναλωτική δαπάνη ήταν ψηλότερα, σίγουρα έβγαιναν τα νούμερα.

    Με τα χρόνια βέβαια, η πορεία των Q, Cyta και ακόμα και των προγραμμάτων εντός κινητάδων (τύπου Frog) υπήρξε πολύ φθίνουσα οπότε για το 2019 και μετά κρατάω πολύ μικρό καλάθι πλέον, για τον οποιονδήποτε, όχι ειδικά για την forthnet.
    Αυτά που λες δεν τα κανανε μόνο ως προς την Q, τα κάνανε σε όλους, βασικά τα κάνουνε ακόμα

  6. #141
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Όλες "υποχρεωμένες" είναι σύμφωνα με την ΕΕΤΤ και όλες τα έχουν πλακάκια...!!!

  7. #142
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.011
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1

  8. #143
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι εξαγορά της Nova από εταιρία που δεν ανήκει στο καρτέλ θα είναι ευλογία για τον χώρο των τηλεπικοινωνιών.

    Μακάρι να συμβεί αυτό και μακάρι να έρθουν και νέοι παίχτες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #144
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι εξαγορά της Nova από εταιρία που δεν ανήκει στο καρτέλ θα είναι ευλογία για τον χώρο των τηλεπικοινωνιών.

    Μακάρι να συμβεί αυτό και μακάρι να έρθουν και νέοι παίχτες.
    Πολύ θετική εξέλιξη θα ήταν να μείνει αυτόνομη. Ειδικά τώρα που θα έχει να προσφέρει μια διαφοροποιημένη υπηρεσία, με την άδεια mvno.

  10. #145
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι εξαγορά της Nova από εταιρία που δεν ανήκει στο καρτέλ θα είναι ευλογία για τον χώρο των τηλεπικοινωνιών.

    Μακάρι να συμβεί αυτό και μακάρι να έρθουν και νέοι παίχτες.
    Απ' όσο θυμάμαι η πρόταση του ANT1 έδινε βάση στην τηλεόραση αλλά προέβλεπε ότι το τηλεπικοινωνιακό κομμάτι θα κλείσει / πουληθεί, οπότε δεν θα το θεωρούσα και ιδιαίτερα καλή εξέλιξη.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  11. #146
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσο θυμάμαι η πρόταση του ANT1 έδινε βάση στην τηλεόραση αλλά προέβλεπε ότι το τηλεπικοινωνιακό κομμάτι θα κλείσει / πουληθεί, οπότε δεν θα το θεωρούσα και ιδιαίτερα καλή εξέλιξη.
    Έτσι θυμάμαι και εγώ, για αυτό και είχε αποκλειστεί από την συνέχεια της διαδικασίας.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #147
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τσάμπα χαιρόμαστε τότε...

  13. #148
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.011
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1

  14. #149
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    της διαπλοκής

  15. #150
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Σήμερα διέρρευσε το όνομα πιθανού 5ου παίχτη (ή θα πάρει την θέση του 4ου; ) και τα υπογλώσσια στην πιάτσα των κινητών έχουν ήδη αρχίσει να εμφανίζουν ελλείψεις

Σελ. 10 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας