Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ψάχνω για ένα πρόγραμμα που να μπορεί να κάνει checksums σε ολόκληρα folders (μαζί με subfolders),
    για να μπορώ να ελέγχω την ακεραιότητα των αρχείων στον υπολογιστή αλλά και σε backups που έχω.

    Ιδανικά θα ήθελα να υπάρχει και σε linux και σε windows, και ιδανικά να είναι open source,
    είδα λίγο τη γραμμή εντολών στο linux,
    απλά θα μου πάρει αρκετό χρόνο να μπορέσω να το σετάρω έτσι (αν τα καταφέρω τελικά) και επίσης θέλω κάτι και για windows.
    Δεν με ενδιαφέρουν προηγμένοι αλγόριθμοι, καθώς απλά θέλω να δω αν ένα αρχείο άλλαξε χωρίς λόγο.


    δοκίμασα διάφορα προγράμματα, το καθένα είχε διαφορετικούς περιορισμούς,

    βρήκα ένα μόνο, που κάνει ακριβώς ότι θέλω, είναι πανεύκολο στη χρήση και πολύ γρήγορο,
    πρόκειται για το παρακάτω, ζητάει 5 δολάρια, αλλά δουλεύει πλήρως και χωρίς να πληρώσει κάποιος
    (βέβαια ευχαρίστως θα τα δώσω για την πολύ καλή δουλειά του)

    http://corz.org/windows/software/che...Cross-Platform

    πολύ σημαντικό ότι κάνει checksums ή ανά δίσκο, ή ανά directories ή ανά file, όλα με σχετική διαδρομή των αρχείων (βολίκο για μεταφορά σε νέο μέσο και επαλήθευση), μπορεί να βλέπει αλλαγές πχ προσθήκη αρχείων και να ανανεώνει τα checksums, χωρίς να πειράζει αυτά που προϋπήρχαν (δεν τα επαναϋπολογίχει δηκ) κλπ


    το πρόβλημά μου είναι, μπορώ να το εμπιστευτώ,

    [paranoid mode on] ότι δεν είναι πχ δούρειος ίππος, ή ότι δεν θα βρω τα αρχεία μου κλειδωμένα; [paranoid mode off]

    έψαξα στο ίντερνετ, βρήκα κάποια παλιά ποστς με κάποιους που ήταν ευχαριστημένοι,
    παλιές εκδόσεις είχανε θέματα με μερικά antivirus,
    η τελευταία έκδοση είναι οκ στο totalAV, που σκανάρεται από καμμιά 65ριά AV, αλλά δεν ξέρω πόσο καλύπτει αυτό.


    Θα εμπιστευόσασταν ένα τέτοιο πρόγραμμα από έναν άγνωστο κατασκευαστή;
    υπάρχει βέβαια πάνω από 5 χρόνια στο ίντερνετ με το ίδιο όνομα σαν πρόγραμμα,

    έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ας απαντήσω εγώ με ότι έκανα μέχρι τώρα


    LINUX

    βρήκα το DeepDigest, το κατέβασα από SourgeForce, είναι open source και σε μορφή κώδικα, το έκανα compile σε Fedora
    (πρώτη μου φορά compile σε linux, άσχετος είμαι),

    πιστεύω σαν open source, τουλάχιστον δεν θα κρύβει καμμία κρυφή ρουτίνα να μου κλέψει ή κρυπτογραφήσει τα δεδομένα ; ή όχι;
    το SourgeForce είναι αξιόπιστο;

    - - - Updated - - -


    http://https://sourceforge.net/projects/deepdigest/

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας