Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    19-02-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    γεια σας παιδια.προσπαθω εδω και καποιες μερες να κανω το wake on lan αλλα χωρις αποτελεσμα.διαβασα καποια παλιοτερα αρθρα που βρισκονται στην σελιδα αλλα ματαια.

    μπορει καποιος σας παρακαλω να μου πει βημα βημα πως να γινει?

    να σημειωσω πως ειναι ενεργοποιημενο απο το BIOS και απο την διαχειριση συσκευων-προσαρμογεις δικτυου,αλλα και παλι τπτ

    εχω τα windows 10 και ρουτερ το ΟΤΕ Speedport Entry 2i

    εχω το ESET ANTIVIRUS αυθεντικο(ισως μπλοκαρει κατι απο εκει)

    παιζει να ειναι κατι με το τειχος προστασιας?

    καπου ειδα πως πρεπει να εχω ενα καλωδιακι (wake on lane cable)να συνδεεται η καρτα δικτυου με τη μητρικη,ισχυει κατι τετοιο?

    ειμαι αρχαριος και το προσπαθω πρωτη φορα.

    Ευχαριστω και ελπιζω να με καθοδηγησετε πληρως

  2. #2
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote Rural
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.9(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από algox Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας παιδια.προσπαθω εδω και καποιες μερες να κανω το wake on lan αλλα χωρις αποτελεσμα.διαβασα καποια παλιοτερα αρθρα που βρισκονται στην σελιδα αλλα ματαια.

    μπορει καποιος σας παρακαλω να μου πει βημα βημα πως να γινει?

    να σημειωσω πως ειναι ενεργοποιημενο απο το BIOS και απο την διαχειριση συσκευων-προσαρμογεις δικτυου,αλλα και παλι τπτ

    εχω τα windows 10 και ρουτερ το ΟΤΕ Speedport Entry 2i

    εχω το ESET ANTIVIRUS αυθεντικο(ισως μπλοκαρει κατι απο εκει)

    παιζει να ειναι κατι με το τειχος προστασιας?

    καπου ειδα πως πρεπει να εχω ενα καλωδιακι (wake on lane cable)να συνδεεται η καρτα δικτυου με τη μητρικη,ισχυει κατι τετοιο?

    ειμαι αρχαριος και το προσπαθω πρωτη φορα.

    Ευχαριστω και ελπιζω να με καθοδηγησετε πληρως
    καλησπέρα,
    αρχικά θα ήταν καλό να δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως για παράδειγμα
    1) θέλεις wake on lan (μόνο στο τοπικό σου δίκτυο δηλαδή) ή wake on wan (ενεργοποίηση του η/υ και μέσω ίντερνετ)
    2) η κάρτα δικτύου είναι ενσωματωμένη στην μητρική (αν ναι ποιο μοντέλο έχεις) ή είναι ξεχωριστή καρτα pci (αν ναι επίσης ποιο είναι το μοντέλο της κάρτας)

    Σε γενικές γραμμές πρέπει να σιγουρευτείς οτι έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή του wake on lan στο bios ( συνήθως αναγράφεται ως wake on lan ή pci power on ή κάτι παραπλήσιο). Επίσης υπάρχει και η περίπτωση η μητρική σου να προστατεύεται απο power settings οπως στην δική μου asrock που έπρεπε να αλλάξω την θέση ενός jumper για να κρατάει ενεργοποιημένη την θύρα lan μετά την απενεργοποίηση του η/υ.
    Τωρα απο την μεριά των windows βεβαιώσου οτι έχεις τους τελευταίους drivers για την κάρτα δικτύου σου και οτι έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "allow magic packet to wake the computer" που βρίσκεται στην καρτέλα power management στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου σου. Επιπλέον αν η κάρτα σου έχει στις ιδιότητες της την επιλογή green ethernet και energy efficient ethernet φρόντισε να τις απενεργοποιήσεις γιατι διαφορετικά το wake on lan δεν θα λειτουργήσει.
    Τέλος πολλοί αναφέρουν οτι το wake on lan δεν λειτουργεί οταν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή fast boot στα windows, στους δικούς μου 2 υπολογιστές ομως αυτο δεν ισχύει

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zo6zo6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα,
    αρχικά θα ήταν καλό να δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως για παράδειγμα
    1) θέλεις wake on lan (μόνο στο τοπικό σου δίκτυο δηλαδή) ή wake on wan (ενεργοποίηση του η/υ και μέσω ίντερνετ)
    2) η κάρτα δικτύου είναι ενσωματωμένη στην μητρική (αν ναι ποιο μοντέλο έχεις) ή είναι ξεχωριστή καρτα pci (αν ναι επίσης ποιο είναι το μοντέλο της κάρτας)

    Σε γενικές γραμμές πρέπει να σιγουρευτείς οτι έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή του wake on lan στο bios ( συνήθως αναγράφεται ως wake on lan ή pci power on ή κάτι παραπλήσιο). Επίσης υπάρχει και η περίπτωση η μητρική σου να προστατεύεται απο power settings οπως στην δική μου asrock που έπρεπε να αλλάξω την θέση ενός jumper για να κρατάει ενεργοποιημένη την θύρα lan μετά την απενεργοποίηση του η/υ.
    Τωρα απο την μεριά των windows βεβαιώσου οτι έχεις τους τελευταίους drivers για την κάρτα δικτύου σου και οτι έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή "allow magic packet to wake the computer" που βρίσκεται στην καρτέλα power management στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου σου. Επιπλέον αν η κάρτα σου έχει στις ιδιότητες της την επιλογή green ethernet και energy efficient ethernet φρόντισε να τις απενεργοποιήσεις γιατι διαφορετικά το wake on lan δεν θα λειτουργήσει.
    Τέλος πολλοί αναφέρουν οτι το wake on lan δεν λειτουργεί οταν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή fast boot στα windows, στους δικούς μου 2 υπολογιστές ομως αυτο δεν ισχύει


    θελω wake on wan ενεργοποιηση και μεσω ιντερνετ
    H καρτα δικτυου μου ειναι ενσωματωμενη και ειναι η Realtek PCLe family controller(εχω και μια ασυρματη καρτα την οποια την εχω απενεργοποιημενη για τον λογο οτι ιντερνετ πιανω μεσω ethernet,καλωδιο)
    Στο BIOS μου υπαρχει το εξης: PME EVENT WAKE UP που ειναι ENABLED
    Την καρτα δικτυου την ενημερωσα με τους πιο προσφατους drivers και οι 3 επιλογες που βρισκονται στην καρτελα διαχειρισης ενεργειας ειναι επιλεγμενες με ενα τικ στο καθε τετραγωνακι τους,δλδ ενεργοποιημενες.
    Ειχε τις επιλογες μου η καρτα green ethernet και energy efficient ethernet και τα εκανα disable και τα 2.
    Οσον αφορα το fast boot που λες,που μπορω να το τσεκαρω?(δε φαίνεται κάπου στο BIOS)

    Εχω κανει τα παραπανω βηματα,οποτε μου λες τα παρακατω βηματα
    Ευχαριστω οπως και να'χει!!

    - - - Updated - - -

    Φιλαρακο λειτουργησε!!!!!Βεβαια, το δοκιμασα με το wi-fi και δουλεψε.Με δεδομενα ομως τιποτα.Απ'οτι καταλαβαινω λειτουργησε το Wake on Lan και οχι το Wake on Wan.Προφανως θα μπουμε σε ρυθμισεις του ρουτερ τωρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος algox : 20-02-19 στις 10:35.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote Rural
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.9(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από algox Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω wake on wan ενεργοποιηση και μεσω ιντερνετ
    H καρτα δικτυου μου ειναι ενσωματωμενη και ειναι η Realtek PCLe family controller(εχω και μια ασυρματη καρτα την οποια την εχω απενεργοποιημενη για τον λογο οτι ιντερνετ πιανω μεσω ethernet,καλωδιο)
    Στο BIOS μου υπαρχει το εξης: PME EVENT WAKE UP που ειναι ENABLED
    Την καρτα δικτυου την ενημερωσα με τους πιο προσφατους drivers και οι 3 επιλογες που βρισκονται στην καρτελα διαχειρισης ενεργειας ειναι επιλεγμενες με ενα τικ στο καθε τετραγωνακι τους,δλδ ενεργοποιημενες.
    Ειχε τις επιλογες μου η καρτα green ethernet και energy efficient ethernet και τα εκανα disable και τα 2.
    Οσον αφορα το fast boot που λες,που μπορω να το τσεκαρω?(δε φαίνεται κάπου στο BIOS)

    Εχω κανει τα παραπανω βηματα,οποτε μου λες τα παρακατω βηματα
    Ευχαριστω οπως και να'χει!!

    - - - Updated - - -

    Φιλαρακο λειτουργησε!!!!!Βεβαια, το δοκιμασα με το wi-fi και δουλεψε.Με δεδομενα ομως τιποτα.Απ'οτι καταλαβαινω λειτουργησε το Wake on Lan και οχι το Wake on Wan.Προφανως θα μπουμε σε ρυθμισεις του ρουτερ τωρα?
    όπως πολύ σωστά αναφέρεις για να μετατραπεί σε wake on wan χρειάζονται 2 ρυθμίσεις στο router. Η πρώτη ρύθμιση βρίσκεται στην καρτέλα Internet - Security - Wake on lan οπου βάζεις στο on το wake on lan switch και η δεύτερη ρύθμιση είναι ακριβώς δίπλα στην καρτέλα port forward όπου κάνεις τις ρυθμίσεις όπως στην εικόνα παρακάτω. Υποψη αν έχεις adsl στο wan connection βάζεις ATM_DSL
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.jpg 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  83,4 KB 
ID: 201658

    ξέχασα να αναφέρω προηγουμένως οτι θα χρειαστεί να συνδέσεις την δυναμική ip που πιθανότατα έχεις με κάποιο domain, χρησιμοποιώντας μια υπηρεσία όπως το no-ip, αν δεν το έχεις ήδη κάνει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zo6zo6 : 20-02-19 στις 14:50.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-02-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φιλε τα εβαλα ολα όπως την εικόνα αλλα δε δούλεψε
    Εκει που λέει Lan Host Ip Address μηπως βάζω την δικια μου ip?ή όπως φαίνεται στην παραπάνω εικόνα;
    Adsl εχω
    Χτες είχα βάλει και κατι στο internet-DDNS κατι κωδικούς με username και password (έκανα εγγραφή στην no-ip)κ τωρα δε σβήνονται.εκανα βλακεία λες;τωρα δε μπορώ να τα σβησω.εκτος κι αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων στο ρουτερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος algox : 20-02-19 στις 17:32.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote Rural
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.9(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από algox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε τα εβαλα ολα όπως την εικόνα αλλα δε δούλεψε
    Εκει που λέει Lan Host Ip Address μηπως βάζω την δικια μου ip?ή όπως φαίνεται στην παραπάνω εικόνα;
    Adsl εχω
    Χτες είχα βάλει και κατι στο internet-DDNS κατι κωδικούς με username και password (έκανα εγγραφή στην no-is)κ τωρα δε σβήνονται.εκανα βλακεία λες;τωρα δε μπορώ να τα σβησω.εκτος κι αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων στο ρουτερ.
    πως προσπαθείς να το κάνεις να δουλέψει? με εφαρμογή από smartphone

  7. #7
    Εγγραφή
    19-02-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι με εφαρμογή κινητού διότι δεν εχω δεύτερο υπολογιστή.εφαρμογη ios

  8. #8
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote Rural
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.9(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από algox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι με εφαρμογή κινητού διότι δεν εχω δεύτερο υπολογιστή.εφαρμογη ios
    αφού δημιουργήσεις τον λογαριασμό σου στο no-ip θα πας στο ρουτερ στην καρτέλα internet-ddns και εκεί θα επιλέξεις:
    provider: No-Ip
    DDNS: On
    username: το μαιλ που χρησιμοποίησες για την εγγραφή στο no-ip
    password: τον κωδικό που χρησιμοποίησες
    hostname: εδω βάζεις το domain που δημιούργησες (π.χ mypc.ddns.net)

    τώρα στην εφαρμογή. Εγω χρησιμοποιώ εφαρμογή android και ελπίζω στο ios να είναι παρόμοιες οι ρυθμίσεις.
    Στο σημείο που γράφει mac address βάζεις την μακ διεύθυνση της κάρτας δικτύου σου την οποία υποθέτω οτι έχεις ήδη, έπειτα εκεί που θα λέει broadcast ip ή hostname βάζεις το domain που δημιούργησες στο no-ip και το οποίο έχεις συνδέσει με το ρούτερ και τέλος εκεί που λέει port θα βάλεις τον αριθμό 9.

    οι ρυθμίσεις σου στο port forward πρέπει να είναι όπως ακριβώς στην φωτό απο πάνω και η lan ip να είναι 192.168.1.255 και αυτές είναι όλες οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις. Σε εμένα λειτουργεί απροβλημάτιστα και η μοναδική φορά που δεν λειτουργούσε ήταν οταν ο οτε είχε βάλει την public ip μου πίσω απο ΝΑΤ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zo6zo6 : 21-02-19 στις 12:08.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-02-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    φιλαρακο πες μου που μενεις να ερθω να σε κερασω καφεδακι!!!!εισαι φοβερος,δουλεψε μια χαρα.Τωρα,εχω διαβασει καπου πως αυτο μετα τα 15-20 λεπτα σταματαει να λειτουργει λογω του οτι αλλαζει η ip(κατι τέτοιο τελοσπαντων).Ελπιζω να μην ισχυει σε μενα αυτο.Θα το δοκιμασω και θα σου πω παντως.1000 ευχαριστω και παλι!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος algox : 20-02-19 στις 17:30.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2014
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote Rural
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.9(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από algox Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλαρακο πες μου που μενεις να ερθω να σε κερασω καφεδακι!!!!εισαι φοβερος,δουλεψε μια χαρα.Τωρα,εχω διαβασει καπου πως αυτο μετα τα 15-20 λεπτα σταματαει να λειτουργει λογω του οτι αλλαζει η ip(κατι τέτοιο τελοσπαντων).Ελπιζω να μην ισχυει σε μενα αυτο.Θα το δοκιμασω και θα σου πω παντως.1000 ευχαριστω και παλι!!
    αυτο που διάβασες ισχύει μόνο σε ρουτερ που δεν υποστηρίζουν το wake on wan. Το entry 2i το υποστηρίζει κανονικά επομένως δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας