Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 283
  1. #16
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας πάει και εγώ, διαφωνώ. Στρατό πας αν είναι 18 μετά από πανελλήνιες. Μεγάλος δεν πας. Τώρα το παλικάρι έχει momentum επαγγελματικά, είναι βλακεία να το χαλάσει. Το καλύτερο είναι ότι κάποια στιγμή κάνει ένα μήνα και εξαγοράζει.
    Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Pop, στα 26 πήγα και μάλιστα για 20 μήνες. Τίποτα δεν έγινε.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    ΟΚ, προσωπικά επιμένω ότι πάντα καλό είναι να τελειώνεις με τη θητεία. Αλλά, αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό και βιωματικό και προφανώς το νήμα δεν είναι προς συζήτηση αυτού που στην τελική - ξαναλέω - είναι αρκετά υποκειμενικό.

    Εκείνο που λέω στον φίλο εδώ όμως είναι πως ό,τι κάνει να το κάνει by the book - ο Θάνος βλέπω δίνει πολύ κατατοπιστικές συμβουλές
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #18
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, προσωπικά επιμένω ότι πάντα καλό είναι να τελειώνεις με τη θητεία. Αλλά, αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό και βιωματικό και προφανώς το νήμα δεν είναι προς συζήτηση αυτού που στην τελική - ξαναλέω - είναι αρκετά υποκειμενικό.

    Εκείνο που λέω στον φίλο εδώ όμως είναι πως ό,τι κάνει να το κάνει by the book - ο Θάνος βλέπω δίνει πολύ κατατοπιστικές συμβουλές
    Συμφωνώ όταν τελειώνεις σπουδές Ελλάδα και δεν ξέρεις αν όταν θα φύγεις έξω θα σου αρέσει για πάντα. Εμένα αυτό που μου είχε κακοφανει περισσότερο από όλα ήταν ότι ξαφνικά βρέθηκα πίσω στην οικονομική ανάγκη των γονιών. Τελειως υποκειμενικό και εξαρτάται και πολύ από την οικογένεια και το άτομο.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Είναι απλό. Αν η βάση σου πλέον είναι κάποια άλλη χώρα γιατί εκεί δουλεύεις-έχεις οικογένεια-καριέρα, δεν πας.

    Αν σκοπεύεις να πηγαίνεις γιορτές-διακοπές-σοσιαλ, και δε βλέπεις να παίρνεις σύντομα υπηκοότητα στη νέα σου βάση. Πας.

    Εγώ πήγα σε μεγάλη σχετικά ηλικία, πριν ξεκινήσω το διδακτορικό. Αν το είχα ήδη ξεκινήσει, δε θα πατούσα ούτε απέξω. Το ότι πήγα όμως, κακό στην καριέρα μου δεν έχει κάνει. Κάποια HR ψαρώνουν όταν γράφω στο CV πως έχω military service στην υπηρεσία πληροφοριών .

    Ο βασικός λόγος είναι για να μη τρώς πρήξιμο και το έχεις στο κεφάλι σου (βασικό), και τα πρόστιμα (λιγότερο βασικό).

  5. #20
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γενικά πάντως το επάγγελματικο κενό αρχικά φαίνεται ύποπτο. Μετά από πολλά χρόνια δεν ασχολείται και κανένας αλλά αν πχ ο θητεία είναι η προηγούμενη ή προ προηγούμενη απασχόληση τότε ρωτάνε γιατί υπάρχει το κενό. Στο Βέλγιο γενικά με αρνητικό τρόπο μέχρι να το εξηγήσεις

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Στο cv το βάζουμε για να μην υπάρχει κενό. Μια γραμμή είναι.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #22
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Pop, στα 26 πήγα και μάλιστα για 20 μήνες. Τίποτα δεν έγινε.
    επιπλέον υπήρχε στην εποχή μου, φαντάζομαι υπάρχει ακόμη, ότι μπορείς να κάνεις την θητεία σε "δόσεις". Πχ 2-3 μήνες τώρα, ξανά μετά, τελειώνεις έτσι με 3 τρίμηνα.

  8. #23
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Σοβαρά συζητάτε εργασία (καλή-πολλύ καλή-άριστη) στο εξωτερικό vs στρατιωτική θητεία ? Αυτά τα δύο δεν μπορούν καν να μπουν σε ζυγαριά, ούτε καν με το ενδεχόμενο να σας πρήζουν κάθε φορά στο αεροδρόμιο της Μυκόνου...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  9. #24
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    OK, ας μην το γυρίσουμε σε δεοντολογική συζήτηση περί θητείας - ένα σχόλιο υποκειμενικό έκανα.

    Ειδάλλως, επιστρέφουμε σε θέμα που έχει συζητηθεί εδώ μέσα δεκαετία(ες) πριν και προφανώς δεν έχει κάποια ουσία μιας και είναι αμιγώς προσωπικό (παρεκτός και αν το γυρίσουμε περί καθήκοντος στην πατρίδα κλπ )
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #25
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.551
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έκανα κάτι.
    Έτρεχα με αλλά και αυτό είναι από τα τελευταία στη λίστα αυτή την περίοδο. ;p
    Θα αποφύγεις να πας Ελλάδα όσο δεν το έχεις ψάξει;
    Αναρωτιέμαι αν λόγω του ότι με ξανακάλεσαν να παρουσιαστώ υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα.

  11. #26
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αποφύγεις να πας Ελλάδα όσο δεν το έχεις ψάξει;
    Αναρωτιέμαι αν λόγω του ότι με ξανακάλεσαν να παρουσιαστώ υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα.
    Κάθε χρόνο σε καλούν, δεν αλλάζει κάτι στην ανυποταξια (αν και φέτος δεν με κάλεσαν για κάποιο λόγο).

    Τυπικά υπάρχει μια διαδικασία με υπεύθυνες δηλώσεις την οποία μου την ανέφερε ο αστυνομικός που μου έφερε το χαρτί κατάταξης πέρυσι αλλά προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί.

  12. #27
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αποφύγεις να πας Ελλάδα όσο δεν το έχεις ψάξει;
    Αναρωτιέμαι αν λόγω του ότι με ξανακάλεσαν να παρουσιαστώ υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα.
    θα κάνω μια βόλτα απο το προξενειο για να επιβεβαιώσω την ιδιότητα μου ως ανυπότακτου εξωτερικού, κάνοντας αν χρειαστεί ξανά την διαδικασία και θα έχω το χαρτί μαζί μου όταν με το καλό κατέβω.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    jim ειναι πιο απλά απο οτι φαίνεται

    θα χαρακτηριστείς ανυπότακτος εξωτερικού, θα είσαι ανυπότακτος με όλες τις συνέπειες αυτού (πρόστιμα κτλ) αλλά θα μπορείς να πηγαίνεις στη Ελλάδα για ενα μήνα το χρόνο και να βγάζεις διαβατήριο.

    "Όσοι δεν έχουν συμπληρώσει το ελάχιστο απαιτούμενο διάστημα των 7 ή 11 ετών των παραπάνω κατηγοριών (2) και (3), μπορούν να χαρακτηριστούν ως Ανυπότακτοι Εξωτερικού και για αυτό είναι απαραίτητη η έκδοση του αντίστοιχου πιστοποιητικού από την αρμόδια προς τούτο Ελληνική Προξενική Αρχή της περιοχής διαμονής τους."

    .
    Αν δεν κάνω λάθος το πιστοποιητικό ανυποταξίας εξωτερικού είναι δεσμευτικό για την Διοίκηση για 6μηνες, αν δεν επαναπιστοποιηθει η ιδιότητα επιστρέφεις στη κατηγορία των του εσωτερικού και τις αντίστοιχες στερητικές, απογορευτικές συνέπειες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 20-02-19 στις 18:09.

  14. #29
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος το πιστοποιητικό ανυποταξίας εξωτερικού είναι δεσμευτικό για την Διοίκηση για 6μηνες, αν δεν επαναπιστοποιηθει η ιδιότητα επιστρέφεις στη κατηγορία των του εσωτερικού και τις αντίστοιχες στερητικές, απογορευτικές και τυχόν καταδιωκτικες συνέπειες.
    Ακόμα και έτσι να είναι το ξαναβγαζεις

  15. #30
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.551
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος το πιστοποιητικό ανυποταξίας εξωτερικού είναι δεσμευτικό για την Διοίκηση για 6μηνες, αν δεν επαναπιστοποιηθει η ιδιότητα επιστρέφεις στη κατηγορία των του εσωτερικού και τις αντίστοιχες στερητικές, απογορευτικές και τυχόν καταδιωκτικες συνέπειες.
    Ποτέ δεν το ήξερα αυτό!
    Δηλαδή πρέπει απλά να πάω να βγάλω και πάλι αυτό το πιστοποιητικό;
    Θα με ξαναχρεώσουν 6 χιλιάδες; Όχι ότι δεν έχω, αλλά θα πρέπει να περικόψω προορισμούς από το ταξίδι στα Γκαλάπαγκος και στη Γαλλική Πολυνησία.

Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας