Σελ. 7 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 283
  1. #91
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Και πως ξέρει το κάθε προξενείο πόσο καιρό μένεις στην κάθε χώρα. Άντε στον βορρά το δηλώνεις στις κατά τόπους αρχές και σου εκδίδουν βεβαίωση που προσκομίζεις στο προξενείο, στην Ισπανία;

    Εύχομαι γρήγορα ξεμπερδεματα

  2. #92
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως ξέρει το κάθε προξενείο πόσο καιρό μένεις στην κάθε χώρα. Άντε στον βορρά το δηλώνεις στις κατά τόπους αρχές και σου εκδίδουν βεβαίωση που προσκομίζεις στο προξενείο, στην Ισπανία;

    Εύχομαι γρήγορα ξεμπερδεματα
    Για αυτό έγραψα ότι πρέπει να ασχοληθώ με το εξάμηνο στην Ισπανία.
    Ευχαριστώ.

  3. #93
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ιδανικές συνθήκες ίσως. Αλλά στην πραγματικότητα δεν αξίζει ούτε να περάσεις την πύλη. Από τους 9 χαμένους μήνες της ζωής μου, ο πρώτος μήνας στο κέντρο ήταν με διαφορά ο χειρότερος στην εγκεφαλική αναπηρία που συμβαίνει μέσα σε αυτό το πράγμα που λέγεται στρατός.

    Πιο χρήσιμο θα ήταν να έστελναν τον κόσμο κατευθείαν σε μονάδα, και να έκανε εκεί τη βασική.
    Από τις καλύτερες διακοπές που έχω κάνει στη ζωή μου η βασική! Μετά στην Κύπρο έπηξα (ΕΛΔΥΚ 3/1 για όσους γνωρίζουν ) Εξαρτάται που θα πέσεις.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #94
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις καλύτερες διακοπές που έχω κάνει στη ζωή μου η βασική! Μετά στην Κύπρο έπηξα (ΕΛΔΥΚ 3/1 για όσους γνωρίζουν ) Εξαρτάται που θα πέσεις.
    Άρχοντας! Στο ΚΕΜΧ είχα την ατυχία να φέρουν Ευέλπιδες τρίτου έτους, που μας έκαναν καψόνια λες και θα πηγαίναμε ειδικές δυνάμεις. Μιλάμε για παιδάκια 21 χρονών με μια μύτη μέχρι το ταβάνι, από τα μεγαλύτερα πυρότουβλα που έχω συναντήσει στη ζωή μου.

    Στο τέλος τσίμπησαν έναν τους που το παραέκανε -σε κάποιον που μάλλον δεν "έπρεπε"-, του έριξαν 40 μέρες και οι υπόλοιποι ηρέμησαν αλλά σε 2 μέρες έτσι κι αλλιώς η σειρά μου έφευγε.

    Μετά στην Κώ έκανα τις διακοπές της ζωής μου ως οδηγός ταχυδρόμου (χωρίς βύσμα) κάθε μέρα έξω λόγω υπηρεσίας ή 12 έξω μία μέσα με μια σκοπιά της πλάκας που είχαμε. Στο youtube έχω βίντεο να παίζουμε μακρυά γαιδούρα ή να κάνουμε παρκουρ στο γραφείο του θαλαμοφύλακα της ταξιαρχείας. Με έφεραν υπηρεσία πληροφοριών ΑΣΔΕΝ για 2 μήνες (με βύσμα), και στο τέλος ζήτησα να γυρίσω πάλι Κώ από όπου πήραμε όλοι 35 μέρες άδεια απολύσεως. Γύρισα 2 μέρες πριν λήξει η άδεια μου για να κάνω μπάνια (Μάιος).

    But in the end, καλή η πλάκα, αλλά εκεί μέσα είσαι σε μια limbo που κάνει εγκεφαλικό κακό

  5. #95
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν κύριοι επιστήμονες, κούρεμα γουλί (μουσάκια κλπ) και θητεία άμεσα, η Πατρίς σας χρειάζεται !
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  6. #96
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο youtube έχω βίντεο να παίζουμε μακρυά γαιδούρα ή να κάνουμε παρκουρ στο γραφείο του θαλαμοφύλακα της ταξιαρχείας.
    Τι κάνει ο άνθρωπος όταν δεν έχει smartphone...

  7. #97
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν κύριοι επιστήμονες, κούρεμα γουλί (μουσάκια κλπ) και θητεία άμεσα, η Πατρίς σας χρειάζεται !
    Πάντως άλλο πράγμα να χρειάζεσαι πραγματικά το χρόνο της θητείας σου για να δουλέψεις στην επιχείρησή σου, στο χωράφι σου ή να κάνεις τα μεταπτυχιακά σου, και άλλο πράγμα η λούφα και η ανυποταξία γενικά. Σε άλλες χώρες οι άνθρωποι είναι περήφανοι να υπηρετούν την πατρίδα αλλά σε εμάς εδώ πολλοί θεωρούν μαγκιά να την σκαπουλάρουν. Δυστυχώς βέβαια αυτό καλλιεργείται και από το στρατό με την άνιση μεταχείρηση (βύσματα κλπ) που άλλωστε είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.
    Εδώ ο Αντετοκούμπο παιδί μεταναστών ήρθε από το ΝΒΑ να υπηρετήσει (έστω μειωμένη αλλά ήρθε) και άλλοι "'Ελληνες" κάνουν τη θητεία από το σπίτι τους..

    Και στο θέμα μας, όσοι βρίσκονται μόνιμα εξωτερικό δε θα πρέπει καν να λέγονται "ανυπότακτοι". Λάθος ορολογία κατά τη γνώμη μου και θα πρέπει η πολιτεία να το δει το θέμα πιο σοβαρά.

  8. #98
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως άλλο πράγμα να χρειάζεσαι πραγματικά το χρόνο της θητείας σου για να δουλέψεις στην επιχείρησή σου, στο χωράφι σου ή να κάνεις τα μεταπτυχιακά σου, και άλλο πράγμα η λούφα και η ανυποταξία γενικά. Σε άλλες χώρες οι άνθρωποι είναι περήφανοι να υπηρετούν την πατρίδα αλλά σε εμάς εδώ πολλοί θεωρούν μαγκιά να την σκαπουλάρουν. Δυστυχώς βέβαια αυτό καλλιεργείται και από το στρατό με την άνιση μεταχείρηση (βύσματα κλπ) που άλλωστε είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας.
    Εδώ ο Αντετοκούμπο παιδί μεταναστών ήρθε από το ΝΒΑ να υπηρετήσει (έστω μειωμένη αλλά ήρθε) και άλλοι "'Ελληνες" κάνουν τη θητεία από το σπίτι τους..

    Και στο θέμα μας, όσοι βρίσκονται μόνιμα εξωτερικό δε θα πρέπει καν να λέγονται "ανυπότακτοι". Λάθος ορολογία κατά τη γνώμη μου και θα πρέπει η πολιτεία να το δει το θέμα πιο σοβαρά.
    Ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα. Προσωπικά μιλώντας, μετάνιωσα πικρά που έκανα τη στρατιωτική μου θητεία στο στρατό ξηράς για 15 μήνες, έφαγα όλα τα σκ@τ@ μην έχοντας "μέσον", σε παραμεθόριες και δύσκολες μονάδες (Σάμος και Νευροκόπι Δράμας), με στόκους καραβανάδες να μας τρέχουν. Καλά κάνουν λοιπόν οι ανυπότακτοι και αποφεύγουν τη θητεία στο τρελάδικο που λέγεται στρατός, εξίσου καλά κάνουν και τα βύσματα που έχουν τον τρόπο να περάσουν καλύτερα από τους άλλους, δεν κατηγορώ κανέναν. Αλίμονο όμως σε αυτούς που τρώνε τα σκ@τ@ επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή ή δε θέλουν να κάνουν αλλιώς....
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  9. #99
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jazzer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα. Προσωπικά μιλώντας, μετάνιωσα πικρά που έκανα τη στρατιωτική μου θητεία στο στρατό ξηράς για 15 μήνες, έφαγα όλα τα σκ@τ@ μην έχοντας "μέσον", σε παραμεθόριες και δύσκολες μονάδες (Σάμος και Νευροκόπι Δράμας), με στόκους καραβανάδες να μας τρέχουν. Καλά κάνουν λοιπόν οι ανυπότακτοι και αποφεύγουν τη θητεία στο τρελάδικο που λέγεται στρατός, εξίσου καλά κάνουν και τα βύσματα που έχουν τον τρόπο να περάσουν καλύτερα από τους άλλους, δεν κατηγορώ κανέναν. Αλίμονο όμως σε αυτούς που τρώνε τα σκ@τ@ επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή ή δε θέλουν να κάνουν αλλιώς....
    Όπως είπα φταίνε και οι 2 πλευρές, άλλωστε ο στρατός δεν είναι στελεχωμένος από διαστημάνθρωπους αλλά από άτομα της κοινωνίας μας. Αν δεν υπήρχε το "βύσμα" και ήταν όλα αξιοκρατικά τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και όλοι θα υπηρετούσαν με υπερηφάνια. Όπως και αν όλοι πληρώνανε τους φόρους τους όπως πρέπει δε θα υπήρχαν άδικα μέτρα σε βάρος των εύκολων θυμάτων. Δυστυχώς όμως παίρνουμε αυτά που μας αξίζουν.

    Το θέμα πάντως το άνοιξα γιατί αυτοί που βρίσκονται εξωτερικό (μόνιμοι κάτοικοι) δε θα πρέπει να λέγονται "ανυπότακτοι".

  10. #100
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα φταίνε και οι 2 πλευρές, άλλωστε ο στρατός δεν είναι στελεχωμένος από διαστημάνθρωπους αλλά από άτομα της κοινωνίας μας. Αν δεν υπήρχε το "βύσμα" και ήταν όλα αξιοκρατικά τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και όλοι θα υπηρετούσαν με υπερηφάνια. Όπως και αν όλοι πληρώνανε τους φόρους τους όπως πρέπει δε θα υπήρχαν άδικα μέτρα σε βάρος των εύκολων θυμάτων. Δυστυχώς όμως παίρνουμε αυτά που μας αξίζουν.

    Το θέμα πάντως το άνοιξα γιατί αυτοί που βρίσκονται εξωτερικό (μόνιμοι κάτοικοι) δε θα πρέπει να λέγονται "ανυπότακτοι".
    Ε τώρα μεταξύ μας...Περήφανος που φοράει γαλόνια και παραλαγή θα ήταν κάποιος που δεν θα δεχόταν τα βύσματα και τα "τηλέφωνα" δίπλα του και δεν θα έχωνε 19αρηδες να ξεσκατίσουν λεκάνες που ο ίδιος έχει "λερώσει" και άλλα τέτοια παραδείγματα...Καμία περηφάνια όταν συμβαίνουν όλα όσα περιγράφουν οι υπόλοιποι.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  11. #101
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα πάντως το άνοιξα γιατί αυτοί που βρίσκονται εξωτερικό (μόνιμοι κάτοικοι) δε θα πρέπει να λέγονται "ανυπότακτοι".
    Για να με αναγνωρίσει ο στρατός ως μόνιμο κάτοικο εξωτερικού πρέπει να κλείσω κάποια χρόνια έξω.
    Μέχρι τότε είμαι ανυπότακτος εξωτερικού.

  12. #102
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τώρα μεταξύ μας...Περήφανος που φοράει γαλόνια και παραλαγή θα ήταν κάποιος που δεν θα δεχόταν τα βύσματα και τα "τηλέφωνα" δίπλα του και δεν θα έχωνε 19αρηδες να ξεσκατίσουν λεκάνες που ο ίδιος έχει "λερώσει" και άλλα τέτοια παραδείγματα...Καμία περηφάνια όταν συμβαίνουν όλα όσα περιγράφουν οι υπόλοιποι.
    Όπως είπα ο στρατός και οι άνθρωποι που τον στελεχώνουν είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας. Και αυτοί που δέχονται τα "βύσματα" έχουν τεράστια ευθύνη γιατί ο στρατεύσιμος μετά αντιμετωπίζει τον στρατό σαν κακό παρά σαν καλό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να με αναγνωρίσει ο στρατός ως μόνιμο κάτοικο εξωτερικού πρέπει να κλείσω κάποια χρόνια έξω.
    Μέχρι τότε είμαι ανυπότακτος εξωτερικού.
    Ναι από τη στιγμή που έχεις δουλειά, σπίτι κλπ θα πρέπει να θεωρείσαι κάτοικος εξωτερικού αυτόματα και να τελειώνει το πράγμα. Αν τώρα βέβαια το μετανοιώσεις και γυρίσεις να εγκατασταθείς πάλι Ελλάδα (και δεν έχεις ξένο διαβατήριο αλλά μόνο Ελληνικό) θα πρέπει να κάνεις και τη θητεία κανονικά. Πιστεύω ότι αυτό θα ήταν το σωστό και το δίκαιο.

  13. #103
    Εγγραφή
    03-04-2012
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    μου έχει τυχει να υπηρετησω με καποιον που ηταν στην ίδια παγιδα.
    εκεινος ηταν 36 και λογω κατοικιας του στο εξωτερικο , χωρις την ιδιοτητα του μονιμου κατοικου λογω 5ετιας έκανε συνολο 6 μήνες απο τους οποιους ηταν 3 μήνες υπηρεσία και 3 μήνες εξαγορά!
    αν εισαι πάνω απο 40 την εξαγοράζεις όλη τη θητεία αν εισαι υποχρεος 6αμηνου λογο κατοικιας στο εξωτερικο.
    παει καιρος απο τοτε που υπηρετησα να πω την αληθεια μου ,αλλα γενικα πιστευω οτι τοτε ηταν πιο αυστηρα τα πραγματα.
    κανε μια ερωτηση δε χανεις κατι

  14. #104
    Εγγραφή
    03-10-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα.διαβασα την κουβέντα σας παιδιά κ ήθελα μια πληροφορία αν γνωρίζει καποιος.δλδ σαν ανυπότακτος,αφού πλέον εχω απαγόρευση εξόδου,κ θέλω να φύγω για Αγγλία δλδ,το αεροδρόμιο είναι απαγορευτικό πλέον αν κατάλαβα καλα λόγω των ελέγχων?αν γνωρίζει κάποιος επίσης,επειδή σκέφτομαι μήπως το κάνω από Πάτρα για Ιταλία με καράβι,κ μετά πετάξω από εκεί για Αγγλία,οι έλεγχοι στο καράβι είναι πλέον σε βαθμό αεροδρομίου,ηλεκτρονικά κλπ?' η είναι πιο χαλαρά τα πράγματα?ευχαριστώ.

  15. #105
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stamos1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.διαβασα την κουβέντα σας παιδιά κ ήθελα μια πληροφορία αν γνωρίζει καποιος.δλδ σαν ανυπότακτος,αφού πλέον εχω απαγόρευση εξόδου,κ θέλω να φύγω για Αγγλία δλδ,το αεροδρόμιο είναι απαγορευτικό πλέον αν κατάλαβα καλα λόγω των ελέγχων?αν γνωρίζει κάποιος επίσης,επειδή σκέφτομαι μήπως το κάνω από Πάτρα για Ιταλία με καράβι,κ μετά πετάξω από εκεί για Αγγλία,οι έλεγχοι στο καράβι είναι πλέον σε βαθμό αεροδρομίου,ηλεκτρονικά κλπ?' η είναι πιο χαλαρά τα πράγματα?ευχαριστώ.
    δεν ξέρω γενικά, αλλά στο λιμάνι της πατρας γίνεται της κακομοίρας στους ελέγχους λόγο μεταναστών που καθημερινά είναι 100-200 άτομα τουλάχιστον που προσπαθούν να μπουκάρουν στο καράβι.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 7 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας