Σελ. 8 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 283
  1. #106
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stamos1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.διαβασα την κουβέντα σας παιδιά κ ήθελα μια πληροφορία αν γνωρίζει καποιος.δλδ σαν ανυπότακτος,αφού πλέον εχω απαγόρευση εξόδου,κ θέλω να φύγω για Αγγλία δλδ,το αεροδρόμιο είναι απαγορευτικό πλέον αν κατάλαβα καλα λόγω των ελέγχων?αν γνωρίζει κάποιος επίσης,επειδή σκέφτομαι μήπως το κάνω από Πάτρα για Ιταλία με καράβι,κ μετά πετάξω από εκεί για Αγγλία,οι έλεγχοι στο καράβι είναι πλέον σε βαθμό αεροδρομίου,ηλεκτρονικά κλπ?' η είναι πιο χαλαρά τα πράγματα?ευχαριστώ.
    Επειδή μυρίζει τρολομυνημα η μόνη απάντηση που μου έρχεται είναι αυτή :

    https://m.oneman.gr/keimena/diabasma...s.4643684.html

  2. #107
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Καλησπέρα σε όλους τους ξενιτεμένους φίλους!

    Έχει ξεκινήσει κάποιος πρόσφατα τη διαδικασία για αναβολή στρατιωτικών υποχρεώσεων ως κάτοχος διδακτορικού διπλωματους που διαπρέπει σε έρευνες στο εξωτερικό;

    Πολλά ευχαριστώ!
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  3. #108
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Από προχθές έχω το πιστοποιητικό ΜΚΕ μαζί με την απόφαση ακύρωσης του προστίμου. Θα ενημερώσω ακριβώς για τη διαδικασία επιστροφής των χρημάτων. Από όσα γνωρίζω από τον αδερφό μου, παίρνει ένα επιπλέον χρονικό διάστημα να φτάσει η απόφαση στην εφορία αλλά από όταν φτάσει ζητάνε έναν ελληνικό λογαριασμό με δικαιούχο τον ΜΚΕ όπου επιστρέφουν το πρόστιμο.

  4. #109
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από προχθές έχω το πιστοποιητικό ΜΚΕ μαζί με την απόφαση ακύρωσης του προστίμου. Θα ενημερώσω ακριβώς για τη διαδικασία επιστροφής των χρημάτων. Από όσα γνωρίζω από τον αδερφό μου, παίρνει ένα επιπλέον χρονικό διάστημα να φτάσει η απόφαση στην εφορία αλλά από όταν φτάσει ζητάνε έναν ελληνικό λογαριασμό με δικαιούχο τον ΜΚΕ όπου επιστρέφουν το πρόστιμο.
    Δηλωσε στο taxisnet εναν λογαριασμό απο τώρα.
    Σιδηροκεφαλος
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #110
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Τελικό update, στην εφορία παίρνει ένα διβδόμαδο να φανεί η επιστροφή από τη στιγμή που βγει η απόφαση. Αφού όμως γίνει αυτό, χρειάζεται να δηλωθεί ένας ελληνικός λογαριασμός και τα λεφτά επιστρέφονται αμέσως μαζί και με τις προσαυξήσεις. Στην περίπτωση μου άργησε λίγο γιατί χρωστούσα στην εφορία €0,20 και έπρεπε πρώτα να διευθετηθεί αυτό.

  6. #111
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    γεια σας,
    ειχα κανει ανυποταξια εδω και κατι μηνες αλλα δεν εχω παει ελλαδα.
    Τωρα τελειωσε το συμβολαιο μου και γραφτηκα στο ταμειο ανεργιας γερμανια. Επειδη ομως τωρα θελω να παω τα χριστουγεννα ελλαδα τι γινεται; Το χαρτι ανυποταξιας που εχω, θα ειναι >6μηνων τα χριστουγεννα. Και για να ξανακανω αιτηση για ανυποταξια θελει παλι δικαιολογητικα συμβολαιο εργασιας, βεβαιωση εργοδοτη κλπ τα οποιο δεν εχω "προσφατα" (αλλα απο τη προηγουμενη φορα που εκανα τα χαρτια), εκτος αν μετραει και απο το ταμειο ανεργιας.
    Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;
    Μηπως να ρισκαρω και να παω με το χαρτι που εχω ηδη; Με το κορονοιο ισως ελεγχουν περισσοτερο.

  7. #112
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας,
    ειχα κανει ανυποταξια εδω και κατι μηνες αλλα δεν εχω παει ελλαδα.
    Τωρα τελειωσε το συμβολαιο μου και γραφτηκα στο ταμειο ανεργιας γερμανια. Επειδη ομως τωρα θελω να παω τα χριστουγεννα ελλαδα τι γινεται; Το χαρτι ανυποταξιας που εχω, θα ειναι >6μηνων τα χριστουγεννα. Και για να ξανακανω αιτηση για ανυποταξια θελει παλι δικαιολογητικα συμβολαιο εργασιας, βεβαιωση εργοδοτη κλπ τα οποιο δεν εχω "προσφατα" (αλλα απο τη προηγουμενη φορα που εκανα τα χαρτια), εκτος αν μετραει και απο το ταμειο ανεργιας.
    Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;
    Μηπως να ρισκαρω και να παω με το χαρτι που εχω ηδη; Με το κορονοιο ισως ελεγχουν περισσοτερο.
    καταλαβαίνω οτι εχεις κανει τα χαρτιά για ανυπότακτος εξωτερικού.
    Στα επτά χρόνια μια μονο φορα το ανανέωσα και πήγαινα κάθε χρόνο.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #113
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταλαβαίνω οτι εχεις κανει τα χαρτιά για ανυπότακτος εξωτερικού.
    Στα επτά χρόνια μια μονο φορα το ανανέωσα και πήγαινα κάθε χρόνο.
    ρισκαρες επειδη δεν εκανε κανεις ελεγχο ή δε χρειαζεται;

  9. #114
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρισκαρες επειδη δεν εκανε κανεις ελεγχο ή δε χρειαζεται;
    Αν χρειάζεται ή οχι δεν το γνωρίζω.
    Την μόνη φορά που το επικαιροποιησα, ήταν για βγάλω νέο διαβατήριο και αυτο απο δικιά μου πρωτοβουλία για παν ενδεχόμενο.
    Δεν μου έχει τύχει έλεγχος ή για να ειμαι ακριβής ο μόνος έλεγχος που εχω δει να γίνεται απο την αστυνομία ηταν σε σκουροχρωμους ταξιδιώτες με περίεργα διαβατήρια.
    Τώρα αν πας και αρχίσεις και το φωνάζεις πριν μπεις στο αεροπλάνο ίσως σου κάνουν .
    Αυτη είναι η εμπειρία μου, κανε ότι καταλαβαίνεις.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #115
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Να ελέγξετε οι ανυπότακτοι εξωτερικού εάν ακόμα υπάρχει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα στο σύστημα για εσάς (λάθος μεν, αλλά μπορεί να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα από τη στρατολογία). Αυτό μπορεί να προκαλέσει καθυστερήσεις εαν κάνετε αίτηση για διαβατήριο στην Ελλάδα κατά την επίσκεψή σας και επίσης μπορεί να έχετε θέμα κατά την επιβίβαση στο αεροπλάνο.

    Και μια ερώτηση που μπορεί να έχει ήδη τεθεί: όσοι ανυπότακτοι έχουν διπλή υπηκοότητα και ταξιδευουν με το ξένο διαβατήριο ανιχνεύονται όπως και οι Έλληνες υπήκοοι, ή το Ελληνικό κράτος δεν έχει ιδέα ποιοί είναι;

  11. #116
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και μια ερώτηση που μπορεί να έχει ήδη τεθεί: όσοι ανυπότακτοι έχουν διπλή υπηκοότητα και ταξιδευουν με το ξένο διαβατήριο ανιχνεύονται όπως και οι Έλληνες υπήκοοι, ή το Ελληνικό κράτος δεν έχει ιδέα ποιοί είναι;
    σα να ρωτάς να αποκαλυφθούν μυστικά της πολιτείας ένα πράγμα

  12. #117
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ελέγξετε οι ανυπότακτοι εξωτερικού εάν ακόμα υπάρχει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα στο σύστημα για εσάς (λάθος μεν, αλλά μπορεί να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα από τη στρατολογία). Αυτό μπορεί να προκαλέσει καθυστερήσεις εαν κάνετε αίτηση για διαβατήριο στην Ελλάδα κατά την επίσκεψή σας και επίσης μπορεί να έχετε θέμα κατά την επιβίβαση στο αεροπλάνο.

    Και μια ερώτηση που μπορεί να έχει ήδη τεθεί: όσοι ανυπότακτοι έχουν διπλή υπηκοότητα και ταξιδευουν με το ξένο διαβατήριο ανιχνεύονται όπως και οι Έλληνες υπήκοοι, ή το Ελληνικό κράτος δεν έχει ιδέα ποιοί είναι;
    Εγώ μια φορά πέταξα επίτηδες για Αθήνα μέσω Σερβίας για να μου κάνουν έλεγχο διαβατηρίου κατά την είσοδο και να δω αν θα μου πουν τίποτε περί απαγόρευσης εξόδου, αλλά δυστυχώς ο υπάλληλος βαριόταν και απλά κοίταξε τη φωτογραφία να δει αν μοιάζω, δεν σκάναρε το διαβατήριό μου.
    Στην έξοδο εννοείται ότι δεν πέταξα εκτός Σένγκεν, είχα κλείσει να έρθω με Air Serbia και να επιστρέψω με Easyjet.

  13. #118
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ελέγξετε οι ανυπότακτοι εξωτερικού εάν ακόμα υπάρχει απαγόρευση εξόδου από τη χώρα στο σύστημα για εσάς (λάθος μεν, αλλά μπορεί να μην έχει ενημερωθεί το σύστημα από τη στρατολογία). Αυτό μπορεί να προκαλέσει καθυστερήσεις εαν κάνετε αίτηση για διαβατήριο στην Ελλάδα κατά την επίσκεψή σας και επίσης μπορεί να έχετε θέμα κατά την επιβίβαση στο αεροπλάνο.

    Και μια ερώτηση που μπορεί να έχει ήδη τεθεί: όσοι ανυπότακτοι έχουν διπλή υπηκοότητα και ταξιδευουν με το ξένο διαβατήριο ανιχνεύονται όπως και οι Έλληνες υπήκοοι, ή το Ελληνικό κράτος δεν έχει ιδέα ποιοί είναι;
    Νομίζω ότι αυτό είναι το default για τους ανυπότακτους και όχι η εξαίρεση πάντως. Εγώ επειδή μου είχε δημιουργηθεί πρόβλημα όταν το είδαν στο αεροδρόμιο ενώ έμπαινα στη χώρα, το έψαξα και προσπάθησα να βγάλω άκρη αλλά δεν τα κατάφερα. Το συμπέρασμα μου ήταν ότι όλοι οι ανυπότακτοι έχουν απαγόρευση εξόδου. Διαβατήριο έτσι κι αλλιώς στη χώρα που μένεις μπορείς να βγάλεις σαν ανυπότακτος.

    Για τη δεύτερη ερώτηση, είχα διαβάσει κάπου στο ίντερνετ (οπότε δεν είναι καθόλου σίγουρο) ότι κάποιος με ευρωπαϊκό διαβατήριο, χτύπησε στο σκανάρισμα. Προσωπικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρειάζεται ή οχι δεν το γνωρίζω.
    Την μόνη φορά που το επικαιροποιησα, ήταν για βγάλω νέο διαβατήριο και αυτο απο δικιά μου πρωτοβουλία για παν ενδεχόμενο.
    Δεν μου έχει τύχει έλεγχος ή για να ειμαι ακριβής ο μόνος έλεγχος που εχω δει να γίνεται απο την αστυνομία ηταν σε σκουροχρωμους ταξιδιώτες με περίεργα διαβατήρια.
    Τώρα αν πας και αρχίσεις και το φωνάζεις πριν μπεις στο αεροπλάνο ίσως σου κάνουν .
    Αυτη είναι η εμπειρία μου, κανε ότι καταλαβαίνεις.
    Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα για 5 χρόνια περίπου που ήμουν ανυπότακτος. Κανένα πρόβλημα πέρα από τη φορά που πέταξα από εκτός Σένγκεν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας,
    ειχα κανει ανυποταξια εδω και κατι μηνες αλλα δεν εχω παει ελλαδα.
    Τωρα τελειωσε το συμβολαιο μου και γραφτηκα στο ταμειο ανεργιας γερμανια. Επειδη ομως τωρα θελω να παω τα χριστουγεννα ελλαδα τι γινεται; Το χαρτι ανυποταξιας που εχω, θα ειναι >6μηνων τα χριστουγεννα. Και για να ξανακανω αιτηση για ανυποταξια θελει παλι δικαιολογητικα συμβολαιο εργασιας, βεβαιωση εργοδοτη κλπ τα οποιο δεν εχω "προσφατα" (αλλα απο τη προηγουμενη φορα που εκανα τα χαρτια), εκτος αν μετραει και απο το ταμειο ανεργιας.
    Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;
    Μηπως να ρισκαρω και να παω με το χαρτι που εχω ηδη; Με το κορονοιο ισως ελεγχουν περισσοτερο.
    Πάντως αν θες να είσαι τυπικός, επειδή όντως πρέπει κάθε 6 μήνες να βγάζεις καινούργιο χαρτί, δε νομίζω να είναι πρόβλημα ότι είσαι τώρα στο ταμείο. Στην τελική αυτό απαντιέται με ένα τηλεφώνημα στο προξενείο (αν το σηκώνουν στη Γερμανία που δεν το έχω καθόλου σίγουρο )

  14. #119
    Εγγραφή
    20-01-2021
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ σκοπεύω να φύγω αυτό το Σάββατο ήμουν Γερμανία 5 χρόνια και είχα κάνει τα χαρτιά για τους ανυπότακτους εξωτερικού απλά δεν τα ανανέωσα και πηγα εχθές στην αστυνομία για να βγάλω μια καινούργια ταυτότητα και στον υπολογιστή τους έβγαλε ότι έχω απαγόρευση εξόδου και μου είπαν να παρω τηλέφωνο την στρατολογία και να συνεννοηθώ μήπως εδώ εκκρεμότητες τι να κάνω ? Να κρατήσω απλά την παλιά ταυτότητα και μα φύγω το Σάββατο ? Φοβάμαι μην με σταματήσουνε στο λιμάνι και δούνε την ταυτότητα στο μηχάνημα και με κρατήσουνε εδώ για να κάνω την θητεία μου

  15. #120
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Σίγουρα πάρε τη στρατολογία να ρωτήσεις, ίσως σου πουν να κάνεις τώρα τα χαρτιά που χρειάζεται. Όσο για το λιμάνι που αναφέρεις, δεν νομίζω στο καράβι να ψάχνουν πολλά, αλλά μπορεί να κάνω λάθος. Δεν αξίζει να το ρισκάρεις. Να σε μαζέψουν για να κάνεις τη θητεία δε νομίζω, αλλά το να σου απαγορέψουν το ταξίδι είναι πιθανό, και δεν θες να βρεθείς σε αυτή την κατάσταση σίγουρα.

Σελ. 8 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας