Σελ. 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 283
  1. #121
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tziminho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σκοπεύω να φύγω αυτό το Σάββατο ήμουν Γερμανία 5 χρόνια και είχα κάνει τα χαρτιά για τους ανυπότακτους εξωτερικού απλά δεν τα ανανέωσα και πηγα εχθές στην αστυνομία για να βγάλω μια καινούργια ταυτότητα και στον υπολογιστή τους έβγαλε ότι έχω απαγόρευση εξόδου και μου είπαν να παρω τηλέφωνο την στρατολογία και να συνεννοηθώ μήπως εδώ εκκρεμότητες τι να κάνω ? Να κρατήσω απλά την παλιά ταυτότητα και μα φύγω το Σάββατο ? Φοβάμαι μην με σταματήσουνε στο λιμάνι και δούνε την ταυτότητα στο μηχάνημα και με κρατήσουνε εδώ για να κάνω την θητεία μου
    Ταυτότητα καινούργια δεν σε αφήσαν να βγάλεις; Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται αυτό ακόμα και με την απαγόρευση εξόδου. Το λέω γιατί αν έχεις παλιά και θες να την αλλάξεις, προφανώς κάποιο πρόβλημα έχει η παλιά και ίσως την εξετάσουν λίγο παραπάνω στο λιμάνι και κάπως το δουν. Επειδή φαντάζομαι ότι πας Ιταλία - άρα Σένγκεν - λογικά δεν θα γίνει κανένας ενδελεχής έλεγχος, χωρίς να γνωρίζω φυσικά. Να ξέρεις πάντως ότι να αλλάξεις τώρα την απαγόρευση μέσω της Στρατολογίας θα είναι δύσκολο από την Ελλάδα όπου δεν θα μπορείς να πας χαρτιά κλπ στο προξενείο που να αποδεικνύουν ότι μένεις Γερμανία. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα φυσικά να πάρεις ένα τηλέφωνο στη στρατολογία απλά σου λέω την προσωπική μου εμπειρία.

    Πάντως ακόμα και να σε σταματήσουν στο λιμάνι, δεν νομίζω ότι μπορούν να σε αναγκάσουν να κάνεις τη θητεία σου. Στη χειρότερη θα χάσεις το καράβι και θα πρέπει να το λύσεις μετά.

  2. #122
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ρε παιδιά τρολομηνυμα είναι.
    Άντε να μην του έβγαζαν διαβατήριο, ταυτότητα δεν υπάρχει λόγος να μην του βγάλουν.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #123
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Γεια σας,

    Έγινα πρόσφατα (Τέλη Νοεμβρίου 2020) ανυπότακτος εξωτερικού. Έχω το χαρτί και όλα κομπλέ.

    Ερώτηση: σκέφτομαι να έρθω Ελλάδα μέσω Σέγκεν (μένω ΗΠΑ). Πάντα πετάω μέσω Γερμανίας. Εάν κάτσω 1-2 εβδομάδες πάνω από το όριο των τριάντα ημερών τι θεωρητικός κίνδυνος υπάρχει; Εμένα δεν με έχουν πρακτικά ελέγξει ποτέ μέχρι τώρα. Εντάξει είχα αναβολή λόγω σπουδών αλλά ποτέ δεν με σταμάτησαν για κανέναν έλεγχο.

    Επιπλέον: τι γίνεται με την ανανέωση του χαρτιού ανυποταξίας; Το δικό μου θα είναι 8 μηνών και 5-9 ημερών όταν θα φεύγω με το καλό από Ελλάδα για Αμερική. Το προξενείο εδώ δεν μου βγάζει άλλο γιατί λόγο κορονοϊού δεν έχουν προσωπικό και βασικά μου είπαν ότι «κοιτά δεν θα το ανανεώνουμε κάθε τόσο για κάθε έναν που θέλει να πάει Ελλάδα». Θα το ανανεώσουμε όταν θέλεις να βγάλεις διαβατήριο είτε σε εμάς είτε Ελλάδα.

    Ακούγεται λογικό αυτό από μεριάς τους. Έχει κανείς καμία άποψη για το θέμα;

  4. #124
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Προσωπικα το χαρτι το ανανεωσα μια φορα χωρις να καποιο προβλημα στο ενδιαμεσο και εχω διαμεινει μια-δυο βδομαδες παραπάνω απο το ετησιο όριο χωρις καποιο προβλημα.
    Εχω πεταξει επισης μεσω Σερβίας χωρις καποιο προβλημα ή να με σταματησουν.
    Για αμερική δεν ξερω αλλα δεν βλεπω τον λογο για να σε σταματησουν.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #125
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα το χαρτι το ανανεωσα μια φορα χωρις να καποιο προβλημα στο ενδιαμεσο και εχω διαμεινει μια-δυο βδομαδες παραπάνω απο το ετησιο όριο χωρις καποιο προβλημα.
    Εχω πεταξει επισης μεσω Σερβίας χωρις καποιο προβλημα ή να με σταματησουν.
    Για αμερική δεν ξερω αλλα δεν βλεπω τον λογο για να σε σταματησουν.
    Να σαι καλά για την απάντηση. Αν επιτρέπεται πόσα χρόνια είσαι ανυπότακτος εξωτερικού; Το ανανέωσες λογικά για να πάρεις διαβατήριο; Σωστά;

    Πήρα βασικά το στρατολογικό μου γραφείο για να επιβεβαιώσω ότι ξέρεις είχαν λάβει το χαρτί από το προξενείο. Εκεί με άρχισαν στα τρέλα. Βασικα το τρελό είναι ότι δεν μου είπαν καν για 6 μήνες. Μου είπαν ότι από τότε ουσιαστικά που βγαίνει το χαρτί (ξέρω εγώ σήμερα 5 Μαρτίου) εγώ έχω 30 ημέρες από της 5 Μαρτίου. Δηλαδή το χαρτί ισχύει μέχρι 5 Απριλίου ξέρω εγώ. Του λέω κανείς πλάκα! Δεν γίνεται να μου ζητάς χαρτί το οποίο μετά θα έχει ημερομηνία λήξης 30 ημέρες. Και Προξενος να είμαι τέτοιο χαρτί δεν θα μπορέσω να βγάλω.

    Τους λέω ρε παιδιά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Πως θα κλείσω εγώ εισιτήρια και θα κάνω αρνητικά τεστ κορονοϊού για να μπορέσω να πετάξω. Δηλαδή πως να καταφέρω να συγχρονίσω τόσα πράγματα ταυτόχρονα. Μου λένε εσυ φταις που είσαι ανυπότακτος και κάτι τρέλα.

    Εγώ ήμουν σε φάση: το προξενείο εάν και όποτε το σηκώσει θα μου πει «τραβά γαμ***» δεν θα βγάζουμε χαρτιά κάθε τόσο και λιγάκι εν μέσω πανδημίας. Καλά ο τύπος στο νστρατολογικό γραφείο ήταν σε φάση «εμένα στα αρχ*** μου»

    Όσον αφορά ελέγχους: εγώ γυρνάω ΗΠΑ μέσω Γερμανίας. Η πτήση είναι μιλάμε η πιο πρωινή. 6-7 το πρωί. Εκείνη την ώρα που περνάω σωματικό και ότι άλλο έλεγχο ουσιαστικά και ειλικρινά είναι 10 άτομα όλα και όλα. Άδειο αεροδρόμιο και οι οποίοι αστυνομικοί βαριούνται την ζωή τους και ψιλό κοιμούνται.

    Τώρα να με σταματήσουν και να μου αρνηθούν έξοδο γιατί το χαρτί θα είναι 8 μηνών και 5 ημερών και όχι 6 μηνών. Τι να πω! Θα ξαναπάρω το προξενείο τηλέφωνο. Αλλά πιο πιθανό είναι να πιάσω το Τζόκερ από το να το σηκώσουν.

  6. #126
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ήμουν 7 χρόνια, πλέον είμαι ΜΚΕ.
    Μην αγχώνεσαι και μην πρήζεσαι κανε το ταξίδι έχοντας τα χαρτιά που έχεις.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #127
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν 7 χρόνια, πλέον είμαι ΜΚΕ.
    Μην αγχώνεσαι και μην πρήζεσαι κανε το ταξίδι έχοντας τα χαρτιά που έχεις.
    Να σαι καλά. Πραγματικά το ότι και μόνο απαντάς βοηθάει αρκετά. Ναι κάπως έτσι θα πάει. Δεν μπορείς στις ΗΠΑ να πας και στο προξενείο εύκολα αυτοπροσώπως λόγο κορονοϊού. Χαοτικές καταστάσεις!

    Μπαινόβγαινες αυτά τα χρόνια που ήσουν ανυπότακτος σχετικά συχνά; Ακούγονται για ελέγχους κτλ. Όσες φορές έχω ταξιδέψει μέσω Σέγκεν πραγματικά ο έλεγχος είναι για γελοία και για κλάμματα. Ουσιαστικά είναι πιο πολύ ο σωματικός και το boarding pass να έχει ίδιο όνομα με το διαβατήριο. Αυτό μόνο.

  8. #128
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lstm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι καλά. Πραγματικά το ότι και μόνο απαντάς βοηθάει αρκετά. Ναι κάπως έτσι θα πάει. Δεν μπορείς στις ΗΠΑ να πας και στο προξενείο εύκολα αυτοπροσώπως λόγο κορονοϊού. Χαοτικές καταστάσεις!

    Μπαινόβγαινες αυτά τα χρόνια που ήσουν ανυπότακτος σχετικά συχνά; Ακούγονται για ελέγχους κτλ. Όσες φορές έχω ταξιδέψει μέσω Σέγκεν πραγματικά ο έλεγχος είναι για γελοία και για κλάμματα. Ουσιαστικά είναι πιο πολύ ο σωματικός και το boarding pass να έχει ίδιο όνομα με το διαβατήριο. Αυτό μόνο.
    2-3 φορές το χρόνο
    πόσα χρόνια έχεις έξω; Φαντάζομαι οτι ξέρεις τα των ΜΚΕ.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #129
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2-3 φορές το χρόνο
    πόσα χρόνια έχεις έξω; Φαντάζομαι οτι ξέρεις τα των ΜΚΕ.
    Χαχαχα τέλεια. Έτσι ακούω και εγώ. Ότι μπαινοβγαίνουν πολλοί. Αρκετοι εντελώς χαλαρά. Αλλά αυτό με το χαρτί από προξενείο και ανανέωση είναι αστειο.

    Βασικά είμαι από το 2013 Αμερική. Αλλά δεν μετράνε τα χρόνια διδακτορικού σαν εργάσιμα από το προξενείο. Παρότι παίρνουμε μισθό και κάνουμε φορολογικές δηλώσεις κτλ. Χάλια.

    Έτσι ΜΚΕ πάει για εμένα από ο 2024 Not bad αλλά θέλω χρόνο ακόμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lstm : 05-03-21 στις 21:10.

  10. #130
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lstm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά είμαι από το 2013 Αμερική. Αλλά δεν μετράνε τα χρόνια διδακτορικού σαν εργάσιμα από το προξενείο. Παρότι παίρνουμε μισθό και κάνουμε φορολογικές δηλώσεις κτλ. Χάλια.
    Γιατί; Εμένα τα μέτρησαν
    Ήσουν εργαζόμενος με ένσημα ή είχες υποτροφία;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #131
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; Εμένα τα μέτρησαν
    Ήσουν εργαζόμενος με ένσημα ή είχες υποτροφία;
    Έλα ντε. Ήμουν RA (research assistant). Κανονικά έπαιρνα W2 κτλ. Σε ποια Πρεσβεια πηγές εάν επιτρέπεται;

  12. #132
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Στο Παρίσι, εκεί έκανα το διδακτορικό μου και αν και έπαιρνα υποτροφία στα χαρτιά ήμουν κανονικά εργαζόμενος (για το κράτος). Με συμβόλαιο εργασίας, φόρους, ένσημα κλπ.
    Οπότε εκεί πάτησα. Και στο θέμα του ΜΚΕ αλλά και αλλού που μου έχει χρησιμεύσει.

    Το θέμα των προξενείων και των σπουδών είναι μια πονεμένη ιστορία για τον αν θεωρείται εργασία.
    Αν ψάξεις τι γράφει το κάθε προξενείο, το ένα διαψεύδει το άλλο.

    Στην τελική, πες το ευθέως. Εγώ δούλευα σαν ερευνητής και επειδή ήμουν πολύ καλός μετά από 3-4-5 χρόνια αποφάσισαν να μου δώσουν και ένα χαρτί (PhD). Εσείς τι ζόρι τραβάτε; Αν ήσουν χτίστης θα το αναγνώριζαν και επειδή είσαι ερευνητής δεν το αναγνωρίζουν;

    Που το βασίζουν αυτό; Πίεσέ τους.

    Νομίζω ότι έχουν μια γενική διάταξη για αυτούς που κάνουν διδακτορικό και έχουν μια χρηματική βοήθεια.
    Όχι για αυτούς που δουλεύουν επίσημα και με τη βούλα. Και λόγω άγνοιας, παίρνει και τους υπόλοιπους η μπάλα.

    Στο ξαναλέω. Αν εργαζόσουν (με ένσημα και φόρους), πίεσέ τους και κάντο φραγκοδίφραγκα.
    Ρώτησέ τους αν το πρόβλημα είναι το ότι σου έδωσαν και ένα χαρτί μετά από Χ χρόνια εργασίας και που λέει ότι αυτό αναιρεί τα χρόνια εργασίας ή ότι δε λογίζεσαι σαν εργαζόμενος.

    - - - Updated - - -

    Και με τη στρατολογία μην αγχώνεσαι πολύ. Χάνουν πελάτες και ορισμένοι κολλημένοι εκεί ζορίζονται. Πάρε μερικά τηλέφωνα και σε άλλα στρατολογικά γραφεία και θα βρεις και συνεργάσιμους. Οι νεότεροι σε ηλικία είναι συνήθως καλοί και συμβουλεύουν σωστά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 05-03-21 στις 22:57.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #133
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lstm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ντε. Ήμουν RA (research assistant). Κανονικά έπαιρνα W2 κτλ. Σε ποια Πρεσβεια πηγές εάν επιτρέπεται;
    είχα διαβάσει παλιά μια αντίστοιχη ιστορία που το κυνήγησε και τελικά δικαιώθηκε, αλλα μέχρι να γίνει ειχε κλείσει 11 ετια
    Θα προσπαθήσω να το βρώ

    το βρήκα!
    Διαβάστε το αξίζει!

    https://ipeirotis.org/mke/



    1 Αυγούστου 2013


    Τελικά, μερικά πράγματα αξίζει να τα πολεμάς. Εχω μάθει πλέον από αρκετούς γνωστούς στη Νέα Υόρκη, ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Η έκδοση του πιστοποιητικού δεν γίνεται πλεον από στρατολόγο (όπως πολύ σωστά ζητούσε ο Συνήγορος) και την κάνει το πολιτικό προσωπικό. Αυτό πλεον σημαίνει ότι τα πιστοποιητικα εκδίδονται όπως ορίζει ο νόμος. Αν έμενες νόμιμα στις ΗΠΑ, και έχεις ένα ικανοποιητικό εισόδημα όπως αυτό αποδεικνύεται από τα W2, τότε παίρνεις το πιστοποιητικό με την 7ετία. Μερικές φορές υπάρχει και happy ending…
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 8anos : 05-03-21 στις 22:57.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  14. #134
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Παρίσι, εκεί έκανα το διδακτορικό μου και αν και έπαιρνα υποτροφία στα χαρτιά ήμουν κανονικά εργαζόμενος (για το κράτος). Με συμβόλαιο εργασίας, φόρους, ένσημα κλπ.
    Οπότε εκεί πάτησα. Και στο θέμα του ΜΚΕ αλλά και αλλού που μου έχει χρησιμεύσει.

    Το θέμα των προξενείων και των σπουδών είναι μια πονεμένη ιστορία για τον αν θεωρείται εργασία.
    Αν ψάξεις τι γράφει το κάθε προξενείο, το ένα διαψεύδει το άλλο.

    Στην τελική, πες το ευθέως. Εγώ δούλευα σαν ερευνητής και επειδή ήμουν πολύ καλός μετά από 3-4-5 χρόνια αποφάσισαν να μου δώσουν και ένα χαρτί (PhD). Εσείς τι ζόρι τραβάτε; Αν ήσουν χτίστης θα το αναγνώριζαν και επειδή είσαι ερευνητής δεν το αναγνωρίζουν;

    Που το βασίζουν αυτό; Πίεσέ τους.

    Νομίζω ότι έχουν μια γενική διάταξη για αυτούς που κάνουν διδακτορικό και έχουν μια χρηματική βοήθεια.
    Όχι για αυτούς που δουλεύουν επίσημα και με τη βούλα. Και λόγω άγνοιας, παίρνει και τους υπόλοιπους η μπάλα.

    Στο ξαναλέω. Αν εργαζόσουν (με ένσημα και φόρους), πίεσέ τους και κάντο φραγκοδίφραγκα.
    Ρώτησέ τους αν το πρόβλημα είναι το ότι σου έδωσαν και ένα χαρτί μετά από Χ χρόνια εργασίας και που λέει ότι αυτό αναιρεί τα χρόνια εργασίας ή ότι δε λογίζεσαι σαν εργαζόμενος.

    - - - Updated - - -

    Και με τη στρατολογία μην αγχώνεσαι πολύ. Χάνουν πελάτες και ορισμένοι κολλημένοι εκεί ζορίζονται. Πάρε μερικά τηλέφωνα και σε άλλα στρατολογικά γραφεία και θα βρεις και συνεργάσιμους. Οι νεότεροι σε ηλικία είναι συνήθως καλοί και συμβουλεύουν σωστά
    Να σαι καλά για την συμβουλή. Θα αρχίσω από Δευτέρα τηλέφωνα. Όταν απαντήσουν με το καλό θα προσπαθήσω να βγάλω μια άκρη. Ξέρεις το να απαντήσουν είναι το κύριο θέμα.

    Όσον αφορά τη στρατολογία ναι θα αρχίσω και εκεί τηλέφωνα δεξιά και αριστερά. Εντάξει θα ξαναβγαλω αυτό το χαρτί γιατί είναι αναγκαίο για την ανανέωση διαβατηρίου. Οκ αυτό θα γίνει κοντά ένα χρόνο πριν λήξει το διαβατήριο ώστε να έχω χρόνο να γίνουν όλα. Θα έχω την βεβαίωση φρέσκια και το διαβατήριο θα λήγει σε 11-12 μηνες. Τσαπ του ανανεωνεις. Έληξε μετά μέχρι να γινεισ ΜΚΕ.

    Αλλά η βλακεία ότι πρέπει να είναι και καλά μια μέρα πριν πετάξω από ΗΠΑ ήταν μνημειώδης. Λες και είμαι ο Προξενος ξέρω εγώ και τυπώνω βεβαιώσεις όποτε μου αρέσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    είχα διαβάσει παλιά μια αντίστοιχη ιστορία που το κυνήγησε και τελικά δικαιώθηκε, αλλα μέχρι να γίνει ειχε κλείσει 11 ετια
    Θα προσπαθήσω να το βρώ

    το βρήκα!
    Διαβάστε το αξίζει!

    https://ipeirotis.org/mke/
    Χαχαχα να σαι καλά. Εντάξει έχω κάπου 3 χρόνια και 2 μήνες μέχρι τα 11 συναπτά ετη. Μπορεί να προλάβω να δικαιωθώ. Θα πάρω σβάρνα τα προξενεία. Κάποιο θα είναι πιο λογικό.

    Παίρνεις τηλέφωνο και έχουν βρει καραμέλα τον κορονοιο και δεν απαντάνε στα τηλέφωνα. Παίρνεις και παίρνεις και ξανά παίρνεις. Λες και κολλάει ο ιός από το τηλέφωνο να πούμε.

  15. #135
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Σε 10 μήνες κλείνω τα 7 χρόνια δουλειάς στην Γερμανία.
    Είχα και ένα εφτάμηνο ανεργίας πέρυσι, που έπαιρνα λεφτά και πλήρωνα φόρους κανονικά οπότε δεν νομίζω να μου προκαλέσουν πρόβλημα.

    Επίσης σε 11 μήνες κλείνω 11 χρόνια έξω αλλά για αυτά θα είναι μπλέξιμο να μαζέψω όλα τα αποδεικτικά.

    Για την επταετία τι ζητούν συνήθως; Μισθολογικά χαρτιά από κάθε μήνα;

    - - - Updated - - -

    Επίσης λέω να πάρω γερμανική υπηκοότητα του χρόνου που θα μπορώ.
    Αυτό υποθέτω ότι δεν με απαλλάσσει μόνιμα από στρατιωτικές υποχρεώσεις, ισχύει;

Σελ. 9 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας