Σελ. 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 283
  1. #46
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου αρνηθούν την έξοδο από την χώρα και να σε τσιμπήσουν οι μπάτσοι που είναι στο gate για τους μετανάστες κλπ;
    Οι μπάτσοι δεν βάζουν την ταυτότητα ή το διαβατήριό σου σε μηχάνημα για να δουν αν έχεις απαγόρευση εξόδου.

  2. #47
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς ακριβώς θα λύσεις το οποίο πρόβλημα τυχόν παρουσιαστεί σε πύλη εΞόδου; Θα εγκλωβιστείς χωρίς πρόσφατο/εν ισχύ πιστοποιητικό αφού θα σου αρνηθούν να επιβιβαστείς (αλλιώς παρανομουν). Θα σε παραπέμψουν στην στρατολογία, όπου εκεί θα σου πουν φέρε μας μας ενα πρόσφατο 6μηνου πιστοποιητικό να δούμε ότι είσαι ή ότι εξακολουθείς να είσαι κάτοικος εξωτερικού. Έλα μου όμως που το πιστοποιητικό αυτό το εκδίδουν μόνο τα προξενεία...και όταν τους πεις πως θα πάω έξω (αφού έχω απαγόρευση) για να το πάρω και σας το φέρω? θα σου πουν κομψά ας πρόσεχες.

    - - - Updated - - -



    Πιστεύω δεν κατάλαβαν τι ρώτησες.
    Δικιο έχεις και κάπως έτσι πήγε την τελευταία φορά - βέβαια τότε έμπαινα στη χώρα και δεν έβγαινα - αλλά προτιμώ να έχω αυτό το μικρό ρίσκο και αν χρειαστεί να βγάλω άλλο εισιτήριο παρά να χάνω μια μέρα το εξάμηνο για κάτι που δεν έχει κανένα νοήμα για μένα. Πάντως μετά από πιέσεις τότε στη στρατολογία και αφου αρχικά μου είπαν θέλουμε χαρτί από το προξενείο, μου είπανε δεν θα έχω πρόβλημα και να τους πάρει η αστυνομία τηλέφωνο αν με σταματούσαν. Κάτι άλλο που επίσης μου είχαν πει στο προξενείο είναι ότι κάποιος που έμαθε ότι έχει απαγόρευση εξόδου τους παρακάλεσε να τον βοηθήσουν και τους έστειλε ονλάιν τα χαρτιά που χρειάζονταν και αυτοί ειδοποιήσαν τη στρατολογία.

    Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι η κατάσταση είναι μπάχαλο και κανένας δεν ακούει τα ίδια πράγματα. Η απαγόρευση εξόδου από τη χώρα πχ είναι κάτι που δεν το έχω διαβάσει στο νόμο. Ούτε και αυτό για τους έξι μήνες.

  3. #48
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απαγόρευση εξόδου από τη χώρα πχ είναι κάτι που δεν το έχω διαβάσει στο νόμο. Ούτε και αυτό για τους έξι μήνες.
    Και τα δύο αυτά είναι διοικητικές ρυθμίσεις.

    Τυπικά απαγόρευση εξόδου έχουν οι ανυπότακτοι εΣωτερικου...όχι οι εΞωτερικου. Ο ενδιαφερόμενος έχει την ευθύνη να αποδεικνυει στην διοίκηση τόσο οτι είναι εΞωτερικού (μέσω του πιστοποιητικού) οπότε και έχει το δικαίωμα να εκδίδει διαβατήριο, όσο και ότι έχει παραμείνει λιγότερο απο 30μερες (σε διαφορετική περίπτωση χανει την ιδιότητα του κατοίκου εΞωτερικού).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 20-02-19 στις 20:17.

  4. #49
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Τί γίνεται άραγε αν κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού με διπλή υπηκοότητα ταξιδεύει στην Ελλάδα με το διαβατήριο της άλλης χώρας; ;-)

  5. #50
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κάνε εξαγορά της θητείας σου αν δεν θες κρα κάνουν για να εισπράξουν φράγκα και να προωθήσουν την κοινωνική πολιτική τους. Συμβουλεύσου πάντως ένα καλό δικηγόρο με εξειδίκευση στο στρατιωτικό δίκαιο.

  6. #51
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί γίνεται άραγε αν κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού με διπλή υπηκοότητα ταξιδεύει στην Ελλάδα με το διαβατήριο της άλλης χώρας; ;-)
    Αν δεν έχει βγάλει πιστοποιητικό για ανυποταξία μπορούν να τον τσακώσουν στο αεροδρόμιο και βουρ για κατάταξη. Καμία επίδραση δεν έχει η διπλή υπηκοότητα.

    Το λεώ γιατί ένα παιδί της σειράς μου, Ελληνολιβανέζος, ταξίδεψε Ελλάδα με το Λιβανέζικο διαβατήριο και τον έφεραν τσακωτό στο ΚΕΤΘ με μια αλλαξιά ρούχα, λόγω ανυποταξίας. Εν τέλει έκανε 3 μήνες γιατί είχε υπηρετήσει (και πολεμήσει) με τον στρατό του Λιβάνου.

  7. #52
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μπάτσοι δεν βάζουν την ταυτότητα ή το διαβατήριό σου σε μηχάνημα για να δουν αν έχεις απαγόρευση εξόδου.
    Δεν χρειάζεται να το κάνουν, αν θέλουν βλέπουν τους αφιξοαναχωρουντες εως και 48 ώρες νωρίτερα.
    https://greece-salonika.blogspot.com...-post_840.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 20-02-19 στις 21:40.

  8. #53
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Nα συμπληρώσω αν δεν το έχει πεί ήδη κανένας, δεν διάβασα τόσες σελίδες, ότι πλέον η θητεία ειναι 9μήνες, δεν είναι 18 όπως στην εποχή μου, ή τρία χρόνια όπως την εποχή του πατέρα μου, και μπορείς να την κάνεις και τμηματικά.
    Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και καλά σου λέει ο Ποπ, κάντην να τελειώνεις.
    Επιπλέον, σε οποιοδήποτε θεσμικό οργανο, διεθνές, πχ Ε.Ε. θα σου ζητήσουν να έχεις εκπληρωμένες τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Επίσης και αρκετές εταιρίες στον ιδιωτικό τομέα, τουλάχιστον όσον αφορά στην Ευρώπη, που ξέρουν ότι υπάρχουν τέτοια πράγματα. Δεν θα σου ήταν καλό, να βρείς ένα καλό πόστο για δουλειά, και να το χάσεις μόνο και μόνο επειδή θα σου λείπει αυτή η μικρή τεχνική λεπτομέρεια (χώρια τα άλλα θέματα).
    Επιπλέον πρέπει να το δείς και λίγο στωικά. Αλλοι το βλέπουν σαν χάσιμο χρόνου απο την ζωή τους. Εγώ το είδα σαν ένα μεγάλο σχολείο, σχολείο σε πάρα πολλά πράγματα, μαζεύεις εμπειρίες, ακόμα και εαν δεν το καταλαβαίνεις.
    Πχ αν πας ΔΕΑ, μπορείς να γράφεις στο βιογραφικό εμπειρία, στρατιωτική, στην διοίκηση, ως αξιωματικός. Πόσοι ¨"πιτσιρικάδες" έχουν ανάλογη εμπειρία απο πραγματική διοίκηση;;;

  9. #54
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Για κάποιους anon δεν είναι καθόλου εύκολο να αφήσουν τη δουλειά τους για 6 ή 8-9 μήνες όταν πρέπει να συντηρήσουν πχ άνεργους γονείς. Είναι αστείο να πηγαίνεις για θητεία και να πληρώνεσαι με 8,8 Ευρώ (980 δρχ στην εποχή σου, μπορεί και καθόλου), που δεν φτάνουν ούτε για φραπέ, και ας σε ταϊζει ο Στρατός.

    Η μόνη άλλη λύση είναι να πάς ΥΕΑ, δηλαδή +4 μήνες, τουλάχιστον παίρνεις έστω 570 Ευρώ το μήνα, αλλά και πάλι έχεις έξοδα γιατί είσαι υποχρεωμένος να νοικιάσεις σπίτι εκτός στρατοπέδου.

  10. #55
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Να το ξαναπώ: Το αν κανείς επιλέγει ή όχι τη θητεία είναι θέμα προσωπικό στο βαθμό που κάνει τους υπολογισμούς του μαζί και με τις όποιες συνέπειες αυτό έχει.

    Από εκεί και πέρα, ας μείνει το νήμα για αυτό που είναι - και είναι χρήσιμο για αρκετά μέλη του φόρουμ - και αφορά σε ανυπότακτους εξωτερικού, διαδικασίες κλπ.

    Αν κανείς θέλει να συζητήσει - τα χιλιοσυζητημένα - υπέρ / κατά θητείας ας ανοίξει νήμα αν και δεν βλέπω πως θα κρατήσει και πολύ.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #56
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το ξαναπώ: Το αν κανείς επιλέγει ή όχι τη θητεία είναι θέμα προσωπικό στο βαθμό που κάνει τους υπολογισμούς του μαζί και με τις όποιες συνέπειες αυτό έχει.

    Από εκεί και πέρα, ας μείνει το νήμα για αυτό που είναι - και είναι χρήσιμο για αρκετά μέλη του φόρουμ - και αφορά σε ανυπότακτους εξωτερικού, διαδικασίες κλπ.

    Αν κανείς θέλει να συζητήσει - τα χιλιοσυζητημένα - υπέρ / κατά θητείας ας ανοίξει νήμα αν και δεν βλέπω πως θα κρατήσει και πολύ.
    Συμφωνώ.

    Απλά να ειπωθεί ότι στα 35 την εξαγοράζεις που με μια φυσιολογική δουλειά στην κεντρική Ευρώπη δεν είναι και κανένα φοβερό ποσό.
    Εγώ δλδ την εξαγόρασα και για την υποχρεωτική εκπαίδευση πήγα στην άδειά μου. Δλδ δεν άφησα καν δουλειά, σπίτι κλπ

    Κατά τα άλλα... Για αυτούς που δεν πήγαν.... Θα λιώσετε ψαρούκλες...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #57
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Πλέον η εξαγορά θητείας είναι στα 33.

  13. #58
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν πληρώσεις ένα καλό δικηγόρο όλο και θα σου βρει νομικά παραθυράκια.
    Μεταφέρονται στους υπόχρεους μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης, εφόσον επιθυμούν, οι παρακάτω κατηγορίες οπλιτών: α. Εξάμηνης διάρκειας: (1) Όλοι οι αδελφοί από έξι ή περισσότερα ζώντα αδέλφια, καθώς και οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από πέντε ζώντα αδέλφια. (2) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος του οποίου και οι δύο γονείς είναι ανίκανοι για κάθε εργασία ή έχουν πεθάνει. (3) Ο πατέρας δύο ζώντων τέκνων. (4) Όσοι έχουν σύζυγο ανίκανη για κάθε εργασία. (5) Οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού. (6) Όσοι υπηρέτησαν ενόπλως με στρατιωτική ιδιότητα σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις άλλου κράτους, πλην συμμαχικού ή μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης για χρονικό διάστημα τουλάχιστον έξι (6) μηνών.
    πχ οι πολύτεκνοι, μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού κτλ.


    btw Τσατίζομαι όταν μας κάνουν υποδείξεις και διαταγές οι μεγαλύτεροι γιωτάδες της ιστορίας δηλ οι βολευτές εκ των οποίων οι περισσότεροι είναι ανυπότακτοι ή έχουν υπηρετήσει την πατρίδα κοντά στην Αθήνα.

    τα τσιριζάκια και οι υπόλοιποι να φύγουν να πάνε αλλού
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 21-02-19 στις 18:50.

  14. #59
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πηρα τηλεφωνο στο προξενειο και μου ειπαν οτι μεχρι να καταταγω δε χρειαζεται να κανω κατι για την ανυποταξια. Μονο αν θελω μετα να παω ελλαδα πρεπει να κανω αιτηση με κατι χαρτια μηνες πριν γιατι παιρνει καιρο λεει. Την αιτηση μου ειπε μπορεις να τη κανεις ανα 6μηνο (2 φορες το χρονο).
    Μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω αιτηση για νεα αναβολη αλλα
    1)ειναι δυσκολο να τη παρω
    2)ειναι για 1 χρονο μονο

  15. #60
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα συμπληρώσω αν δεν το έχει πεί ήδη κανένας, δεν διάβασα τόσες σελίδες, ότι πλέον η θητεία ειναι 9μήνες, δεν είναι 18 όπως στην εποχή μου, ή τρία χρόνια όπως την εποχή του πατέρα μου, και μπορείς να την κάνεις και τμηματικά.
    Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και καλά σου λέει ο Ποπ, κάντην να τελειώνεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πηρα τηλεφωνο στο προξενειο και μου ειπαν οτι μεχρι να καταταγω δε χρειαζεται να κανω κατι για την ανυποταξια. Μονο αν θελω μετα να παω ελλαδα πρεπει να κανω αιτηση με κατι χαρτια μηνες πριν γιατι παιρνει καιρο λεει. Την αιτηση μου ειπε μπορεις να τη κανεις ανα 6μηνο (2 φορες το χρονο).
    Μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω αιτηση για νεα αναβολη αλλα
    1)ειναι δυσκολο να τη παρω
    2)ειναι για 1 χρονο μονο
    Αύξηση στρατιωτικής θητείας κατά 3 μήνες

Σελ. 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας