Σελ. 10 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 58910111215 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 283
  1. #136
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 10 μήνες κλείνω τα 7 χρόνια δουλειάς στην Γερμανία.
    Είχα και ένα εφτάμηνο ανεργίας πέρυσι, που έπαιρνα λεφτά και πλήρωνα φόρους κανονικά οπότε δεν νομίζω να μου προκαλέσουν πρόβλημα.

    Επίσης σε 11 μήνες κλείνω 11 χρόνια έξω αλλά για αυτά θα είναι μπλέξιμο να μαζέψω όλα τα αποδεικτικά.

    Για την επταετία τι ζητούν συνήθως; Μισθολογικά χαρτιά από κάθε μήνα;

    - - - Updated - - -

    Επίσης λέω να πάρω γερμανική υπηκοότητα του χρόνου που θα μπορώ.
    Αυτό υποθέτω ότι δεν με απαλλάσσει μόνιμα από στρατιωτικές υποχρεώσεις, ισχύει;
    Ανάλογα με το προξενείο, πρεπει να ρωτήσεις.
    Μπορει να αρκει η βεβαίωση των γερμανικών αρχων οτι διαμενεις μόνιμα και τα συμβόλαια εργασίας, μπορεί να θελουν και τις φορολογικές δηλώσεις, μπορει...
    Οχι η γερμανική υπηκοότητα δεν σε απαλλάσσει, μόνο αν κανεις στρατό στην Γερμάνια απαλλάσσεσαι στην Ελλάδα
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  2. #137
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογα με το προξενείο, πρεπει να ρωτήσεις.
    Μπορει να αρκει η βεβαίωση των γερμανικών αρχων οτι διαμενεις μόνιμα και τα συμβόλαια εργασίας, μπορεί να θελουν και τις φορολογικές δηλώσεις, μπορει...
    Οχι η γερμανική υπηκοότητα δεν σε απαλλάσσει, μόνο αν κανεις στρατό στην Γερμάνια απαλλάσσεσαι στην Ελλάδα
    H γερμανική υπηκοότητα σου δίνει την δυνατότητα όμως να έχεις γερμανικό διαβατήριο και να μην χρειάζεσαι να έχεις ελληνικό. Δεν ξέρω εαν με το γερμανικό διαβατήριο μπορείς να πηγαινοέρχεσαι Ελλάδα "απαρατήρητος" για το γεγονός ότι δεν έχεις κάνει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις.

  3. #138
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    H γερμανική υπηκοότητα σου δίνει την δυνατότητα όμως να έχεις γερμανικό διαβατήριο και να μην χρειάζεσαι να έχεις ελληνικό. Δεν ξέρω εαν με το γερμανικό διαβατήριο μπορείς να πηγαινοέρχεσαι Ελλάδα "απαρατήρητος" για το γεγονός ότι δεν έχεις κάνει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις.
    Καλό point αλλά για να έχω την ησυχία μου θέλω να πάρω το στάτους του ΜΚΕ αν δεν έχω απαλλαγή.
    Αν πάρω γερμανικό διαβατήριο μάλλον δε θα ξαναβγάλω ελληνικό γιατί θα βαριέμαι να ασχολούμαι με το προξενείο.

  4. #139
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την επταετία τι ζητούν συνήθως; Μισθολογικά χαρτιά από κάθε μήνα;
    Από όσο θυμάμαι εμένα μου ζήτησαν lohnsteuerbescheinigung και εγγραφή στον δήμο από το γερμανικό προξενείο.
    Στη Γαλλία πολύ περισσότερα χαρτιά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης λέω να πάρω γερμανική υπηκοότητα του χρόνου που θα μπορώ.
    Αυτό υποθέτω ότι δεν με απαλλάσσει μόνιμα από στρατιωτικές υποχρεώσεις, ισχύει;
    Το έχει κάνει φίλος μου ελληνογερμανός.
    Από όσο ξέρω, δεν είχε πρόβλημα με το γερμανικό διαβατήριο αλλά πάντα έλεγε ότι πρέπει να το τακτοποιήσει το θέμα (πιο πολύ για να μην το έχει έγνοια).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι η γερμανική υπηκοότητα δεν σε απαλλάσσει, μόνο αν κανεις στρατό στην Γερμάνια απαλλάσσεσαι στην Ελλάδα
    ακριβώς
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #140
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι η γερμανική υπηκοότητα δεν σε απαλλάσσει, μόνο αν κανεις στρατό στην Γερμάνια απαλλάσσεσαι στην Ελλάδα
    Δεν απαλλάσεσαι, έχεις δικαίωμα να εξαγοράσεις το υπόλοιπόμενο διάστημα της θητείας στην Ελλάδα.

    ΕΞΑΓΟΡΑ
    Όσοι αναγνωρίζουν τουλάχιστον τρίμηνη ένοπλη στρατιωτική υποχρέωση σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις συμμαχικού ή κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, χωρίς να καλύπτουν τη στρατεύσιμη στρατιωτική τους υποχρέωση, μπορούν να εξαγοράσουν εφάπαξ το υπόλοιπό της, εντός δύο μηνών από την ημερομηνία που αποδεδειγμένα έλαβαν γνώση της αναγνώρισης της υπηρεσίας τους, προς διακόσια (200) ευρώ το μήνα καθώς και τυχόν πρόσθετες υπηρεσίες προς ενενήντα (90) ευρώ το μήνα.

    https://www.stratologia.gr/sites/def...E%9F%202_0.pdf
    Μόνο όσοι έχουν υπηρετήσει στην Εθνική Φρουρά της Κύπρου απαλλάσονται από την υποχρέωση να υπηρετήσουν και στον ΕΣ.

  6. #141
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Στις ΗΠΑ εξαρτάται από το συμβόλαιο που έχεις. Αν έχεις υποτροφία πχ από το USRA, δεν είναι σχέση εργοδότη-εργαζόμενου, οπότε δεν μετράει για χρόνια εργασίας.

  7. #142
    Εγγραφή
    13-03-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    other
    Χαιρετε,
    θα ηθελα μια συμβουλη απο οσους εχουν καθεστος ΜΚΕ εδω και καιρο, παρακαλω. Εμεις το βγαλαμε για το γιο μου τον Ιουνιο 2020 και τωρα ηθελα να βγαλουμε για πρωτη φορα διαβατηριο (ειναι πολιτογραφιση του 2019 και απο τοτε δεν υπηρχε η ανανγκη για να βγει ο γιος στο εξωτερικο, για αυτο και δεν βγαλαμε το διαβατηριο αμεσως). Εχουμε υποβαλει τα απαιτουμενα χαρτια μεσω του ι-μειλ του προξενειου στο Κιεβο της Ουκρανιας το Φεβρουαριο 2021 και μας απαντησαν οτι πρεπει να ξαναεκδωσουμε το πιστοποιητικο ΜΚΕ εφοσον ισχυει μονο για 6 μηνες. Και ζητουν ολα τα χαρτια παλι απο την αρχη (απο τη γεννηση του γιου δλδ, αν και τα εχουν στα αρχεια τους, διοτι υποβληθηκαν ακομα οταν βγαζαμε το πρωτο ΠΜΚΕ). Ψαχνω να βρω σε τι βασιζεται αυτο - το οτι πρεπει ανα καθε 6 μηνες να υποβαλλουμε τα χαρτια για ολα τα 25 ετη της ηλικιας του γιου μου; Οσοι εισαστε ηδη περασει παρομοιες καταστασεις, σας ζητουσανε το ιδιο; Με ποια βαση γινεται αυτο; Δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο στους νομους - οτι ναι, καθε φορα να υποβαλλεις τα χαρτια απο την αρχη και οχι για το διαστημα μεταξυ του προηγουμενου ΠΜΚΕ και της αιτησης για ενα πιο προσφατο εγγραφο. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων!

  8. #143
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Δεν έχει χρειαστεί να εκδώσω νέο διαβατήριο αλλά αυτό που σας ζητούν μου ακούγεται αυθαίρετο και για να πω την αλήθεια πρώτη φορά το ακούω.
    Στη θέση σας θα τηλεφωνούσα στην στρατολογία για διευκρινίσεις.
    Μια άμεση λύση είναι διαβατήριο από την δεύτερη υπηκοότητα αλλά φυσικά δεν πρέπει να αφήσετε να περάσει η αυθαιρεσία έτσι.

    https://www.stratologia.gr/el/node/181
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #144
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετε, θα ηθελα μια συμβουλη απο οσους εχουν καθεστος ΜΚΕ εδω και καιρο, παρακαλω. Εμεις το βγαλαμε για το γιο μου τον Ιουνιο 2020 και τωρα ηθελα να βγαλουμε για πρωτη φορα διαβατηριο (ειναι πολιτογραφιση του 2019 και απο τοτε δεν υπηρχε η ανανγκη για να βγει ο γιος στο εξωτερικο, για αυτο και δεν βγαλαμε το διαβατηριο αμεσως). Εχουμε υποβαλει τα απαιτουμενα χαρτια μεσω του ι-μειλ του προξενειου στο Κιεβο της Ουκρανιας το Φεβρουαριο 2021 και μας απαντησαν οτι πρεπει να ξαναεκδωσουμε το πιστοποιητικο ΜΚΕ εφοσον ισχυει μονο για 6 μηνες. Και ζητουν ολα τα χαρτια παλι απο την αρχη (απο τη γεννηση του γιου δλδ, αν και τα εχουν στα αρχεια τους, διοτι υποβληθηκαν ακομα οταν βγαζαμε το πρωτο ΠΜΚΕ). Ψαχνω να βρω σε τι βασιζεται αυτο - το οτι πρεπει ανα καθε 6 μηνες να υποβαλλουμε τα χαρτια για ολα τα 25 ετη της ηλικιας του γιου μου; Οσοι εισαστε ηδη περασει παρομοιες καταστασεις, σας ζητουσανε το ιδιο; Με ποια βαση γινεται αυτο; Δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο στους νομους - οτι ναι, καθε φορα να υποβαλλεις τα χαρτια απο την αρχη και οχι για το διαστημα μεταξυ του προηγουμενου ΠΜΚΕ και της αιτησης για ενα πιο προσφατο εγγραφο. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων!
    η ορκωμοσία (της πολιτογράφησης του γιού το 2019) έγινε στην Ελλαδα ή στο προξενείο;

  10. #145
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Και εγώ δεν θυμάμαι τι έκανα. Είχα την αίσθηση ότι τα χαρτιά χρειάζονται για να βγει κάποιος ΜΚΕ (που είναι μόνιμο χαρτί - αναβολή μέχρι να ανακαλεστεί) ή να ανανεώνει ανά Χ μήνες ότι είναι ανυπότακτος εξωτερικού.

    Οπότε αν κάποιος είναι ΜΚΕ, μετά δεν χρειάζεται να το ανανεώσει. Είστε σίγουρη ότι μιλάτε για μόνιμο κάτοικο εξωτερικού και όχι για ανυπότακτο εξωτερικού;

    Επιπλέον ότι και να ζητάνε, πια μπορείτε να δώσετε σε ελληνικές υπηρεσίες φωτοαντίγραφα γνήσιων εγγράφων (τουλάχιστον από αυτά που έχουν εκδοθεί από ελληνικές υπηρεσίες, έχουν επικυρωθεί από δικηγόρους κλπ). Οπότε αν είναι τόσο δυσκοίλιοι, εγώ θα τα είχα πρόχειρα και κάθε φορά θα τους πήγαινα μισό κιλό φωτοτυπίες.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #146
    Εγγραφή
    13-03-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    other
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει χρειαστεί
    Στη θέση σας θα τηλεφωνούσα στην στρατολογία για διευκρινίσεις.
    Μια άμεση λύση είναι διαβατήριο από την δεύτερη υπηκοότητα αλλά φυσικά δεν πρέπει να αφήσετε να περάσει η αυθαιρεσία έτσι.

    https://www.stratologia.gr/el/node/181
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Τώρα το πρωί έχω στείλει ένα ι-μαιλ στην στρατολογία Αθηνών, θα δούμε αν απαντήσουν...
    Τι εννοείτε, όμως, ότι η λύση μπορεί να είναι διαβατήριο της Ουκρανίας;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ορκωμοσία (της πολιτογράφησης του γιού το 2019) έγινε στην Ελλαδα ή στο προξενείο;
    Στο προξενείο στο Κίεβο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είστε σίγουρη ότι μιλάτε για μόνιμο κάτοικο εξωτερικού και όχι για ανυπότακτο εξωτερικού;

    Επιπλέον ότι και να ζητάνε, πια μπορείτε να δώσετε σε ελληνικές υπηρεσίες φωτοαντίγραφα γνήσιων εγγράφων
    Ναι, ακριβώς το πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού έχουμε βγάλει τον Ιούνιο 2020, έχουμε και μια βεβαίωση από τη στρατολογία ότι στον γιο χορηγείται αναβολή ως ΜΚΕ (εκδόθηκε τον Ιούλιο 2020), οπότε ελπίζω ότι μέχρι τώρα δεν έχει κηρυχθεί ανυπότακτος.
    Δυστυχώς, δεν ήξερα ότι σε ένα εξάμηνο θα μας απαιτήσουν όλα τα χαρτιά εκ νέου, τα έχουμε υποβάλει ως πρωτότυπα χωρίς να κρατάμε καν τις φωτοτυπίες (όλα με το Αποστυλ, που ήταν ακριβά να τα βγάλουμε????...) Το θέμα όμως, ότι ζητάνε τα χαρτιά, όπως κατάλαβα, με προσφατες ημερομηνίες έκδοσης. Πχ βεβαίωσεις από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα στο ότι πχ από 2005 έως 2015 σπούδασε στον τάδε ίδρυμα - αν και ειχαμε υποβάλει όλα τα αντίστοιχα την προηγούμενη φορά, τώρα το θέλουν να ξαναζητησουμε από τα ιδρύματα πάλι και να έχουν οι βεβαιώσεις μια πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης, και πάλι Αποστυλ κλπ. Όλα αυτά και για τους δύο γονείς μέχρι την ενηλικίωση του γιου -ΟΛΑ από την αρχή δλδ. Μου πήρε μήνες την προηγούμενη φορά και αρκετά χρήματα. Δεν μπορώ να περιγράψω την απογοήτευση μου...

  12. #147
    Καλησπερα σας.Ειμαι ανυποτακτος εσωτερικου για δευτερη φορα.Την πρώτη φορά είχα υπηρετήσει 4 μήνες και πήρα αναβολή,αλλά μόλις εληξε δεν παρουσιαστηκα.Πριν 4 χρόνια μου ήρθε το δευτερο σημείωμα κατάταξης και λογικά ξαναβγήκε ανυποτακτος.Μεχρι και τώρα που γράφω το κειμενο,δεν μου έχει επιβληθει κανένα πρόστιμο στην εφορία.Και τώρα που θέλω να εκδώσω καινουρια ταυτότητα λόγω φθορας,θα μου δημιουργηθεί προβλημα στην αστυνομία;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  13. #148
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Νομίζω Ναι.
    Γνώμη μου: πάρε ξανα αναβολή και τότε έλα σε επικοινωνία με την αστυνομία.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  14. #149
    Αν όντως με έχουν περασμενο στο συστημα τους αυτό πιστευω κι εγω.Αλλα πως γίνεται να μην μου έχουν επιβάλλει το προστιμο αφου θεωρητικά έχουν όλα τα στοιχεία;Και κάτι τελευταίο για μην σας ζαλιζω με τις ερωτησεις.Γνωριζουμε τι προβλημα θα μου δημιουργήσει αν παω για έκδοση νέας ταυτότητας;

  15. #150
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Μήπως να σε συλλάβουν επιτόπου και να σε στείλουν σούμπιτο στο στρατόπεδο;

    - - - Updated - - -

    Μπορείς να σκάσεις μύτη με στολή Ναπολέοντα για να δεις αν θα έχεις καλύτερη μεταχείριση
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 10 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 58910111215 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας