Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 283
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    γεια,
    ειχα γραψει πριν καιρο για το στρατο. Τελικα τελειωσε η αναβολη και ηρθε μηνυμα παρουσιασης. Δεν εκανα τιποτα ουτε ενημερωσα καποιον οτι δε θα παω. Μου ηρθε ενα μηνυμα να μπω σε μια σελιδα parousiasi.army για να συμπληρωσω κατι στοιχεια. Να το κανω ή οχι απο τη στιγμη που δε θα μπω? Τι προτεινετε να κανω γενικα?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Τι σκοπεύεις να κάνεις "γενικά" με το συγκεκριμένο ζήτημα;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια,
    ειχα γραψει πριν καιρο για το στρατο. Τελικα τελειωσε η αναβολη και ηρθε μηνυμα παρουσιασης. Δεν εκανα τιποτα ουτε ενημερωσα καποιον οτι δε θα παω. Μου ηρθε ενα μηνυμα να μπω σε μια σελιδα parousiasi.army για να συμπληρωσω κατι στοιχεια. Να το κανω ή οχι απο τη στιγμη που δε θα μπω? Τι προτεινετε να κανω γενικα?
    Για γράψε αναλυτικά, γιατί εγώ (ίσως και άλλοι) δε θυμάμαι το σχόλιό σου... Θες να φύγεις μόνιμα για εξωτερικό;

  4. #4
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ειμαι ηδη εξωτερικο για διδακτορικο και θελω πανω απο χρονο για να τελειωσω οποτε δε γινεται να παω στρατο.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Έχεις ήδη πάρει αναβολή για Διδακτορικό και έληξε ή απλά συμπλήρωσες το 28ο έτος ως μεταπτυχιακός σπουδαστής;

    Άκυρο, είδα παλαιότερο μήνυμα σου. Αναγκαστικά πέφτει πρόστιμο ανυποταξίας και πρέπει να κινήσεις τις πρέπουσες διαδικασίες σε Ελληνική Πρεσβεία και Στρατολογία ως ανυπότακτος εξωτερικού.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι ηδη εξωτερικο για διδακτορικο και θελω πανω απο χρονο για να τελειωσω οποτε δε γινεται να παω στρατο.
    Αν δε σε ενδιαφέρει ποτέ θέση δημοσίου υπαλλήλου, κάνε τους εσύ registration...
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ήδη πάρει αναβολή για Διδακτορικό και έληξε ή απλά συμπλήρωσες το 28ο έτος ως μεταπτυχιακός σπουδαστής;

    Άκυρο, είδα παλαιότερο μήνυμα σου. Αναγκαστικά πέφτει πρόστιμο ανυποταξίας και πρέπει να κινήσεις τις πρέπουσες διαδικασίες σε Ελληνική Πρεσβεία και Στρατολογία ως ανυπότακτος εξωτερικού.
    τι διαδικασιες?

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Διάβασε τη παρακάτω σελίδα από την Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο που αφορά τους ανυπότακτους εξωτερικού ή/και Μόνιμους Κατοίκους Εξωτερικού (ΜΚΕ)

    https://www.greekembassy.org.uk/el-g...B9%CE%BA%CE%B1

  9. #9
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έλαβα το εξής email:


    1. Σας αποστέλλουμε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
    Σημείωμα Κατάταξης στρατευσίμου, καθώς είστε υπόχρεος για κατάταξη με την 2018 ΣΤ / ΕΣΣΟ στο Στρατό Ξηράς σύμφωνα με το σχετικό.

    2. Παρακαλούμε για την κατάταξή σας ή για την άμεση
    επικοινωνία σας με το αρμόδιο Προξενείο, εφόσον έχετε τις προϋποθέσεις αναβολής Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού, ήτοι έντεκα (11) έτη συνεχούς και μόνιμης κατοικίας-εγκατάστασης στο εξωτερικό ή επτά (07) έτη βιοποριστικής εγκατάστασης στο εξωτερικό, προκειμένου να αιτηθείτε την έκδοση πιστοποιητικού Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού.

    Μου κάνει εντύπωση που στο 2 λέει να επικοινωνήσω με το Προξενείο μόνο αν πληρώ τις προϋποθέσεις για έκδοση πιστοποιητικού μόνιμου κατοίκου.
    Με άλλα λόγια αν το διαβάσω κατά γράμμα λέει ότι ή κατατάσσομαι τώρα ή παίρνω αυτό το πιστοποιητικό, άλλη επιλογή δε δίνει.

    Άλλαξε κάτι ή απλά αυτός που το έγραψε δεν μιλάει καλά Ελληνικά;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πόλεμο; ;p

    Υποψιάζομαι ότι κάτι έχει παίξει με την αλλαγή του νόμου πέρσι απο τους τσιριζαιους.

    Σε εμένα χτύπησε στο ελληνικό κινητό κληση από την ελληνική αστυνομία η οποία βέβαια δεν απαντήθηκε, προφανώς ψάχνουν τρόπο να παραδώσουν το σημείωμα καταταξης αν και έχω γράψει στην στρατολογία ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό και σε ποια διεύθυνση μπορούν να με βρουν αν θέλουν.
    Θάνο έκανες τίποτα για αυτό;
    Εγώ ακόμα δεν έχω καν πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω γιατί μου έγραψαν, αλλά πρέπει να το κάνω κάποια στιγμή.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θάνο έκανες τίποτα για αυτό;
    Εγώ ακόμα δεν έχω καν πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω γιατί μου έγραψαν, αλλά πρέπει να το κάνω κάποια στιγμή.
    Όχι δεν έκανα κάτι.
    Έτρεχα με αλλά και αυτό είναι από τα τελευταία στη λίστα αυτή την περίοδο. ;p

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως το τσουβάλιασμα μιας κοινωνικής ομάδας πως τσουβαλιάζει κατά άλλων κοινωνικών ομάδων, όπως και να το κάνουμε παραμένει τσουβάλιασμα. Βέβαια κατά ένα ειρωνικό τρόπο επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό πως η συγκεκριμένη ομάδα γενικά τσουβαλιάζει.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε τη παρακάτω σελίδα από την Ελληνική Πρεσβεία στο Λονδίνο που αφορά τους ανυπότακτους εξωτερικού ή/και Μόνιμους Κατοίκους Εξωτερικού (ΜΚΕ)

    https://www.greekembassy.org.uk/el-g...B9%CE%BA%CE%B1
    ναι αλλα δεν ειμαι πανω απο 5 χρονια εξωτερικο αρα δεν ειμαι κατοικος εξωτερικου. Εχει καποια αλλη κατηγορια που δε βλεπω?Μονο για αυτους 7 και 11 χρονια βλεπω

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα δεν ειμαι πανω απο 5 χρονια εξωτερικο αρα δεν ειμαι κατοικος εξωτερικου. Εχει καποια αλλη κατηγορια που δε βλεπω?Μονο για αυτους 7 και 11 χρονια βλεπω
    Με τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ ως πολύ κακός και μάλιστα όντας διεθνιστής και (τι άλλο με έχουν πει εδώ; ) "αριστερούλης", δεν είναι και ό,τι χειρότερο να κάνεις τη θητεία σου και να ξεμπερδεύεις.

    Τελείωνε με το PhD και βάλτο μπρος. Ειδάλλως, ψάξε με δικηγόρο, μάθε και πράξε αναλόγως αλλά εντός συστήματος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    jim ειναι πιο απλά απο οτι φαίνεται

    θα χαρακτηριστείς ανυπότακτος εξωτερικού, θα είσαι ανυπότακτος με όλες τις συνέπειες αυτού (πρόστιμα κτλ) αλλά θα μπορείς να πηγαίνεις στη Ελλάδα για ενα μήνα το χρόνο και να βγάζεις διαβατήριο.

    "Όσοι δεν έχουν συμπληρώσει το ελάχιστο απαιτούμενο διάστημα των 7 ή 11 ετών των παραπάνω κατηγοριών (2) και (3), μπορούν να χαρακτηριστούν ως Ανυπότακτοι Εξωτερικού και για αυτό είναι απαραίτητη η έκδοση του αντίστοιχου πιστοποιητικού από την αρμόδια προς τούτο Ελληνική Προξενική Αρχή της περιοχής διαμονής τους."

    Τι χαρτια χρειάζονται να προσκομίσεις σύμφωνα με την πρεσβεία στο Λονδίνο;

    "• Αίτηση προς Ελληνική Προξενική Αρχή (συμπληρώνεται στο Προξενικό Γραφείο).
    • Διαβατήριο ή Αστυνομική ταυτότητα ή πιστοποιητικό εγγραφής σε Δημοτολόγιο, σε οποία εμφαίνεται εγγραφή σε Μητρώα Αρρένων (πρωτότυπα και φωτοτυπίες).
    • Βεβαιώσεις εκπαιδευτικών ιδρυμάτων (πτυχία και αναλυτική βαθμολογία), βεβαιώσεις εργοδοτών, μισθολογικές καταστάσεις (μηνιαίες), εκκαθαριστικά σημειώματα Εφορίας P60, αντίγραφα κίνησης τραπεζικών λογαριασμών (μηνιαία), λογαριασμοί δημοτικών οργανισμών και οργανισμών κοινής ωφελείας (council tax, utility bills), οποιαδήποτε άλλα στοιχεία τα οποία αποδεικνύουν συνεχή μόνιμη διαμονή στο εξωτερικό (πρωτότυπα και φωτοτυπίες).
    • Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι ελεύθερος επαγγελματίας, ως αποδείξεις εργασίας εκλαμβάνονται τα ακόλουθα: σύσταση εταιρείας, επιστολή του λογιστή, δήλωση εισοδήματος στην εφορία."


    Σε άλλες χώρες ΔΕΝ ζητάνε τα ίδια, ρώτα στο τοπικό προξενείο πρεσβεία.


    Αν κλείσεις 7 χρόνια βιοπορισμού ή 11 χρόνια ανεξάρτητα εαν δούλευες ή οχι μπορείς να πάρεις την ιδιοτητα του Μόνιμου Κατοίκου Εξωτερικού που σου δίνει μόνιμη αναβολή για όσο μένεις στο εξωτερικό.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ ως πολύ κακός και μάλιστα όντας διεθνιστής και (τι άλλο με έχουν πει εδώ; ) "αριστερούλης", δεν είναι και ό,τι χειρότερο να κάνεις τη θητεία σου και να ξεμπερδεύεις.

    Τελείωνε με το PhD και βάλτο μπρος. Ειδάλλως, ψάξε με δικηγόρο, μάθε και πράξε αναλόγως αλλά εντός συστήματος
    Έχοντας πάει και εγώ, διαφωνώ. Στρατό πας αν είναι 18 μετά από πανελλήνιες. Μεγάλος δεν πας. Τώρα το παλικάρι έχει momentum επαγγελματικά, είναι βλακεία να το χαλάσει. Το καλύτερο είναι ότι κάποια στιγμή κάνει ένα μήνα και εξαγοράζει.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας