Σελ. 5 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 283
  1. #61
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πηρα τηλεφωνο στο προξενειο και μου ειπαν οτι μεχρι να καταταγω δε χρειαζεται να κανω κατι για την ανυποταξια. Μονο αν θελω μετα να παω ελλαδα πρεπει να κανω αιτηση με κατι χαρτια μηνες πριν γιατι παιρνει καιρο λεει. Την αιτηση μου ειπε μπορεις να τη κανεις ανα 6μηνο (2 φορες το χρονο).
    Μου ειπε οτι θα μπορουσα να κανω αιτηση για νεα αναβολη αλλα
    1)ειναι δυσκολο να τη παρω
    2)ειναι για 1 χρονο μονο
    Μάλλον εννοούν την αναβολή σαν "εξέχων επιστήμων" του εξωτερικού.
    Εγώ την πήρα αλλά ήμουν στο post-doc μου. Δεν κατάλαβα ότι ήταν δύσκολο απλά ήθελε μπόλικη χαρτούρα και είναι για ένα χρόνο.
    Το καλό είναι ότι δε θα βγεις ανυπότακτος ή ακόμα και αν βγεις, διαγράφεται το 6χίλιαρο πρόστιμο.

    Μη σε πιάνει δέος με τον τίτλο ("εξέχων επιστήμων" του εξωτερικού). Θα γράψουν 2-3 καθηγητές ότι είσαι μοναδικό φαινόμενο που δεν πρέπει να χαθεί (όλοι δείχνουν μια κατανόηση όταν ακούνε για στρατό & γράφουν υπερβολές) και λογικά θα δουλέψει.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #62
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αλλαγές στη στρατιωτική θητεία - Τι ισχύει για πολυτέκνους και ανυπότακτους

    Συγκεκριμένα ο Παναγιώτης Ρήγας ανέφερε πως «η θητεία γίνεται εξάμηνη για όλα τα παιδιά που θα υπηρετήσουν και είναι πάνω από πέντε σε μία οικογένεια. Δεύτερον, υπάρχει τακτοποίηση των ανυπότακτων. Αν μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 2020 πάνε φαντάροι, κλείνουν όλα τα θέματα που είχαν στρατολογικά, ποινικά ή διοικητικά. Για τους αντιρρησίες συνείδησης που επιθυμούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της θητείας τους κατεβαίνει το όριο»

  3. #63
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    στη σελιδα stratologia.gr γιατι λεει
    "Επιτρέπεται η είσοδος και η παραμονή σου στην Ελλάδα, χωρίς έλεγχο της στρατολογικής σου κατάστασης, για χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να υπερβαίνει τις τριάντα (30) ημέρες συνολικά ή τμηματικά κατ' έτος."
    Τι εννοει χωρις ελεγχο? Απο το προξενειο μου ειπαν οτι για να παω ελλαδα πρεπει να κανω κατι χαρτια ωστε να μου δωσουν βεβαιωση.

  4. #64
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved

  5. #65
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Μιας και βλέπω πολλούς συναδέλφους Phd Candidates στο εξωτερικό ας ρίξω και εγώ την ερώτηση μου.

    Τι γίνεται αν ακόμη κανείς διδακτορικό και φτάσεις 31 που είναι η Max αναβολή για Phd ( απ όσο ξέρω);
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  6. #66
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από profitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και βλέπω πολλούς συναδέλφους Phd Candidates στο εξωτερικό ας ρίξω και εγώ την ερώτηση μου.

    Τι γίνεται αν ακόμη κανείς διδακτορικό και φτάσεις 31 που είναι η Max αναβολή για Phd ( απ όσο ξέρω);
    Ποτε μπαινεις κανονικα?

    το αρχικο μου σχολιο ειναι ακριβως στην ιδια ερωτηση.

    Εγω δεν εκανα τιποτα. Ηρθε η προσκληση καταταξης και τελικα ειπαν οτι μπορω να κανω αιτηση για αναβολη για κοινωνικους λογους. Θελουν καποιο πιστοποιητικο και σου δινουν λογικα αναβολη μεχρι την επομενη φορα λογικα εσσο.
    Αν ακομα δεν εχεις τελειωσει που για μενα ισχυει απλα δε παω. Τωρα αν δε πας καθολου σου μπαινει προστιμο. Νομιζω με το τελευταιο νομοσχεδιο λενε οτι αν παμε μεχρι τελος 2020 τοτε φευγει το προστιμο.
    Για να πας ελλαδα για διακοπες πρεπει να βγαλεις καποιο χαρτι απο την ελληνικη πρεσβεια της περιοχης σου, παρε τηλεφωνο να σου πουνε τι χαρτια θελει. Μπορεις μεχρι 30 μερες το χρονο να πας ελλαδα αφου θεωρηθεις ανυποτακτος.

  7. #67
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Μόλις βγήκε ο αδερφός μου ΜΚΕ και μαζί με τη βεβαίωση του δώσανε και μια απόφαση "ακύρωσης επιβολής χρηματικού προστίμου σε ανυπότακτους". Εκεί λέει ότι δεν δικαιούται να καταβάλει τα 6000 ευρώ που επιβλήθηκαν με την τάδε απόφαση και έπρεπε να πληρωθούν στην τάδε ΔΟΥ. Τίποτα όμως για επιστροφή των χρημάτων εφόσον το πρόστιμο έχει πληρωθεί. Από το προξενείο δεν ήξεραν να του απαντήσουν, έχει ακούσει κανείς κάτι νέοτερο πάνω σε αυτό;

  8. #68
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    έγραψαν οτι δεν δικαιούται ή δεν υποχρεούται?????? δηλαδή WTF
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #69
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έγραψαν οτι δεν δικαιούται ή δεν υποχρεούται?????? δηλαδή WTF
    Δεν υποχρεούται γράφει, εγώ έγραφα βιαστικά.

    Το θέμα είναι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, πως μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά πίσω; Υπάρχει περίπτωση να κινηθεί η διαδικασία αυτόματα στη ΔΟΥ;

  10. #70
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις βγήκε ο αδερφός μου ΜΚΕ και μαζί με τη βεβαίωση του δώσανε και μια απόφαση "ακύρωσης επιβολής χρηματικού προστίμου σε ανυπότακτους". Εκεί λέει ότι δεν δικαιούται να καταβάλει τα 6000 ευρώ που επιβλήθηκαν με την τάδε απόφαση και έπρεπε να πληρωθούν στην τάδε ΔΟΥ. Τίποτα όμως για επιστροφή των χρημάτων εφόσον το πρόστιμο έχει πληρωθεί. Από το προξενείο δεν ήξεραν να του απαντήσουν, έχει ακούσει κανείς κάτι νέοτερο πάνω σε αυτό;
    Αυτό το σημείο είναι θολό. Σε επικοινωνία που είχα περισυ με την στρατολογία η στρατολογος μου είχε πει προφορικά ότι τυχόν χρήματα που έχουν καταβληθεί επιστρέφονται ως
    αχρεωστήτως καταβληθέντα εάν βγεις ΜΚΕ ή Ι5.
    Κανονικά αυτό θα γίνεται αυτόματα αν γίνεται.
    Ας επικοινωνήσει με την στρατολογία να μας πει τι γίνεται.

  11. #71
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να τα πάρω πίσω.
    Τα χαρίζω στο ελληνικό κράτος που με σπούδασε δωρεάν και με έστειλε να κάνω καριέρα έξω.

  12. #72
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Λοιπόν έλαβα το εξής εμαιλ απο την στρατολογία (είμαστε φιλαράκια ) :

    αντιγράφω για όποιον ενδιαφέρεται:

    1. Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με τα τηρούμενα στην Υπηρεσία μας στοιχεία, διατελείτε σε ανυποταξία και είναι δυνατό, εφόσον επιθυμείτε, να υπαχθείτε στις διατάξεις του άρθρου 19 του ν.4609/2019 (Α΄ 67) και να τακτοποιήσετε τις ποινικές και διοικητικές συνέπειες της ανυποταξίας σας.

    2. Συγκεκριμένα, από τις διατάξεις του ως άνω νόμου καθορίζεται ότι, όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία κατά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του (03 Μαΐ 2019), εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εφόσον καταταγούν προς εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων ή τύχουν αναβολής κατάταξης για λόγους υγείας ή απαλλαγούν από την υποχρέωση για στράτευση, μέχρι την 31 Δεκ 2020. Για αυτούς εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας, παραγράφονται και αίρονται οι ποινικές συνέπειες και διαγράφονται οι διοικητικές συνέπειες (πρόστιμα) που έχουν επιβληθεί και βεβαιωθεί στο σύνολό τους. Σε περίπτωση δε που μέρος αυτών έχει αποπληρωθεί, διαγράφεται το υπολειπόμενο ποσό.

    3. Επιπρόσθετα, σας γνωρίζουμε ότι με δεδομένο το γεγονός ότι εσείς έχετε συμπληρώσει το τριακοστό τρίτο (33ο) έτος της ηλικίας σας, είναι δυνατό, εφόσον επιθυμείτε, να εξαγοράσετε το υπόλοιπο των στρατιωτικών σας υποχρεώσεων, εφόσον καταταγείτε στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων και αφού προηγουμένως εκπληρώσετε στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση είκοσι (20) ημερών, κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 57 του ν.3421/2005 (Α΄ 302).

    4. Για τον υπολογισμό του χρηματικού ποσού, που θα πρέπει να καταβάλετε, λαμβάνεται υπόψη πιθανή υπαγωγή σας στις διατάξεις περί μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης και κατά συνέπεια, μπορεί να προκύψει σημαντική μείωση του χρηματικού ποσού καταβολής.

    5. Κατόπιν των παραπάνω, καλείστε όπως προσέλθετε ή επικοινωνήσετε με οποιαδήποτε Στρατολογική Υπηρεσία, για να ενημερωθείτε σχετικά και να προγραμματισθείτε για κατάταξη, προκειμένου να τύχετε των ευνοϊκών ρυθμίσεων που τίθενται από τους ανωτέρω νόμους.

  13. #73
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Και εγώ το έλαβα σήμερα.
    Archived και ignored.

  14. #74
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Δλδ (αν κατάλαβα καλά), ακόμα και να εξαγοράσεις, πάλι πρέπει να πας για 20 μέρες?
    Υπογραφή

  15. #75
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ (αν κατάλαβα καλά), ακόμα και να εξαγοράσεις, πάλι πρέπει να πας για 20 μέρες?
    Ναι, έχουμε και ένα βετεράνο εδώ στο φόρουμ αλλά έχει χαθεί τώρα τελευταία.

Σελ. 5 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας