Σελ. 11 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 283
  1. #151
    Από διάφορες ιστορίες σε αλλά φόρουμ παντως που έχω διαβάσει δεν έχει παίξει κάτι τέτοιο....ιδωμεν

  2. #152
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ναι.. όντως... δοκίμασε... Δική σου είναι η ζωή.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #153
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Συμφοιτητης μου που ηταν ανυποτακτος, καποια στιγμη σε ελεγχο τροχαιας στα διοδια (τυχαιος ελεγχος), το συστημα τον εδειξε ανυποτακτο. Οι αστυνομικοι του ειπαν θα ειδοποιησουν τη στρατολογια. Μετα απο καποιες εβδομαδες του ηρθε χαρτι να παρουσιαστει στην επομενη εσσο. Πηγε στην στρατολογια να δει αν μπορει να παρει αναβολη και του ειπαν οχι, αν δεν παρουσιαστει θα του ερθει προστιμο κτλ...

  4. #154
    Εγγραφή
    06-06-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αγαπητέ γιατρέ 667,
    Μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις στις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες σας που ,μάλιστα, είναι από έμπρακτη προσωπική σας εμπειρία.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    1.Όταν λέτε απόφαση, εννοείτε την απόφαση της στρατολογίας για ακύρωση(λόγω ΜΚΕ) του προστίμου των 6000 ευρώ ? Το ερώτώ επειδή η απόφαση αναφέρεται σε ακύρωση αλλά όχι σε επιστροφή ήδη καταβληθέντος προστίμου.
    2.Παρατήρησα σε σχετική απόφαση στενότατου συγγενικού μου προσώπου ότι η απόφαση ΔΕΝ φαίνεται να κοινοποιείται στην ΔΟΥ(κατοίκων εξωτερικού) και για το λόγο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω (αν γνωρίζετε φυσικά)πώς λαμβάνει γνώση η ΔΟΥ?
    Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ και πάλι αν θα είχατε την καλωσύνη να με διαφωτίσετε.

  5. #155
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Εδώ γιατρός 666

    1) εξαρτάται από την ημερομηνία κατά την οποία έλαβε χώρα η ανυποταξία (και πιθανός) πληρώθηκε το πρόστιμο. Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε αλλά κατά 99% ήταν επί κυβερνήσεως τσυριζα που καταργήθηκε η επιστροφή. Οπότε εάν είναι νέος ανυπότακτος δεν παίρνει δραχμή πίσω από το πρόστιμο που θα\έχει πληρώσει.

    2) Η ΔΟΥ λαμβάνει γνώση αλλά θέλει λίγο χρόνο μέχρι να επικοινωνήσουν οι υπηρεσίες. Εάν είναι να επιστραφούν χρήματα μπορεί να πάει 1-2 χρόνια μέχρι την επιστροφή.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #156
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dinos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ γιατρέ 667,
    Μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις στις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες σας που ,μάλιστα, είναι από έμπρακτη προσωπική σας εμπειρία.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    1.Όταν λέτε απόφαση, εννοείτε την απόφαση της στρατολογίας για ακύρωση(λόγω ΜΚΕ) του προστίμου των 6000 ευρώ ? Το ερώτώ επειδή η απόφαση αναφέρεται σε ακύρωση αλλά όχι σε επιστροφή ήδη καταβληθέντος προστίμου.
    2.Παρατήρησα σε σχετική απόφαση στενότατου συγγενικού μου προσώπου ότι η απόφαση ΔΕΝ φαίνεται να κοινοποιείται στην ΔΟΥ(κατοίκων εξωτερικού) και για το λόγο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω (αν γνωρίζετε φυσικά)πώς λαμβάνει γνώση η ΔΟΥ?
    Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ και πάλι αν θα είχατε την καλωσύνη να με διαφωτίσετε.
    1. Σωστά, η απόφαση δεν λέει κάτι για επιστροφή.
    2. Δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς γίνεται αλλά παίρνει 2 εβδομάδες περίπου. Με μια ερώτηση στην τοπική εφορία φαντάζομαι θα μπορούν να βοηθήσουν.

  7. #157
    Εγγραφή
    06-06-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ Σέυχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Προς γιατρό 667=Συγγνώμη του γίνομαι σχολαστικός.Μια ακόμα ερώτηση(που μου γεννήθηκε εκ των υστέρων-και ΑΝ,φυσικά, γνωριζετε):η ΔΟΥ ενημερώνει για την επιστροφή-κατάθεση στον λογ/σμό ή πρέπει να παρακολουθεί τον λογ/σμό ,πχ ανά 2-3 μέρες, ο ενδιαφερόμενος μπας και μπηκαν τα χρήματα?

  8. #158
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Περιοχή
    Zurich
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ελα ντε
    Γεια χαρα,
    Ιατρε667 καταλαβα σωστα οτι εσενα σου τα επεστρεψαν?

    Εγω θα κανω την διαδικασια τον Σεπτεμβριο οποτε και θα ενημερωσω αν ισχυει ακομα τοτε η επιστροφη

  9. #159
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Γεια σας,

    Είχα ξαναστείλει πριν κάποιους μήνες μνμ σχετικά με ανυποταξια εξωτερικού και το χαρτί από προξενείο. Η ιστορία μου:

    Μένω ΗΠΑ. Ανανέωσα το χαρτί ανυποταξίας πρόσφατα μετά από μάχη με το προξενείο στην Αμερική. Έρχομαι Ελλάδα για ένα θέμα υγείας στην οικογένεια μου. Θα πρέπει να μείνω από 6 μέχρι και 11 εβδομάδες. Άρα περνάω τις 30 ημέρες στα σίγουρα. Πάντα ταξιδεύω με ανταπόκριση μέσω Σέγκεν.

    Από ότι έχω καταλάβει μέσω Σέγκεν το πιο πιθανό και τρομακτικό σενάριο είναι δειγματοληπτικός έλεγχος διαβατηρίων - εγγράφων. Τότε την έκατσα. Αλλά όπως έχω αναφέρει ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο θα κάνει σημαντικό χειρουργείο και δεν μπορώ να μην είμαι Ελλάδα.

    Ερωτήσεις:

    Εάν με πιάσουν και πες βγω από αυτόφωρο μέσω δικηγόρου μπορώ:

    1) να ξανά προσπαθήσω να πετάξω παίζοντας στατιστικά ότι δεν μπορεί να πέφτω συνέχεια σε δειγματοληπτικούς ελέγχους εντός Σέγκεν

    2) Να διακόψω την ανυποταξία εξωτερικού. Αυτό από ότι έχω καταλάβει αυτομάτως αναιρεί περιορισμούς έως ότου με καλέσουν. Στο μεσοδιάστημα εγώ μπορώ να φύγω και να ζητήσω να γίνω ξανά ανυπότακτος εξωτερικού. Απλά τότε έρχεται ξανά πρόστιμο. Αρα διπλο πρόστιμο για εμένα.

    3) Επειδή έχω κλείσει τα 33 σκέφτομαι ότι εάν με πιάσουν τότε να ζητήσω να κάνω 20 μέρες και μετά καπάκι εξαγορά θητείας. Απλά επειδή εάν με πιάσουν κατευθείαν γίνομαι ανυπότακτος εσωτερικού για το στρατό η ερώτηση είναι «μπορει ένας ανυπότακτος εσωτερικού να κάνει εξαγορά θητείας; Υπάρχει πρόβλημα από το γεγονός ότι θα είμαι στα μάτια του στρατού ανυπότακτος εσωτερικού να ζητήσω εξαγορά θητείας;»

    Ειλικρινά εκτιμώ την οποιαδήποτε απάντηση.

  10. #160
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Αδελφε να πώ καταρχήν οτι σε καταλαβαίνω γιατι εχει τύχει να καρδιοχτυπήσω σε ελεγχο διαβατηρίων οταν ακόμα η κατάσταση μου ηταν ρευστή και ομολογώ -και ντρέπομαι για αυτο- οτι ένοιωσα ανακούφιση οταν απομάκρυναν απο την ουρά κάποιους δύστυχους μελαψούς για να ελέγξουν τα διαβατήρια τους.

    Απο εκεί και πέρα:
    Δεν βλέπω το λόγο για να σε σταματήσουν. Να σε σταματήσουν με ποια αιτιολογία;

    Οι 30 μέρες υπάρχουν ως όριο αλλά είναι δύσκολο να ελεγχθούν ή και να τεκμηριωθούν, οταν πήγα να βγάλω πχ διαβατήριο μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση οτι δεν διέμενα περισσότερες απο 30 μερες. πχ Μπορεί να ήρθες και να ταξιδεψες στα καπάκια για Ιταλία.

    Δεν συνιστώ σε κανέναν να παραβιάζει το όριο αλλά υπάρχει ο τύπος και η ουσία του νόμου. Και η ουσία είναι να μην είσαι κάτοικος Ελλάδας και παρουσιαζεσαι ως κάτοικος εξωτερικού.

    Τώρα εαν μπαινοβγαίνεις συχνά πχ κάθε μήνα και κάθεσαι εκεί παραβιάζεις και τον τύπο και την ουσία και σίγουρα θα στραβώσει.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  11. #161
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδελφε να πώ καταρχήν οτι σε καταλαβαίνω γιατι εχει τύχει να καρδιοχτυπήσω σε ελεγχο διαβατηρίων οταν ακόμα η κατάσταση μου ηταν ρευστή και ομολογώ -και ντρέπομαι για αυτο- οτι ένοιωσα ανακούφιση οταν απομάκρυναν απο την ουρά κάποιους δύστυχους μελαψούς για να ελέγξουν τα διαβατήρια τους.

    Απο εκεί και πέρα:
    Δεν βλέπω το λόγο για να σε σταματήσουν. Να σε σταματήσουν με ποια αιτιολογία;

    Οι 30 μέρες υπάρχουν ως όριο αλλά είναι δύσκολο να ελεγχθούν ή και να τεκμηριωθούν, οταν πήγα να βγάλω πχ διαβατήριο μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση οτι δεν διέμενα περισσότερες απο 30 μερες. πχ Μπορεί να ήρθες και να ταξιδεψες στα καπάκια για Ιταλία.

    Δεν συνιστώ σε κανέναν να παραβιάζει το όριο αλλά υπάρχει ο τύπος και η ουσία του νόμου. Και η ουσία είναι να μην είσαι κάτοικος Ελλάδας και παρουσιαζεσαι ως κάτοικος εξωτερικού.

    Τώρα εαν μπαινοβγαίνεις συχνά πχ κάθε μήνα και κάθεσαι εκεί παραβιάζεις και τον τύπο και την ουσία και σίγουρα θα στραβώσει.

    Καταρχάς να είσαι καλά για την απάντηση. Το εκτιμώ πολύ.

    Βασικά ισχύει αυτό με την ουσία του θέματος. Με εμένα το άδικο είναι ότι τα χρόνια ως ερευνητής σε πανεπιστήμιο της Αμερικής δεν μέτρησες καν. Είμαι 8 χρόνια με φορολογικές δηλώσεις και δεν με κάνουν ΜΚΕ. Το μόνο που κατάφερα μετά από μάχη είναι να ανανεώσω το χαρτί ανυπότακτου εξωτερικού. Αυτό.

    Επίσης έρχομαι Ελλάδα μια φορά τα 2 χρόνια. Να σου όμως που υπάρχει σοβαρό θέμα υγείας και πρέπει να κάτσω. Έχω σκεφτεί την οποιαδήποτε περίπτωση. Εάν με πιάσουν να πάω να κάνω εξαγορά. Ή να κλείσω μόνο εισιτήριο από Σέγκεν (χωρίς να αλλάζει κάτι αυτό). Ή να διακόψω την ανυποταξια και να την κάνω μετά αφού ουσιαστικά μέχρι να με καλέσουν είμαι άνετος. Έχω βρει και δικηγόρο για να με βοηθήσει σε περίπτωση που λέμε γίνει το κακό.

    Απλά είναι τόσο ενοχλητική η φάση. Και επειδή δεν ταξιδεύω συχνά Ευρώπη δεν έχω ιδέα τη γίνεται με τους ελέγχους. Ρωτάνε; Σταματάνε; Ελέγχουν; Από ότι θυμάμαι ούτε καν είδαν τίποτα απολύτως. Επίσης γνωρίζω ότι άτομα από Ευρώπη σπάνε το όριο των 30 ημερών αχαστα τόσα χρόνια. Χαλαρά θα έλεγα. Απλά εγώ έχω φρικάρει άγρια.

  12. #162
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Ταξιδεύω 9 χρόνια ποτέ δεν έχουν ρωτήσει ούτε εμένα ούτε κάποιον άλλο για στρατολογικά, απλώς όταν ήμουν στην ρευστή κατάσταση πάντα πήγαινα μέσω Σεγκεν και οχι πχ μέσω Σερβίας παρότι έβρισκα φθηνότερα εισιτήρια.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #163
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταξιδεύω 9 χρόνια ποτέ δεν έχουν ρωτήσει ούτε εμένα ούτε κάποιον άλλο για στρατολογικά, απλώς όταν ήμουν στην ρευστή κατάσταση πάντα πήγαινα μέσω Σεγκεν και οχι πχ μέσω Σερβίας παρότι έβρισκα φθηνότερα εισιτήρια.
    Το έπιασα. Να σε ρωτήσω:

    1) Που έμενες; Αγγλία; Άρα έκανες δυο πτήσεις;

    2) Έτυχε να μείνεις είτε αθροιστικά είτε με συνέχεια πάνω από 30 ημέρες;

    Και πάλι χίλια ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη για το πρήξιμο.

  14. #164
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dinos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ Σέυχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Προς γιατρό 667=Συγγνώμη του γίνομαι σχολαστικός.Μια ακόμα ερώτηση(που μου γεννήθηκε εκ των υστέρων-και ΑΝ,φυσικά, γνωριζετε):η ΔΟΥ ενημερώνει για την επιστροφή-κατάθεση στον λογ/σμό ή πρέπει να παρακολουθεί τον λογ/σμό ,πχ ανά 2-3 μέρες, ο ενδιαφερόμενος μπας και μπηκαν τα χρήματα?
    Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος μιας και ο μόνος λογαριασμός στο όνομα μου που θα μπορούσα να μεταφέρω μετά τα λεφτά ήταν ένας που είναι συνδικαιούχος ο πατέρας μου και το παρακολουθούσε αυτός. Νομίζω πάντως ότι δεν ειδοποιούν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα,
    Ιατρε667 καταλαβα σωστα οτι εσενα σου τα επεστρεψαν?

    Εγω θα κανω την διαδικασια τον Σεπτεμβριο οποτε και θα ενημερωσω αν ισχυει ακομα τοτε η επιστροφη
    Ναι και σε μένα και στον αδερφό μου επιστράφηκε το ποσό ακέραιο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lstm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    Είχα ξαναστείλει πριν κάποιους μήνες μνμ σχετικά με ανυποταξια εξωτερικού και το χαρτί από προξενείο. Η ιστορία μου:

    Μένω ΗΠΑ. Ανανέωσα το χαρτί ανυποταξίας πρόσφατα μετά από μάχη με το προξενείο στην Αμερική. Έρχομαι Ελλάδα για ένα θέμα υγείας στην οικογένεια μου. Θα πρέπει να μείνω από 6 μέχρι και 11 εβδομάδες. Άρα περνάω τις 30 ημέρες στα σίγουρα. Πάντα ταξιδεύω με ανταπόκριση μέσω Σέγκεν.

    Από ότι έχω καταλάβει μέσω Σέγκεν το πιο πιθανό και τρομακτικό σενάριο είναι δειγματοληπτικός έλεγχος διαβατηρίων - εγγράφων. Τότε την έκατσα. Αλλά όπως έχω αναφέρει ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο θα κάνει σημαντικό χειρουργείο και δεν μπορώ να μην είμαι Ελλάδα.

    Ερωτήσεις:

    Εάν με πιάσουν και πες βγω από αυτόφωρο μέσω δικηγόρου μπορώ:

    1) να ξανά προσπαθήσω να πετάξω παίζοντας στατιστικά ότι δεν μπορεί να πέφτω συνέχεια σε δειγματοληπτικούς ελέγχους εντός Σέγκεν

    2) Να διακόψω την ανυποταξία εξωτερικού. Αυτό από ότι έχω καταλάβει αυτομάτως αναιρεί περιορισμούς έως ότου με καλέσουν. Στο μεσοδιάστημα εγώ μπορώ να φύγω και να ζητήσω να γίνω ξανά ανυπότακτος εξωτερικού. Απλά τότε έρχεται ξανά πρόστιμο. Αρα διπλο πρόστιμο για εμένα.

    3) Επειδή έχω κλείσει τα 33 σκέφτομαι ότι εάν με πιάσουν τότε να ζητήσω να κάνω 20 μέρες και μετά καπάκι εξαγορά θητείας. Απλά επειδή εάν με πιάσουν κατευθείαν γίνομαι ανυπότακτος εσωτερικού για το στρατό η ερώτηση είναι «μπορει ένας ανυπότακτος εσωτερικού να κάνει εξαγορά θητείας; Υπάρχει πρόβλημα από το γεγονός ότι θα είμαι στα μάτια του στρατού ανυπότακτος εσωτερικού να ζητήσω εξαγορά θητείας;»

    Ειλικρινά εκτιμώ την οποιαδήποτε απάντηση.
    Νομίζω το υπεραναλύεις χωρίς λόγο. Από τη στιγμή που έχεις έγκυρο χαρτί ανυποταξίας πολύ δύσκολα θα έχεις πρόβλημα. Οι 30 μέρες δεν είναι εύκολο να αποδειχτούν και να θυμάσαι ότι αυτοί έχουν την υποχρέωση να αποδείξουν το αντίθετο και όχι εσύ. Εγώ τόσα χρόνια πετούσα χωρίς "έγκυρο" χαρτί - το έβγαλα 2 φορές, μια στην αρχή και μια για ανανέωση διαβατηρίου - ενώ μου λέγανε ότι θέλει ανανέωση κάθε 6 μήνες. Τη μία φορά που με σταματήσαν είχα πετάξει μέσω Σερβίας οπότε και βγήκα από Σένγκεν και πέρασα έλεγχο όπως έμπαινα Ελλάδα.

  15. #165
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lstm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    Είχα ξαναστείλει πριν κάποιους μήνες μνμ σχετικά με ανυποταξια εξωτερικού και το χαρτί από προξενείο. Η ιστορία μου:

    Μένω ΗΠΑ. Ανανέωσα το χαρτί ανυποταξίας πρόσφατα μετά από μάχη με το προξενείο στην Αμερική. Έρχομαι Ελλάδα για ένα θέμα υγείας στην οικογένεια μου. Θα πρέπει να μείνω από 6 μέχρι και 11 εβδομάδες. Άρα περνάω τις 30 ημέρες στα σίγουρα. Πάντα ταξιδεύω με ανταπόκριση μέσω Σέγκεν.

    Από ότι έχω καταλάβει μέσω Σέγκεν το πιο πιθανό και τρομακτικό σενάριο είναι δειγματοληπτικός έλεγχος διαβατηρίων - εγγράφων. Τότε την έκατσα. Αλλά όπως έχω αναφέρει ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο θα κάνει σημαντικό χειρουργείο και δεν μπορώ να μην είμαι Ελλάδα.

    Ερωτήσεις:

    Εάν με πιάσουν και πες βγω από αυτόφωρο μέσω δικηγόρου μπορώ:

    1) να ξανά προσπαθήσω να πετάξω παίζοντας στατιστικά ότι δεν μπορεί να πέφτω συνέχεια σε δειγματοληπτικούς ελέγχους εντός Σέγκεν

    2) Να διακόψω την ανυποταξία εξωτερικού. Αυτό από ότι έχω καταλάβει αυτομάτως αναιρεί περιορισμούς έως ότου με καλέσουν. Στο μεσοδιάστημα εγώ μπορώ να φύγω και να ζητήσω να γίνω ξανά ανυπότακτος εξωτερικού. Απλά τότε έρχεται ξανά πρόστιμο. Αρα διπλο πρόστιμο για εμένα.

    3) Επειδή έχω κλείσει τα 33 σκέφτομαι ότι εάν με πιάσουν τότε να ζητήσω να κάνω 20 μέρες και μετά καπάκι εξαγορά θητείας. Απλά επειδή εάν με πιάσουν κατευθείαν γίνομαι ανυπότακτος εσωτερικού για το στρατό η ερώτηση είναι «μπορει ένας ανυπότακτος εσωτερικού να κάνει εξαγορά θητείας; Υπάρχει πρόβλημα από το γεγονός ότι θα είμαι στα μάτια του στρατού ανυπότακτος εσωτερικού να ζητήσω εξαγορά θητείας;»

    Ειλικρινά εκτιμώ την οποιαδήποτε απάντηση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το υπεραναλύεις χωρίς λόγο. Από τη στιγμή που έχεις έγκυρο χαρτί ανυποταξίας πολύ δύσκολα θα έχεις πρόβλημα. Οι 30 μέρες δεν είναι εύκολο να αποδειχτούν και να θυμάσαι ότι αυτοί έχουν την υποχρέωση να αποδείξουν το αντίθετο και όχι εσύ. Εγώ τόσα χρόνια πετούσα χωρίς "έγκυρο" χαρτί - το έβγαλα 2 φορές, μια στην αρχή και μια για ανανέωση διαβατηρίου - ενώ μου λέγανε ότι θέλει ανανέωση κάθε 6 μήνες. Τη μία φορά που με σταματήσαν είχα πετάξει μέσω Σερβίας οπότε και βγήκα από Σένγκεν και πέρασα έλεγχο όπως έμπαινα Ελλάδα.
    Συμφωνώ με τον doctor αν και σε καταλαβαίνω.
    Λίγες φορές έπεσα σε έλεγχο διαβατηρίων από αστυνομία αν και εγώ ήμουν τακτοποιημένος.

    Από όσο θυμάμαι όταν πας στρατό (παρουσιάζεσαι) παύουν όλοι οι περιορισμοί ανυποταξίας. Εκεί αν είσαι στα ηλικιακά όρια κάνεις τη βασική εκπαίδευση (20 μέρες), εξαγοράζεις και φεύγεις.
    Την αίτηση την κάνεις αφού μπεις (άρα θα έχει διαγραφεί και όποια ανυποταξία), οπότε δεν τίθεται θέμα αν θα σε αφήσουν να την εξαγοράσεις.
    (Προφανώς όλα αυτά τα διπλοτσεκάρεις πριν το κάνεις.)

    Σε 20+ μέρες θα είσαι σπίτι σου (και με μερικά χιλιάρικα μείον).
    Εγώ αυτό έκανα. Πήρα 1 μήνα άδεια από τη δουλειά μου τους έδωσα και κάποια λεφτά - που δεν είναι τόσα πολλά αν παίρνεις έναν καλό μισθό έξω - και δεν ασχολήθηκα ξανά.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 11 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 691011121316 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας