Σελ. 6 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 283
  1. #76
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να τα πάρω πίσω.
    Τα χαρίζω στο ελληνικό κράτος που με σπούδασε δωρεάν και με έστειλε να κάνω καριέρα έξω.
    Πίσω από το ελληνικό κράτος όμως βρίσκονται οι φορολογούμενοι που πληρώνουν για τη "δωρεάν" παιδεία. Να δούμε πότε επιτέλους θα βάλουμε μυαλό και θα προσαρμόσουμε τα ελληνικά πανεπιστήμια στις πραγματικές ανάγκες της Ελλάδας, συνδέοντάς τα με την αγορά εργασίας (όποια και αν είναι αυτή την κάθε περίοδο).

  2. #77
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ (αν κατάλαβα καλά), ακόμα και να εξαγοράσεις, πάλι πρέπει να πας για 20 μέρες?
    ναι. στη βασική ήμουν με δυο παιδιά που απολύθηκαν πριν τελειώσει η βασική! νομίζω για 3 βδομάδες αξίζει να πας ως εμπειρία. σε καμία περίπτωση δεν εχει κανένα νόημα να πας για 9-12 μήνες, αλλά 20 μέρες σαφέστατα!
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #78
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι. στη βασική ήμουν με δυο παιδιά που απολύθηκαν πριν τελειώσει η βασική! νομίζω για 3 βδομάδες αξίζει να πας ως εμπειρία. σε καμία περίπτωση δεν εχει κανένα νόημα να πας για 9-12 μήνες, αλλά 20 μέρες σαφέστατα!
    Σε ιδανικές συνθήκες ίσως. Αλλά στην πραγματικότητα δεν αξίζει ούτε να περάσεις την πύλη. Από τους 9 χαμένους μήνες της ζωής μου, ο πρώτος μήνας στο κέντρο ήταν με διαφορά ο χειρότερος στην εγκεφαλική αναπηρία που συμβαίνει μέσα σε αυτό το πράγμα που λέγεται στρατός.

    Πιο χρήσιμο θα ήταν να έστελναν τον κόσμο κατευθείαν σε μονάδα, και να έκανε εκεί τη βασική.

  4. #79
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ιδανικές συνθήκες ίσως. Αλλά στην πραγματικότητα δεν αξίζει ούτε να περάσεις την πύλη. Από τους 9 χαμένους μήνες της ζωής μου, ο πρώτος μήνας στο κέντρο ήταν με διαφορά ο χειρότερος στην εγκεφαλική αναπηρία που συμβαίνει μέσα σε αυτό το πράγμα που λέγεται στρατός.

    Πιο χρήσιμο θα ήταν να έστελναν τον κόσμο κατευθείαν σε μονάδα, και να έκανε εκεί τη βασική.
    9 μήνες όχι δε λέει, αλλά 3 βδομάδες είναι σούπερ
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #80
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Και πόσο κοστίζει η εξαγορά της θητείας αν κάνεις 3 εβδομάδες;

  6. #81
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    6000 euro

  7. #82
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πόσο κοστίζει η εξαγορά της θητείας αν κάνεις 3 εβδομάδες;
    Μη πάρω κανένα στο λαιμό μου, αλλά θυμάμαι 6 χιλιάρικα. Βέβαια αυτό ήταν για 12 μήνη θητεία
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #83
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    6000 euro
    ειπα ψέματα ειναι 810 ευρώ το μηνα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ 4.pdf 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  195,8 KB 
ID: 205382

  9. #84
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560


    Δηλαδή αν υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω εννιάμηνο, και κάνω 20 ημέρες, τότε θα πρέπει να πληρώσω 8,33 x 810 = 6750€;
    Θα το συζητούσα αν μου αφαιρούσαν τα 6 χιλιάρικα που έχω πληρώσει, δηλαδή να έκανα 20 ημέρες και να πλήρωνα τα επιπλέον 750€.

    - - - Updated - - -

    Για να το εξηγήσω καλύτερα, σε λιγότερο από 2 χρόνια θα δικαιούμαι οριστική απαλλαγή.
    Μάλιστα υποτίθεται ότι όταν πάρω αυτήν την οριστική απαλλαγή θα μπορώ να ζητήσω πίσω τα 6 χιλιάρικα, αν και κάποιοι λένε ότι πλέον δεν επιστρέφονται.

    Εν πάση περιπτώση, προσωπικά δε θέλω πίσω τα 6 χιλιάρικα.
    Όμως μεταξύ του να περιμένω άλλα 2 χρόνια για να πάρω οριστική απαλλαγή (με ένα μικρό οικονομικό κόστος αν πρέπει να πληρώσω παράβολα κλπ), και του να πάω τώρα για 20 ημέρες και να πληρώσω 6750€ δεν υπάρχει σύγκριση. Προφανώς θα περιμένω λίγο ακόμα.
    Αν η δεύτερη επιλογή ήταν να πληρώσω πολύ λιγότερο, φυσικά θα το σκεφτόμουν.

  10. #85
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Λογικά θα παίζει συμψηφισμός.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  11. #86
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αν παίζει και δεν το γράφουν είναι στόκοι.
    Γράφει ξεκάθαρα ότι θα σου διαγράψουν το υπόλοιπο πρόστιμο (το κομμάτι που δεν έχεις πληρώσει), αλλά για το κομμάτι που έχεις πληρώσει δε γράφει τίποτα. Άρα το κρατάνε. Ή καταλαβαινω λάθος;

    - - - Updated - - -

    Tώρα μόλις πάντως πρόσεξα ότι ως ΜΚΕ δικαιούμαι να κάνω εξάμηνη θητεία αντί εννιάμηνης (και μάλιστα τμηματικά, σε δίμηνα).
    Άρα το ποσό που θα πρέπει να πληρώσω είναι 5,33 x 810 = 4317€.
    Και πάλι πολλά είναι.
    Αν μου αναγνωρίσουν τα 6 χιλιάρικα, δηλαδή να μου βγει δωρεάν, τότε το συζητάω να πάω για 20 ημέρες.

  12. #87
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Είχα διαβάσει παλιότερα οτι δεν συμψηφίζονται αυτα που μπορεί να έχεις πληρώσει.
    Αλλα για σίγουρα κάποιος που ενδιαφέρεται πρέπει να ρωτήσει την στρατολογία

  13. #88
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα διαβάσει παλιότερα οτι δεν συμψηφίζονται αυτα που μπορεί να έχεις πληρώσει.
    Αλλα για σίγουρα κάποιος που ενδιαφέρεται πρέπει να ρωτήσει την στρατολογία
    Προσωπικά με τα λίγα Ελληνικά μου βλέπω ότι δεν συμψηφίζονται. Άρα δεν έχω κανένα λόγο να πάρω τηλέφωνο.
    Άσε που προσπάθησα να πάρω πριν λίγους μήνες (όταν μας είχαν στείλει ένα περίεργο e-mail) και δε μπόρεσα να βρω κανέναν να το σηκώσει.

    Την ενέργεια που θα ξόδευα για αυτό θα την ξοδέψω για να πάρω τηλέφωνο την πρεσβεία στη Μαδρίτη. Και αυτό γιατί αν καταφέρω να μου αναγνωρίσουν τους 6 μήνες που έκανα εκεί από το μεταπτυχιακό μου, φτάνω τα 11 χρόνια διαρκούς διαβίωσης στο εξωτερικό το Δεκέμβρη του 2019. Άρα πρέπει να μιλήσω μαζί τους για να δω αν υπάρχει τρόπος να αποδείξω ότι ήμουν εκεί 6 μήνες.

  14. #89
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά με τα λίγα Ελληνικά μου βλέπω ότι δεν συμψηφίζονται. Άρα δεν έχω κανένα λόγο να πάρω τηλέφωνο.
    Άσε που προσπάθησα να πάρω πριν λίγους μήνες (όταν μας είχαν στείλει ένα περίεργο e-mail) και δε μπόρεσα να βρω κανέναν να το σηκώσει.

    Την ενέργεια που θα ξόδευα για αυτό θα την ξοδέψω για να πάρω τηλέφωνο την πρεσβεία στη Μαδρίτη. Και αυτό γιατί αν καταφέρω να μου αναγνωρίσουν τους 6 μήνες που έκανα εκεί από το μεταπτυχιακό μου, φτάνω τα 11 χρόνια διαρκούς διαβίωσης στο εξωτερικό το Δεκέμβρη του 2019. Άρα πρέπει να μιλήσω μαζί τους για να δω αν υπάρχει τρόπος να αποδείξω ότι ήμουν εκεί 6 μήνες.
    εγώ τους στέλνω εμαιλ, πάντα απαντανε

    Νομίζω αν πας τον τίτλο του μεταπτυχιακού ή/και μια βεβαίωση απο την σχολή οτι παρακολούθησες τα μαθήματα του μεταπτυχιακού για 6 μήνες θα μετρήσει.

  15. #90
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ τους στέλνω εμαιλ, πάντα απαντανε

    Νομίζω αν πας τον τίτλο του μεταπτυχιακού ή/και μια βεβαίωση απο την σχολή οτι παρακολούθησες τα μαθήματα του μεταπτυχιακού για 6 μήνες θα μετρήσει.
    To προξενείο στο Αμβούργο μου είπε ότι θα πρέπει να εκδόσει το σχετικό έγγραφο το προξενείο (πρεσβεία) της Μαδρίτης. Γενικά για να αποδείξω τα 11 χρόνια που έχω κάνει έξω, θα πρέπει να πάρω τα έγγραφα από τα προξενεία στις άλλες χώρες (Ελβετία και Ισπανία) και να τα φέρω όλα μαζί (μαζί με τα έγγραφα από Γερμανία) στο προξενείο στο Αμβούργο.
    Που να είχα πάει και κανένα χρόνο Νέα Ζηλανδία που το σκεφτόμουν σε κάποια φάση.

Σελ. 6 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας