Σελ. 17 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 283
  1. #241
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαγορά έχει νόημα κατά την γνώμη μου εάν επιστρέψεις στην Ελλάδα.
    Άλλιως ανυπότακτος εξωτερικού και στα 45 απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης.
    Βέβαια αυτά σε περίοδο ειρήνης γιατί σε περίπτωση επιστράτευσης και να μην έχεις πάει στρατό μπορεί να σε καλέσούνε.
    Και να σε καλέσουνε δεν έγινε και τίποτα αν ζεις στο εξωτερικό

  2. #242
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εν πάση περιπτώσει, αν μπορώ να πάρω πίσω τα παλιά 6 χιλιάρικα ευχαρίστως να τους τα ξαναδώσω.
    Από αυτό θα κριθεί η απόσταση.

    Έχουμε τώρα ξαφνικά θέμα με την υγεία του πατέρα μου εντελώς από το πουθενά, και για να έρθω Ελλάδα να βοηθήσω όσο μπορώ έπρεπε να μετρήσω τις μέρες.
    Από αυτό σκέφτηκα να τα ψάξω λίγο και να δω αν έχει νόημα απλά να κάνω 20 μέρες θητεία και να ξεμπλέξω.
    Άσε που πλέον μου επιτρέπει η εταιρία που δουλεύω τώρα να δουλεύω από Ελλάδα 3 μήνες το χρόνο άρα με ενδιαφέρει να μπορώ να έρχομαι εδώ αν χρειαστεί κάτι.

  3. #243
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Τα 6 χιλιάρικα συν τόκους επιστρέφονται από την εφορία όταν πάρεις το status του Μόνιμου Κατοίκου Εξωτερικού.

    Ως ΜΚΕ πάντως δεν θα έχεις τον περιορισμό των 30 ημερών ανά ημερολογιακό έτος εντός Ελλάδος, γιατί πλέον θα έχεις το δικαίωμα να είσαι στη χώρα μέχρι και 6μηνο.

  4. #244
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Περιοχή
    Zurich
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ελα ντε
    το προστιμο των 6000 επιστρεφεται οταν βγεις ΜΚΕ, επιβεβαιωμενο προσωπικα και μαλιστα επιστρεφεται σχετικα γρηγορα. Θα επρεπε να το ειχες κανει με το που συμπληρωσες τα κριτηρια (ή τελος παντων asap) για να αποφυγεις πιθανες εκπληξεις απο δικαστηρια στο μελλον.
    (διαφωνω σχετικα με τους τοκους αλλα δεν ειναι το θεμα εδω της συζητησης).

  5. #245
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Βασικά όλα αυτά κατά τη γνώμη μου είναι αστεία ποσά για κάποιον που ζει σε κεντρική Ευρώπη κλπ κλπ.
    Και σου αφήνει το πεδίο ελεύθερο αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να έρθεις Ελλάδα για μια ενδιαφέρουσα επαγγελματική εμπειρία.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #246
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Συγνώμη, αλλά αν δεν ξέρεις την προσωπική κατάσταση του καθένα δε μπορείς έτσι ελαφρά την καρδία να λες πως αυτά είναι αστεία ποσά για κάποιον που ζει σε κεντρική Ευρώπη.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #247
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.437
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη, αλλά αν δεν ξέρεις την προσωπική κατάσταση του καθένα δε μπορείς έτσι ελαφρά την καρδία να λες πως αυτά είναι αστεία ποσά για κάποιον που ζει σε κεντρική Ευρώπη.
    Οι νόμοι γύρω απ'το θέμα έτσι ήταν όμως. Όταν έφυγε εξωτερικό και έγραψε στα τέτοια του τη θητεία, έπρεπε να το περιμένει.

    Κι εγώ δεν γουστάρω στρατό, αλλά πήγα 9 μήνες για να μη τρέχω με έμμεσο τρόπο.

    Επιλογές είναι. Όλες έχουν ένα τίμημα.

    Άλλος βγάζει τρελόχαρτο (πανεύκολο) και κάθε 2 χρόνια τον τρέχουν να παρουσιάζεται, να φεύγει, μετά πάλι ξαναμανά.

    Το σωστό θα ήταν να καταργηθεί αυτό το αστείο με τη θητεία, αλλά όσο παραμένει σε ισχύ, ισχύουν και οι αντίστοιχες ποινές/ταλαιπωρίες.

  8. #248
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι νόμοι γύρω απ'το θέμα έτσι ήταν όμως. Όταν έφυγε εξωτερικό και έγραψε στα τέτοια του τη θητεία, έπρεπε να το περιμένει.

    Κι εγώ δεν γουστάρω στρατό, αλλά πήγα 9 μήνες για να μη τρέχω με έμμεσο τρόπο.

    Επιλογές είναι. Όλες έχουν ένα τίμημα.

    Άλλος βγάζει τρελόχαρτο (πανεύκολο) και κάθε 2 χρόνια τον τρέχουν να παρουσιάζεται, να φεύγει, μετά πάλι ξαναμανά.

    Το σωστό θα ήταν να καταργηθεί αυτό το αστείο με τη θητεία, αλλά όσο παραμένει σε ισχύ, ισχύουν και οι αντίστοιχες ποινές/ταλαιπωρίες.
    Βρε δεν αντιλέγω στα παραπάνω (ήταν κι ο λόγος που κι εγώ πήγα κι έκανα θητεία κανονικά πριν φύγω για έξω). Όμως ότι 6000€ είναι αστείο ποσό για κάποιον που ζει κεντρική Ευρώπη δεν ισχύει γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε την κατάσταση αυτού του κάποιου.

    Όπως αντίστοιχα επίσης δε μπορούμε να ξέρουμε τις συνθήκες εξ αιτίας των οποίων κάποιος έφυγε για να ζήσει έξω για να ερχόμαστε να του λέμε «έτσι είναι ο νόμος, το ήξερες». Θέλω να πω δε μπορούμε να τσουβαλιάζουμε συλλήβδην.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #249
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως ΜΚΕ πάντως δεν θα έχεις τον περιορισμό των 30 ημερών ανά ημερολογιακό έτος εντός Ελλάδος, γιατί πλέον θα έχεις το δικαίωμα να είσαι στη χώρα μέχρι και 6μηνο.
    Όπα, να κάτι που ή είχα ξεχάσει ή δεν το είχα δει ποτέ.
    Άρα το ΜΚΕ είναι πραγματικά αναβάθμιση.


    Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον megahead, δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε.
    Eγώ έφυγα από την Ελλάδα πριν καν έρθει η κρίση ακριβώς με σκοπό να μην πάω στρατό. Δηλαδή πήρα το πτυχίο μου, έψαχνα δουλειά για 5-6 μήνες εδώ αλλά ταυτόχρονα και έξω και όταν ήρθε η πρώτη προσφορά την έκανα χωρίς καν να το σκεφτώ. Είναι άδικο για κάποιον που έφυγε από ανάγκη να τον τσουβαλιάζετε με εμένα.

  10. #250
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Ο λόγος που πήρα Ι5 ήταν ότι δεν προσφερόταν πραγματική λύση για κάποιον που έχει φτιάξει τη ζωή του στο εξωτερικό και δε θέλει να γίνει κλητήρας πρεσβείας και καραβανάδων. Εξηγούμαι:

    - Ανυπότακτος εξωτερικού: Μια μεσοβέζικη ανοησία, είσαι ανυπότακτος αλλά δεν είσαι κιόλας, δικαιούσαι διαβατήριο αλλά χτυπάει και στην έξοδό σου από τη χώρα, αν ο συνοριοφύλακας δε ξέρει τι σημαίνει θα φας και λίγη ώρα να του εξηγήσεις οπότε ταξίδευε με ένα φάκελο χαρτιά μαζί. Θα φας 6.000 ευρώ πρόστιμο αλλά μη τα πληρώσεις, γιατί θα σου σβηστούν, αλλά θα τοκίζονται κιόλας. Ένας μύλος, αυθεντικό άρωμα Ελλάδας
    - ΜΚΕ: καθαρή λύση για όσους δεν έχουν σκοπό να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Πρακτικά αδύνατο για έναν άνθρωπο να το καταφέρει αν έχει μείνει σε πάνω από μία χώρες, διότι υποθέτοντας ότι δουλεύει full-time, θα πρέπει επίσης να βγάλει άκρη με α) στρατολογία και β) ΔΥΟ προξενείες/πρεσβείες για να μαζέψει ό,τι χαρτούρα θέλει. Φέξε μου και γλίστρησα
    - Εξαγορά: Δυστυχώς δεν υπάρχει ως καθαρή λύση, και το θεωρώ παράλογο. Δηλαδή φίλε, μένω στο εξωτερικό πόσα χρόνια. Θητεία από εμένα δε θα δεις, γιατί να μην μου δίνεις την επιλογή να δώσω X χιλιάρικα και να μη με ξαναενοχλήσεις; Ναι, ξέρω, γεννήθηκα Έλληνας, έχω υποχρεώσεις, πέθαναν άλλοι για την ελευθερία μου κλπ κλπ. Αλλά δε μπορεί να μην υπάρχει ένα ποσό που να με απελευθερώνει. Κάντο και 10 χιλιάρικα. Και δώστα μετά σε έναν άνθρωπο που δεν έχει δουλειά για να κάνει το γοπινγκ. Μάλλον makes too much sense για τον ΕΣ
    - Ι5: ανήθικο, λαμογιά ναι ξέρω. Αλλά δίνει αυτό που όλες οι νόμιμοι οδοί δεν δίνουν, όσο παράλογο κι αν ακούγεται: Μια τυπική διαδικασία, όπως όλες οι δουλειές σε δημόσιες υπηρεσίες. Κουβαλάς ένα φάκελο από το Φρουραρχείο στο Ρουφ, 2-3 φορές για 3 χρόνια, δίνεις τα ίδια χαρτιά σε μια επιτροπή και ξεμπερδεύεις απ' τον στρατό για πάντα. Το πολύ πολύ να προσπαθήσουν να σε ψαρώσουν με γελοιότητες τύπου «θα σου πάρουμε το δίπλωμα». Αλλά τελειώνει εκεί το ζήτημα. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΜΑ, ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ. Ούτε είσαι και δεν είσαι ανυπότακτος, κάτσε να δούμε πόσες μέρες έκατσες, άστο να τοκίζεται, μην το αφήσεις να τοκίζεται θα σου επιστραφεί, μετά τα 35 αλλά πριν τα 45, μετά τα 45 αλλά πριν την μόνιμη φαλάκρα και άλλα ωραία ελληνικά.

    Bottom line: Όποιος θέλει να ξεμπερδέψει πραγματικά με τον στρατό, ή υπηρετεί ή παίρνει Ι5. Οτιδήποτε άλλο είναι μόνιμο τρέξιμο. Αυτό προτείνω σε όποιον έχει φτιάξει τη ζωή του αλλού.

  11. #251
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Γιωτόμπαλα του κόσμου ενωθείτε


  12. #252
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Γεμίσαμε γιωτάδες!
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  13. #253
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    - ΜΚΕ: καθαρή λύση για όσους δεν έχουν σκοπό να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Πρακτικά αδύνατο για έναν άνθρωπο να το καταφέρει αν έχει μείνει σε πάνω από μία χώρες, διότι υποθέτοντας ότι δουλεύει full-time, θα πρέπει επίσης να βγάλει άκρη με α) στρατολογία και β) ΔΥΟ προξενείες/πρεσβείες για να μαζέψει ό,τι χαρτούρα θέλει. Φέξε μου και γλίστρησα
    Εκεί έχω κολλήσει με το ΜΚΕ. Έχω καλύψει από φέτος τον Οκτώβρη τα 11 χρόνια διαρκούς παρουσίας έξω αλλά σε 2 χώρες, και δεν έχω ακόμα ασχοληθεί.
    Προηγουμένως τα είχα καλύψει αλλά σε 3 χώρες, και στη μια δε γράφτηκα ποτέ ως κάτοικος στο δήμο και θα ήταν πολύ δύσκολο να τους πείσω να μου το αναγνωρίσουν (πήγα για ένα εξάμηνο του μεταπτυχιακού στη Μαδρίτη).

  14. #254
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.437
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που πήρα Ι5 ήταν ότι δεν προσφερόταν πραγματική λύση για κάποιον που έχει φτιάξει τη ζωή του στο εξωτερικό και δε θέλει να γίνει κλητήρας πρεσβείας και καραβανάδων. Εξηγούμαι:

    - Ανυπότακτος εξωτερικού: Μια μεσοβέζικη ανοησία, είσαι ανυπότακτος αλλά δεν είσαι κιόλας, δικαιούσαι διαβατήριο αλλά χτυπάει και στην έξοδό σου από τη χώρα, αν ο συνοριοφύλακας δε ξέρει τι σημαίνει θα φας και λίγη ώρα να του εξηγήσεις οπότε ταξίδευε με ένα φάκελο χαρτιά μαζί. Θα φας 6.000 ευρώ πρόστιμο αλλά μη τα πληρώσεις, γιατί θα σου σβηστούν, αλλά θα τοκίζονται κιόλας. Ένας μύλος, αυθεντικό άρωμα Ελλάδας
    - ΜΚΕ: καθαρή λύση για όσους δεν έχουν σκοπό να επιστρέψουν στην Ελλάδα. Πρακτικά αδύνατο για έναν άνθρωπο να το καταφέρει αν έχει μείνει σε πάνω από μία χώρες, διότι υποθέτοντας ότι δουλεύει full-time, θα πρέπει επίσης να βγάλει άκρη με α) στρατολογία και β) ΔΥΟ προξενείες/πρεσβείες για να μαζέψει ό,τι χαρτούρα θέλει. Φέξε μου και γλίστρησα
    - Εξαγορά: Δυστυχώς δεν υπάρχει ως καθαρή λύση, και το θεωρώ παράλογο. Δηλαδή φίλε, μένω στο εξωτερικό πόσα χρόνια. Θητεία από εμένα δε θα δεις, γιατί να μην μου δίνεις την επιλογή να δώσω X χιλιάρικα και να μη με ξαναενοχλήσεις; Ναι, ξέρω, γεννήθηκα Έλληνας, έχω υποχρεώσεις, πέθαναν άλλοι για την ελευθερία μου κλπ κλπ. Αλλά δε μπορεί να μην υπάρχει ένα ποσό που να με απελευθερώνει. Κάντο και 10 χιλιάρικα. Και δώστα μετά σε έναν άνθρωπο που δεν έχει δουλειά για να κάνει το γοπινγκ. Μάλλον makes too much sense για τον ΕΣ
    - Ι5: ανήθικο, λαμογιά ναι ξέρω. Αλλά δίνει αυτό που όλες οι νόμιμοι οδοί δεν δίνουν, όσο παράλογο κι αν ακούγεται: Μια τυπική διαδικασία, όπως όλες οι δουλειές σε δημόσιες υπηρεσίες. Κουβαλάς ένα φάκελο από το Φρουραρχείο στο Ρουφ, 2-3 φορές για 3 χρόνια, δίνεις τα ίδια χαρτιά σε μια επιτροπή και ξεμπερδεύεις απ' τον στρατό για πάντα. Το πολύ πολύ να προσπαθήσουν να σε ψαρώσουν με γελοιότητες τύπου «θα σου πάρουμε το δίπλωμα». Αλλά τελειώνει εκεί το ζήτημα. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΟΜΙΜΑ, ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ. Ούτε είσαι και δεν είσαι ανυπότακτος, κάτσε να δούμε πόσες μέρες έκατσες, άστο να τοκίζεται, μην το αφήσεις να τοκίζεται θα σου επιστραφεί, μετά τα 35 αλλά πριν τα 45, μετά τα 45 αλλά πριν την μόνιμη φαλάκρα και άλλα ωραία ελληνικά.

    Bottom line: Όποιος θέλει να ξεμπερδέψει πραγματικά με τον στρατό, ή υπηρετεί ή παίρνει Ι5. Οτιδήποτε άλλο είναι μόνιμο τρέξιμο. Αυτό προτείνω σε όποιον έχει φτιάξει τη ζωή του αλλού.
    Μόνο 3 χρόνια σε τρέχουν με το Ι5; Γιατί εγώ άλλο ξέρω.

    Και γενικώς, ούτε αυτό είναι λύση γιατί με Ι5 μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα αν θέλεις να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα.

    Και φαντάζομαι Ι5 ψυχολογικό έτσι; Ακόμα χειρότερα. Πρέπει δηλαδή να θεωρείσαι τρελός για να γλιτώσεις τη θητεία.

    Προσωπικά δεν το δέχομαι αυτό. Αλλά ο καθένας όπως κρίνει για τον εαυτό του. Σαν συμβουλή δεν θα την έδινα πάντως, γιατί κάποιος μπορεί αύριο μεθαύριο να θέλει πχ να βγάλει άδεια security.

    Με Ι5 ψυχολογικό, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωτόμπαλα του κόσμου ενωθείτε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεμίσαμε γιωτάδες!
    Καλά, μεταξύ μας, μία μπαρούφα είναι η θητεία. Είδαμε και τους ένοπλους. Άσε...

  15. #255
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο 3 χρόνια σε τρέχουν με το Ι5; Γιατί εγώ άλλο ξέρω.

    Και γενικώς, ούτε αυτό είναι λύση γιατί με Ι5 μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα αν θέλεις να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα.

    Και φαντάζομαι Ι5 ψυχολογικό έτσι; Ακόμα χειρότερα. Πρέπει δηλαδή να θεωρείσαι τρελός για να γλιτώσεις τη θητεία.

    Προσωπικά δεν το δέχομαι αυτό. Αλλά ο καθένας όπως κρίνει για τον εαυτό του. Σαν συμβουλή δεν θα την έδινα πάντως, γιατί κάποιος μπορεί αύριο μεθαύριο να θέλει πχ να βγάλει άδεια security.

    Με Ι5 ψυχολογικό, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό.
    2 φορές στα 3 χρόνια βασικά, μία 2ετή αναβολή και μετά απαλλαγή. Η διαδικασία δε διαφέρει πολύ από οποιαδήποτε δουλειά σε δημόσια υπηρεσία, πχ να πας εφορία κλπ ένα πρωινό. Ειλικρινά μια τυπική διαδικασία είναι. Εσύ τι ξέρεις;

    Το μόνο στο οποίο σε περιορίζει είναι η κατάταξη στα σώματα ασφαλείας. ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι φίδια των καραβανάδων μπας και ψαρώσει κανένας.

    Ακόμα και για το σεκιούριτι αμφιβάλλω ΠΑΡΑ πολύ, αλλά όπως και να 'χει, software engineer είμαι.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί έχω κολλήσει με το ΜΚΕ. Έχω καλύψει από φέτος τον Οκτώβρη τα 11 χρόνια διαρκούς παρουσίας έξω αλλά σε 2 χώρες, και δεν έχω ακόμα ασχοληθεί.
    Προηγουμένως τα είχα καλύψει αλλά σε 3 χώρες, και στη μια δε γράφτηκα ποτέ ως κάτοικος στο δήμο και θα ήταν πολύ δύσκολο να τους πείσω να μου το αναγνωρίσουν (πήγα για ένα εξάμηνο του μεταπτυχιακού στη Μαδρίτη).
    Ειλικρινά, καλά ξεμπερδέματα. Θέλει γερό στομάχι. ΠΜ αν αλλάξεις ποτέ γνώμη

Σελ. 17 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας