Σελ. 12 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 283
  1. #166
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος μιας και ο μόνος λογαριασμός στο όνομα μου που θα μπορούσα να μεταφέρω μετά τα λεφτά ήταν ένας που είναι συνδικαιούχος ο πατέρας μου και το παρακολουθούσε αυτός. Νομίζω πάντως ότι δεν ειδοποιούν.


    Ναι και σε μένα και στον αδερφό μου επιστράφηκε το ποσό ακέραιο

    Νομίζω το υπεραναλύεις χωρίς λόγο. Από τη στιγμή που έχεις έγκυρο χαρτί ανυποταξίας πολύ δύσκολα θα έχεις πρόβλημα. Οι 30 μέρες δεν είναι εύκολο να αποδειχτούν και να θυμάσαι ότι αυτοί έχουν την υποχρέωση να αποδείξουν το αντίθετο και όχι εσύ. Εγώ τόσα χρόνια πετούσα χωρίς "έγκυρο" χαρτί - το έβγαλα 2 φορές, μια στην αρχή και μια για ανανέωση διαβατηρίου - ενώ μου λέγανε ότι θέλει ανανέωση κάθε 6 μήνες. Τη μία φορά που με σταματήσαν είχα πετάξει μέσω Σερβίας οπότε και βγήκα από Σένγκεν και πέρασα έλεγχο όπως έμπαινα Ελλάδα.
    Να σαι καλά για την απάντηση. Όντως το υπέραναλύω χωρίς ουσία πλέον. Απλά ταξιδεύω πολύ σπάνια και δεν έχω ιδέα για τους ελέγχους εντός Σέγκεν. Από ότι φαίνεται είναι λίγοι οι έλεγχοι.

    Άσχετο είχες ποτέ μείνει πάνω από 30 μέρες;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με τον doctor αν και σε καταλαβαίνω.
    Λίγες φορές έπεσα σε έλεγχο διαβατηρίων από αστυνομία αν και εγώ ήμουν τακτοποιημένος.

    Από όσο θυμάμαι όταν πας στρατό (παρουσιάζεσαι) παύουν όλοι οι περιορισμοί ανυποταξίας. Εκεί αν είσαι στα ηλικιακά όρια κάνεις τη βασική εκπαίδευση (20 μέρες), εξαγοράζεις και φεύγεις.
    Την αίτηση την κάνεις αφού μπεις (άρα θα έχει διαγραφεί και όποια ανυποταξία), οπότε δεν τίθεται θέμα αν θα σε αφήσουν να την εξαγοράσεις.
    (Προφανώς όλα αυτά τα διπλοτσεκάρεις πριν το κάνεις.)

    Σε 20+ μέρες θα είσαι σπίτι σου (και με μερικά χιλιάρικα μείον).
    Εγώ αυτό έκανα. Πήρα 1 μήνα άδεια από τη δουλειά μου τους έδωσα και κάποια λεφτά - που δεν είναι τόσα πολλά αν παίρνεις έναν καλό μισθό έξω - και δεν ασχολήθηκα ξανά.
    Ναι αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Ουσιαστικά ο νόμος έχει πλάκα εδώ. Παρουσιάζεσαι και λες διακόπτω την ανυποταξια. Εάν το κανείς αυτό τότε αυτομάτως όλοι οι περιορισμοί σταματούν. Άρα μπορείς να πετάξεις. Απλά μετά έχεις ξανά πρόστιμο.

    Σχετικά με ανυπότακτους ναι μπορούν να διακόψουν την ανυποταξια και να εξαγοράσουν θητεία. Είμαι 33 άρα παίζει και αυτό το σενάριο εάν κοιμηθει ο θεός.

    Ερωτήσεις (εάν και εφόσον έχεις χρόνο):

    1) Εσυ αγόρασες την θητεία σου. Πριν την εξαγοράσεις ησουν ανυπότακτος ή ΜΚΕ;

    2) Σχετικά με τους ελέγχους διαβατηρίων που έπεσες. Ήταν στο τμήμα του αεροδρόμιο για πτήσεις εντός ή εκτός Σέγκεν;

    Ειλικρινά σε χιλιο ευχαριστώ για την απάντηση και τις εμπειριες σου.

  2. #167
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lstm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σαι καλά για την απάντηση. Όντως το υπέραναλύω χωρίς ουσία πλέον. Απλά ταξιδεύω πολύ σπάνια και δεν έχω ιδέα για τους ελέγχους εντός Σέγκεν. Από ότι φαίνεται είναι λίγοι οι έλεγχοι.

    Άσχετο είχες ποτέ μείνει πάνω από 30 μέρες;
    Σχεδόν κάθε χρόνο πάνω από 30 μέρες καθόμουν. Όπως είπε και ο Φανερός, η ουσία του νόμου είναι να μένεις στο εξωτερικό - έχουν βάλει ένα όριο που θεωρούν ότι το δείχνει που είναι 30 μέρες. Ε, αν τώρα έτυχε μια χρονιά και τις ξεπέρασα, δεν μετρούσα κιόλας. Διακοπές ήμουν και αυτό μπορούσα να το αποδείξω εύκολα.

    Σου ξαναλέω το υπεραναλύεις χωρίς να μπορείς να κάνεις και κάτι. Είμαι κι εγώ έτσι σαν άνθρωπος αλλά ειλικρινά αυτό ήταν κάτι που δεν με πολυαπασχόλησε εκτός από την πρώτη φορά που πέταξα σαν ανυπότακτος. Ακόμα κι όταν με σταματήσανε στον έλεγχο στην είσοδο στη χώρα και μου είπαν ότι δεν θα μπορώ να φύγω, έκλεισα άλλο εισιτήριο και όλα οκ. Και όλα αυτά χωρίς έγκυρο χαρτί ανυποταξίας όπως εσύ.

  3. #168
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν κάθε χρόνο πάνω από 30 μέρες καθόμουν. Όπως είπε και ο Φανερός, η ουσία του νόμου είναι να μένεις στο εξωτερικό - έχουν βάλει ένα όριο που θεωρούν ότι το δείχνει που είναι 30 μέρες. Ε, αν τώρα έτυχε μια χρονιά και τις ξεπέρασα, δεν μετρούσα κιόλας. Διακοπές ήμουν και αυτό μπορούσα να το αποδείξω εύκολα.

    Σου ξαναλέω το υπεραναλύεις χωρίς να μπορείς να κάνεις και κάτι. Είμαι κι εγώ έτσι σαν άνθρωπος αλλά ειλικρινά αυτό ήταν κάτι που δεν με πολυαπασχόλησε εκτός από την πρώτη φορά που πέταξα σαν ανυπότακτος. Ακόμα κι όταν με σταματήσανε στον έλεγχο στην είσοδο στη χώρα και μου είπαν ότι δεν θα μπορώ να φύγω, έκλεισα άλλο εισιτήριο και όλα οκ. Και όλα αυτά χωρίς έγκυρο χαρτί ανυποταξίας όπως εσύ.
    Ναι ισχύει το υπεραναλυω. Είναι μάλλον η πρώτη φορά. Χαχαχα

    Πάντως το μέτρο 30 ημερών μέσω Σέγκεν είναι τραγική μαλακια. Είναι μέτρο ότι να ναι. Δεν λες καλά που αναναιωσα το κωλοχαρτο από προξενείο. Μιλάμε μάχη έδωσα.

  4. #169
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lstm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Ουσιαστικά ο νόμος έχει πλάκα εδώ. Παρουσιάζεσαι και λες διακόπτω την ανυποταξια. Εάν το κανείς αυτό τότε αυτομάτως όλοι οι περιορισμοί σταματούν. Άρα μπορείς να πετάξεις. Απλά μετά έχεις ξανά πρόστιμο.

    Σχετικά με ανυπότακτους ναι μπορούν να διακόψουν την ανυποταξια και να εξαγοράσουν θητεία. Είμαι 33 άρα παίζει και αυτό το σενάριο εάν κοιμηθει ο θεός.

    Ερωτήσεις (εάν και εφόσον έχεις χρόνο):

    1) Εσυ αγόρασες την θητεία σου. Πριν την εξαγοράσεις ησουν ανυπότακτος ή ΜΚΕ;

    2) Σχετικά με τους ελέγχους διαβατηρίων που έπεσες. Ήταν στο τμήμα του αεροδρόμιο για πτήσεις εντός ή εκτός Σέγκεν;

    Ειλικρινά σε χιλιο ευχαριστώ για την απάντηση και τις εμπειριες σου.
    Βασικά ο νόμος είναι πιο τρελός: Μπαίνεις για κανονική θητεία (δλδ 9,12 μήνες) και αφού μπεις αιτείσαι για τις 20 μέρες.
    Είναι τυπικό το θέμα να την πάρεις και όχι υποκειμενικό, αλλά και μόνο ότι μπορείς να έχεις προγραμματίσει να λείψεις από τις υποχρεώσεις σου 1 μήνα και τις πρώτες ~15 μέρες μέχρι να κάνεις την αίτηση είσαι για τη full θητεία ενέχει έναν σουρεαλισμό & μικρό άγχος

    Στις ερωτήσεις σου:
    1) Εγώ ήμουν για ένα πολύ μικρό διάστημα ανυπότακτος. Τα περισσότερα χρόνια είχα αναβολή για σπουδές και ως εξέχων επιστήμονας του εξωτερικού ενώ μετά το μικρό διάστημα που σου ανέφερα βγήκα ΜΚΕ μια που ζούσα και εργαζόμουν έξω πολλά χρόνια.
    2) Νομίζω ότι ήταν πολύ λίγες φορές 1-2 (στις 20-30). Τη μια που θυμάμαι πιο πολύ ήταν εντός Σέγκεν, και από περιφερειακό αεροδρόμιο (Κέρκυρα). Αλλά ήμουν τακτοποιημένος. Απλά το θυμάμαι επειδή δεν περίμενα να δω έλεγχο διαβατηρίων/ταυτοτήτων από αστυνομία σε εκείνο το σημείο.

    Πάντως η βασική λογική είναι αυτή που σου λέει και ο doctor: Όσο είσαι έξω, θα σε αφήσουμε να κάτσεις έξω και θα σου βάλουμε και κανέναν 6χίλιαρο πρόστιμο επειδή έχουμε ανάγκη (στην περίπτωση του ανυπότακτου), όταν αποφασίσεις να έρθεις Ελλάδα πιο μόνιμα (είτε είσαι ΜΚΕ ή ανυπότακτος) θα τακτοποιήσεις το στρατιωτικό σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 12-06-21 στις 19:23. Αιτία: typos
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #170
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ δεν έχω δει ποτέ έλεγχο από αστυνομία, αν και ποτέ δεν ήμουνα ανυπότακτος (έκανα θητεία πριν φύγω έξω). Αναρωτιέμαι όμως όταν περνάνε το διαβατήριό μου από το σκάνερ, τι βλέπουν στην οθόνη; Μπορεί να εμφανιστεί εκεί κάτι;

    Τι 20 μέρες θητεία ρε; Πως θα γίνετε άντρες;

  6. #171
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω δει ποτέ έλεγχο από αστυνομία, αν και ποτέ δεν ήμουνα ανυπότακτος (έκανα θητεία πριν φύγω έξω). Αναρωτιέμαι όμως όταν περνάνε το διαβατήριό μου από το σκάνερ, τι βλέπουν στην οθόνη; Μπορεί να εμφανιστεί εκεί κάτι;

    Τι 20 μέρες θητεία ρε; Πως θα γίνετε άντρες;
    Πιστεύω ότι μπορούν να δουν εάν υπάρχει απαγόρευση εξόδου και πιθανόν εάν είσαι καταζητούμενος
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #172
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι μπορούν να δουν εάν υπάρχει απαγόρευση εξόδου και πιθανόν εάν είσαι καταζητούμενος
    Θεωρητικά και στους ανυπότακτους δεν υπάρχει απαγόρευση εξόδου, υπό προϋποθέσεις;

  8. #173
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lstm Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάντως το μέτρο 30 ημερών μέσω Σέγκεν είναι τραγική μαλακια. Είναι μέτρο ότι να ναι. Δεν λες καλά που αναναιωσα το κωλοχαρτο από προξενείο. Μιλάμε μάχη έδωσα.

    (για το 30ημερο) δεν υπάρχει μέτρο εντός ή εκτός Σένγκεν, υπάρχει όμως εντός ή εκτός Ελλάδας.

  9. #174
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά και στους ανυπότακτους δεν υπάρχει απαγόρευση εξόδου, υπό προϋποθέσεις;
    Υπάρχει απαγόρευση και πιστεύω ότι στα σύνορα δεν μπορούν να δουν το λόγο απαγόρευσης.
    Για αυτό είναι απαραίτητο να έχει κάποιος μαζί του το χαρτί του ανυπότακτου εξωτερικού.

  10. #175
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει απαγόρευση και πιστεύω ότι στα σύνορα δεν μπορούν να δουν το λόγο απαγόρευσης.
    Για αυτό είναι απαραίτητο να έχει κάποιος μαζί του το χαρτί του ανυπότακτου εξωτερικού.
    Ακριβώς αυτό μου είπε κάποιος υπάλληλος από το προξενείο όταν και μετά από παρακάλια μου ανανέωσε το χαρτί αυτό. Η πλάκα είναι ότι τα προξενεία δεν γουστάρουν να το ανανεώνουν γιατί παίρνει χρόνο. Παίρνει παρά πολύ χρόνο.

    Θεωρητικά δείχνεις το χαρτί και λες «ήρθα για 30 ημέρες». Τώρα εάν εντός Σέγκεν γίνει στραβή είναι απο ότι καταλαβαίνω θέμα τυχαίου ελέγχου. Στην αεροπορική δίνεις το διαβατήριο αλλά οι υπάλληλοι δεν ασχολούνται με αυτά. Ποιος ξέρει τι βλέπουν οι υπάλληλοι των αεροπορικών.

  11. #176
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Θα ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου: για να αποφευχθούν όλες αυτές οι δυσκολίες, εγώ είμαι υπέρ της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας στα 18. Δίνεις εξετάσεις για το πανεπιστήμιο, περνάς, πας φαντάρος για λίγα μηνάκια, και δεν το ξανασκέφτεσαι πια. Ειλικρινά έφυγε ένα τεράστιο βάρος από πάνω μου όταν ξεμπέρδεψα... Για την ιστορία, πήγα φαντάρος στα 29.

  12. #177
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου: για να αποφευχθούν όλες αυτές οι δυσκολίες, εγώ είμαι υπέρ της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας στα 18. Δίνεις εξετάσεις για το πανεπιστήμιο, περνάς, πας φαντάρος για λίγα μηνάκια, και δεν το ξανασκέφτεσαι πια. Ειλικρινά έφυγε ένα τεράστιο βάρος από πάνω μου όταν ξεμπέρδεψα... Για την ιστορία, πήγα φαντάρος στα 29.
    Και αυτό είναι το σωστό. Από τη στιγμή που δεν μπορεί να αλλάξει το Σύνταγμα της χώρας μας και να καταργηθεί η θητεία. Πας στα 18 σου και βαριά 20 έχεις τελειώσει. Μετά θα έχεις μια ζωή μπροστά σου.

  13. #178
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παρομοίως, φαντάρος στα 28. Όσο πιο μεγάλος είσαι, τόσο μεγαλύτερο ζόρι είναι. Καλύτερα στα 18 που δεν καταλαβαίνεις/δεν αντιδράς στη μηδενική λογική.

    Όπως και να έχει πάντως, χαμένος χρόνος.

  14. #179
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει απαγόρευση και πιστεύω ότι στα σύνορα δεν μπορούν να δουν το λόγο απαγόρευσης.
    Για αυτό είναι απαραίτητο να έχει κάποιος μαζί του το χαρτί του ανυπότακτου εξωτερικού.
    όπως το λες φαίνεται λίγο αντιφατικό, αν όντως δεν ξέρουν (το λόγο) και χαρτί να επιδείξεις δεν θα έπρεπε να αφήνουν αφού μπορεί να είναι και άλλος ο λόγος ή να συντρέχουν περισσότεροι λόγοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 12-06-21 στις 22:20. Αιτία: προσθήκη

  15. #180
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.912
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου: για να αποφευχθούν όλες αυτές οι δυσκολίες, εγώ είμαι υπέρ της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας στα 18. Δίνεις εξετάσεις για το πανεπιστήμιο, περνάς, πας φαντάρος για λίγα μηνάκια, και δεν το ξανασκέφτεσαι πια. Ειλικρινά έφυγε ένα τεράστιο βάρος από πάνω μου όταν ξεμπέρδεψα... Για την ιστορία, πήγα φαντάρος στα 29.
    Συμφωνώ.

    Αν ποτέ επιτευχθεί πραγματική ισότητα και βάλουν και τις γυναίκες να υπηρετούν τότε οι μήνες θα μπορούσαν να είναι εύκολα έξι. Και θα μπορεί να γίνει και πιο εύκολα προγραμματισμός.

Σελ. 12 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας