Σελ. 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 283
  1. #181
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρομοίως, φαντάρος στα 28. Όσο πιο μεγάλος είσαι, τόσο μεγαλύτερο ζόρι είναι. Καλύτερα στα 18 που δεν καταλαβαίνεις/δεν αντιδράς στη μηδενική λογική.

    Όπως και να έχει πάντως, χαμένος χρόνος.
    Ακριβώς. Χαμένος χρόνος. Παλιά μάθαινες πολύ περισσότερα πράγματα. Πχ τα διπλώματα οδήγησης ή επισκευές. Πχ ο πατέρας μου ήταν φαντάρος εκπαιδευτής οδηγός. Είχε εκπαιδεύσει κάμποσα άτομα από την περιοχή μας οι οποίοι μετά δούλεψαν στα ορυχεία της περιοχής μας. Προσωπικά σαν πρόσκοπος ήταν κυριολεκτικά παιχνίδι. Το μόνο που είχε διαφορά ήταν η πειθαρχεία. Σε όλα τα άλλα ήταν παιχνίδι. Όταν στα 10 και τα 11 καθάριζες την τουαλέτα στο βουνό ή έστηνες από το μηδέν ολόκληρη κατασκήνωση τι να σου πει μια θητεία στα 28 που πήγα.

    Ενώ στα 18 τα έχεις όλα γραμμένα στα @@ σου και τελειώνεις μια και καλή. Τώρα αν είσαι κανένα τζιμάνι και πάρεις υποτροφία στο MIT νομίζω πως δε θα υπάρξει πρόβλημα αν δεν πας ή πάρεις αναβολη.

  2. #182
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αν επιτευχθεί πραγματική ισότητα και πάνε οι γυναίκες στρατό παίζει να μην θέλουν να φύγουν από φαντάροι πολλοί


  3. #183
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    ^ Ξεχάστε τις φανταρίνες () παίδες, γιατί δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί.
    Το πολιτικό κόστος είναι τόσο τεράστιο, που δεν θέλουν ούτε να το διανοούνται οι κυβερνώντες (υφιστάμενοι & μελλοντικοί).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  4. #184
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως το λες φαίνεται λίγο αντιφατικό, αν όντως δεν ξέρουν (το λόγο) και χαρτί να επιδείξεις δεν θα έπρεπε να αφήνουν αφού μπορεί να είναι και άλλος ο λόγος ή να συντρέχουν περισσότεροι λόγοι.
    Όπως είπα είναι μια υπόθεση που στηρίζεται στο εξής γεγονός: όταν ο αστυνομικός στο Διαβατηρίων κοίταξε στον υπολογιστή του μου είπε: "δεν μπορώ να σου βγάλω διαβάτηριο γιατί έχεις απαγόρευση εξόδου" δεν έβλεπε τον λόγο της απαγόρευσης.
    Όταν του έδειξα το χαρτί του ανυπότακτου εξωτερικού συνέχισε την διαδικασία.

    Όπως και να έχει ούτε μπορώ να το επιβεβαιώσω ούτε και με ενδιαφέρει.

    Πλέον έχω και δεύτερο διαβατήριο και ταξιδεύω με αυτό.

    - - - Updated - - -

    Εντάξει ρε παιδιά εδώ μιλάμε για ανυπότακτους εξωτερικού που είναι κατηγορία από μόνοι τους.

    Οι περισσότεροι δεν επιστρέφουν ποτέ στην Ελλάδα.
    Όσοι επιστρέφουν τακτοποιούν τα στρατολογικά για τους υπόλοιπους είναι δύσκολο και για να το πω ευγενικά χαμηλά στις προτεραιότητες και στη λίστα των πραγμάτων που θέλουν να κάνουν πριν πεθάνουν.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #185
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    έτσι ντάξει εξηγείται, διαφορετικά όμως πράγματα (η έκδοση με το συνοριακό έλεγχo).

  6. #186
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Χαμένος χρόνος. Παλιά μάθαινες πολύ περισσότερα πράγματα. Πχ τα διπλώματα οδήγησης ή επισκευές. Πχ ο πατέρας μου ήταν φαντάρος εκπαιδευτής οδηγός. Είχε εκπαιδεύσει κάμποσα άτομα από την περιοχή μας οι οποίοι μετά δούλεψαν στα ορυχεία της περιοχής μας. Προσωπικά σαν πρόσκοπος ήταν κυριολεκτικά παιχνίδι. Το μόνο που είχε διαφορά ήταν η πειθαρχεία. Σε όλα τα άλλα ήταν παιχνίδι. Όταν στα 10 και τα 11 καθάριζες την τουαλέτα στο βουνό ή έστηνες από το μηδέν ολόκληρη κατασκήνωση τι να σου πει μια θητεία στα 28 που πήγα.

    Ενώ στα 18 τα έχεις όλα γραμμένα στα @@ σου και τελειώνεις μια και καλή. Τώρα αν είσαι κανένα τζιμάνι και πάρεις υποτροφία στο MIT νομίζω πως δε θα υπάρξει πρόβλημα αν δεν πας ή πάρεις αναβολη.
    Τώρα ακόμα και να τα κάνεις αυτά, δεν έχουν καμία αξία έξω. Στο μηχανικό ήμουν σε ειδικότητα εκρηκτικών (που όντως την έχω λόγω πρώτου πτυχίου), αλλά στην πραξη όταν πήγα παραμεθόριο πέρασα εκπαίδευση για οδηγός. Μετά αποσπάστηκα στην υπηρεσία πληροφοριών σε τομέα της Αθήνας που ήταν απλά πολύ δύσκολα, με απαράδεκτους χαμηλόβαθμους μόνιμους τυπάκους να σε κρατάνε ξύπνιο με το ζόρι μετά από 24ωρες υπηρεσίες στην αίθουσα επιχειρήσεων.

    Έχω βέβαια να λέω ιστορίες να γελάει και το παρδαλό κατσίκι, καθώς ήμουν την εποχή του πολέμου στη Λιβύη, και ως βοηθός Αξ/πληρ. άκουγα τον προιστάμενο μου να λέει περήφανα φιλώντας εικονίτσες του Αι Νικόλα πως εκπληρώθηκαν οι προφητείες του Παίσιου και βγήκε στη Μεσόγειο το "χιλιάρμενο".

    Στην πραγματική ζωή εκτός του ότι όλα αυτά (εκπαιδεύσεις-διαβαθμίσεις) είναι/έχουν γίνει άχρηστα, αν σπάσει ο διάολος το πόδι του και πετύχω μερικούς αξιωματικούς ακόμα και μετά από 10 χρόνια θα τους πάρω στο κυνήγι

    Όταν ακούω λογύδρια περί χρησιμότητας της θητείας πέραν του ενός μήνα, κάνω ultra facepalm.

    Καλή τύχη σε όλους τους ήρωες που θέλουν να αποφύγουν αυτό το τρελοκομείο.

  7. #187
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Καλά ηρεμήστε λίγο πολλά δεν μας αρέσουν και δεν τα βρίσκουμε λογικά αλλά αν θέλουμε να λεγόμαστε πολίτες έχουμε κάποιες υποχρεώσεις.

    Κι εγώ έχω διάφορες αντιρρήσεις με τους φόρους ας πούμε.


  8. #188
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    @Veldrin οι εποχές τότε ήταν εντελώς διαφορετικές και δυστυχώς δε συγκρίνονται. Πχ το '69 που πήγε ο πατέρας μου στρατό δεν υπήρχαν οι ΕΠΟΠ. Ή ήσουν φαντάρος ή αξιωματικός. Οπότε όλα περνούσαν από τα χέρια τους. Το ίδιο και με κάποιους τεχνικούς ΔΒ που μετά το στρατιωτικό πήγαν αμέσως στον ΟΤΕ. Καμία σχέση η τότε εποχή με το τώρα. Εγώ υπηρέτησα σε μονάδα ΠΒ αντιαεροπορικής κάλυψης. Είχαμε Stinger σε HUMVEE και κάτι άλλα που έτρεχαν VXworks σαν OS. Τι να μάθω σε 6 μήνες στο νησί; Αντίθετα οι διπλανοί είχαν τα κλασικά ΠΒ 105 και 155mm και τα έπαιζαν στα δάχτυλα. Απλά όπως έγραψα και πιο πριν. Πας στα 18 σου και μετά γεια σας. Έστω και για παραδουλεύτρα. Από τη στιγμή που το ορίζει το Σύνταγμά μας πρέπει να γίνει.

    Και είχα δει ένα σωρό κόσμο που απλά δεν θα έπρεπε να είναι εκεί στα 20 φεύγα τους αλλά στα 18. Πχ τύπος σχεδόν 40 σχετικός με το ΙΤ. Εμφανίστηκε με BMW X5 και τοποθετήθηκε στον διοικητή. Δούλευε σε πολυεθνική και ήρθε για το ελάχιστο. Ο Γ, ερευνητής σε Σκανδιναβικό πανεπιστήμιο σχετικά με το διάστημα. Ήρθε Ελλάδα με την οικογένεια του για 2 μήνες θητείας. Κάναμε παρέα και ήταν εξαιρετικός χαρακτήρας. Ο Β από την Ολλανδία. Γιατρός. Έχουμε ακόμη επικοινωνία. Και το αποκορύφωμα. Φίλος από τα μέρη μας. Μεγαλοστέλεχος τράπεζας στο εξωτερικό. Ήρθε σχεδόν στα 40 να υπηρετήσει καθώς τον προόριζαν για τα εδώ γραφεία. Για να γλιτώσει την καζούρα δεν είπε σε κανέναν τίποτα αλλά τον πέτυχα στην αποθήκη τροφίμων του ΚΕΠΒ που πήγε να πάρει φαγητά. Εννοείται τον έδωσα στεγνά στους υπόλοιπους φίλους. Όλοι αυτοί θα έπρεπε στα 19 τους να είναι έτοιμοι και να μην κόβουν καριέρες στη μέση για αγγαρείες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ηρεμήστε λίγο πολλά δεν μας αρέσουν και δεν τα βρίσκουμε λογικά αλλά αν θέλουμε να λεγόμαστε πολίτες έχουμε κάποιες υποχρεώσεις.

    Κι εγώ έχω διάφορες αντιρρήσεις με τους φόρους ας πούμε.
    Μα αυτό γράφουμε. Ότι είναι υποχρέωση μας και πρέπει να την τηρήσουμε αλλά σε ανθρώπινα πλαίσια. Σκέψου αύριο πρωί το κράτος να έρθει να να σε φορολογήσει επειδή μένεις στην παραλία και είσαι προνομιούχος. Βέβαια η παραλία είναι στην Ελευσίνα δίπλα στα Ναυπηγεία.

    Τώρα το κράτος κάνει ακριβώς αυτό. Αγνοεί πλήρως τη σύγχρονη ζωή και αγορά εργασίας. Θες υποχρεωτική θητεία. ΟΚ στα 18 και τέλος.

  9. #189
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πέραν της υποχρέωσης που με βρίσκει σύμφωνο, πιστεύω ότι εκτός από τους στρατιωτικούς καριέρας, όλοι οι υπόλοιποι πιστεύουμε σθεναρά το ότι είναι χάσιμο χρόνου.

  10. #190
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα είναι μια υπόθεση που στηρίζεται στο εξής γεγονός: όταν ο αστυνομικός στο Διαβατηρίων κοίταξε στον υπολογιστή του μου είπε: "δεν μπορώ να σου βγάλω διαβάτηριο γιατί έχεις απαγόρευση εξόδου" δεν έβλεπε τον λόγο της απαγόρευσης.
    Όταν του έδειξα το χαρτί του ανυπότακτου εξωτερικού συνέχισε την διαδικασία.

    Όπως και να έχει ούτε μπορώ να το επιβεβαιώσω ούτε και με ενδιαφέρει.

    Πλέον έχω και δεύτερο διαβατήριο και ταξιδεύω με αυτό.

    - - - Updated - - -

    Εντάξει ρε παιδιά εδώ μιλάμε για ανυπότακτους εξωτερικού που είναι κατηγορία από μόνοι τους.

    Οι περισσότεροι δεν επιστρέφουν ποτέ στην Ελλάδα.
    Όσοι επιστρέφουν τακτοποιούν τα στρατολογικά για τους υπόλοιπους είναι δύσκολο και για να το πω ευγενικά χαμηλά στις προτεραιότητες και στη λίστα των πραγμάτων που θέλουν να κάνουν πριν πεθάνουν.
    Από ότι έχω δει αναφορές όντως πρέπει να βγάζει στον έλεγχο απαγόρευση εξόδου. Όμως στους συνοριακούς ελέγχους είναι εκπαιδευμένοι ότι ο άλλος είναι ανυπότακτος εξωτερικού. Άρα μπορεί να βγει εάν έχει κάτσει 30 μέρες και κάτω. Τώρα εκεί που τρελενεται το θέμα είναι πως ορίζεις τις μέρες. Άλλοι λένε με αναναιωμενο χαρτί. Άλλοι κρατά τα εισιτήρια. Άλλοι το ένα άλλοι το άλλο. Ο καθένας έχει πέσει σε διαφορετικούς ελέγχους - καταστάσεις.

    Για μέσω Σέγκεν το μόνο σίγουρο είναι ότι η κατάσταση στραβώνει όταν γίνει τυχαίος έλεγχος. Πιθανές λύσεις υπάρχουν βέβαια.

    Σχετικά με την υποχρεωτική θητεία: συμφωνώ όπως βλέπω την κατάσταση τώρα. Απλά δεν γινόταν να πάω τότε. Τελείωσα σχολή. Υποτροφία για διδακτορικό ΗΠΑ (άρα πως να πεις όχι) μετά δουλειά στην Αμερική κτλ κτλ. Κοινώς η παρούσα κατάσταση είναι ότι είναι για εμένα. Δεν λέω ότι είναι σωστό ή καλό ότι έκανα. Συγγενικό μου πρόσωπο θα κάνει χειρουργείο και πρέπει να μείνω Ελλάδα πάνω από 30 ημέρες. Τώρα εάν είναι λάθος αυτό και εάν πρέπει να τιμωρηθώ είναι μεγάλη κουβέντα. Δεν αισθάνομαι περήφανος για ότι γίνεται αλλά ούτε και εγκληματίας. Είναι ότι είναι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως το λες φαίνεται λίγο αντιφατικό, αν όντως δεν ξέρουν (το λόγο) και χαρτί να επιδείξεις δεν θα έπρεπε να αφήνουν αφού μπορεί να είναι και άλλος ο λόγος ή να συντρέχουν περισσότεροι λόγοι.
    That is a good point. Δηλαδή ο άλλος είναι εγκληματίας πχ αλλά και ανυπότακτος. Δηλαδή τι κάνει; Δίνει χαρτί ανυπότακτου και την κάνει; Άρα νομίζω κάτι επιπλέον δείχνουν. Κάτι υπάρχει που να το διαχωρίζει σαν θέμα. Απλά όπως είπαμε το χαρτί είναι απαραίτητο. Πάλι καλά που το αναναιωσα και έχω κάτι να δείξω. Βέβαια η αναναιωση ήταν μια διαδικασία που μου πήρε αχαστα 45 με 50 μέρες. Τηλέφωνα και παρακάλια. Χάος.

  11. #191
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    lstm, για περιπτώσεις σαν τις δικές σου υπάρχουν οι εξαιρέσεις στους νόμους, απλά θέλει τρέξιμο αν θες να είσαι 100% τυπικός.

  12. #192
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    7 μήνες μου μένουν για απαλλαγή ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πλέον έχω και δεύτερο διαβατήριο και ταξιδεύω με αυτό.
    Εγώ πάλι δε θα έχω καν ελληνικό όταν μου δώσουν γερμανικό.

  13. #193
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει ρε παιδιά εδώ μιλάμε για ανυπότακτους εξωτερικού που είναι κατηγορία από μόνοι τους.

    Οι περισσότεροι δεν επιστρέφουν ποτέ στην Ελλάδα.
    Όσοι επιστρέφουν τακτοποιούν τα στρατολογικά για τους υπόλοιπους είναι δύσκολο και για να το πω ευγενικά χαμηλά στις προτεραιότητες και στη λίστα των πραγμάτων που θέλουν να κάνουν πριν πεθάνουν.
    Ακριβώς αυτό.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #194
    Εγγραφή
    05-03-2021
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Xfinity
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    lstm, για περιπτώσεις σαν τις δικές σου υπάρχουν οι εξαιρέσεις στους νόμους, απλά θέλει τρέξιμο αν θες να είσαι 100% τυπικός.
    Εξαιρέσεις σαν; Μόνο να γίνεις ΜΚΕ ή να κανείς θητεία! Δεν βλέπω άλλο τρόπο. Απλά οι 30 μέρες είναι loosely defined και ότι θες κανείς μέσω Σέγκεν. Αυτό βλέπω ως «λύση» εγώ.

  15. #195
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν το έχω ψάξει, αλλά θα μου έκανε εντύπωση οι 30 μέρες να είναι αμετάβλητες ακόμα και για περιπτώσεις ζωής και θανάτου. Σχεδόν όλοι οι νόμοι έχουν (αυστηρές και σοβαρές) υγειονομικές εξαιρέσεις.

Σελ. 13 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας