Σελ. 18 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 283
  1. #256
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε δεν αντιλέγω στα παραπάνω (ήταν κι ο λόγος που κι εγώ πήγα κι έκανα θητεία κανονικά πριν φύγω για έξω). Όμως ότι 6000€ είναι αστείο ποσό για κάποιον που ζει κεντρική Ευρώπη δεν ισχύει γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε την κατάσταση αυτού του κάποιου.
    Προφανώς και είναι σημαντικό ποσό, ασχέτως χώρας κλπ. Αλλά είναι κάτι που γνωρίζει κανείς αν δεν πάει στρατό και θέλει να επιστρέψει.

    Δεν είναι δηλαδή κάτι που το μαθαίνει κανείς έτσι στα ξαφνικά, εκτός κι αν δεν το 'χει ψάξει καν.

    Οπότε αν ας πούμε κάποιος φύγει για εξωτερικό στα 22 του πχ, ε, μέχρι τα 37 ξέρω γω, προλαβαίνει να το μαζέψει. Αν δεν προνοήσει, ε, ποιός του φταίει;

    Προφανώς και ο στρατός ορίζει αυτό το ποσό γιατί για τους μήνες που δεν έχει διαθέσιμο τον έφεδρο, να μπορεί να ορίσει στη θέση του έναν ΕΠΟΠ, κλπ.

    Αυτή τη λογική φαντάζομαι έχει το ποσό αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως αντίστοιχα επίσης δε μπορούμε να ξέρουμε τις συνθήκες εξ αιτίας των οποίων κάποιος έφυγε για να ζήσει έξω για να ερχόμαστε να του λέμε «έτσι είναι ο νόμος, το ήξερες». Θέλω να πω δε μπορούμε να τσουβαλιάζουμε συλλήβδην.
    Δεν έχω πετύχει άτομο μέχρι στιγμής που ήθελε να πάει στρατό και έφυγε γιατί αναγκάστηκε.

    Όλοι ανακουφισμένοι είναι που γλιτώνουν τη θητεία. Οκ μ αυτό, δεν έχω θέμα. Αλλά όλα έχουν συνέπειες.

    Αλλιώς τι να πω. Είμαστε κορόιδα όσοι πήγαμε. Είχαμε χρόνο για χάσιμο εμείς. Δεν πάει έτσι. Καλώς ή κακώς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 φορές στα 3 χρόνια βασικά, μία 2ετή αναβολή και μετά απαλλαγή. Η διαδικασία δε διαφέρει πολύ από οποιαδήποτε δουλειά σε δημόσια υπηρεσία, πχ να πας εφορία κλπ ένα πρωινό. Ειλικρινά μια τυπική διαδικασία είναι. Εσύ τι ξέρεις;
    Αν ξεμπερδεύεις τόσο εύκολα οκ. Αλλά έχω στον ευρύτερο κύκλο μου αντίστοιχες περιπτώσεις που τους πρήζουν για πολλά παραπάνω χρόνια. [/QUOTE]


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο στο οποίο σε περιορίζει είναι η κατάταξη στα σώματα ασφαλείας. ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι φίδια των καραβανάδων μπας και ψαρώσει κανένας.
    Κι αυτό δεν είναι λίγο. Δηλαδή ένας πιτσιρικάς που θα κάνει αυτό που έκανες, αν αύριο μεθαύριο θέλει να λάβει μέρος σε μία προκήρυξη πχ για πυροσβέστης (κάτι πιο ουδέτερο δηλαδή), δεν θα
    μπορεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και για το σεκιούριτι αμφιβάλλω ΠΑΡΑ πολύ, αλλά όπως και να 'χει, software engineer είμαι.

    Μπορει να μην ισχύει αλλά απ'την άλλη, security με απολυτήριο Ι5 ψυχολογικό, πάλι δεν ταιριάζει.

    Και security στην ελλάδα είναι κάτι που πολλοί το χρειάζονται, για βιοποριστικούς λόγους, για συμπλήρωμα στο μισθό κλπ.

  2. #257
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Για άδειες security ισχύει το παρακάτω:

    Να μην πάσχει από οποιασδήποτε μορφής ψυχική νόσο και να μην είναι χρήστης ναρκωτικών ουσιών.
    Αν δεν είναι στόχος σου τέτοιες εργασίες σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. Ειδικά τον ιδιωτικό τους ενδιαφέρει να έχεις οριστική απαλλαγή από στρατιωτικές υποχρεώσεις.

  3. #258
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη, αλλά αν δεν ξέρεις την προσωπική κατάσταση του καθένα δε μπορείς έτσι ελαφρά την καρδία να λες πως αυτά είναι αστεία ποσά για κάποιον που ζει σε κεντρική Ευρώπη.
    Ναι όντως, δεν ξέρω. Κρίνω από τις περιπτώσεις που έβλεπα γύρω μου (και εμένα προφανώς). Και 3000 ευρώ καθαρά τον μήνα ήταν ένας μισθός που μπορούσε κάποιος να πιάσει με λιγότερο ή περισσότερο κόπο ανάλογα τη χώρα και την εμπειρία. Πολλές φορές και αρκετά παραπάνω.

    Άρα γλιτώνεις 9 μήνες θητεία με 2 μηνιάτικα. Εεε αυτό εμένα μου φαίνεται αστείο ποσό αν το διακύβευμα είναι να:
    - πας 9 μήνες στρατό
    - να κλείσεις σπίτι στο εξωτερικό
    - να πρέπει να ξαναμπες στην αγορά εργασίας μετά το στρατό (δλδ φτάνεις 12μήνες άνεργος χαλαρά)
    - να πρέπει να ξανανοίξεις σπίτι

    Όλα τα παραπάνω κοστίζουν δεκάδες χιλιάδες ευρώ και πολύ παραπάνω από τα 6κ που ζητάει το ελληνικό κράτος.

    Εγώ και τα διπλάσια θα έδινα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #259
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ναι, ναι, με 2 μηνιάτικα καθάρισες, μπαμ και έξω όπως στην Τουρκία που εξαγοράζεις το χρόνο θητείας με το που παρουσιάζεσαι.

    Τι 7 και 11 χρόνια συνεχούς διαβίωσης στο εξωτερικό και κουραφέξαλα.

    Αν ήταν έτσι ούτε εγώ θα πήγαινα θητεία, και ναι πίσω όχι μόνο στο 2007 αλλά και στο 2002 που είχαμε χαλαρά όχι 6 χιλιάδες, τα τριπλάσια. Και χαρά μου να τα έδινα για να αναβαθμιστεί ο ατομικός εξοπλισμός των κληρωτών.

    Πως δεν το σκέφτηκε ο Μπένυ αυτό, ούτε ανυπότακτους εξωτερικού θα είχαμε, μη πω και ανυπότακτους εσωτερικού, ούτε φυγοστρατία.

    Πλάκα θα'χε, άλλωστε σιγά μη γίνει και πόλεμος...

  5. #260
    Εγγραφή
    10-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50 Mbps
    ISP
    ΒΤ
    Router
    ASUS RT-AC86U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντως, δεν ξέρω. Κρίνω από τις περιπτώσεις που έβλεπα γύρω μου (και εμένα προφανώς). Και 3000 ευρώ καθαρά τον μήνα ήταν ένας μισθός που μπορούσε κάποιος να πιάσει με λιγότερο ή περισσότερο κόπο ανάλογα τη χώρα και την εμπειρία. Πολλές φορές και αρκετά παραπάνω.

    Άρα γλιτώνεις 9 μήνες θητεία με 2 μηνιάτικα. Εεε αυτό εμένα μου φαίνεται αστείο ποσό αν το διακύβευμα είναι να:
    - πας 9 μήνες στρατό
    - να κλείσεις σπίτι στο εξωτερικό
    - να πρέπει να ξαναμπες στην αγορά εργασίας μετά το στρατό (δλδ φτάνεις 12μήνες άνεργος χαλαρά)
    - να πρέπει να ξανανοίξεις σπίτι

    Όλα τα παραπάνω κοστίζουν δεκάδες χιλιάδες ευρώ και πολύ παραπάνω από τα 6κ που ζητάει το ελληνικό κράτος.

    Εγώ και τα διπλάσια θα έδινα.
    Ισχύουν αυτά που λες ΑΛΛΑ το ελληνικό κράτος δε τα ζητάει ως εξαγορά αλλά ως πρόστιμο. Πάλι είσαι υπόχρεος θητείας. Μακάρι να τα έδινες και να ξεμπέρδευες, θα έδινα κι εγώ τα διπλά

  6. #261
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ναι, με 2 μηνιάτικα καθάρισες, μπαμ και έξω όπως στην Τουρκία που εξαγοράζεις το χρόνο θητείας με το που παρουσιάζεσαι.

    Τι 7 και 11 χρόνια συνεχούς διαβίωσης στο εξωτερικό και κουραφέξαλα.

    Αν ήταν έτσι ούτε εγώ θα πήγαινα θητεία, και ναι πίσω όχι μόνο στο 2007 αλλά και στο 2002 που είχαμε χαλαρά όχι 6 χιλιάδες, τα τριπλάσια. Και χαρά μου να τα έδινα για να αναβαθμιστεί ο ατομικός εξοπλισμός των κληρωτών.

    Πως δεν το σκέφτηκε ο Μπένυ αυτό, ούτε ανυπότακτους εξωτερικού θα είχαμε, μη πω και ανυπότακτους εσωτερικού, ούτε φυγοστρατία.

    Πλάκα θα'χε, άλλωστε σιγά μη γίνει και πόλεμος...
    Δεν σε καταλαβαίνω. Σε ενοχλεί που κάποιος που έχει κάνει καριέρα στο εξωτερικό δεν τον τιμωρούν και ουσιαστικά πληρώνει το μισθό ενός μόνιμου να κάνει τη θητεία του.
    Εγώ αυτό έκανα. Εσύ είχες αυτή την πορεία και στο αρνήθηκαν; Σε ενοχλεί που άλλοι που κατάφεραν να έχουν αυτή την πορεία (επειδή να βγεις ΜΚΕ δεν είναι καθόλου απλό πράγμα) και είχαν αυτή την αντιμετώπιση;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NihlusGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύουν αυτά που λες ΑΛΛΑ το ελληνικό κράτος δε τα ζητάει ως εξαγορά αλλά ως πρόστιμο. Πάλι είσαι υπόχρεος θητείας. Μακάρι να τα έδινες και να ξεμπέρδευες, θα έδινα κι εγώ τα διπλά
    Άλλο το πρόστιμο και άλλο η εξαγορά. Το πρόστιμο είναι επειδή δεν παρουσιάστηκες όταν σε κάλεσαν (δλδ όταν έληξε η αναβολή σου).
    Η εξαγορά (που αναφέρομαι) είναι το ποσό που δίνεις για να εξαγοράσεις τους μήνες μετά τη βασική εκπαίδευση που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις.
    Μετά προφανώς θεωρείται ότι έχεις ολοκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις.

    Και το πρόστιμο αλλά και η εξαγορά (όταν την έκανα εγώ) ήταν 6κ.
    Πρόστιμο, δεν χρειάστηκε να πληρώσω και αν θυμάμαι καλά διαγράφεται όταν τακτοποιείς την κατάστασή σου (π.χ. παίρνεις άλλη αναβολή ή παρουσιάζεσαι) - αλλά αυτό με μια επιφύλαξη επειδή ποτέ δε με απασχόλησε σοβαρά
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #262
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Τσάμπα σας έρχεται πάντως. Αν πράγματι γίνει πόλεμος 6-10 χιλιάρικα είναι τίποτα


  8. #263
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε καταλαβαίνω. Σε ενοχλεί που κάποιος που έχει κάνει καριέρα στο εξωτερικό δεν τον τιμωρούν και ουσιαστικά πληρώνει το μισθό ενός μόνιμου να κάνει τη θητεία του.
    Εγώ αυτό έκανα. Εσύ είχες αυτή την πορεία και στο αρνήθηκαν; Σε ενοχλεί που άλλοι που κατάφεραν να έχουν αυτή την πορεία (επειδή να βγεις ΜΚΕ δεν είναι καθόλου απλό πράγμα) και είχαν αυτή την αντιμετώπιση;
    Δεν εννοούσα αυτό.

    Αναφέρεσαι στο πόσο εύκολο είναι να βγάζεις αυτά τα λεφτά και με μια κίνηση εξαγοράζεις τη στρατιωτική θητεία όπως ισχύει στη Τουρκία. Κάτι που δεν ισχύει φυσικά γιατί θα πρέπει να περιμένεις να κλείσεις τα 33, να κάνεις 20 ημέρες θητείας σε ένα ΚΕΝ, και μετά να σκάσεις τα 6 χιλιάρικα για να εξαγοράσεις το υπόλοιπο.

    Αν έδινε το Συντάγμα τέτοια δυνατότητα, δεν θα υπήρχε καν θητεία κληρωτών. Έλα όμως που δεν υφίσταται τέτοια δυνατότητα και βλέπεις κάτι τραγελαφικά τύπου Πάρη Κασιδόκωστα να κάνει VIP θητεία στο ΚΕΚΑΝ.

    - - - Updated - - -

    Αν δεν υπήρχαν κάποια προσωπικά θέματα και εγώ εξωτερικό θα ήμουν. Κεντρική Ευρώπη ειδικά κάθε ΣΚ στα σκοπευτήρια θα ήμουν να ρίχνω με κανά G3 ή έστω SIG!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos83 : 22-11-22 στις 11:11.

  9. #264
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Συμφωνώ με Νάσσο εδώ. Δεν είναι έτσι απλά, ούτε όλοι βγάζουν 3 χιλιάρικα καθαρά το μήνα στο πι και φι.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #265
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Εγώ πάντως είχα καλή εμπειρία με το προξενείο στην Ολλανδία όσον αφορά στο πιστοποιητικό ΜΚΕ. Μου έστειλαν λίστα με τα απαιτούμενα έγγραφα, τα οποία ήταν πολύ εύκολο να βρω (π.χ. σύμβαση εργασίας, αποδεικτικό ασφάλισης, βεβαίωση εγγραφής στον δήμο κλπ). Τα έστειλα πριν το ραντεβού για έλεγχο και πήγα μια μέρα στη Χάγη για τα τυπικά. Ίσως Γερμανία, Ελβετία και άλες χώρες να είναι αλλιώς, αλλά πόσο διαφορετικά να είναι σε τελική ανάλυση;

  11. #266
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Είναι και σε τι υπαλλήλους θα πέσεις. Τουλάχιστον τώρα υπάρχει συνεργασία με την Στρατολογία, παλαιότερα ένα χάος η φάση, ειδικά όταν ήθελες να κλείσεις ραντεβού πχ πρεσβεία Λονδίνου.

  12. #267
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως είχα καλή εμπειρία με το προξενείο στην Ολλανδία όσον αφορά στο πιστοποιητικό ΜΚΕ. Μου έστειλαν λίστα με τα απαιτούμενα έγγραφα, τα οποία ήταν πολύ εύκολο να βρω (π.χ. σύμβαση εργασίας, αποδεικτικό ασφάλισης, βεβαίωση εγγραφής στον δήμο κλπ). Τα έστειλα πριν το ραντεβού για έλεγχο και πήγα μια μέρα στη Χάγη για τα τυπικά. Ίσως Γερμανία, Ελβετία και άλες χώρες να είναι αλλιώς, αλλά πόσο διαφορετικά να είναι σε τελική ανάλυση;
    Από πόσες διαφορετικές χώρες και πόλεις έπρεπε να μαζέψεις έγγραφα;
    Για εμένα αν το πάω με 11 χρόνια στο εξωτερικό είναι 2 χώρες και 7 πόλεις.
    Αν το πάω με 7 χρόνια εργασίας είναι μια χώρα, 5 πόλεις, και επιπλέον θέλουν τις φορολογικές δηλώσεις από κάθε χρόνο (δεν έκανα όλες τις χρονιές αλλά αυτό μπορεί να γίνει εύκολα) και το χειρότερο, βεβαίωση από όλες τις εταιρίες ότι δούλεψα σε αυτές (πιο ελληνικούρα πεθαίνεις). Η μια χρεοκόπησε το 2000 οπότε δεν ξέρω πως μπορώ να βρω αυτή τη βεβαίωση.

    Επίσης μου έστειλαν ένα απαίσιο έγγραφο σε Word που δημιουργεί πονοκέφαλο και μόνο που το διαβάζεις. Το μισό έγγραφο είναι κεφαλαία ή bold και είναι για όλες τις κατηγορίες ανακατεμένες.

  13. #268
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Πρέπει να πάρεις από κάθε πόλη την βεβαιωση;
    Δεν υπάρχει κεντρική υπηρεσία που μπορεί να βγάλει ένα χαρτί για όλα τα χρόνια;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  14. #269
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πόσες διαφορετικές χώρες και πόλεις έπρεπε να μαζέψεις έγγραφα;
    Μία χώρα, μία πόλη. Όμως προετοίμαζα την αίτηση καιρό οπότε είχα καλό αρχείο με διάφορα έγγραφα.
    Η Γερμανία και η Ελβετία ποιυ έμενες δεν έχουν κάποιο ενιαίο online αρχείο, ή τουλάχιστον τυποποιημένες διαδικασίες;

  15. #270
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Αυτό που κατάλαβα όταν έκανα τη διαδικασία είναι ότι τίποτα δεν είναι αυστηρά υποχρεωτικό, κανένα από αυτά τα χαρτιά. αυτό που θέλει το προξενείο είναι να πειστεί ότι όντως ήσουν εκεί που λες και έχουν φτιάξει αυτές τις λίστες (οι οποίες διαφέρουν παρεμπιπτόντως από χώρα σε χώρα). Αν δηλαδή σου λείπει ένα χαρτί για μια χρονιά, νομίζω ότι θα το καταλάβουν. Πχ εμένα μου έλειπε μια ετήσια μισθοδοσία επειδή οι εταιρίες δεν υποχρεούνται να κρατήσουν αυτά τα έγγραφα για πάνω από 5 χρόνια και δεν υπήρχε πρόβλημα - είχα φυσικά τα αντίστοιχα ένσημα απ΄τον αντίστοιχο ΟΑΕΔ για αυτή τη χρονιά

Σελ. 18 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 81316171819 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας