Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 84
  1. #16
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι δε βρίσκω νόημα. Ένα USB Stick των 32GB κάνει 4€ και ο οδηγός 0€, αφού όλοι οι υπολογιστές έχουν θύρα. Μόνο τους παραγωγούς ταινιών καταλαβαίνω ότι κερδίζουν, με τους τρόπους κλειδώματος που προσπαθούν να επιβάλουν, για να προστατέψουν το προϊόν τους.
    Τώρα, εσχάτως έχει φτάσει στα 4€/32GB, δεν κόστιζαν τόσα χρόνια -όσο υπάρχει το bluray- τόσο τα φλασάκια.
    Ούτε κατά διάνοια...
    Αλλά ακόμα και τόσο να κόστιζαν/κοστίζουν σύγκρινε με το πόσο κοστίζει -τόσα χρόνια- ένας δίσκος dvd εγγραφής ( θυμάσαι που τους αγοράζαμε με τις 50άδες, 100στάδες; ομοίως πριν με τους CD δίσκους εγγραφής κοκ).
    Ε τόσο «έπρεπε», αναμενόταν να κοστίζει τώρα ένα δισκάκι εγγραφής bluray.
    Αμ δε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια από τις πολλές ευκολίες είναι η διανομή υλικού (και για επαγγελματίες), σε περιπτώσεις όπου δεν εξυπηρετούν λύσεις online ή δεν περισσεύουν στικάκια USB για μοίρασμα.
    Ακριβώς και δεν είναι ανάγκη να πάμε σε επαγγελματικό επίπεδο για να ισχύει κάτι τέτοιο: το κάψιμο πχ επί τόπου σε CD/DVD μιας ταινίας -ελεύθερης δικαιωμάτων βεβαίως βεβαίως- για γνωστούς/φίλους/ακόμα-και-τρίτους-εκτάκτως δεν χρεωνόταν· 4ευρα -ή -χ-ευρα τ.π.- αντιθέτως δεν μοιράζονται έτσι απλά ( ας πρόσεχαν, ας έφερναν δικό τους στικάκι ή σκληρό ή...)...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 21-02-19 στις 18:15.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  2. #17
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια από τις πολλές ευκολίες είναι η διανομή υλικού (και για επαγγελματίες), σε περιπτώσεις όπου δεν εξυπηρετούν λύσεις online ή δεν περισσεύουν στικάκια USB για μοίρασμα.
    Σωστός. Όμως επειδή δεν είναι πολύ διαδεδομένοι οι players των blu-ray σε συνδυασμό με την συνεχώς μειούμενη τιμή των USB Sticks, πιστεύω είναι θέμα χρόνου ο θάνατός τους.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θεωρία καλή είναι, για την πράξη δεν ξέρω. Υπάρχει υλικό online αντίστοιχης ποιότητας και αξιοπιστίας ενός Blu-Ray; Για Ultra HD νομίζω το ξεχνάμε. Επίσης, οι συλλέκτες που ανέφερα θέλουν και το εξώφυλλό τους, το βιβλιαράκι κλπ.


    Μια από τις πολλές ευκολίες είναι η διανομή υλικού (και για επαγγελματίες), σε περιπτώσεις όπου δεν εξυπηρετούν λύσεις online ή δεν περισσεύουν στικάκια USB για μοίρασμα.
    Ναι, το εξώφυλλο και το βιβλιαράκι είναι κάτι που οι συλλέκτες το θέλουνε, 128mbit είναι το max spec για το Blueray και για το Ultra HD δηλαδή.
    Αυτή την στιγμή δεν παρέχει κάτι σε αυτό το Bitrate κάποιος απο του νόμιμους streaming παρόχους.

    Πιο πάνω είπες οτι πότε δεν θα μπορέσει το streaming να το ξεπεράσει, κάτι που όπως μπορείς να δείς απλά δεν ισχύει

  4. #19
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Το VHS παρέμεινε τόσο στα σπίτια, γιατί έδινε τη δυνατότητα εγγραφής τηλεοπτικού προγράμματος, κάτι που με τα DVD δεν γινόταν. Ήθελες Dvd recorder (ακριβά) με δισκάκια υπερτιμολογημένα λόγω δικαιωμάτων. Οι τηλεοράσεις δεν είχαν usb, και σιγά μην καθόταν ο μέσος χρήστης να κάνει εγγραφή μέσω pc με κάρτα τηλεόρασης. Επίσης στο Dvd μπήκαν πολλοί παίχτες, οι τιμές έπεσαν και λόγω προσφοράς και λόγω του ότι από τη στιγμή που ξεκλείδωσε η κινηματογραφική βιομηχανία ήθελε να το παρατήσει.

    Για το blu-ray, από τη στιγμή που η sony κέρδισε τον πόλεμο του format, κράτησε τις τιμές ψηλά για να αρμέξει, αλλά πλέον υπήρχαν smart-TVs, υπηρεσίες streaming, εγγραφή-προβολή μέσω usb και ο κόσμος δεν τσίμπησε.

    Τελικά για μένα, η Sony δεν το άφησε να διαδοθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iml : 21-02-19 στις 18:14.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  5. #20
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πάνω είπες οτι πότε δεν θα μπορέσει το streaming να το ξεπεράσει, κάτι που όπως μπορείς να δείς απλά δεν ισχύει
    Ξαναδιάβασέ το και θα δεις ότι εσύ κάνεις λάθος. Μιλούσα για τις ποιοτικές εκδόσεις, που είναι κάτι χειροπιαστό. Αν τα μόντεμ/ρούτερ γίνουν και... 3D printer το ξανασυζητάμε.

    Όσο για το καθαρά τεχνικό μέρος, προφανώς και το streaming κάποια στιγμή θα ξεπεράσει τα υπάρχοντα format (για πράξη μιλάμε πάντα, όχι για θεωρία). Γνωρίζεις όμως σίγουρα ότι δεν θα ανανεωθούν και τα disc/physical formats (πχ... Super-Maxi 8K Blu-Ray), όπως άλλωστε γίνεται ανελλιπώς ως σήμερα εδώ και δεκαετίες;

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό λέγεται κύκλος ζωής ενός προϊόντος και είναι φυσικό και φυσιολογικό κάποια στιγμή να επέλθει η εξαφάνιση του. Και δεν έχει να κάνει με την εξέλιξη της τεχνολογίας, αλλά με το κόστος παραγωγής, που να μην δικαιολογεί πλέον άλλο την παραγωγή του προϊόντος.

    - - - Updated - - -

    όλα γίνονται για το χρήμα και όσοι χρησιμοποιούν usb flash drives 1ος και βασικό λόγος είναι το χαμηλό κόστος.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Εγώ ακόμα δεν έπιασα στα χέρια μου blu-ray

  8. #23
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λέγεται κύκλος ζωής ενός προϊόντος και είναι φυσικό και φυσιολογικό κάποια στιγμή να επέλθει η εξαφάνιση του. Και δεν έχει να κάνει με την εξέλιξη της τεχνολογίας, αλλά με το κόστος παραγωγής, που να μην δικαιολογεί πλέον άλλο την παραγωγή του προϊόντος.

    - - - Updated - - -
    Το κόστος παραγωγής ξέρεις συχνότατα πέφτει δραματικά αν το προῑόν -είναι δυνατόν- να παραχθεί σε βιομηχανική κλίμακα.
    Μετά τα πες πρώτα 1 δισεκατομμύριο κομμάτια μιλάμε πια πρακτικά για commodities...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioetisap : 21-02-19 στις 18:32.
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  9. #24
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ακόμα δεν έπιασα στα χέρια μου blu-ray
    Τι να πω κι εγώ, που αγόρασα BD-ROM για το HTPC μου και δεν έβαλα ποτέ δίσκο Blu-Ray μέσα!

  10. #25
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εμενα ειχε το laptop το 2008 και δεν εβαλα ποτε blu-ray. Τα πρωτα bluray δισκακια τα πηρα 5/12/2017 και ειναι η συλλογη του James Bond απο το ΜΜ. Μεχρι τοτε δεν ειχα δει ποτε απο κοντα πώς ειναι.

    Αλλα νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ποιοτητα που εχω δει ποτε μου. Και νομιζω οτι κανενα αλλο μεσο δεν προκειται να φτασει την ποιοτητα του bluray (μεχρι να βγουν 8Κ bluray φυσικα, αν βγουν).

    Ακομα και το netflix που εχει υποτιθεται καλη ποιοτητα, εχει πολυ χαμηλο bitrate για 4Κ (25mbps ειναι χαμηλο bitrate για bluray).
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  11. #26
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την τεχνολογία αυτή.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #27
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Μην μπερδεύεστε η είδηση δεν λέει ότι θα σταματήσουν η ταινίες να βγαίνουν σε blu-ray αλλά ότι μια εταιρία στα σταματήσει να βγάζει player,οκ κρίμα αλλά λογικό τώρα αυτό για το streaming δεν λέω καλό είναι το netflix αλλά για αυτούς που δεν ζητάνε πολλά γιατί αν γουστάρεις το σινεμά και εχεις δώσει 3-4 χιλιάρικα για home cinema και περιμένεις από το netflix να δεις 4κ είσαι για κλάματα,και γι΄αυτούς που λένε ότι δεν έχει διαφορά δείτε το dark tower σε 4κ δισκάκι και σε streaming και θα καταλάβετε τι μεγάλο λάθος κάνετε.

  13. #28
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valantis1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδεύεστε η είδηση δεν λέει ότι θα σταματήσουν η ταινίες να βγαίνουν σε blu-ray αλλά ότι μια εταιρία στα σταματήσει να βγάζει player,οκ κρίμα αλλά λογικό τώρα αυτό για το streaming δεν λέω καλό είναι το netflix αλλά για αυτούς που δεν ζητάνε πολλά γιατί αν γουστάρεις το σινεμά και εχεις δώσει 3-4 χιλιάρικα για home cinema και περιμένεις από το netflix να δεις 4κ είσαι για κλάματα,και γι΄αυτούς που λένε ότι δεν έχει διαφορά δείτε το dark tower σε 4κ δισκάκι και σε streaming και θα καταλάβετε τι μεγάλο λάθος κάνετε.
    Πάντως κι εσύ μπερδεύεσαι, γιατί αυτοί που γουστάρουν το σινεμά, ΔΕΝ συμπίπτουν απαραίτητα με αυτούς που θέλουν το 4Κ. Ο λόγος είναι απλός, ότι η ποιότητα του (αληθινού) σινεμά ήταν μέχρι πρότινος πολύ χειρότερη από το 4Κ και ακόμα και σήμερα που έχει πλησιάσει, δεν το έχει φτάσει (στις περισσότερες περιπτώσεις).

    Επίσης δεν υφίσταται σινεμά (έστω home) με τηλεόραση (όσο σούπερ και να είναι), αλλά μόνο με προτζέκτορα. Και μέχρι πρότινος, ελάχιστοι είχαν τη δυνατότητα να αποκτήσουν 4Κ προτζέκτορα.

    Εγώ που έχω Full HD προτζέκτορα εδώ και πολλά χρόνια, δεν νιώθω ότι μου λείπει κάτι (σε σχέση με την εμπειρία του σινεμά) επειδή δεν είναι 4Κ και ούτε προτίθεμαι να τον αλλάξω μέχρι να παραδώσει πνεύμα.
    Και φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τηλεόραση, κι ας είναι 144Κ.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το παραπάνω δεν είναι απόλυτα ακριβές. Το φιλμ έχει τεράστια ανάλυση, ανάλογα τον τύπο που χρησιμοποιήθηκε, και το βλέπεις και στο restoration παλιών ταινιών.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ένας σημαντικός λόγος της πτώσης των οπτικών μέσων DVD/Blu ray είναι κατά τη γνώμη μου η μη χρήση του πλέον σε φορητούς υπολογιστές. Ο κόσμος έχει πλέον κινητά, tablet, φορητούς, και δεν μπορεί να διαβάσει με αυτά δισκάκια, οπότε στράφηκε αλλού.

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας