Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 84
  1. #46
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το streaming δύσκολα θα αντικαταστήσει πλήρως τα physical media γιατί πολύ απλά, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ναι, προσφέρουν το ίδιο περιεχόμενο σε μεγάλο βαθμό αλλά υπάρχουν διαφορές που δεν καλύπτονται/γεφυρώνονται. Σχετικά με το bitrate, δεν αρκεί μόνο το νούμερο. Πρέπει να μπορεί να παρέχεται σταθερά και αξιόπιστα στον χρήστη το bitrate για να έχει νόημα το νούμερο, άρα η σύγκριση μεταξύ μόντεμ και hardware disc player δεν πολυστέκει.

    Νωρίτερα αναφέρθηκαν τα USB sticks ως αντικατάστατα των CD/DVD. Υπενθυμίζω ότι τα κενά CD/DVD θεωρούνται «αναλώσιμα» και χρησιμοποιούνται για διανομή κλπ. Τα στικάκια δεν είναι αναλώσιμα, όχι ακόμα τουλάχιστον. Αυτό που μάλλον όντως αντικατέστησαν είναι τα CD-RW/DVD-RW, που ήταν ειδική κατηγορία. Αμφιβάλλω αν τα χρησιμοποιεί πια κανείς και αν ναι, θα με ενδιέφερε να το ακούσω!
    Μα δεν έχει τέτοιο σκοπό το streaming. Δεν "βγήκε" για να αντικαταστήσει κάτι άλλο. Βγήκε γιατί αυτή είναι η τάση. Το αν θα παραμείνει το φυσικό μέσο θα φανεί κι αυτό από την τάση και την ζήτηση.

    Αλλά πρέπει να καταλάβουμε πως είναι απείρως καλύτερο να έχω εκατοντάδες ή χιλιάδες τίτλους με μηνιαία συνδρομή, παρά η αγορά εκατοντάδων ή χιλιάδων τίτλων σε physical media. Παρά τις διαφορές σε bitrate. Δηλαδή αυτή η διαφορά bitrate δεν θα με έκανε ποτέ να την στηρίξω τουλάχιστον μαζικά. Ίσως σε 2-3 πολύ συγκεκριμένους τίτλους ξέρω γω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #47
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Το αν θα τα "αντικαταστήσει πλήρως" είναι κι αυτό από μόνο του πολύ σχετική κουβέντα.
    Είμαι σίγουρος πως ακόμα και σήμερα κάποιοι έχουν στο σπίτι τους βιντεοκασσέτες, άρα με αυτή την έννοια θα μπορούσε να πει κάποιος ότι δεν έχουν αντικατασταθεί πλήρως από τα νεότερα μέσα.

    Το ίδιο θα γίνει και με τα νεότερα. Πάντα κάποιοι θα έχουν τα Blu-ray τους, ο καθένας για τους δικούς του λόγους (άλλος για το βιβλιαράκι, άλλος για τη νοσταλγία, άλλος γιατί "έτσι έμαθε").
    Οπότε ναι, ποτέ δεν θα αντικατασταθούν πλήρως, αλλά "for all intents and purposes", όπως λένε και στο χωριό μου, θα είναι ένα πεθαμένο format.

  3. #48
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που την είδες την αντιστοιχία εσύ; μιλάμε για δυο ψηφιακά μέσα με το ίδιο bitrate δεν μιλάμε για τον εξοπλισμό, για σύγκριση αναλογικού με ψηφιακό, ούτε για κάτι συμπιεσμένο.
    Τα τεχνικά χαρακτηριστικά στον ήχο και την εικόνα δεν λένε κάτι από μόνα τους πχ μια φωτογραφική 16 mega pixels είναι ίδια με μια άλλη 16 megapixels;
    Ακόμα και υλοποίηση της ψηφιακής εξόδου ήχου μπορεί να απογειώσει την εμπειρία ενός blueray player, γιατί δεν είναι όλες οι ίδιες και ας έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.
    Ένα ακόμα ανάλογο παράδειγμα:
    Παρακάτω βλέπουμε ένα streamer ιστορικής φίρμας του hifi που παίζει τα ίδια αρχεία πχ 16bit ή 24bit με τον υπολογιστή σου, το αποτέλεσμα όμως δεν είναι το ίδιο (φυσικά ούτε και η τιμή) γιατί έχουν ξοδευτεί πολλά χρήματα στην τροφοδοσία, το αναλογικό στάδιο εξόδου αλλά και στην απομόνωση ψηφιακών θορύβων.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  NDX2-innen.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  272,7 KB 
ID: 201710

  4. #49
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τεχνικά χαρακτηριστικά στον ήχο και την εικόνα δεν λένε κάτι από μόνα τους πχ μια φωτογραφική 16 mega pixels είναι ίδια με μια άλλη 16 megapixels;
    Ακόμα και υλοποίηση της ψηφιακής εξόδου ήχου μπορεί να απογειώσει την εμπειρία ενός blueray player, γιατί δεν είναι όλες οι ίδιες και ας έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.
    Ένα ακόμα ανάλογο παράδειγμα:
    Παρακάτω βλέπουμε ένα streamer ιστορικής φίρμας του hifi που παίζει τα ίδια αρχεία πχ 16bit ή 24bit με τον υπολογιστή σου, το αποτέλεσμα όμως δεν είναι το ίδιο (φυσικά ούτε και η τιμή) γιατί έχουν ξοδευτεί πολλά χρήματα στην τροφοδοσία, το αναλογικό στάδιο εξόδου αλλά και στην απομόνωση ψηφιακών θορύβων.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  NDX2-innen.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  272,7 KB 
ID: 201710
    Απαντάω στο τρολλάρισμα περί σύγκρισης mp3, γράφω μάλιστα πως δεν μιλάμε για εξοπλισμό, αν σου απαντήσω τώρα και σε εσένα, σίγουρα κάποιος άλλος θα βρει κάτι άλλο, όποτε δεν θα το κάνω.

  5. #50
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Πάντως εγώ αν είχε 15€/100άδα και καμιά 20-30 ο Blu-Ray Burner όσο δηλαδή και τα CD/DVD εγώ θα τα χρησιμοποιούσα ενδεχομένως ακόμη και τώρα. Κυρίως για data αλλά αν είχα τον player μπορεί να έβλεπα και καμιά ταινία
    Αλλά η πλεονεξία των εταιριών τις οδήγησε σε πολλαπλά λάθη
    Δεν ρίξανε ποτέ τις τιμές σε drive και αναλώσιμα
    Δεν άφησαν τη Microsoft να τα υποστηρίξει με έναν player στα windows αλλά έπρεπε να αγοράσεις άλλο software
    Δεν κυκλοφόρησαν στην αγορά, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό εγγράψιμα /επανεγγράψιμα /dual layer δισκάκια
    Ναι υπάρχουν και αυτοί που έχουν βιντεοπροβολέα 7.1 ΤΗΧ ενισχυτή και αυτόνομο BR-Player αλλά είναι ειδική κατηγορία και περιορισμένο κοινό
    Δεν έβαλε μυαλό η SONY από την αποτυχία του MiniDisc που πάνω κάτω για τους ίδιους λόγους απέτυχε - δεν έβρισκες δισκάκια κενά και recorder για να γράψεις τα δικά σου τραγούδια παρά μόνο κάτι πανάκριβα επαγγελματικά

    Και στις δύο περιπτώσεις δεν αγόραζες απλά έναν player για να ακούσεις τα τραγούδια/δείς τις ταινίες σου αλλά αγόραζες ένα τραγούδι/ταινία για να το δείς /ακούσεις στον player σου. Τι ηλίθια λογική πραγματικά!

    Στο καλό. Σε λίγους θα λείψει αφού οι περισσότερους από μας δεν τα είδαμε καν , απλά ξέραμε ότι υπάρχουν

  6. #51
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις ΗΠΑ το Netflix μου στέλνει DVD (ή blu ray, αν είχα γραφτεί) στο σπίτι, και τα στέλνω πίσω δωρεάν. Όποτε θέλω, είτε μία ώρα μετά, είτε 1 χρόνο μετά, δεν υπάρχει χρονικό όριο στο πόσο τα κρατάω. Για τον υπόλοιπο κόσμο έχεις δίκιο.

    Υπάρχουν ακόμα video clubs;
    Και έρχονται σπίτι σου σε 15'; Δε νομίζω. Με το Netflix, play store, iTunes μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έχεις ξεκινήσει και βλέπεις ταινία. Εδώ έχει χαθεί το παιχνίδι. Γυρίζεις κουρασμένος από τη δουλειά και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε εκατοντάδες ταινίες. Για να μη σου πω χιλιάδες. Σκέψου το γνωστό απαγορευμένο site με τα 4 γράμματα στον τίτλο πριν λίγες μέρες ξεπέρασε τις 10.000 μοναδικές ταινίες. Και όλες σε μέγεθος μικρότερο των 3gb. Δηλαδή εγώ με την 50 που έχω θέλω ένα τεταρτακι για το 1080. Μέχρι να ζεσταθεί η τοστιέρα και να ψήσω 4 τοστ κατέβηκε. Πόσο μάλλον όταν εσύ που μένεις στον παράδεισο που έχετε τα πάντα και νόμιμα . Netflix, Amazon, Hulu και δεν ξέρω τι άλλο.

    Τι να μας πει λοιπόν και το φυσικό μέσο;

  7. #52
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έρχονται σπίτι σου σε 15'; Δε νομίζω. Με το Netflix, play store, iTunes μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έχεις ξεκινήσει και βλέπεις ταινία. Εδώ έχει χαθεί το παιχνίδι. Γυρίζεις κουρασμένος από τη δουλειά και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε εκατοντάδες ταινίες. Για να μη σου πω χιλιάδες. Σκέψου το γνωστό απαγορευμένο site με τα 4 γράμματα στον τίτλο πριν λίγες μέρες ξεπέρασε τις 10.000 μοναδικές ταινίες. Και όλες σε μέγεθος μικρότερο των 3gb. Δηλαδή εγώ με την 50 που έχω θέλω ένα τεταρτακι για το 1080. Μέχρι να ζεσταθεί η τοστιέρα και να ψήσω 4 τοστ κατέβηκε. Πόσο μάλλον όταν εσύ που μένεις στον παράδεισο που έχετε τα πάντα και νόμιμα . Netflix, Amazon, Hulu και δεν ξέρω τι άλλο.

    Τι να μας πει λοιπόν και το φυσικό μέσο;
    Δεν είναι δύσκολο να προγραμματίσεις από την προηγούμενη το τι θες να δεις, και μόλις το δεις να προγραμματίσεις το επόμενο. Εγώ έχω 2 ταινίες μόνιμα σπίτι μου, και μόλις τις επιστρέψω έρχεται η επόμενη από τη λίστα μου, αυτόματα. Άσε τα extras τα οποία συχνά είναι πολύ χρήσιμα. Το ότι έχει δεκάδες χιλιάδες *επιπλέον* ταινίες από το streaming δεν το συζητάω καν. Το φυσικό μέσον δεν έχει πεθάνει.

    9 Solid Reasons to Subscribe to DVD Netflix

  8. #53
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντάω στο τρολλάρισμα περί σύγκρισης mp3, γράφω μάλιστα πως δεν μιλάμε για εξοπλισμό, αν σου απαντήσω τώρα και σε εσένα, σίγουρα κάποιος άλλος θα βρει κάτι άλλο, όποτε δεν θα το κάνω.
    Oκ, αλλά το θέμα μιλάει για εξοπλισμό που σταματάει η διάθεση του από μια εταιρία, ο οποίος εξοπλισμός,για διάφορους λόγους παίζει πολύ καλύτερα το ίδιο ψηφιακό περιεχόμενο. Προφανώς το καλύτερο δεν αφορά την πλειοψηφία των χρηστών, είτε για λόγους κόστους, είτε για λόγους ευκολίας στην ...υπερκατανάλωση, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο.
    Στο χώρο της μουσικής είναι τόσος ο όγκος σε περιεχόμενο με τον οποίο καλείται (ή έμμεσα πιέζεται) να καταναλώσει ο μουσικόφιλος που στο τέλος το πράγμα χάνει το νόημα του, το ίδιο νομίζω ισχύει και στις ταινίες.

  9. #54
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Προσωπικά έχω Blu Ray Recorder στο pc το είχα αγοράσει αρκετά λεφτά αλλα στην τελική δεν το χρησιμοποιήσα ποτέ!!! Κάπως έτσι θα γίνει και με τα δισκάκια τώρα δεν τα χρησιμοποιεί κανένας... και οι μελλοντικές κονσόλες θα παρέχουν περιεχόμενο απλοκλειστικά online παρά με δίσκακια!!!

  10. #55
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι δύσκολο να προγραμματίσεις από την προηγούμενη το τι θες να δεις, και μόλις το δεις να προγραμματίσεις το επόμενο. Εγώ έχω 2 ταινίες μόνιμα σπίτι μου, και μόλις τις επιστρέψω έρχεται η επόμενη από τη λίστα μου, αυτόματα. Άσε τα extras τα οποία συχνά είναι πολύ χρήσιμα. Το ότι έχει δεκάδες χιλιάδες *επιπλέον* ταινίες από το streaming δεν το συζητάω καν. Το φυσικό μέσον δεν έχει πεθάνει.

    9 Solid Reasons to Subscribe to DVD Netflix
    Για σένα δεν είναι δύσκολο. Αλλά για τους άλλους είναι. Το Internet μας άνοιξε πολλούς δρόμους και ένας είναι και αυτός. Τα πάντα στα χέρια μας.

    Έτσι για το ιστορικό το 7ο βιβλίο του Harry Potter το είχα βρει στα Αγγλικά μια μέρα πριν την επίσημη κυκλοφορία. Το έστειλα στον κολλητό μου και το διαβάσαμε την ίδια μέρα. Εγώ μάλιστα σε laptop που συμπτωματικά είχα σπίτι λόγω καλοκαιριού. Βέβαια λίγο μετά αγοράσαμε και ξαναδιαβάσαμε το βιβλίο στα Ελληνικά. Αλλά δεν έχει να λέει. Σημασία είχε που το βρήκα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oκ, αλλά το θέμα μιλάει για εξοπλισμό που σταματάει η διάθεση του από μια εταιρία, ο οποίος εξοπλισμός,για διάφορους λόγους παίζει πολύ καλύτερα το ίδιο ψηφιακό περιεχόμενο. Προφανώς το καλύτερο δεν αφορά την πλειοψηφία των χρηστών, είτε για λόγους κόστους, είτε για λόγους ευκολίας στην ...υπερκατανάλωση, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο.
    Στο χώρο της μουσικής είναι τόσος ο όγκος σε περιεχόμενο με τον οποίο καλείται (ή έμμεσα πιέζεται) να καταναλώσει ο μουσικόφιλος που στο τέλος το πράγμα χάνει το νόημα του, το ίδιο νομίζω ισχύει και στις ταινίες.
    Σε αυτό έχεις δίκιο. Επειδή χρησιμοποιώ streaming βλέπω καθημερινά νέες κυκλοφορίες και μάλιστα σε πλατφόρμα όχι τόσο δημοφιλή. Οπότε ο καταναλωτής θα πληρώσει το φτηνότερο για να έχει μια ισορροπία στο τι θα ακούει και τι θα πληρώνει.

  11. #56
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έρχονται σπίτι σου σε 15'; Δε νομίζω. Με το Netflix, play store, iTunes μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έχεις ξεκινήσει και βλέπεις ταινία. Εδώ έχει χαθεί το παιχνίδι. Γυρίζεις κουρασμένος από τη δουλειά και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε εκατοντάδες ταινίες. Για να μη σου πω χιλιάδες. Σκέψου το γνωστό απαγορευμένο site με τα 4 γράμματα στον τίτλο πριν λίγες μέρες ξεπέρασε τις 10.000 μοναδικές ταινίες. Και όλες σε μέγεθος μικρότερο των 3gb. Δηλαδή εγώ με την 50 που έχω θέλω ένα τεταρτακι για το 1080. Μέχρι να ζεσταθεί η τοστιέρα και να ψήσω 4 τοστ κατέβηκε. Πόσο μάλλον όταν εσύ που μένεις στον παράδεισο που έχετε τα πάντα και νόμιμα . Netflix, Amazon, Hulu και δεν ξέρω τι άλλο.

    Τι να μας πει λοιπόν και το φυσικό μέσο;
    Είμαι πολύ κατά του entertainment/gaming as a service™.

    Το streaming βολεύει μόνο όταν θες να βλέπεις ο,τι πιο πρόσφατο κυκλοφορεί, κοινώς σαβούρα. Για παλιές ταινίες ή σειρές είναι άκρως αναξιόπιστο γιατί από μέρα σε μέρα μπορεί να τις βγάλει από την βιβλιοθήκη.
    Ξαναέβλεπα πριν κάνα μήνα την σειρά του Dexter και ξαφνικά την επόμενη μέρα εξαφανίστηκε από το Netflix... Ευτυχώς που είχα τα HDTVrips γραμμένα σε DVD...

    Για archiving, τα DVD±R συνεχίζουν να είναι η καλύτερη λύση. Έχω Taiyo Yuden δισκάκια τουλάχιστον 10 ετών και παίζουν σαν καινούργια. Αν ήταν σκληρός δίσκος, θα ήθελε αλλαγή 2 φορές ήδη...

    Κρίμα αν το Blu-ray πεθάνει λόγω της εμμονής της Sony με τα DRM.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  12. #57
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι πολύ κατά του entertainment/gaming as a service™.

    Το streaming βολεύει μόνο όταν θες να βλέπεις ο,τι πιο πρόσφατο κυκλοφορεί, κοινώς σαβούρα. Για παλιές ταινίες ή σειρές είναι άκρως αναξιόπιστο γιατί από μέρα σε μέρα μπορεί να τις βγάλει από την βιβλιοθήκη.
    Ξαναέβλεπα πριν κάνα μήνα την σειρά του Dexter και ξαφνικά την επόμενη μέρα εξαφανίστηκε από το Netflix... Ευτυχώς που είχα τα HDTVrips γραμμένα σε DVD...

    Για archiving, τα DVD±R συνεχίζουν να είναι η καλύτερη λύση. Έχω Taiyo Yuden δισκάκια τουλάχιστον 10 ετών και παίζουν σαν καινούργια. Αν ήταν σκληρός δίσκος, θα ήθελε αλλαγή 2 φορές ήδη...

    Κρίμα αν το Blu-ray πεθάνει λόγω της εμμονής της Sony με τα DRM.
    Σωστό αυτό. Γενικά όταν βασίζεσαι σε streaming δεν έχει να κάνει με το τι θες να δεις εσύ (μόνο) αλλά και τι σου προτείνει-υπάρχει διαθέσιμο εκείνη την στιγμή.

    Το rental του netflix έχει 10-20Χ τους τίτλους που είναι διαθέσιμοι σε streaming ανά πάσα στιγμή. Στην Αμερική φαίνεται καλά κρατεί αλλά σε άλλες χώρες όπως το ΗΒ δεν φαίνεται να έχει μείνει παρόμοια υπηρεσία.

  13. #58
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Γράφω πολύ συγκεκριμένα πράγματα σε M-DISC και κάθε χρόνο κάνω έλεγχο αν τα δεδομένα είναι ακόμα προσβάσιμα. Σαν ποσότητα χρησιμοποιώ περίπου 3-4 τον χρόνο, οπότε το ακριβό κόστος τους δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.
    Σκοπός είναι να τα μεταφέρω στην (μεθ)επόμενη γενιά, ελπίζοντας πως θα υπάρχουν ακόμα players. Μάλλον θα καβατζώσω και κανέναν player για κάθε ενδεχόμενο.

  14. #59
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για archiving, τα DVD±R συνεχίζουν να είναι η καλύτερη λύση. Έχω Taiyo Yuden δισκάκια τουλάχιστον 10 ετών και παίζουν σαν καινούργια. Αν ήταν σκληρός δίσκος, θα ήθελε αλλαγή 2 φορές ήδη...
    Το γνωστό δείγμα του ενός. Εγώ απ'την άλλη, όταν είχα κάνει backups σε DVD μου είχαν χαλάσει μετά από 5-6 χρόνια, ενώ ένας δίσκος που έχω εδώ και 12 χρόνια κρατάει ακόμα.
    Ποιός κερδίζει;;;

  15. #60
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έρχονται σπίτι σου σε 15'; Δε νομίζω. Με το Netflix, play store, iTunes μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα έχεις ξεκινήσει και βλέπεις ταινία. Εδώ έχει χαθεί το παιχνίδι. Γυρίζεις κουρασμένος από τη δουλειά και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε εκατοντάδες ταινίες. Για να μη σου πω χιλιάδες. Σκέψου το γνωστό απαγορευμένο site με τα 4 γράμματα στον τίτλο πριν λίγες μέρες ξεπέρασε τις 10.000 μοναδικές ταινίες. Και όλες σε μέγεθος μικρότερο των 3gb. Δηλαδή εγώ με την 50 που έχω θέλω ένα τεταρτακι για το 1080. Μέχρι να ζεσταθεί η τοστιέρα και να ψήσω 4 τοστ κατέβηκε. Πόσο μάλλον όταν εσύ που μένεις στον παράδεισο που έχετε τα πάντα και νόμιμα . Netflix, Amazon, Hulu και δεν ξέρω τι άλλο.

    Τι να μας πει λοιπόν και το φυσικό μέσο;
    Αν συγκρίνεις την ποιότητα των αρχείων 1080p\3GB με την ποιότητα του BD, ε τότε το φυσικό μέσο έχει κάτι πολύ σημαντικό να σου πει.

    Χρόνια τώρα βλέπω ταινίες σε media players\HTPCs. Ακόμα και τα BDrips ποτέ δεν μου έδωσαν την εικόνα που δίνει το BD player του 2008 (και έχω τηλεόραση μόνο 42" ). Αν είναι να δώσω κανένα χιλιάρικο για "καλό" HTPC και να χαραμίσω και 'γω δεν ξέρω πόσες ώρες για να ρυθμίζω το λογισμικό, ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Χίλιες φορές να ξοδέψω τα χρήματα και τον χρόνο για να έχω μια συλλογή ταινιών σε δισκάκι.

    Καταλαβαίνω πόσο θελκτική είναι η ευκολία του streaming. Κι εγώ έχω όλα τα DVD\BD μου και σε αρχείο υπολογιστή με το Kodi να κάνει υπερωρίες . Όταν θέλω όμως να ευχαριστηθώ πραγματικά την ταινία, θα προτιμήσω το δισκάκι.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας