Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπτική επαφή έχω το ειπα εξαρχής,εσυ όμως μπορείς να δεις στο 1,5 χλμ με το ματι?
    Ολοι εχουμε καταλαβει οτι υπαρχει μια σκεπη που ειναι ενδιαμεσα.

    Το αν βλεπεις με το ματι δεν μας απασχολει. Η οπτικη επαφη (line of sight ή αλλιως LOF ) σημαινει αν ειναι ανοιχτος "ο δρομος" για το σημα.

    αν απο την μια πλευρα βλεπεις απεναντι που περιπου ειναι η αλλη πλευρα , το ιδιο και απο απεναντι τοτε εχεις οπτικη επαφη.

    Αν ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη σου κοβει την θεα πχ ενα δεντρο ή ενα σπιτι ή κατι αλλο..... τοτε ΔΕΝ εχεις οπτικη επαφη.

    Υ.Γ. Εχω ενα λινκ 11.5 χλμ. Αν εβλεπα με το ματι ως εκει κατι δεν θα πηγαινε καλα με μενα. :P
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπτική επαφή έχω το ειπα εξαρχής,εσυ όμως μπορείς να δεις στο 1,5 χλμ με το ματι?
    Δεν αρκεί απλά η οπτική επαφή, το σήμα δεν είναι ακτίνα Laser, θα πρέπει να υπολογιστεί και η Ζώνη Fresnel.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fresnel.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  190,0 KB 
ID: 201854
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα,sweet dreams ειμαι στην γ περίπτωση οπου στα 2 μετρα χαμηλότερα η νοητη ευθεία περνάει πανω απο μια σκεπή σε 1434μ αποσταση του ενος σημείου απο το αλλο.Σύμφωνα μ αυτήν την ζώνη λογικά θα υπάρχει μια μικρή απώλεια βεβαια δεν έχω υπολογίσει το υψος των 2 ιστών που θα τοποθετηθούν οι 2 κεραιες ειτε 2,4 ειτε 5 ghz.Οπότε θα προκύψει κ απο εκεί κέρδος αρα δεν θα εχω σχεδόν καθόλου απώλειες, το θέμα ειναι 2,4 με 5 θα έχει σημαντική διαφορά?φυσικά λόγω θορύβου θεωρώ καλυτερη την μπάντα των 5 ,επίσης σε λίγες μέρες θα γίνει κ δοκιμή με των 2,4 που περίεγραψα σε προηγούμενο ποστ.

  4. #19
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα στο φορουμ σημερα θα αγοραστούν 2 litebeam lbe-5ac-gen2 δεν ξερω ποτε θα τισ εγκαταστησω αλλα πιστεω συντομα εχει κανεις εμπειρια απο αυτες τις κεραιες ?πιστευω ειναι πολυ αξιοπιστες οσο το εψαξα,με προβληματιζει ο σφιγκτήρας ως στερεωση αλλα κατι θα γίνει ..αν ανοιγει εντελως

  5. #20
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στο φορουμ σημερα θα αγοραστούν 2 litebeam lbe-5ac-gen2 δεν ξερω ποτε θα τισ εγκαταστησω αλλα πιστεω συντομα εχει κανεις εμπειρια απο αυτες τις κεραιες ?πιστευω ειναι πολυ αξιοπιστες οσο το εψαξα,με προβληματιζει ο σφιγκτήρας ως στερεωση αλλα κατι θα γίνει ..αν ανοιγει εντελως
    Ναι . Ανοιγει τελειως οποτε δεν θα σου δημιουργησει προβλημα.

    Πολυ καλη επιλογη. και πανευκολη η εγκατασταση.

    Το μονο που θελει προσοχη ειναι καποιες λεπτομερειες που παιζουν ρολο.

    Το καλωδιο δικτυου να ΜΗΝ ειναι εκτεθειμενο σε βροχες και ηλιο... αλλιως περνα το μεσα απο σπιραλ ή παρε εξωτερικου χωρου utp.

    Και 2ον ... οταν τα παραλαβεις.... ανοιγεις το ενα. κατεβαζεις στο ελαχιστο την ισχυ. το κλεινεις και ανοιγεις το αλλο. κατεβαζεις την ισχυ στο ελαχιστο.
    Αφου τελειωσεις με τις ρυθμισεις και κανουν το bridge μεταξυ τους... κανεις το αντιστροφο και ανεβαζεις την ισχυ ενα ενα καθε φορα. Γινεται ευκολα ζημια απο υπερβολικο σημα.

    Υ.Γ.Π
    λεον υπαρχει και εφαρμογη που κανεις connect το κινητο με την καθε κεραια για ρυθμισεις.
    Απλα εμπειρικα παντα τα ρυθμιζω απο πριν οποτε ξερω οτι παιζει σωστα και απλα παω και κανω την εγκατασταση και την στοχευση και παιζουν κατευθειαν.
    The gr81 .

  6. #21
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ GRINIARIS δεν ήξερα αυτο που μου λες το κολπο θα τα ρυθμισω διπλα διπλα κ μετα θα τα εγκαταστησω, καλωδιο εννοειται εξωτερικου χωρου της ubiquiti με προστασια,στο δικο μου ειναι ηδη περασμενο απο μπουατ στο αλλο επειδη το ενοικιαζουν θα παει εξωτερικα,οταν θα πανε στο δικο τους θα ειναι απο μπουατ κ αυτο,για την εφαρμογή το γνωρίζω

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ GRINIARIS δεν ήξερα αυτο που μου λες το κολπο θα τα ρυθμισω διπλα διπλα κ μετα θα τα εγκαταστησω, καλωδιο εννοειται εξωτερικου χωρου της ubiquiti με προστασια,στο δικο μου ειναι ηδη περασμενο απο μπουατ στο αλλο επειδη το ενοικιαζουν θα παει εξωτερικα,οταν θα πανε στο δικο τους θα ειναι απο μπουατ κ αυτο,για την εφαρμογή το γνωρίζω
    Αν κολλησεις καπου εδω ειμαστε παλι.

    Τι εννοεις οταν λες μπουατ ?
    The gr81 .

  8. #23
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Οτι το έχω πάει απο μπουατ σε μπουατ εως την σκεπη ωστε να μην ειναι εκτεθειμενο το καλωδιο δικτυου

  9. #24
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εαν εχεις οπτικη επαφη μπορεις να προχωρησεις στο link στα 5Ghz για λιγοτερες παρεμβολες.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας