Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα σας,αφου ειδα και αποειδα με τον οτε και στο ενδεχομενο να μου φερει γραμμη στην οικία μου(θελουν 10 κολώνες παρολο που ειναι 200m απόσταση ) στράφηκα σε αλλες λύσεις ολα αυτά τα χρόνια που ήταν ημίμετρα όμως χωρίς σταθερότητα.Εδώ και λίγες μέρες ανακάλυψα τυχαία τους παρόχους που δίνουν ασυρματο wifi με πολυ καλές ταχύτητες,στην περιοχή μου ενας που απάντησε σχεδόν άμεσα μου υπόσχεται σταθερά 20downloading 5 uploading αλλα το τελος ενεργοποίησης + μηνιαία εισφόρα με απότρεψε,περιμένω μια ακομα απαντηση αλλα με μικρότερες ταχύτητες απο καποιον αλλο κ χαμηλοτερο μηνιαιο κοστος.Κάθησα και σκέφτηκα γιατί αυτο δεν το κάνω μόνος μου ?δλδ απο την στιγμή που υπάρχει καποιο φιλικό σπίτι που μπορεί να μου παράσχει wifi γιατι να μην βαλω μια κεραια εκει κ αντιστοιχα μια κ σε μένα στα 5 ghz και να λυθεί το πρόβλημα μου?το θέμα μου ειναιτο εξής ειδα μέσω google earth οτι δεν εχουμε κανενα εμπόδιο για καλη μου τυχη πλην μιας μονοκατοικίας διπλα στην οικια εκπομπης ας πουμε (αυτο ειναι αμφιδρομο ουτως η αλλως) για την ακρίβεια η στεγη η οποία ειναι στο ίδιο υψος,δευτερο θέμα ειναι οτι δεν υπάρχει οπτική επαφή του ενος σπιτιου με το αλλο λογω απόστασης περιπου 2χλμ η κατι λιγοτερο 1,5-2χλμ.Να σημειώσω οτι ο ενας πάροχος για να μου δωσει αυτο που έιπα πιο πάνω θα χρησιμοποιούσε σε μενα την PBE-5AC-500.Χωρίς να υπάρχει οπτική επαφή κ σε μεγαλύτερη αποσταση περιπου 5-10 χιλιομετρων.ερωτηση α)αν χρησιμοποιησω 2 τετοιες κεραίες λογικα δεν θα έχω θεμα?Θα ειναι σημαντική η απωλεια που μπορει να μην έχω καθόλου λινκ?β)αν χρησιμοποιησω την tplink cpe610 ?κατι υποδιαιστερο αλλά πιο οικονομικό θα έχω καλά αποτελέσματα?γ)έχετε να προτείνετε κάποια άλλη κεραία?δ)οτι τελικά χρησιμοποιηθεί πως θα μπορεσω να βρω την βέλτιστη κατευθυνση των 2 κεραιων ωστε να κοιτάει η μια την άλλη?σημειωτεον οτι ειμαι άσχετος αλλα θα τα καταφέρω με την βοήθεια σας αν γίνεται.ευχαριστώ εκ των προτέρων(απο σύνδεση cosmote θα πέρνω).Να σημειώσω επίσης οτι σε λίγους μήνες θα ερθουν σε οικία που θα ειναι στα 600-700 m απόσταση κ εκει θα ειναι πιο απλά τ απράγματα

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Χωρίς οπτική επαφή; δεν γίνεται, θέλει να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή ανάμεσα στις δυο κεραίες χωρίς εμπόδια.
    Δεν μπορεί να μην δεν είχε οπτική επαφή ο πάροχος που σου είπε για την κεραία, μπορεί να είχε αναμεταδότη κάπου άλλου.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στο πανόραμα εχει την βάση εδω διπλα δεν εχει κατι για αυτο ζητησε ακριβεις συντεταγμενες να δει εαν ειναι εφικτό και σιγουρα δεν εχει οπτική επαφή

    - - - Updated - - -

    Χρησιμοποιώντας το google earth και τραβώντας ακριβως ευθεία γραμμη απο τα σημεια που θα τοποθετηθουν οι κεραιες η αποσταση ακριβως ειναι 1434,33 m και το κυριότερο για καλη μου τύχη δεν εχω κανενα εμπόδιο,μαλιστα εχω μαρκαρει με βαση αυτη την ευθεία κ την κάτοψη ακριβως τα σήμεια στοχευσης κ στις 2 οικίες οποτε πιστευω πάντα θεωρητικά οτι θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα,περιμένω προτασεις για κεραίες

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πανόραμα εχει την βάση εδω διπλα δεν εχει κατι για αυτο ζητησε ακριβεις συντεταγμενες να δει εαν ειναι εφικτό και σιγουρα δεν εχει οπτική επαφή

    - - - Updated - - -

    Χρησιμοποιώντας το google earth και τραβώντας ακριβως ευθεία γραμμη απο τα σημεια που θα τοποθετηθουν οι κεραιες η αποσταση ακριβως ειναι 1434,33 m και το κυριότερο για καλη μου τύχη δεν εχω κανενα εμπόδιο,μαλιστα εχω μαρκαρει με βαση αυτη την ευθεία κ την κάτοψη ακριβως τα σήμεια στοχευσης κ στις 2 οικίες οποτε πιστευω πάντα θεωρητικά οτι θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα,περιμένω προτασεις για κεραίες
    Το πανόραμα είναι ψηλά, δύσκολα να μην έχει οπτική επαφή.

    Φαντάσου πως έχεις μια δέσμη διαμέτρου μερικών εκατοστών που πρέπει να φτάνει ευθεία απο το ένα σημείο στο άλλο χωρίς κάποιο εμπόδιο.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πιο ψηλά ειναι όμως ο χορτιάτης ,αλλα αυτο τι σημασία έχει?εχω συγκεκρίμενο θέμα κ ζητάω άποψη πλεον το εχω συγκεκριμενοποιήσει

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ρίξε αν θέλεις μια ματιά εδώ

  7. #7
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    ευχαριστω φίλε μου θα το κοιτάξω ,αν εχω απορια θα σε <ενοχλήσω>

    - - - Updated - - -

    Μια ερώτηση αφου ας πουμε το πρωτο litebeam το οποιο θα δίνει το ιντερνετ και θα ρυθμιστεί ως access point θα συνδεθεί με το ρούτερ του οτε μεσω lan θύρας?δλδ lan απο το ρουτερ του οτε κ φυσικα lan στο litebeam?είτε ειναι adsl ειτε vdsl?

  8. #8
    Εγγραφή
    27-07-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Ναι από το Access Point θα πάει σε τροφοδοσία και αμέσως μετά στο ρουτερ σε οποία θύρα θες.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ερωτηση:την ίδια ζευξη μπορω να την πετύχω κ με κεραιες στα 2,4ghz?αλλα θα εχω πολύ θόρυβο κ κακή ποιότητα ζεύξης?εχω ubiquiti loco m2 και tp -link 7210n με εξωτερικη κεραια TL-ANT2424B | 2.4GHz 24dBi Grid Parabolic Antenna,αν το μ2 ειναι ας πουμε αυτο που θα δίνει κ το αλλο αυτο που λαμβάνει?τι θα προτιμουσατε εσεις στην θέση μου για το βέλτιστο αποτέλεσμα?την λύση των 5 ghz η των 2,4ghz?

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ανάλογα με το αν υπάρχουν πολλά ασύρματα στην περιοχή σου, σε περιπτώσεις που υπάρχει πολύς θόρυβος επιλέγουμε 5Ghz, τα 5Ghz ακόμα μπορούν αν δώσουνε μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά είναι πιο ευαίσθητα σε εμπόδια κλπ.
    Τα 2.4 ακόμα μπορούν να πιάσουνε και μεγαλύτερες αποστάσεις απο τα 5, αλλά μιλάμε για αρκετά πάνω απο το 1 χιλιόμετρο που θέλεις εσυ.

    Απο την στιγμή που έχεις τον εξοπλισμό όμως γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή;

  11. #11
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ sdikr αυτο θα κανω αρχικά κ θα προσπαθήσω να βρω καναλι -συχνότητα με τον λιγότερο θόρυβο μεσω airview λογικά για καλύτερο αποτέλεσμα,εμπόδια όπως έχω δει στο google earth δεν υπάρχουν (έτσι μετρήθηκε και η απόσταση 1434m )οπότε θα γίνει η δοκιμή σε λίγες μέρες,αργότερα σε λιγους μήνες η απόσταση θα γίνει 1000m κ με οπτική επαφή δλδ με το μάτι.Επίσης μια ακόμη ερώτηση ανεξάρτητη του τροπου που θα επιλεχθεί δλδ σε μια θύρα λαν του speedport που θα συνδεθεί το loco m2 κ θα γίνει access point και αντίστοιχα θα περνω το σήμα απο εκεί στο δικό μου σπίτι θα έχει σηματικές μειώσεις στην ταχύτητα του υπάρχοντος δικτύου?γιατ'ι εγω θα το πέρνω ενσύρματα κ μετα ασύρματα ενω στο σπιτι που θα έχει το ρουτερ με την σύνδεση όλες οι συσκευές ασύρματα.Αν θ α πέσει η ταχύτητα -ποιότητα συνδεσης τους (κινητά-λαπτοπ) μια αναβάθμιση απο adsl σε vdsl θα βοηθούσε?

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν ρωτάς για το αν απλα η σύνδεση της κεραίας θα επηρεάσει το router που θα δίνει την σύνδεση η απάντηση είναι οχι.
    Φυσικά όταν θα κατεβάζει κάτι κάποιος, τότε θα μοιράζεται η ταχύτητα σε αυτούς που κατεβάζουν, θα είναι σα να ήσουν εκεί συνδεμένος τοπικά.

    Σίγουρα θα βοηθούσε η αναβάθμιση απο adsl σε vdsl

  13. #13
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Η χρήση περιορίζεται σε άνοιγμα ιστοσελίδων ,youtube,live streaming αγωνων αλλα κυρίως το πρώτο όχι κατι αλλο πιο βαρύ κ όχι πάντα ταυτόχρονα.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δες μηπως βρεις καποιο σημειο, εστω εαν σηκωσεις ιστο ωστε να εχεις οπτικη επαφη. Δεν θα εχεις σωστό αποτελεσμα χωρις οπτικη επαφη! (είτε στα 2.4 είτε στα 5)

  15. #15
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Οπτική επαφή έχω το ειπα εξαρχής,εσυ όμως μπορείς να δεις στο 1,5 χλμ με το ματι?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας