Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16

Θέμα: 7530 Cosmote VoIP

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα.

    Εχω αγοράσει το 7530 το οποίο μου ήρθε με το firmware 7.0.
    Η τηλεφωνία ομως δε δουλεύει.
    Έχω διαλέξει το Cosmote profile οπως έχω δει εδω στο φορουμ αλλα το τηλεφωνο δε δουλευει.
    Εχω ζητησει τους κωδικους απο τη Cosmote και μου τους εστειλαν με 2 sms αλλα μάλλον κατι δε κάνω σωστα και δε μπορω να ενεργοποιησω το τηλςφωνο.
    Μπορει κάποιος να με βοηθήσει;
    Είχα το Speedport Plus πριν και το τηλεφωνο ηταν συνδεμενο πανω του.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν χρειάζεται ο κωδικός. Απλά παίρνεις τηλέφωνο στο 13788 (τεχνική υποστήριξη), αναφέρεις ότι έχεις συμβατό εξοπλισμό (το Fritz) και ζητάς να σου ενεργοποιήσουν σε αυτό αυτόματα την τηλεφωνία. Υπόθεση λίγων λεπτών και κατόπιν ακόμη και σε reset θα δουλεύει αυτόματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αν έχεις τους κωδικούς δεν χρειάζεσαι την επιλογή του αντίστοιχου προφίλ.
    Επίσης αν πάρεις τους κωδικούς και κοτσάρεις επάνω ξανά το speedport... ξέχνα τους.
    Πρέπει να τους ζητήσεις ξανά ή πριν το συνδέσεις το speed θα πρέπει να περάσεις πρώτα τους κωδικούς που σου δώσανε.
    Τέλος... δες τις οδηγίες που έχουμε για το σετάρισμα των fritz.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορεί κάποιος να μου πει που ακριβώς βρίσκω τις οδηγίες εδώ;
    Έψαξα και δε το βρίσκω.
    Πήρα και τηλέφωνο την Cosmote και μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν το 7530 αλλά μόνο το 7590.
    Ο τύπος δε μπορούσε να το ρυθμίσει από εκεί.
    Μου είπαν ότι οι κωδικοί δεν αλλάζουν αν βάλω άλλο μόντεμ επάνω και ότι αλλάζουν κατά διαστήματα κάποιων μηνών για λόγους ασφαλείας.
    Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά το φόρουμ είναι τεράστιο και έχω χαθεί.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Υπάρχουν σε πολλά σημεία.
    Δες εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/forums/...και-routers
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phlegon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να μου πει που ακριβώς βρίσκω τις οδηγίες εδώ;
    Έψαξα και δε το βρίσκω.
    Πήρα και τηλέφωνο την Cosmote και μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν το 7530 αλλά μόνο το 7590.
    Ο τύπος δε μπορούσε να το ρυθμίσει από εκεί.
    Μου είπαν ότι οι κωδικοί δεν αλλάζουν αν βάλω άλλο μόντεμ επάνω και ότι αλλάζουν κατά διαστήματα κάποιων μηνών για λόγους ασφαλείας.
    Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά το φόρουμ είναι τεράστιο και έχω χαθεί.
    Έπεσες σε υπάλληλο που δεν έχει γνώση του θέματος. Το έχουν κάνει πολλοί χρήστες. Δες το παρακάτω θέμα, μόλις λίγες μέρες πριν. Αλλά ισχύει το ίδιο για όλα τα Fritz που έχουν το v.7 διεθνές firmware.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ox-7530/page10.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-02-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτόματα πάντως δε τραβαει καμία ρύθμιση για τηλεφωνία.
    Στο telephony το σήμα είναι γκρι και λέει no registered number.
    Όταν βάζω τους κωδικούς που μου έδωσαν δε συνδέεται.
    Το τηλέφωνο όταν το σηκώνω χτυπάει κανονικά αλλά δε μπορεί να καλέσει αριθμό και ούτε να με καλέσουν.
    Τι πρέπει να τους πω;
    Όταν τους το είπα μου είπαν ότι δε στηρίζουν και δε μπορούν να κάνουν καμία ρύθμιση.
    Στα thread του φόρουμ δεν είδα κάτι διαφορετικό από αυτό που έκανα.
    Δε μπορώ να καταλάβω.
    Το firmware που έχω είναι το πιο πρόσφατο.
    Η με δουλεύουν από τον ΟΤΕ και μου έδωσαν λάθος κωδικούς η κάνω κάτι πολύ στραβά.Οταν πάω σπίτι θα ποσταρω εικόνες με το τι ακριβώς έχω δοκιμάσει.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και σου λέω ότι έπεσες σε άσχετο.
    Μια χαρά υποστηρίζεται το 7530 και τραβά αυτόματα τα στοιχεία της τηλεφωνίας εφόσον κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις ο τεχνικός.
    Τόσοι και τόσοι το έχουν κάνει, ακόμη και με άλλα μοντέλα εκτός των 7590 και 7530.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phlegon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτόματα πάντως δε τραβαει καμία ρύθμιση για τηλεφωνία.
    Στο telephony το σήμα είναι γκρι και λέει no registered number.
    Όταν βάζω τους κωδικούς που μου έδωσαν δε συνδέεται.
    Το τηλέφωνο όταν το σηκώνω χτυπάει κανονικά αλλά δε μπορεί να καλέσει αριθμό και ούτε να με καλέσουν.
    Τι πρέπει να τους πω;
    Όταν τους το είπα μου είπαν ότι δε στηρίζουν και δε μπορούν να κάνουν καμία ρύθμιση.
    Στα thread του φόρουμ δεν είδα κάτι διαφορετικό από αυτό που έκανα.
    Δε μπορώ να καταλάβω.
    Το firmware που έχω είναι το πιο πρόσφατο.
    Η με δουλεύουν από τον ΟΤΕ και μου έδωσαν λάθος κωδικούς η κάνω κάτι πολύ στραβά.Οταν πάω σπίτι θα ποσταρω εικόνες με το τι ακριβώς έχω δοκιμάσει.
    Οι κωδικοί που έχεις στα χέρια σου είσαι σίγουρος ότι δουλεύουν;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #10
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Δεν ξαναδοκιμάζεις στο 13788 μήπως σε φτιάξει κανένας άλλος από την τεχνική υπηρεσία?

  11. #11
    Εγγραφή
    22-02-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξαναπήρα τηλέφωνο στο 13788 αρνούνται να βοηθήσουν.
    Μονο τους κωδικους μπορουν να μου δώσουν και μου λενε οτι δεν υποστηριζουν ρουτερ εμποριου και δεν υπαρχει καμια ρυθμιση που μπορουν να κανουν απο εκει.
    Ανεφεραν επισης οτι μπορω να καλεσω στο 13888 και να ζητησω συνδεση με το Your Service που ειναι χρεωσιμη υπηρεσια και δουλευει Δευτερα εως Παρασκευη 9 με 9.
    Ζήτησα παλυ να μου στηλουν τους κωδικους μπας και.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phlegon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναπήρα τηλέφωνο στο 13788 αρνούνται να βοηθήσουν.
    Μονο τους κωδικους μπορουν να μου δώσουν και μου λενε οτι δεν υποστηριζουν ρουτερ εμποριου και δεν υπαρχει καμια ρυθμιση που μπορουν να κανουν απο εκει.
    Ανεφεραν επισης οτι μπορω να καλεσω στο 13888 και να ζητησω συνδεση με το Your Service που ειναι χρεωσιμη υπηρεσια και δουλευει Δευτερα εως Παρασκευη 9 με 9.
    Ζήτησα παλυ να μου στηλουν τους κωδικους μπας και.

    TOΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ, ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙΣ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-02-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά το θέμα λύθηκε.
    Το μόνο δικό μου λάθος ήταν ότι έπρεπε να περάσω τους κωδικούς internet και όχι να το αφήσω να έχει τους δικούς του τους "γενικούς" otenet@otenet.gr και ας δούλευε το ίντερνετ κανονικά.
    Αλλά έπρεπε να γίνουν και κάποιες ενέργειες από τη Cosmote για να τραβήξει μόνο του την τηλεφωνία. Αφού έβαλα τους κωδικούς ιντερνετ ο τύπος έκανε κάποιες ρυθμίσεις απο εκεί και voila.
    Το 7530 δεν υποστηρίζετε απο την Cosmote επισήμως αλλά ούτε έχουν κάποια ενημέρωση επίσημα οι υπάλληλοι για το συγκεκριμένο καις ας είναι σχεδόν ίδιο με το 7590 που υποστηρίζετε επίσημα.
    Εν ολίγης έπρεπε να πάρω 800 τηλέφωνα στο 13788 μέχρι να πέσω σε υπάλληλο που είχε διάθεση να με ακούσει και ήξερε τη δουλειά του.
    Σας ευχαριστώ που μου είπατε ότι κάποιοι απο εσάς έλυσαν το θέμα με ένα τηλέφωνο και έτσι επέμεινα τόσο πολύ μέχρι να πέσω σε άνθρωπο που ήξερε τη δουλειά του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος phlegon : 24-02-19 στις 11:04.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    TOΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ, ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙΣ
    Οχι δεν ισχύει αυτο. Έμενα μου τους είχαν δώσει πρωι και τους πέρασα απόγευμα και λειτουργήσαν μια χαρά. Τους ρώτησα κιόλας και μου είπαν δεν αλλάζουν.
    Να σας πω την δική μου εμπειρία και βγαλτέ τα συμπεράσματα σας.
    Όπως ξέρουμε ήδη το ρουτερ της cosmote παίρνει τους κωδικούς voip αυτόματα και τους αποθηκεύει στο router. Αν κάνουμε reset(εργοστασιακή επαναφορά) το ρουτερ χάνονται οι κωδικοί οπότε όταν ξεκινήσει πάλι ξανάρυθμίζεται πάλι αυτόματα μόνο που αυτήν την φορά παίρνει καινούριους κωδικούς. Οπότε οι κωδικοί που αν για κάποιο λόγο τους είχαμε απλά δεν ισχύουν γιατί έχουν αλλάξει.
    Τώρα με το fritzbox επειδή μου έτυχε , το είχα δούλευε κανονικά με τους κωδικούς voip μου είχαν δώσει απο cosmote αλλα ήθελα να το κάνω ένα reset.
    Το έκανα διάλεξα προφίλ cosmote και μόλις πήγα να σεταρω την voip είδα οτι ο κωδικός δεν έκανε οπότε πήρα cosmote να μου τους στείλουν σε sms.
    Όντως ήρθε το sms και οι οι κωδικοί ήταν άλλοι. Οπότε με το reset που έκανα το fritz προσπάθησε να πάρει τους κωδικούς την voip (χωρίς επιτυχία βέβαια) με αποτέλεσμα να αλλάξουν και να μην ισχύουν οι παλιοί.
    Οπότε σε περίπτωση που δεν τους περάσεις χειροκίνητα υπάρχει η πιθανότητα ακόμα και κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση το fritzbox να σου αλλάζει κωδικούς επειδή δεν μπορεί να τους περάσει αυτόματα.
    Επίσης χωρίς να ειμαι 100% σίγουρος ότι όλο αυτό γίνεται μόνο αν έχουμε διαλέξει το προφίλ της cosmote. Δηλαδή αν έχουμε επιλεγμένο το "other internet service provider" δεν προσπαθεί να τραβήξει κωδικούς voip.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Δυστυχώς έτσι γίνεται

    Λίγος χρόνος να γίνει κάτι, πολύς χρόνος να βρεθεί ο άνθρωπος που ξέρει να το κάνει.

    Αρκετοί από μας με FTTH έχουμε ακούσει διάφορα από "τεχνικούς" που μας λένε ότι δεν μπορούν να βάλουν fritz σε οπτική γιατί speedport και τερματικό οπτικής είναι "παντρεμένα" (paired).

    Τους αφήνουμε, κάνουν την δουλειά τους κι όταν φύγουν βάζουμε το fritz και θαύμα-θαύμα, παίζει απροβλημάτιστα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teosard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν ισχύει αυτο. Έμενα μου τους είχαν δώσει πρωι και τους πέρασα απόγευμα και λειτουργήσαν μια χαρά. Τους ρώτησα κιόλας και μου είπαν δεν αλλάζουν.
    Να σας πω την δική μου εμπειρία και βγαλτέ τα συμπεράσματα σας.
    Όπως ξέρουμε ήδη το ρουτερ της cosmote παίρνει τους κωδικούς voip αυτόματα και τους αποθηκεύει στο router. Αν κάνουμε reset(εργοστασιακή επαναφορά) το ρουτερ χάνονται οι κωδικοί οπότε όταν ξεκινήσει πάλι ξανάρυθμίζεται πάλι αυτόματα μόνο που αυτήν την φορά παίρνει καινούριους κωδικούς. Οπότε οι κωδικοί που αν για κάποιο λόγο τους είχαμε απλά δεν ισχύουν γιατί έχουν αλλάξει.
    Τώρα με το fritzbox επειδή μου έτυχε , το είχα δούλευε κανονικά με τους κωδικούς voip μου είχαν δώσει απο cosmote αλλα ήθελα να το κάνω ένα reset.
    Το έκανα διάλεξα προφίλ cosmote και μόλις πήγα να σεταρω την voip είδα οτι ο κωδικός δεν έκανε οπότε πήρα cosmote να μου τους στείλουν σε sms.
    Όντως ήρθε το sms και οι οι κωδικοί ήταν άλλοι. Οπότε με το reset που έκανα το fritz προσπάθησε να πάρει τους κωδικούς την voip (χωρίς επιτυχία βέβαια) με αποτέλεσμα να αλλάξουν και να μην ισχύουν οι παλιοί.
    Οπότε σε περίπτωση που δεν τους περάσεις χειροκίνητα υπάρχει η πιθανότητα ακόμα και κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση το fritzbox να σου αλλάζει κωδικούς επειδή δεν μπορεί να τους περάσει αυτόματα.
    Επίσης χωρίς να ειμαι 100% σίγουρος ότι όλο αυτό γίνεται μόνο αν έχουμε διαλέξει το προφίλ της cosmote. Δηλαδή αν έχουμε επιλεγμένο το "other internet service provider" δεν προσπαθεί να τραβήξει κωδικούς voip.
    Αν έχεις άλλο προφίλ δεν τραβάει κωδικούς, έχεις όμως την lan 4 να δουλεύει σαν lan και όχι σαν stb.
    Aν έχεις profil cosmote πιθανά τραβάει κωδικούς, αν έχει κάνει δουλειά η cosmote απο πλευράς της. Η lan 4 δουλεύει σαν stb, μπορείς να την κάνεις lan
    https://www.adslgr.com/forum/threads...12#post6440312

    Σε περίπτωση reset του fritz εγώ θα δοκίμαζα να αποσυνδέσω το fritz από τον ΟΤΕ, να κάνω reset, να περάσω τους κωδικούς και λοιπές ρυθμίσεις, να ξανασυνδέσω το fritz στον ΟΤΕ.
    Πιθανά θα δουλέψει χωρίς την ανάγκη νέων κωδικών (με προσομοίωση διακοπής ρεύματος)

    Στην δικιά μου περίπτωση ποτέ δεν χρειάστηκε να ζητήσω κωδικούς.
    Εβαλα το fritz, έκανα ρυθμίσεις, η τηλεφωνία δεν δούλεψε, τηλεφώνησα στο 13788, βρήκα την κατάλληλη άνθρωπο (γυναίκα ήταν), δούλεψε σε δευτερόλεπτα.

    Θέλει και τύχη αυτός ο κόσμος..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας