Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Καλησπέρα!

    Το τελευταίο διάστημα (2-3 εβδομάδες) παρατηρώ αποσυνδέσεις από το WiFi και αργές ταχύτητες χωρίς να δικαιολογείται από κάποια άλλη ενέργεια (πχ download torrent).

    Το δίκτυο μου είναι VDSL Vodafone 50, το router modem (ΖΤΕ) που μου είχαν δώσει πριν 2,5 χρόνια, το είχα γυρίσει σε modem μόνο (δεν είμαι σίγουρος αν η σωστή ορολογία είναι bridge mode) πριν περίπου 2 χρόνια. Έκτοτε δεν έχω ξανασυνδεθεί ποτέ στο modem καθώς το δίκτυο μου είναι δεν είναι 192.168.1.xxx, αλλά 192.168.31.xxx από το router που έχω βάλει μετά. Φαντάζομαι με laptop και UTP πάνω στο ΖΤΕ, θα μπορέσω να συνδεθώ.

    Το router που έχω συνδέσει μετά είναι το R1D Xiaomi με 1ΤΒ σκληρό μέσα (χρήσιμο για stream). Από εκεί χρησιμοποιώ σε άλλον όροφο σαν repeater (συνδεδεμένο με LAN) το 3G πάλι της Xiaomi.

    Γενικά η χρήση που κάνω είναι gaming μια στο τόσο, stream από τον σκληρό του R1D μέσω power-line σε 4Κ ανάλυση, φυσικά browsing αλλά ίσως το βασικότερο όλων να είναι ότι έχω (προς το παρών) γύρω στις 50 συνδεδεμένες συσκευές (λάμπες, πρίζες, gateway, κάμερες, κλπ…) λόγο home automation…

    Να πω την αλήθεια δε ξέρω πως μπορώ να δω αν το πρόβλημα προέρχεται από το modem ή από το router!

    Θα ήθελα τη γνώμη σας αν μπορώ να κάνω κάτι με τον υπάρχον εξοπλισμό ή αν θα πρέπει να πάω σε νέο VDSL Modem Router. Αν πρέπει, θα ψάξω κάποιο που θα με καλύψει και στο μέλλον που θα έχω βάλει και περισσότερες συσκευές και ενδεχομένως να ανέβω σε πρόγραμμα.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.308
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πρώτα βεβαιώσου ότι δεν είναι θέμα γραμμής.
    Δες αν έχει την ίδια συμπεριφορά με ethernet.

    Αν όντως φταίει το ασύρματο μέρος, τότε πάνε σε ubi.
    Ότι καλύτερο μπορείς σε ασύρματο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Θα προσπαθήσω να το κοιτάξω αλλά δύσκολο γιατί δεν ξέρω με τι pattern εμφανίζεται το πρόβλημα. Και όταν έχω θέμα στο wifi, μένει συνδεδεμένο αλλά δε φορτώνει. Μετά από λίγο όμως επανέρχεται και άρα δεν έχω το χρόνο να το ελέγξω άμεσα με το LAN.

    Σκεφτόμουν μήπως πήγαινα σε λύση https://www.skroutz.gr/s/12810765/AV...avorites_popup ώστε να καλύψω και το θέμα του modem που μετά από 2,5 χρόνια δε του έχω καμία εμπιστοσύνη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας